JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nadu da će država nešto prodati na najbolji način, nemam ni ja, ovaj model prodaje je u najmanju ruku bezvezan, možda zaista i ne bude nikakve ponude kao što je bilo kod Maestrala ( i ta mogućnost postoji recimo 10% ), ali kad se stvari realno sagledaju, 20-ak milijuna dolara za flotu od 8 brodova u trenutuku kad svi najavljuju oporavak vozarina radi konačnog smanjenja pristiska novogradnji je jedna od najboljih prilika što se može naći na tržištu, jer što napraviti s novcima, oročiti ih po mizernim kamatama i čekati ili naručiti novi brod koji će opet doći akda dođu i ostali i zaguše tržište, ili kupiti flotu u pola cijene…
pa nisu ni zaposleni toliki balast, činjenica da je Jadroplov povećao flotu dok su je drugi smanjivalji govori da se iapk tu radi neki posao i to ozbiljan…

Kud plovi ovaj brod,…….


ako uzmemo da je BV 350 te da je NAV >280 te ukoliko 'od oka' vrijednost Jadroplova za te 'nedostatke' diskontiramo;
a) 30% dobijemo raspon cijene 196-245 kn
b) 40% dobijemo raspon cijene 168-210 kn
c) 50% dobijemo raspon cijene 140-175 kn

Što se tiče NAV-a, svako za sebe uz malo surfanja može poprilično točno (+-10%) utvrditi cijenu polovnih brodova u zadnje vrijeme.

Nadam se da ne mislite da JDPL neće nitko ni za polovinu vrijednosti?!

Svaka čast na ovom realnom postu, jer svi mi katkad nismo normalni u svojoj pohlepi.
Razumijem da svatko želi kupiti što jeftinije, ali ovo su čiste brojke i protiv njih se ništa i nitko ne može izboriti.
Samo na forumima se najviše okupljaju lešinari koji se ne žele staviti u ulogu prodavača, ali kad bi im netko u realnom životu za novčanicu od 100 kn ponudio 10 kn i uvjeravao ih da je to odlična prilika, onda bi zacijelo samo začuđeno zinuo.
Zato, molim sve barem trunku realnosti i “realne” pohlepe.
A što se tiče trenutne cijene koja je sad pala ispod famoznih 130 kn, vidjet ćemo na kraju tko je tu lud, tko zbunjen, a tko normalan!

bio sam neko vrijeme odsutan, pa nisam u toku…vidim da je cijena kliznula od 150 na trenutno 123 kn…nisam uspio nigdi naći neku vijest ili članak zbog čega bi cijena toliko kliznula, a i kupnja nije baš uvjerljiva…jedino što nailazim jest da je propala (barem za sada) prodaja Maestrala…pa tumačim da se to odrazilo i na cijenu Jadroplova…
Iako za Jadroplov imam sigurno dvoje ako ne i više (s obzirom na produljenje roka) kandidata koji su dubinski snimili Jadroplov i od kojih se može očekivati ponuda…za koju znamo sigurno da neće biti manja od 130 kn…
Međutim…budući na nesposobnost države i ljudi iz CERP-a i DUUDI-a, jeste li razmotrili i ovaj scenarij…da sruše cijenu dionice na burzi…a to im sudeći po kupnji, ne bi trebao biti problem (nalože fondovima da se maknu sa kupnje i evo ti šupljine)…recimo na 90-100 kn…i onda prihvate recimo Debeljakovu ili ponudu od Tankerske koja neće biti puno veća od tih 130 kn…i to plasiraju (a u tome su profesionalci) u javnost kao da su napravili dobar posao…jer ipak je cijena dionice na burzi 90-100 kn…
Mislim…a i koje su to izjave u vezi Maestrala…da su uvjeti za kupnju tržišno neprihvatljivi…pa tko je sastavljao uvjete? Marcipan bogami nije…i sad se čude…svi bi trebali dobiti nogom u guzicu…


bio sam neko vrijeme odsutan, pa nisam u toku…vidim da je cijena kliznula od 150 na trenutno 123 kn…nisam uspio nigdi naći neku vijest ili članak zbog čega bi cijena toliko kliznula, a i kupnja nije baš uvjerljiva…jedino što nailazim jest da je propala (barem za sada) prodaja Maestrala…pa tumačim da se to odrazilo i na cijenu Jadroplova…
Iako za Jadroplov imam sigurno dvoje ako ne i više (s obzirom na produljenje roka) kandidata koji su dubinski snimili Jadroplov i od kojih se može očekivati ponuda…za koju znamo sigurno da neće biti manja od 130 kn…
Međutim…budući na nesposobnost države i ljudi iz CERP-a i DUUDI-a, jeste li razmotrili i ovaj scenarij…da sruše cijenu dionice na burzi…a to im sudeći po kupnji, ne bi trebao biti problem (nalože fondovima da se maknu sa kupnje i evo ti šupljine)…recimo na 90-100 kn…i onda prihvate recimo Debeljakovu ili ponudu od Tankerske koja neće biti puno veća od tih 130 kn…i to plasiraju (a u tome su profesionalci) u javnost kao da su napravili dobar posao…jer ipak je cijena dionice na burzi 90-100 kn…
Mislim…a i koje su to izjave u vezi Maestrala…da su uvjeti za kupnju tržišno neprihvatljivi…pa tko je sastavljao uvjete? Marcipan bogami nije…i sad se čude…svi bi trebali dobiti nogom u guzicu…

Ajd n blebeci lijepo te molim. Pocetna cijena je odrđena nema nikakvog skidanja cijene. I ne znam zasto se stalno pise o tandemu Tankerska i Debeljak ako se zna da je odgodu roka i produzetak ntjecaja trazio njemacki Vogemann. Ili se ne zna? [emo_smijeh]

Cijena pada jer su ljudi nesigurni i nervozni. Sve oko njih raste, a Jadroplov tabori na nekim smjesnim cijenama. Iako burzovni dio price ne bi trebao ni nece biti presudan za privatizaciju, na normalnom, razvijenom marketu cijena na burzi bi vec “derala” razine od 180-200 kuna. Ovdje, u ovoj učmaloj bari gdje masa ne razumije ni sto je dionica i koja su njezina prava, a burzu dozivljava kao rollercoaster i kladionicu, nista bolje nije ni realno za ocekivati.

S obzirom na stanje kupnje-prodaje, jasno je da su se veliki maknuli i samo promatraju kako se male ribice koprcaju!

@ fahrudin…

Bila je cijena određena i 2005. od 212 kn/dionici iliti 230 milijuna kn…tankerska je tada nudila 220 kn/dionici…ali cijena na burzi je bila znatno veća…negdi oko 300 kn….pa zbog toga nije privatizacija realizirana…
stoga se ne bi složio s tobom da cijena na burzi ne igra ulogu…itekako igra…
cijena je i sada definirana…i iznosi 130 kn/dionici…ako sruše cijenu dionice na burzi na 100-njak kuna…i prodaju nekome od zainteresiranih po 135 kn, prezentirat će to kao dobar posao…
Pejnović se bio razbaciovao na HTV-u sa izjavama kako je od početka priče o privatizaciji cijena jadroplova na burzi narasla sa 60-ak kuna na sadašnjih 130 kn…dakle, itekako se gleda kolika je cijena na burzi…
samo, sve mi smrdi kao i kod Maestrala i Imeprijala…da je privatizacija bila povodom zapravo da se cijena napuca na burzi….i da se netko iskipa…a uvjeti za prodaju su namjerno stavljeni tako da se prodaja državnog paketa ne realizira…kolko god oni to demantirali…
sjetite se da od početka nisu željeli ništa govoriti, kako to ne bi utjecalo na cijenu dionica na burzi…da bi kasnije mic po mic objavili nekakve početne cijene…koje u sličaju maestrala i imeprijala ne znamo kako su utvrdili…budući da su za početne cijene stavili daleko veće od onih koje su bile na ZSE…dok je kod jadroplova obzanjena cijena od 130 kn…odnosno odbijena je procjena neovisnog procjenitelja…i uzeta je tržišna cijena sa ZSE….


@ fahrudin…

Bila je cijena određena i 2005. od 212 kn/dionici iliti 230 milijuna kn…tankerska je tada nudila 220 kn/dionici…ali cijena na burzi je bila znatno veća…negdi oko 300 kn….pa zbog toga nije privatizacija realizirana…
stoga se ne bi složio s tobom da cijena na burzi ne igra ulogu…itekako igra…
cijena je i sada definirana…i iznosi 130 kn/dionici…ako sruše cijenu dionice na burzi na 100-njak kuna…i prodaju nekome od zainteresiranih po 135 kn, prezentirat će to kao dobar posao…
Pejnović se bio razbaciovao na HTV-u sa izjavama kako je od početka priče o privatizaciji cijena jadroplova na burzi narasla sa 60-ak kuna na sadašnjih 130 kn…dakle, itekako se gleda kolika je cijena na burzi…
samo, sve mi smrdi kao i kod Maestrala i Imeprijala…da je privatizacija bila povodom zapravo da se cijena napuca na burzi….i da se netko iskipa…a uvjeti za prodaju su namjerno stavljeni tako da se prodaja državnog paketa ne realizira…kolko god oni to demantirali…
sjetite se da od početka nisu željeli ništa govoriti, kako to ne bi utjecalo na cijenu dionica na burzi…da bi kasnije mic po mic objavili nekakve početne cijene…koje u sličaju maestrala i imeprijala ne znamo kako su utvrdili…budući da su za početne cijene stavili daleko veće od onih koje su bile na ZSE…dok je kod jadroplova obzanjena cijena od 130 kn…odnosno odbijena je procjena neovisnog procjenitelja…i uzeta je tržišna cijena sa ZSE….

Ej, ajd nam ustedi vrijeme. Lijepo napisi prodao sam jer ne ocekujem da ce biti ponuda pa mislim kasnije jeftinije kupovati ili ne mislim uopce. Sve ok, sve legitimno. Ne trebas nam ti sad pola dana filozofirati sto si mislio jer nisi nista pametno smislio, a niti napisao.

ne osjećam nikakvu potrebu niti obvezu tebi iznositi po koliko sam kupovao i da li sam prodao ili nisam…
ali uopće me ne zanima ovakav način komunikacije…iznosio sam samo mišljenje, koje nije bilo niti poziv na kupnju niti na prodaju…samo razmatram moguće opcije i scenarije (i propitkujem kao i svaki investitor da li se isplati sada kupiti, prodati, pričekati) …rekao sam da je i to jedan od mogućih scenarija…isto kao što je i moguće da veliki igraju igru i skrivaju se…možda ga prodaju na kraju nekome po 220 kn…sve je moguće…
a kad već pričamo o nervozi…ti si taj koji ju iskazuje…

Kaj bi ja bio nervozan. Samo ti otpisujem da je tvoj scenarij bezvezan. Nije slucajno prosli put odbacena ponuda Tankerske. A nije ni flota Jadroplova ni izbliza tada izgledala kao ova danasnja.

Cinjenica je da se igraju igre i to se vidi iz PR pamfleta koje su posljednjih mjeseci plasirali Debeljak i Tankerska, a napose u Slobodnoj Dalmaciji.

Obzirom da se igra prljavo, ja ti otpisujem ono sto se prica po “rivi” o trecem interesentu i produljenju natjecaja na njegovu zamolbu. Eh sad, da li ce i kakve biti ponude to naravno ne znam, al znam da vrlo vrlo vjerojatno pocetna cijena nece i ne bi trebala biti prepreka za uspjesnu prodaju drustva. O ostalim uvjetima iz natjecaja necu i ne mogu spekulirati jer naprosto ne znam detalje.

A stvarno kad pogledaš sve raste osim JDPL.. Možda su za to ljudi malo isfrustrirani i nervozni zbog dolaska 01.10. i zadnjeg dana za ponudu.. Jer ako ne bude niti jedne ponude kao na hotelima vjeroatno prijeti jednak ili sličan scenarij.. Uvjeti privatizacije nisu baš bajni kao ni kod hotela, živci i strpljenje su svaki dan sve tanji.. A ovo produljenje roka do 01.10. može sugerirat da je netko stvarno zainteresiran, e sad što ako on jedini ponudi 130-140 kuna i zadovoljava sve uvjete.. Mislim da će onda i otić po toj cijeni jer sumnjam da će bit nekog bidanja za cijenu gdje je potrebno više igrača.. Sretno svima, volio bih i ja da se proda što skuplje al ne znam baš.. Imam dionice JDPL i ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju

New Report

Close