JDOS (Jadransko osiguranje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDOS (Jadransko osiguranje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Nije provokacija, zanima me po čemu je JDOS bolji od CROSa?

po tome što kod jdos po diskontu od 40 posto kupiuješ cros – book, ebitda, pe.

i da – cros nema dividende. jdos uvijek ima.
[/quote]

Djelomicno tocno, Cros-p-a ima dividendu
[/quote]

koliku – veću ili manju. redovitu ili neredovitu.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Nisam strucnjak ali na prvu kada sam ulazio u osiguranje odlucio se za jdos zbog sljedeceg

jdos PE 8,94, BVPS 7096, cijena 3500, redovna isplata dividende

cros PE 15, BVPS 5887, cijena 6000, neredovita isplata dividende

po tim parametrima jdos mi se cinilo puno povoljnije , te za sada izgleda da je ispravna odluka, kaj ne znaci da se nesto ne moze okrenut.

na prvu je to ok, ali…. treba pogledati prihode i dobit par g unatrag te imati na umu da je cros u fazi restrukturiranja (prvi rezultati iznad očekivanja) i očekivanog rasta udjela i posljedično dobiti, ima kompletnu ponudu. jdos mi nekako stagnira, dobit pada, ima pretežno autoosiguranje gdje se već pomalo skidaju gače snižavanjem premija, a i odštete su sve veće.
nemam ni jedne ni druge, ali bih prednost dao cros-u. recimo u omjeru 35:65. ili kupiti oboje. osobno očekujem jači oporavak fin. sektora.



Nisam strucnjak ali na prvu kada sam ulazio u osiguranje odlucio se za jdos zbog sljedeceg

jdos PE 8,94, BVPS 7096, cijena 3500, redovna isplata dividende

cros PE 15, BVPS 5887, cijena 6000, neredovita isplata dividende

po tim parametrima jdos mi se cinilo puno povoljnije , te za sada izgleda da je ispravna odluka, kaj ne znaci da se nesto ne moze okrenut.

na prvu je to ok, ali…. treba pogledati prihode i dobit par g unatrag te imati na umu da je cros u fazi restrukturiranja (prvi rezultati iznad očekivanja) i očekivanog rasta udjela i posljedično dobiti, ima kompletnu ponudu. jdos mi nekako stagnira, dobit pada, ima pretežno autoosiguranje gdje se već pomalo skidaju gače snižavanjem premija, a i odštete su sve veće.
nemam ni jedne ni druge, ali bih prednost dao cros-u. recimo u omjeru 35:65. ili kupiti oboje. osobno očekujem jači oporavak fin. sektora.

i cros i jdos su na niski razinama, otuda njihova atraktivnost. cros raste jer ga adris diže, jdos raste jer su preturili preko glave onu najgoru fazu koja je uslijedila po liberalizaciji ao. pali su bili dosta i onda su se ustabilili, s time što je cijena puno više bila pala no njihovo poslovanje – ta i u najgorim godinama cijena jer bila ispod pe 10. gdje to još ima

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Kad se očekuje odluka o dividendi? Kao i inače krajem 6. mjeseca ili možda i ranije?
I može li netko objasniti ovakvu razliku u vrednovanju između Jdos i Cros? Paradoks koji je čak i veći utoliko što je ovo likvidnija dionica. ZSE je stvarno čudo…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Kad se očekuje odluka o dividendi? Kao i inače krajem 6. mjeseca ili možda i ranije?
I može li netko objasniti ovakvu razliku u vrednovanju između Jdos i Cros? Paradoks koji je čak i veći utoliko što je ovo likvidnija dionica. ZSE je stvarno čudo…

kolega
proćitaj tri-četiri posta prije. moje viđenje stvari.

Ima nešto u tome, bez sumnje, sad koliko to je veliko pitanje. Struktura je točna, ali je isto tako istina da je tržište u svim segmentima gotovo potpuno penetrirano (tko je što mislio osigurati već je to učinio, a tko ne može niti neće), što se i vidi po prihodima, sve je to statično jako, a dobit se postiže unutarnjim optimizacijama čitaj otpuštanjima. Također, ispravno procjenjuješ perspektivu rasta sektora, zbog GDP-a, ovo je ipak uslužna djelatnost koja to prati… A u tom slučaju kad se malo jače počnu kupovati dionice osiguranja ipak radije držim onu koja je u startu diskontirana. Možda piknem i Cros par komada, čisto radi diverzifikacije. Hvala i pozdrav!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

49 mil kuna dobit u 2016..5% manje nego u 2015. Bit ce bar 200 kn dividenda 🙂

http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/JDOS-fin2016-4Q-NotREV-N-HR.pdf

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Znači oko 390-395 kn EPS i oko 7000-7050 BVPS. Solidno. Dividenda vjerovatno po očekivanju. Idemo dalje.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Poslovanje je zapravo i bolj no lani – zaračunata premija povećana, zaračunata premija po zaposlenom povećana, dobit prije poreza veća.

Podigli su neke pričuve za šteta za razliku od lani kad su bili otpisali te nisu imali više porezne imovine za sniziti porez tako da su ove gdine morali platiti puni porez.

Book s novom dobiti solidno iznad 7000 kn, Kažu finacijaši da nema smisla da tvrtka koja i ubuduće misli raditi dobit da se trži ispod booka. ima smisla ako si na grobexu pa banke i osiguravajuća društva s dividendnom politikom trže se jedva iznad 0,5 booka.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Sve dodje na svoje. Pogotovo na trzistu koje raste. Ne brini.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Evo, neka se nađe:
Izvješće

Ljudi, shvatite, ovdje će biti isto kao na Solarisu: nema ništa od liparenja na bidu, a radi se o dionici sa skontom od 40% i više. Kad maca pobjegne bit će jao jao, uh…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close