JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ovo me podsjeća da HIMR od neki dan..Pada na mizernim prometima šta aludira na prodaju mikro investitora. Budemo vidjeli kako će sve završiti. Ekipi unutra držim palčeve.

..stoga sam danas ponosan čovjek jer sve što sam izgradio danas sam svojim potpisom predao hrvatskoj državi...

Ko da sutra ne radi burza strašno.

Pa nek takne. Neizvjesnost je zeznuta stvar. Bas kao sto je i noc najcrnja pred svitanje.

Ipak, prodavaci bi trebali biti svjesni cinjenice da se vjerojatno nista nece znati do 10. listopada jer rok za predaju ponuda istice mislim sljedeci tjedan, a onda se jos ceka da pristigne posta i tako to. No, to je ionako manje bitno. Naprosto jer se radi o formalnostima.


Kad je izašla vijest o privatizaciji cijena je bila 70 kn, pa su je napucali na 160 kn

auuuu kako bestidan pokušaj [emo_namigusa]

bila je između 90 i 100.

Zar neki uistinu misle da ovo neće ići po minimalno 130 tj.da je 130 preskupo za ovoliku flotu brodova??
Stranicu prije je netko napisao kolika je otprilike vrijednost JDPL te s kolikim diskontom je već cijena od 130:
“Svi gore navedeni komentari ‘o manjkavostima’ Jadroplova stoje ali ako uzmemo da je BV 350 te da je NAV >280 te ukoliko ‘od oka’ vrijednost Jadroplova za te ‘nedostatke’ diskontiramo;
a) 30% dobijemo raspon cijene 196-245 kn
b) 40% dobijemo raspon cijene 168-210 kn
c) 50% dobijemo raspon cijene 140-175 kn

Što se tiče NAV-a, svako za sebe uz malo surfanja može poprilično točno (+-10%) utvrditi cijenu polovnih brodova u zadnje vrijeme.

Nadam se da ne mislite da JDPL neće nitko ni za polovinu vrijednosti?!”

Za sve one slabijih živaca kojima je teško gledati ovo spuštanje cijena, za utjehu evo sažetka iz teksta o ponudama za Jadroplov:

“Poput mnogih, naš sugovorik smatra da imovina Jadroplova i uz činjenicu da ima nemalih 314 milijuna dugoročnih financijskih obveza (kratkoročne obveze bankama sredinom godine su bile na oko 46 milijuna) vrijedi osjetno više od vrijednosti koju implicira početna cijena 70-postotnog državnog paketa, koja se referira na burzovne cijene (od 130 kn).

Zato je Jadran Kapital – kao manjinski dioničar koji je uz pomoć još nešto punomoći uoči glavne skupštine Jadroplova zatražio izradu neovisne procjene neke za to specijaliziranih kuća
Skupštinski prijedlog Jadran Kapitala predstavnik DUUDI-ja kao većinskog vlasnika je odbio, no iz te su tvrtke priprijetili da će vjerojatno sami naručiti procjenu, a nalaze procjenitelja potom i objaviti.

Dakako, uz pretpostavku da neovisni procjenitelj potvrdi ono što se među poznavateljima brodarske branše u posljednje vrijeme tvrdi, a to je da Jadroplovova imovina i uz postojeću razinu dugova i unatoč nepovoljnu trenutku prodaje vrijedi daleko više od cijene koju je država uzela za orijentir.

“CERP je u postupku javnog prikupljanja obvezujućih ponuda uz ostale uvjete predložio početnu cijenu, dok će se konačna formirati sukladno interesu potencijalnih investitora. Velik interes potencijalnih investitora u prvom krugu moguće upućuje na tržišnu utakmicu”.

Toliko zasada da ne dosađujem previše, ali potrebno je to reći kako neki ne bi donijeli pogrešne odluke na temelju događanja (svakodnevnog pada) s ovom dionicom proteklih par dana.
Dakle, samo pametno!

nitko ne tvrdi da je preskupo…baš naprotiv, svi tvrdimo da je ultra jeftino…i da firma i dionica vrijede daleko više od tih 130 kn/dionici…međutim, uvjeti su ti koji su izacili iz igre i konkurencije 2 ozbiljna strana interesenta…a na ove naše domaće se ne možemo pouzdati…jer oni nemaju te love da to kupe po nekoj fer cijeni…dakle, oni i ako predaju ponudu ne treba očekivati više od tih 130 kn…
međutim…nije strah niti da ode po tih 130 kn…već da neće biti uopće ponuda…u tom slučaju ode cijena ispod 100 kuna…a u tom slučaju je sasvim nebitno koliki je NAV ili BV….
vidi se i po kupnji i prodaji da nitko nije spreman ovo braniti čak ni na tih 130 kn…dakle, nema vjere u pozitivan rasplet…i čeka se ponovni ukrcaj na nižim razinama…pa kreće novi krug…novi natječaj, s novim uvjetima…

Upravo to, svi očekuju što niži dokup, ali država mora i hoće prodati Jadroplov, a mislim da ispod 130 nikako neće.
Male je strah, a netko veći čeka da što više prodaje bude ispod 130 da ih kasnije sve pokupi?

…pa kreće novi krug…novi natječaj, s novim uvjetima…

strah me da se u novom natjecaju neće mijenjati uvjeti već samo početna cijena koja prema Pejnoviću može ici samo dolje. Naime, sam je rekao da je cijena na burzi skočila preko 100%, ocito smatrajući da je sada prevelika.

@fahrudin…a odakle ti znaš da ih je 3…i da je jedan strani?

@pozitiva
…taj pad traje od 150 kn…a gdi će stati? možemo tu sad nagađati da je to igra velikih…a cijena klizi i klizi…to nam baš previše ne pomaže…do jučer su neki mislili i priželjkivali dokup ispod 140, 130 kn…a eto, danas se moglo kupovati i ispod 120 kn…a sutra?
država ne traba ništa prodati…vidite da su se specijalizirali za privatizacije…jel ima koja da je prošla uspješno?
kakve koristi od toga da odgode privatizaciju za godinu dana?
možda narastu vozarine, oporavi se sektor…međutim kako će cijena dionice reagirati na takvu objavu o neuspješnoj privatizaciji? a to je što bi nas trebalo u ovom trenutku zanimati? barem one koji su unutra…
po tome može mirne duše opet na 70 kn…pa čekati daljnji rasplet…

@ bibanum
ja se ne bojim toga…nego reakcije na burzi…vidite što se dogodilo maestralima…početna cijena određena na 478 kn, na burzi se cijena popala na nekih 410 kn…da bi s objavom da neće biti ništa od toga, cijena na burzi pala na 240 kn….
ovjde imamo početnu cijenu od 130 kn…trenutno na burzi 120…ako ne bude ponuda, gdi će završiti cijena prije drugog natječaja, koji će biti ko zna kad?!
a ne želim ni razmišljati da skinu u novom krugu još početnu cijenu…jer mislim da ona nije prepreka…što bi se za maestrale i imperijal moglo reći…još kad se uzmu u obzir dodatni uvjeti…


@fahrudin…a odakle ti znaš da ih je 3…i da je jedan strani?

@pozitiva
…taj pad traje od 150 kn…a gdi će stati? možemo tu sad nagađati da je to igra velikih…a cijena klizi i klizi…to nam baš previše ne pomaže…do jučer su neki mislili i priželjkivali dokup ispod 140, 130 kn…a eto, danas se moglo kupovati i ispod 120 kn…a sutra?
država ne traba ništa prodati…vidite da su se specijalizirali za privatizacije…jel ima koja da je prošla uspješno?
kakve koristi od toga da odgode privatizaciju za godinu dana?
možda narastu vozarine, oporavi se sektor…međutim kako će cijena dionice reagirati na takvu objavu o neuspješnoj privatizaciji? a to je što bi nas trebalo u ovom trenutku zanimati? barem one koji su unutra…
po tome može mirne duše opet na 70 kn…pa čekati daljnji rasplet…

Vidim da je Vaš interes da padne što više jer niste unutra, meni je svejedno jer imam nešto malo.
Ako padne još s vremenom će biti dobar dokup, a da će se odustati od prodaje teško, jer se to već dugo najavljuje kao sigurno.

Pad na razine koje Vi želite može biti jako špekulativan i opasan, jer svaki dan može u sekundi doći na razinu od minimalnih 130.
Čak bih ja osobno volio da već sutra dođe na 70 jer sam ga propustio na tim razinama, a smatram da će prodaja po duplo biti zagarantirana pa makar i za godinu. Prinos od 100% na godinu, sasvim zadovoljavajuće.

A za sada ja, a vjerujem i većina drugih ne želi kupovati dok se ne vidi dokle nisko netko želi ići.
Zato nema potpore na bidu, ali sa svakom kunom pada, vidjet ćete kako će se bid početi pojavljivati, jer će premija na rizik biti i više nego dobra.

S ovime želim i završiti pisanje na ovoj temi, jer je ionako samo gubljenje vremena.

Sretno svima, dobro važite odluke, gledajte široko i samo pametno, svatko ionako piše iz svog interesa, a ne zato jer je veliki dobročinitelj!

New Report

Close