JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


uzmi i spasi se. Vozarine su pale od proslog natječaja, brodovi su samo stariji, povećanje kamatnih stopa se samo približilo. Izgubilo se u 6 mj po zadnjem reportu po brodu recimo prosjek 2 mil sto je 18 mil $. Po dionici 70 kuna. Ako je prije i bio NAV 230 kn sad je 160 kn, ako Debeljak i plati 131 onda mora imati debeli razlog, a ja ga ne vidim baš. Jedino nešto deseto da nam se posreći.

Je al je kunski gledano vrijednost flote porasla za vise od 10% i neutralizirala taj pad. Osim toga troskovi poslovanja su smanjeni zahvaljujuci padu pogonskih troskova, u prvom redu troskova maziva i nafte. Ako dokap ne bude uvjet, a ne bi trebao biti, 120-130 ce se dobiti bez problema. Bit ce ovdje veselo uskoro… a vidi mi se i na dug rok.


Nisam baš siguran da je Tankerska ovaj put poslala pismo namjere. U prošlom natječaju je ZSE izvjestila da je poslala pismo namjere, ovaj put tog nije bilo.

Tankerska više nije na burzi i nije više dužna davati nikakve informacije ni financijska izvješća na ZSE. Prevara je burze što dozvoljava normalno trgovanje tom dionicom bez da VELIKIM SLOVIMA napiše da je dionica OUT i da ulagači ulaže isključivo na slijepo.

Mislim da su se javili, sve drugo bi me iznenadilo.



@ Moegreen – slažem se. Uzmi i spasi se.
Ne slažem se baš s NAV-om. Na koliko procjenjuješ flotu da vrijedi?

Ne mogu vjerovati da svi drukamo za Debeljaka, ali tako je. Ma koliko on kompenzirao s DUUDI-ijem, s malim dioničarima ne može kompenzirati, nama treba pokazati keš ako dođe do javne ponude.

Mali dioničari – saveznici Brodosplita. Dokaz da je zemlja okrugla 🙂

Ima li netko tko nebi prihvatio 131 kunu? Ako smo većina ZA 131 kunu udružimo se i napišimo pismo DUUDI-iju i javnosti :-))

Ma tko je saveznik Brodosplita?

Ne pisi gluposti. Debeljak nema novaca da kupi Jadroplov. Pojavit ce se cvrsto vjerujem bolji igrac koji ima "cash on hand".
[/quote]

Možda sam se krivo izrazio ili me nisi razumio. Debeljak nema novca za kupiti državni udio – to se slažem. Ali može taj dio kompenzirati s dugom države prema njemu. Kad i ako preuzme 70% od države mora dati javnu ponudu za ostatak dionica. A s nama nema kompenzacije, prihvaćamo samo keš. Pretpostavljam da se Debeljak u ovo sve nebi upuštao da nema keša za isplatiti male dioničare.

Bolja ponuda od 131 kune??? Bože daj, ali na žalost nije realno. Ni po čemu nije realno. 131 kuna je BINGO!
Zato smatram da trebamo biti saveznici Debeljaku da DUUDI prihvati 131 kunu. Ako opet bude ponuđeno, što se bojim da neće.

Budimo realni – 14 firmi je pokazalo interes, a kad su vidjeli početnu cijenu nisu došli ni u due dilligence osim Brodosplita koji je u gradu i Tankerske koja je na sat vožnje. Pa ono – ajmo poviriti kad smo već blizu…

A u međuvremenu od prvog kruga tržište je kolapsiralo, vrijednost brodova umanjila se 20%. Nešto je kompenzirano tečajem dolara, ali i dug je u dolarima pa…

Tvrdnja da će se pojaviti ”bolji igrač” bojim se da nije realna, a bolje da se i ne pojavi da se ne sramotimo. Zamisli stigne investitor pun para, a uprava mu neće pokazati ugovore o novogradnjama jer je to poslovna tajna. Nadzorni i skupština stoju iza uprave. I onda ode još pola godine-godina do novog kruga. Pa stiže nova vlada, pa opet u krug.

Ja sam dionicu analizirao i sebe preispitao i teška srca odlučio da bi bilo najbolje da na stol dođe 131 kuna i da to prihvatim. Što prije-to bolje. A bojim se da ćemo to vidjeti samo od Debeljaka.

Fahrudine (i ostali) – ako to bude scenarij i bude ponuđeno 131 kuna od Brodosplita, prihvaćaš ili čekaš bolje od toga?

Svi nešto drukaju, a nitko otvoreno ne spominje exit targete..

@ Derbyshire
Ne bi se uopće upuštao u rasprave da li Debeljak ima novaca ili nema…činjenica je da je Debeljak u prvom krugu jedini dao ponudu od 131 kn/dionici i njegova ponuda je zadovoljavala sve uvjete natječaja, uključujući i bankovne garancije, zadržavanje sjedišta u Splitu, kao i zapošljavanje hrv. pomoraca…
Ovo o 14 firmi i iskazivanju interesa…razbježali su se, ali razlog tomu ne mora biti u početnoj cijeni…već u dokapitalizaciji od 130 mil. kn i zadržavanju sjedišta narednih 5 godina u Splitu.
U očitovanju DUUDI-a stoji da su domaće i strane kompanije iskazale interes…ne sviđa mi se da se uvjeti i cijena ne znaju unaprijed…već će se krojiti prema onima koji su iskazali interes…to ostavlja prostora za špekulacije da se nekome natječaj namješta…kao i posla sa skrivanjem ugovora…što fahrudin ne želi priznati…
smatram da je Debeljak najbolja opcija za državu…jer će sjedište ostati u Splitu, a i zatvorit će se krug…neki dan je ponovno osvanuo članak o potpisivanju novih ugovora za gradnju megablokova…imat će ljudi u Brodosplitu šta za radit, a i u Jadroplovu…i to hrvatski radnici…
To kako će država razračunat svoj udio od 70% s Debeljakom…to nas male dioničare ne interesira…kako će Debeljak platit državu, neće, hoće li kompenzirat…nije bitno…ako država pristane na to…bitno da on isplati ostatak, male dioničare…za toliko para valjda ima…
I onda na kraju…ta ponuda od 131 kn…ako je ponovno bude od Brodosplita…a ne vidim zašto je ne bi bilo…ako je bila i prvi puta…to je u odnosu na trenutnu cijenu od 100 kn…30 kn više…
mijenjanje stavki u ugovoru između jadroplova i uljanika je po meni također inicirano od strane Debeljaka…koji kako kaže fahrudin želi te brodove gradit u svome brodogradilištu…
sve je jasno…objeručke prihvaćam tu ponudu od 131 kn, rađe nego da ponovno prodaja propadne i čekamo opet pola godine itd. itd….


U očitovanju DUUDI-a stoji da su domaće i strane kompanije iskazale interes…ne sviđa mi se da se uvjeti i cijena ne znaju unaprijed…već će se krojiti prema onima koji su iskazali interes…to ostavlja prostora za špekulacije da se nekome natječaj namješta…kao i posla sa skrivanjem ugovora…što fahrudin ne želi priznati…

Ovo je Hrvatska – šta god se napravi, bit će protumačeno kao namještanje.

Ali, ne bih se složio da se ne znaju uvjeti. Vidjeli smo ih na HMST – odustajanje od svih uvjeta uz zadržavanje početne cijene.

Dakle, nema zadržavanja sjedišta u Splitu, dokapa i ne znam kakvih kerefeka.

Tako bi trebalo biti.

@lebowski
Oprosti, ali zar nije tako…ponovno se raspisuje natječaj, pišu se i šalju pisma namjere, da bi se naknadno odlučivalo o uvjetima i početnoj cijeni, koja će dobar broj zainteresiranih rastjerati…
napiši odma kolika je početna cijena, koji su uvjeti…pa da vidimo tko je zainteresirani po tim uvjetima i po toj cijeni…a ne ovako…samo se gubi vrijeme i potiču razno razne nepotrebne špekulacije…
HMST i JDPL su 2 različita društva, pa samim time to su i 2 različite prodaje…a tim više da za JDPL država može uvidjeti korist ako se proda Debeljaku…
Slažem se da ako se prodaje, ne treba zadržavati sjedište u Splitu…kao ni uvjetovati dokapitalizaciju…ali isto tako ni skrivati ugovore potencijalnim kupcima…a ne da kupci kupuju mačka u vreći…pa tko će dati ozbiljnu ponudu na vođenje takve prodaje?

Budimo realni – 14 firmi je pokazalo interes, a kad su vidjeli početnu cijenu nisu došli ni u due dilligence

Svi nešto drukaju, a nitko otvoreno ne spominje exit targete..

Pa eto sve ok, jedino ostali nisu odustali radi cijene, što smo i izračunali, ima par desetaka postova iza, nego radi ostalih uvjeta. Koliko se sjećam i Njemac je dao ponudu od 130 kn ali bez garancija.
Maknu li sve uvjete moglo bi biti i nadbidavanja.
Iako ovo možemo uzeti sa 50% rezerve jer je ovo HR, i namještanje je dio tradicije.
Što se tiće exit strategije, zavisi tko će dati ponude i tko će kupiti (ako će tko), ne mora se nužno izaći. Bude li to stranac, ja ostajem in.




@ Moegreen – slažem se. Uzmi i spasi se.
Ne slažem se baš s NAV-om. Na koliko procjenjuješ flotu da vrijedi?

Ne mogu vjerovati da svi drukamo za Debeljaka, ali tako je. Ma koliko on kompenzirao s DUUDI-ijem, s malim dioničarima ne može kompenzirati, nama treba pokazati keš ako dođe do javne ponude.

Mali dioničari – saveznici Brodosplita. Dokaz da je zemlja okrugla 🙂

Ima li netko tko nebi prihvatio 131 kunu? Ako smo većina ZA 131 kunu udružimo se i napišimo pismo DUUDI-iju i javnosti :-))

Ma tko je saveznik Brodosplita?

Ne pisi gluposti. Debeljak nema novaca da kupi Jadroplov. Pojavit ce se cvrsto vjerujem bolji igrac koji ima "cash on hand".
[/quote]

Možda sam se krivo izrazio ili me nisi razumio. Debeljak nema novca za kupiti državni udio – to se slažem. Ali može taj dio kompenzirati s dugom države prema njemu. Kad i ako preuzme 70% od države mora dati javnu ponudu za ostatak dionica. A s nama nema kompenzacije, prihvaćamo samo keš. Pretpostavljam da se Debeljak u ovo sve nebi upuštao da nema keša za isplatiti male dioničare.

Bolja ponuda od 131 kune??? Bože daj, ali na žalost nije realno. Ni po čemu nije realno. 131 kuna je BINGO!
Zato smatram da trebamo biti saveznici Debeljaku da DUUDI prihvati 131 kunu. Ako opet bude ponuđeno, što se bojim da neće.

Budimo realni – 14 firmi je pokazalo interes, a kad su vidjeli početnu cijenu nisu došli ni u due dilligence osim Brodosplita koji je u gradu i Tankerske koja je na sat vožnje. Pa ono – ajmo poviriti kad smo već blizu…

A u međuvremenu od prvog kruga tržište je kolapsiralo, vrijednost brodova umanjila se 20%. Nešto je kompenzirano tečajem dolara, ali i dug je u dolarima pa…

Tvrdnja da će se pojaviti ''bolji igrač'' bojim se da nije realna, a bolje da se i ne pojavi da se ne sramotimo. Zamisli stigne investitor pun para, a uprava mu neće pokazati ugovore o novogradnjama jer je to poslovna tajna. Nadzorni i skupština stoju iza uprave. I onda ode još pola godine-godina do novog kruga. Pa stiže nova vlada, pa opet u krug.

Ja sam dionicu analizirao i sebe preispitao i teška srca odlučio da bi bilo najbolje da na stol dođe 131 kuna i da to prihvatim. Što prije-to bolje. A bojim se da ćemo to vidjeti samo od Debeljaka.

Fahrudine (i ostali) – ako to bude scenarij i bude ponuđeno 131 kuna od Brodosplita, prihvaćaš ili čekaš bolje od toga?

Svi nešto drukaju, a nitko otvoreno ne spominje exit targete..

[/quote]

Ne moze kompenzirati. To je vec pokusao. Trazi se kes odnosno puno financiranje (bankarska garancija) za drzavni paket dionica, preuzimanje dionica od manjinskih dionicara i eventualni dokap. Nema babe za zabe. To je najvazniji uvjet prodaje. Ja mislim da je moguce da ce se pojaviti novi igrac i dosadasnje “ostaviti u prasini”.


Budimo realni – 14 firmi je pokazalo interes, a kad su vidjeli početnu cijenu nisu došli ni u due dilligence

Svi nešto drukaju, a nitko otvoreno ne spominje exit targete..

Pa eto sve ok, jedino ostali nisu odustali radi cijene, što smo i izračunali, ima par desetaka postova iza, nego radi ostalih uvjeta. Koliko se sjećam i Njemac je dao ponudu od 130 kn ali bez garancija.
Maknu li sve uvjete moglo bi biti i nadbidavanja.
Iako ovo možemo uzeti sa 50% rezerve jer je ovo HR, i namještanje je dio tradicije.
Što se tiće exit strategije, zavisi tko će dati ponude i tko će kupiti (ako će tko), ne mora se nužno izaći. Bude li to stranac, ja ostajem in.
[/quote]

Ja bih prije ostao ako bude netko kupac od domacih pod uvjetom da ne bude dokapa.

lijepo se reda prodaja…kupnja nikakva…moglo bi ovo još koji procenat dolje…
ljudima ponestaje strpljenja, nemaju vjere u pozitivan rasplet?
biti će zanimljivo vidjeti uvjete i početnu cijenu…ne bude li početna cijena ponovno 130 kn…nego niža i ako se proda po recimo toj nižoj minimalnoj…npr 115 kn…zanimljivo bi bilo čuti i objašnjenje zašto nije prodano u prvom krugu Debeljaku po 131 kn….ili nam je sve izvjesniji scenarij da neće biti ništ od prodaje…

Mogu li se do kraja idućeg tjedna očekivat uvjeti u novom natječaju ili će još malo potrajat??


@ Moegreen – slažem se. Uzmi i spasi se.
Ne slažem se baš s NAV-om. Na koliko procjenjuješ flotu da vrijedi?

Ne mogu vjerovati da svi drukamo za Debeljaka, ali tako je. Ma koliko on kompenzirao s DUUDI-ijem, s malim dioničarima ne može kompenzirati, nama treba pokazati keš ako dođe do javne ponude.

Mali dioničari – saveznici Brodosplita. Dokaz da je zemlja okrugla 🙂

Ima li netko tko nebi prihvatio 131 kunu? Ako smo većina ZA 131 kunu udružimo se i napišimo pismo DUUDI-iju i javnosti :-))


flota vrijedi po meni sada oko 107 mil dolara.
NAV je pao na oko 170 kuna po starom tecaju od godinu dana 5.6kn, ali zbog dolara sto kaze Fahrudin je trenutno 200 kuna po dionici. Kupac ako plati 150 kn jos moze dobro proci,( pogotovo ako pogodi da je ovo dno vozarina).

New Report

Close