JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Nema šanse da se iskrcam, pa za mjesec, dva ova dionica je na 300 kn.

Tko vam je to rekao kolega? Vlada ili potencijalni kupac firme?


Osjećam da će sutra dionicu pustiti u pozitivnu blokadu. Baš da vidimo…. [thumbsup]

izgubili su samo 10 mil, kuna za prva 3 mjeseca.. sigurno ce biti u plusu, to je dobar rezultat..

14 May 2010

Baltic Dry Index (BDI) +15 3929
Rates

BCI (Cape index) BPI (Panamax index) BSI (Supramax index)
INDEX 4804 -57 4340 67 3076 23
SPOT 4 TCE AVG (USD) 49931 -386 34901 535 32160 240
YESTERDAY (USD) 50317 34366 31920
YEAR AGO (USD) 28527 17264 17137

direct from local Chinese owner and yard , we can offer newbuilding Supramax 55000 DWT BV class bulk carrier , delivery 7.2010 ,
General specification as following

Supramax bulker 55000 DWT Build: in China, 2010
Class: BV
Class Notation: HULL, MACHINERY, BULK CARRIER CSR BC-A ,ESP GRAB[20] UNRESTRICTED NAVIGATION VERISTAR-HULL AUT-UMS MON-SHAFT
INWATERSURVEY
Flag: HK
GRT: 31007
NRT: 18385
LOA: 189.98 m
Breadth: 32.26 m
Depth: 18 m
Draft: 11.8 m
5 Ho/ha
Grain: 69517 cm
Speed: 14.5 kn
M/E: MAN B&W 6S50MC
12893 Kw
3 generators: 570 Kw each
4 cranes 36 t each

Vessel just launch in water , Delivery: 7.2010
price : USD 30 million ,

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


E, to što se tiče čelika.. a što se tiče naših papirića….

..ako je netko čekao u prosincu da kupi po 150 ima sada priliku za popravni…

Naime, evo gledam tečaj dolara dogegao se do 5,59 kn/$. Na kraju 2009-e je bio 5,09 kn/$..
..što bi značilo da je današnjih 165kn kao ondašnjih 150 kn.

A što reći? JDPL jedna od najpovoljnijih mjenjačnica u HR. Za manje od 3 kune dobiješ dolar vrijednosti!

Evo HNB kaže da je 1 USD za sutra = 5,82 kn

..dakle gotovo 15% više u odnosu na početak godine. A što je zanimljivo, skupa s dolarom rasle su i vozarine.. hmmmm?

S obzirom da se vrijednost brodova računa u dolarima (NAV), vozarine su u dolarima (prihodi), a vlasnički papirići u kunama (JDPL-R-A), ima li smisla nadati se da ćemo barem ‘outperform’ Crobex u narednom razdoblju, dok nam dolar puše u jedra?

I eto, nastavno na citirani post, s obzirom na kretanje tečaja sad je JDPL na 170 ekvivalentan JDPL-u na 150 s početka godine..

Usput, čestitke ministru Šukeru na onom zaduživanju u dolarima od prošle godine, hvalio se niskom kamatom, a radi se o 1,5 mlrd USD.
Ako je točno da je zaduživanje bilo 29.10.2009., tada je dolar bio 4,88 kn, što će reći da nam je natovario 19% u nešto više od pola godine. Krasno! Hvala ministre!

A Jadroplov?

E, tog 29.10. je bio 192 kn / 4,88 = 39,34 USD
Sada je 170 kn / 5,82 = 29,21 USD

U kunama smo pali 11,5%, ali u dolarima 25,7% !!!

A shipping market onda i sad?
BDI je bio 3013 bodova, sad je 3929 (+30%)
BSI je bio 1825 bodova, sad je 3076 (+69%)

No, nama je svejedno mcap opet kliznuo ispod 50 mil USD, točnije evo nas na 47,8 mil USD a za te pare ne moš napravit 2 supramaxa niti u Kineza, a kod nas izgleda niti jedan? [undecid]

da li je za BDI market jak US$ dobar ili loš?
po meni u pravilu loš…gledajući omjer eurUSD … slab $ je donosio rast BDI X
mislim da će brodarske dionice trenutno se zamrznuti dok se ne otkrije utjecaj EU krize na svijet.Potom ovisno o razmjeni dobara a ista ce bit obrnuto proporcionalana s razmjerima krize te proporcionalna s bankovnim posuđivanjem tj. obrnuto pr. snpr LIBORom…
nisam optimist bar ne u blizem i srednjem periodu.

@smootko

nije bitno šta je sad.
bitno je šta se očekuje.

kad se šuker zadužio, pričali su o krahu dolara.niko nije očekivao ovakve pizd. u EU
iako, valutni rizik je uvijek prisutan.ako se problemi prodube, bit će goreg pada BDIja, nego je bio 2008 [thumbsup]a NAV i cijene brodova će se otopit kao sladoledi na suncu.
osobno nisam spreman na taj rizik i rađe ću platit skuplje, kad se razvedri, nego strahovat sada.
prodao sam dio brodara prošli tjedan, nadam se odbijancu ovaj da utopim i ostatak i eto me u CHF barem do jeseni [cool]

KAD NEMA BOOKA, NEMA NI DRUKA!


da li je za BDI market jak US$ dobar ili loš?
po meni u pravilu loš…gledajući omjer eurUSD … slab $ je donosio rast BDI X
mislim da će brodarske dionice trenutno se zamrznuti dok se ne otkrije utjecaj EU krize na svijet.Potom ovisno o razmjeni dobara a ista ce bit obrnuto proporcionalana s razmjerima krize te proporcionalna s bankovnim posuđivanjem tj. obrnuto pr. snpr LIBORom…
nisam optimist bar ne u blizem i srednjem periodu.

Iz mog kuta 2 su bitna forex pitanja:
1) sunovrat eura kratkotrajan ili na duži rok
2) utjecaj jačanja dolara na vozarine

ad 1) sumnjam da će euro u skorije vrijeme (nekoliko kvartala) ići znatnije preko 1,30 dolara, a kad i ako to postane očito moralo bi se uračunati i u cijenu naših vlasničkih papirića.

ad 2) kad dolar raste obično cijene roba padaju, međutim ovo što se dešava je opća erozija papirnatih valuta, samo neke padaju brže (euro), a neke sporije (dolar), ali ako mjerimo u zlatu sve padaju.
Jasno, moguće je da će biti još frke i da će zbog makro previranja, hlađenja kineske ekonomije, financijskih potresa u EU, ali i sezonskog karaktera vozarina opet doći do njihova pada, ali nadam se da će se zadržati na profitabilnom nivou, posebice za manje klase koje JDPL ima.

Što se tiče EUR/USD pokazatelja kao indikatora vozarina, mislim da je za to puno bolji AUD/USD koji također pada, ali s padobranom (bar za sada) za razliku od crash-landinga EURofightera.

Sve u svemu, s obzirom da ovaj pomak u EUR/USD percipiram prvenstveno kao pad eura, a ne rast dolara, a HRK je ‘vezana’ za EUR, ipak držim da je to pozitivno za imatelje dionica HR-brodara, posebice na njihovu relativnu potcijenjenost u odnosu na INO braću.

Jasno, ako se desi neki makro krah.. all bets are off, ali onda ni u drugim dionicama neće biti sreće, pa..



@smootko

nije bitno šta je sad.
bitno je šta se očekuje.

kad se šuker zadužio, pričali su o krahu dolara.niko nije očekivao ovakve pizd. u EU
iako, valutni rizik je uvijek prisutan.

Ne bi se baš složio, evo citat iz članka:

Ekonomisti su već tada upozoravali da se nije pametno zaduživati u dolarima jer će dolar jačati, no Vlada ih nije poslušala. Pretpostavljaju da će, u svjetlu najnovije financijske krize koja trese Europu, dolar i dalje jačati, vjerojatno i više od razine od 1,2 dolara za euro. Štoviše, neka predviđanja idu do izjednačavanja vrijednosti dolara i eura, što znači da bi europska valuta u samo nekoliko mjeseci, od trenutka kad je Hrvatska uzimala dolarske obveznice, izgubila trećinu svoje vrijednosti.

http://www.seebiz.eu/hr/valute-i-robe/hrvatski-dug-zbog-pada-eura-narastao-za-milijarde-kuna,76096.html

..osim toga i sam sam primio upozorenja da bi nakon jeseni 2009 dolar mogao jačati, a u razgovorima s kolegama obično bi zaključili da slijedeća iznenađenja dolaze iz Europe itd.
Mislim da je bilo dovoljno upozorenja za oprez, a pitam se čije je savjete naš ministar pratio, kako je došlo do toga da se uzme kredit u dolarima i koji su kriteriji bili presudni.. ekonomski ili neki drugi.
Svakako, ne mogu ga amnestirati od odgovornosti "jer nitko nije znao", ali ga ne mogu ni osuditi jer ja ne znam što, kako ni zašto je došlo do zaduženja u SAD, al ga evo mogu bar prozvati jer mislim da tu nisu čista posla, bilo zbog neznanja, nesposobnosti ili čega 3čega. :):

@smootko

čuj tamo na prelazu iz 2008-me u 2009-tu nisi piso nikakve hvalospjeve o brodarima….
nego dapače si svcaki dan postao i to prvi onaj divljački pad BDI-ja………….

eto sve se vraća sve se plaća……………..nadam se da ćeš sad platit i sa kamatom….

Jel netko nešto reko?


A i ovi što su prodali sad sigurno grizu noktiće ili će djelit aseve po topiću…………
Ovdje je stavljena brana i nema više ispod 170……….

lp


Kolega a da malo prestaneš tumbat gluposti? I sta ce mo sad kad je 167? Sepuku?

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

New Report

Close