JDOS (Jadransko osiguranje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDOS (Jadransko osiguranje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovo obrazloženje je za plakati:
d) Pri stjecanju i raspolaganju vlastitim dionicama Uprava je ovlaštena odstupiti od odredbe članka 211. odnosno članka 308. stavka 2. i 4. Zakona o trgovačkim društvima

drugim riječima Uprava je ovlaštena da krši odredbe ZTD-a. Predlažem novinarima Poslovnog da malo istraže o čemu se tu radi a mislim da ih i HANFA treba uzeti pod povećalo.

Odredbe ZTD-a:
Članak 211.
Pod jednakim uvjetima dioničari imaju jednaki položaj u društvu.

Članak 308.
(2) Prava na upis novih dionica mogu se nekome dati samo pod uvjetom da su očuvana prava dioničara na upis.
(4) Pravo prvenstva pri upisu dionica može se odlukom o povećanju temeljnoga kapitala isključiti u cjelini ili djelomično. Takva se odluka donosi uz ispunjenje pretpostavki koje se zakonom ili statutom traže za donošenje odluke o povećanju temeljnoga kapitala, glasovima koji predstavljaju najmanje tri četvrtine glasova temeljnoga kapitala zastupljenoga na glavnoj skupštini pri donošenju te odluke. Statutom se može odrediti da je za to potrebna veća većina a može se zahtijevati i ispunjenje dodatnih pretpostavki.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

Da li ovo znači da je JDOS davao novce za sve repo na repo na repo na repo kombinacije koje je vrtio Agram? Pa cash flow nema novaca za isplatiti dividendu, a RDG i bilanca ulijepšani tako da se sve makne na Agram koji osim što nije nigdje izlistan usput rečeno više nije niti pod nadozorom HANFA-e jer je ukinuo fondove i upravljanje sredstvima klijenata? Baš zanimljiva odluka, skoro da sam šokiran…

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Već sam rekao da je jako čudno što nema kvoruma. Kakva firma kad u 5. mjesecu napiše da će biti dividende, a onda je ne bude. Jesi li te navlakuše uopće u skladu s zakonom jer se dioničari ovako dovode u zabludu.

Nisu najavili da će biti dividende, samo da ju predlažu. Na glavnoj skupštini je da to potvrdi (iako je to u normalnim kompanijama samo pro forma)

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


…drugim riječima Uprava je ovlaštena da krši odredbe ZTD-a. Predlažem novinarima Poslovnog da malo istraže o čemu se tu radi a mislim da ih i HANFA treba uzeti pod povećalo.

Ja, naivac, sam mislio da su zakoni iznad odluke Uprave. Očito sam zaboravio da živimo u Hrvatskoj.

JDOS je bio jedna lijepa priča, naravno, ovisno o ulazu. Davao je redovite dividende (osim jedne godine u doba kraha tržišta, ne sjećam se točno koje). Bilo je za očekivati da će se u nekoj budućnosti moći prodati uz pristojnu zaradu. (Općenito je preporuka za osiguravatelje da se kupuju na P/B 1 ili nižoj, a prodaju na P/B 2 ili višoj. Prema Moje dionice P/B JDOS-a je oko 0,5.)

Vidjet ćemo koliko će Agrokor utjecati na cijelu ovu priču.

Naravno da je to bio “samo prijedlog” iako se ne sjećam slučaja kada prijedlog nije izglasan. To je netransparetna firma i tako će i ostati.
Glede prijedloga da ih se istraži, to ne bi bilo prvi put ali obično nema ni rezultata. Previše su umreženi da ne bi radili što ih volja.
Koncern je prilično zadužen već godinama i bojim se da su ovo posljedice (naravno tu je i Agrokor).



Već sam rekao da je jako čudno što nema kvoruma. Kakva firma kad u 5. mjesecu napiše da će biti dividende, a onda je ne bude. Jesi li te navlakuše uopće u skladu s zakonom jer se dioničari ovako dovode u zabludu.

Nisu najavili da će biti dividende, samo da ju predlažu. Na glavnoj skupštini je da to potvrdi (iako je to u normalnim kompanijama samo pro forma)
[/quote]

Nisam baš u toku, ako može malo pojašnjenje oko ukidanja fondova i upravljanja sredstvima klijenata?
Hvala.


Da li ovo znači da je JDOS davao novce za sve repo na repo na repo na repo kombinacije koje je vrtio Agram? Pa cash flow nema novaca za isplatiti dividendu, a RDG i bilanca ulijepšani tako da se sve makne na Agram koji osim što nije nigdje izlistan usput rečeno više nije niti pod nadozorom HANFA-e jer je ukinuo fondove i upravljanje sredstvima klijenata? Baš zanimljiva odluka, skoro da sam šokiran…

@Samurai

Sve je javno dostupno (i to duže vrijeme)

Vaš link …[/url]

Slijedom ove izvedbe, 2015. godine društvo na vlastiti zahtjev prestaje s djelatnošću upravljanja investicijskim fondovima i koncentrira se na ulaganja isključivo za svoj račun.

I niže točka 3 na oba linka:

Vaš link …[/url]
Vaš link …[/url]

Sada mogu kao i vlasnik slastičarne igrati se papirima bez da ih Hanfa nešto posebno gnjavi. Tu gurneš pod tepih gluposti u koje uvališ KBZ i JDOS, pa kada tamo dođu HANFA i HNB sve je ok i više manje u okvirima. A ovdje za revizora uzmeš nekoga tko neće inzistirati da se baš sve u detalje napiše u bilješkama.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Hvala na info, kako rekoh nisam baš u toku, ali mi se ne sviđa.

Netko kupio 10 komada po 2704. Dugoročno vjerojatno povoljno.

A što ako je taj famozni deal s mjenicama davao većinu ili dobar dio zarade JDOSu? Pa sad em sure izgubili lovu, em su izgubili model. Ovo je sad jako, jako špekulativna dionica, a pri tom nelikvidna i nenastrojena prema malim dioničarima.

Donekle se slazem, osim s tim da je posudjivanje glavni izvor. Snaci ce se…

Status Quo: Roll Over Lay Down

Da li se to meni cini ili su prebrisali sve gubitke iz q1 i postavili h1 na razinu prosle godine?
A da usput svi operativni pokazatelji pokazuju rast?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close