jako zanimljivo. e još bi bilo dobro znati koji p/e to daje i napraviti neku procjenu za sljedeća 4 kvartala.
jako zanimljivo. e još bi bilo dobro znati koji p/e to daje i napraviti neku procjenu za sljedeća 4 kvartala.
U riječima "napraviti neku procjenu za sljedeća 4 kvartala" je navedeno ključno. Zbog toga ignoriram cjenovne multiplikatore jer kako prenose pregledi inozemnih burzi, tamo se govori o cjenovnom multiplikatoru očekivane neto dobiti. Na primjer, u SAD-u najviše mjesec dana nakon objave poslovnih rezultata poduzeća moraju objaviti priopćenje o svojoj očekivanoj neto dobiti i mogućim poslovima za koje se natječu. Na žalost, domaće tržište kapitala još uvijek nije na toj razini transparentnosti, regulatora briga za to, a zaposlenih u medijima je premalo. Samo je mali broj Uprava javnih društava otvoren prema javnosti kako bi trebao biti… [cry]
bravo…mislim da bi narod trebao biti presretan…koju god dionicu kupili sigurno ste zaradili…da su barem ovakve cijene stanova ili auta..pa da kupim stan na bacvicama od 90m2 za 60 000eur i novog audija 8 za 5oooeur…
Tomislave, svaka čast – ali barem napomeni ono što Amerikanci zovu cash flow. Kada analizira neku kompaniju, Warren Buffet prvo gleda cash flow pa inda tek onda return on investment, p/e ili bilo koji drugi ratio. Nakon toga traži owners earnings.
Profit – dijelom činjenjice, dijelom prosudbe a dijelom želje – bez casha je velika zamka. Firma može ostvarivati solidan profit ali će brzo izgorjeti bez casha. Račune se plaća gotovinom, a ne iskazanim profitima.
Drugo, upadljivo je koliko u toj tabeli ima malo proizvođača i koliko im je dobit mizerna, posebno u odnosu na banke. I opet se nameće pitanje što rade i kako mogu biti banke tako uspješne u zemlji čije se privreda raspada i nazaduje.
Treće, dobit svih proizvođača – Končara, Podravke, Ingre, Kraša itd.. uvijek treba uspoređivati s dobiti Autohrvatske (samo od prodatih autodijeliva!) – radi prave perspektive.