JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Volio bih potvrdu ili demant: u 2q u odnosu na 1q, zbroj smanjenja obveza i povećanja stavke novca na računu je 85,119 milijuna pa me zanima da li to signalizira da je za taj iznos povećana vrijednost firme?

Nadalje, stanje AOP 027 (Odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblja) na 31.12.06 iznosi 79,332 mil. U izvješću za 1q piše da je stanje te pozicije iznosilo za 31.12.06 8,534mil, dok opet u izvješću za 1h stoji da je stanje na 31.12.06 iznosi 79,332 mil.
Zanima me da li je to greška u izvješću za 1q?

All shipping lanes lead to China.

Svi smo malo razocarani sa 2Q htjeli mi to priznati ili ne. Jucer je osvanuo mali clanak u Slobodnoj Dalmaciji pod naslovom “Bravo direktore” u kom pise da je dobit Jadroplova 14500000 miljuna dolara ili prevedeno 78980000 KN. To je blize nasim ocekivanjima (bar mojim). Ledi mi se mozdina u kraljeznici kad ekonomisti zasilje olovke. Izgleda da je Gdja Kundid koja je inace Toulin kadar imala vrlo ostru olovku i ispeglala 50000000 kuna. Podsjeca me na bilance kada se svom snagom ekonomskih argumenata dokazivalo da je “Sale and lease back “jedina opcija za spas Jadroplova. Izgleda da se necastivi poceo vrtiti oko JDPL. Korumpirani natjecaj za procjenitelja, napad na Papica dan prije objavljivanja 2Q, 50000000 kn dobiti isparilo!!!

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


Hogar: ” markoni: ” Techman: ” Hogar: ” Izvješće je odlično samo to neki očito namjerno ili slučajno ne vide ali neće moći još dugo skretati pogled sa silnih nagomilanih milijuna. Da li netko ima podatak koliko ima akumuliranih gubitaka koji se prije odluke o isplati dividende imaju pokriti iz ovako dobrog poslovanja ? ” dobit ces info nakon godisnjeg. ” To ti piše u izvješću u rubrici novčani tijek,puno vas je koji ste slabo educirani? ” Da, ali hvala bogu imamo tebe da nas prosvijetliš. Možeš li biti malo precizniji i navesti broj AOP gdje to točno piše. ” Policija : AOP – 092 Ne radi se o kulturi nego je malo educiranih , nekada je Presvetli i neki drugi forumaši pokušavao objašnjavati i educirati. No, onda se pojavio Zimzelen i nakon njega horda sitnih špekulanata i prodavača iluzija koji danas vedre i oblaće na hr marketu. Neda mi se više pisati, tko želi neka pita na private.

Markoni pogledao sam ti zadnje postove i vidim da si siroko educiran i pratis razne grane iako si uzeo nick vezan za pomorstvo. Brodari su vrlo interesantni investitorima ali znanja o njima su dosta skucena osim kod ljudi koji su profesionalno vezani za tu granu. Kolege sa foruma to interesira i nije prodavanje pameti a ni magle jednostavno objasniti pojedine tehnicke detalje iz struke.
Neznam da li si osobno vezan za pomorstvo ali reci mi gdje ce prosjecan investitor u brodare vidjeti pad trzista? Ukoliko to vidi na vrijednosti dionica vec je kasno. Ukoliko dobije neki hint na forumu od profesionalaca ima veliku sansu da izadje na vrijeme. Ja pokusavam malo pomoci u domeni gdje sam doma a isto tako kradem znanje o ostalim dionicama iz mog portfelja gdje nisam.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

sve pise u izvjescu

zadrzana dobit 58 milja i za toliko smanjen preneseni gubitak iz proslih godina
dobit tekuceg razdoblja cca 21milju

U drugom tromjesečju 2007. godine ostvarena je dobit po dionici u iznosu od 12,48 kn (u istom razdoblju 2006. godine gubitak od 4,79 kn). Kumulativno u promatranom razdoblju (prvom polugodištu) 2007. godine ostvarena je dobit po dionici u iznosu od 21,88 kn (u istom razdoblju 2006. godine gubitak od 8,12 kn). Ako uključimo zadržanu dobit ostvarenu u navedenom razdoblju, u prvom polugodištu 2007. godine ostvarena je dobit u iznosu od 48,26 kn po dionici (u istom razdoblju 2006. godine dobit od 7,86 kn po dionici).

iz izvjesca zarada po dionici

to je tih cca79 milja dobiti u 1h

Nakon što nas je kolega Markoni uputio u tajne FI (hvala kolega) možemo rezimirati da je gubitak na kraju 2003. g. iznosio 717 mil. kn te da je isti do kraja 2006. g. smanjen na 324 mil. kn ili skoro za 400. mil. U istom periodu je ostvarena kumulativna dobit od 185 mil. kn što znači da se može očekivati da uz projeciranu godišnju dobit preostalih 272 mil. kn gubitka bude podmireno za 1-1,5 god. a u slučaju poštene privatizacije čak i ranije. Naime praksa HFP-a je da osim kupnje dionica, kupac mora izvršiti invesitranje u firmu te mu se daje diskont na podmirenje obveza prema državi. Ako se to ostvari već se nazire veliko “D” od dividende koja bi uz navedenu godišnju dobit vrlo lako mogla iznositi više od 50 kn po dionici ili gotovo 10% njene sadašnje vrijednosti. Molim cijenjene kolege ekonomske struke, vične knjigovodstvenim vještinama da me opovrgnu ili potvrde kako bi ovo dobilo (ili ne) na težini.

Hogar vozi Volvo

Ugnjavio sam malo svog knjigovođu (ženu) da mi pokuša objasniti kako to JDPL vodi ove prodaje brodova i zašto u zadržanu dobit guraju dobit veću od iskazane u RDG. Nije mi to baš jednostavno shvatiti u detalje, no čini se da je to sve posljedica ovih revalorizacija koje JDPL radi (što je ok po MRS ako fer vrijednosti značajnije odstupaju od knjgovodstvenih). To daje zanimljive efekte, pa ću probati iznjeti pojednostavljeno kako sam shvatio.

Jedan efekt toga je da kad revaloriziraju imovinu (brodove) u trenutku velike vrijednosti brodova na tržištu, sljedeće godine se povećava trošak amortizacije – rastu rashodi. Primjer 2004/2005.

Sama revalorizacija ako brod vrijedi više nego u knjigama (pojednostavljeno):
– povećava se nabavna vrijednost
– proporcionalno se povećava amortizirani dio
– razlika između toga gore je nova vrijednost imovine u aktivi
– povećanje aktive (nova vrijednost – stara vrijednost) se reflektira u pasivi kao povećanje “revalorizacijskih rezervi” – povećanje “kapitala i rezervi”

Amortizacija tako revalorizirane imovine:
– trošak amortizacije se radi kao postotak nabavne vrijednosti (koja je sada veća)
– dio tog iznosa amortizacije koji je rezultat revalorizacije se odbija od “revalorizacijskih rezervi” i prebacuje se u “zadržanu dobit” – samo pretakanje unutar “kapitala i rezervi”

To objašnjava zašto se kod JDPLa pojavljuje povećanje “zadržane dobiti” u iznosu većem od prošlogodišnje dobiti. A isto tako i izjave iz FI tipa:
…ostvarena je dobit po dionici u iznosu od 21,88 kn … Ako uključimo zadržanu dobit … ostvarena je dobit u iznosu od 48,26 kn po dionici.

Prodaja broda – to mi nije sjelo baš, no:
– dio iz “revalorizacijskih rezervi” koje se odnose na taj brod se prebacuju u “zadržanu dobit” – povećava kapital i rez
– nije mi jasan dio koji ide u RDG (onih 7M kod zadnjeg broda JDPLa)

Ukratko – zbog stalnih revalorizacija, prodaja broda nema velik utecaj na RDG, što mi se čini dobro – osnovno poslovanje se jasnije vidi. A zanimljiv je i ovaj efekt da se kod JDPL preneseni gubici smanjuju pretakanjem iz revalorizacijskih rezervi.

Eto. To je najdalje do kud sam stigao.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


Zanima me da li je to greška u izvješću za 1q?

Ovaj JDPL je odličan jer su mu FIjevi puni komentara. Stvarno su pedantni – za razliku od mnogih drugih sa komentarima tipa “nema komentara”.
Npr komentar iz zadnjeg FI:

Međutim, određene pozicije bilance na dan 31. prosinca 2006. godine su, u odnosu na podatke dostavljene za prvo tromjesečje 2007. godine, promijenjene obzirom su odnosni podaci dostavljeni prije obavljene revizije za 2006. godinu.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


sve pise u izvjescu zadrzana dobit 58 milja i za toliko smanjen preneseni gubitak iz proslih godina dobit tekuceg razdoblja cca 21milju U drugom tromjesečju 2007. godine ostvarena je dobit po dionici u iznosu od 12,48 kn (u istom razdoblju 2006. godine gubitak od 4,79 kn). Kumulativno u promatranom razdoblju (prvom polugodištu) 2007. godine ostvarena je dobit po dionici u iznosu od 21,88 kn (u istom razdoblju 2006. godine gubitak od 8,12 kn). Ako uključimo zadržanu dobit ostvarenu u navedenom razdoblju, u prvom polugodištu 2007. godine ostvarena je dobit u iznosu od 48,26 kn po dionici (u istom razdoblju 2006. godine dobit od 7,86 kn po dionici). iz izvjesca zarada po dionici to je tih cca79 milja dobiti u 1h


sve pise u izvjescu zadrzana dobit 58 milja i za toliko smanjen preneseni gubitak iz proslih godina dobit tekuceg razdoblja cca 21milju U drugom tromjesečju 2007. godine ostvarena je dobit po dionici u iznosu od 12,48 kn (u istom razdoblju 2006. godine gubitak od 4,79 kn). Kumulativno u promatranom razdoblju (prvom polugodištu) 2007. godine ostvarena je dobit po dionici u iznosu od 21,88 kn (u istom razdoblju 2006. godine gubitak od 8,12 kn). Ako uključimo zadržanu dobit ostvarenu u navedenom razdoblju, u prvom polugodištu 2007. godine ostvarena je dobit u iznosu od 48,26 kn po dionici (u istom razdoblju 2006. godine dobit od 7,86 kn po dionici). iz izvjesca zarada po dionici to je tih cca79 milja dobiti u 1h
Zahvaljujem na pojasnjenju iako su mi to kolege kroz PP vec pojasnile. Pogledaj malo naslove. Svi pricaju o dobiti od 35 milja sta nije tacno. Da su naslovi bili “Dobit je 79 milja, zarada po dionici 48.26 kn a rasporedjena je…..” stoperi bi imali gadnih problema da obuzdaju cijenu na 530 kn. Ja vec tri mjeseca pricam o godisnjoj dobiti od 150000000 kuna (sto jos uvjek smatram konzervativno) i skoro sam ispao redikul nakon objave 2Q.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


Prodaja broda – to mi nije sjelo baš, no:
– dio iz “revalorizacijskih rezervi” koje se odnose na taj brod se prebacuju u “zadržanu dobit” – povećava kapital i

Ispravak:
– dio iz “revalorizacijskih rezervi” koje se odnose na taj brod se prebacuju u “zadržanu dobit” – povećava/smanjuje zardžanu dobit/gubitak – pretakanje unutar “kapitala i rez”

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Gubici iz prošlosti se tope. Izgleda da ih Jadroplov može riješiti u skorije vrijeme bez pomoći sa strane, a kad bi trend vozarina potrajao malo dulje mogli bi se i pojačati vlastitim sredstvima. Da nije u državnom vlasništvu ne bih ni pomišljao o izlazu.

prate ga i vani: http://investing.businessweek.com/research/stocks/snapshot/snapshot.asp?capId=20345501


Volio bih potvrdu ili demant: u 2q u odnosu na 1q, zbroj smanjenja obveza i povećanja stavke novca na računu je 85,119 milijuna pa me zanima da li to signalizira da je za taj iznos povećana vrijednost firme? Nadalje, stanje AOP 027 (Odgođeno plaćanje troškova i prihod budućeg razdoblja) na 31.12.06 iznosi 79,332 mil. U izvješću za 1q piše da je stanje te pozicije iznosilo za 31.12.06 8,534mil, dok opet u izvješću za 1h stoji da je stanje na 31.12.06 iznosi 79,332 mil. Zanima me da li je to greška u izvješću za 1q?

očito je mijenjan format izvješća budući je su i dobit i rezerve i odgođena plaćanja drukčije iskazani


TunaSalad: ” Prodaja broda – to mi nije sjelo baš, no: – dio iz “revalorizacijskih rezervi” koje se odnose na taj brod se prebacuju u “zadržanu dobit” – povećava kapital i ” Ispravak: – dio iz “revalorizacijskih rezervi” koje se odnose na taj brod se prebacuju u “zadržanu dobit” – povećava/smanjuje zardžanu dobit/gubitak – pretakanje unutar “kapitala i rez”

Drzi se ti tog knjigovodje, sve je tocno….
Sto se tice prodaje broda, vise manje je irelevantno u analizi da li su to provukli kroz P&L ili su ga direktno vezali na kapital.[smiley11][smiley11]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

New Report

Close