IPKK (Termes Grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IPKK (Termes Grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Eto nas i ispod 13$ za šećer na Nasdaqovoj gledalici.
U par mjeseci palo za trećinu vrijednost, da čovjek ne povjeruje


alias evo ovako zbor na čemu blagodarimo

secer je gore gurao jaci real, očekivanje slabije tj. normalne sezone u brazilu, suša u indiji, rast cijene nafte kao i etanola itd itd

– sad je real slab zbog političkih shranja u brazilu. ne bi covjek vjerovao, korumpiraniji od nas
– sezona se očekuje bolja od prosječne – kad uopće pada ta sezona?. po napisima rekao bi čovjek sezona nikad ni ne prestaje

– ne znam što sa indijom, ali što znači suša kad je indija ogromna, uvijek je negdje suša
– cijena etanola ne znam što je skup etanol što jeftin. npr 100 usd barel je skupa nafta, 50 usd jeftina. ako tko zna da nas pouči kako to izgleda kod etanola

Ethanol -secer paritet je ispod 13, pad cijena nafte stisce cijena ethanola, paritet na secer kod cl oko 40 ide do 12.5, market je iz proslogodisnjeg deficita, otisao preko 3 mil suficita, fundamentalno vijesti su horor, jedino sto se u doglednoj budućnosti moze ocekivati je short squeeze obzirom da COT report pokazuje da su money manageri vec na -80 k net pozicije ( kada je raw sugar bio na 10 cot report je bio na maksimumu od -100 k pozicije),
Imajući u vidu, da COT podatke dobivamo sa 7 dana zakasnjenja i da je secer ovaj tjedan pao 6%, vrlo vjerovatno da su vec na -100 k, squeeze moze pogurati cijenu 14-15, dugorocnog oporavka nema na vidiku.

Naravno varijabla ethanol-secer- paritet nije konstanta i podlozna je fluktacijama ovisno o kretanju nafte i odlukama Petrobrasa.

Sucden instead issued a “more rangebound” forecast for futures, reflecting largely the impact of price swings in incentivising processors, largely in Brazil’s key Centre South region, to turn cane into ethanol, when sugar values are low, or the sweetener itself if prices rise.

“The flat price could find more support from current levels as any further decrease in prices would accelerate the switch to ethanol in Centre South Brazil,” the group said, adding that “such a switch could start in Thailand and the European Union too”.

“On the other hand, a price recovery would allow the sugar mix in Centre South Brazil to reverse back higher.”

‘Bearish bias’

Sucden pegged so-called “ethanol parity” – at which mills have an equal incentive to produce either sugar or ethanol from cane – at about 13 cents a pound on a sugar basis.

Prema ovome situacija u EU i nije tako loša



alias evo ovako zbor na čemu blagodarimo

secer je gore gurao jaci real, očekivanje slabije tj. normalne sezone u brazilu, suša u indiji, rast cijene nafte kao i etanola itd itd

– sad je real slab zbog političkih shranja u brazilu. ne bi covjek vjerovao, korumpiraniji od nas
– sezona se očekuje bolja od prosječne – kad uopće pada ta sezona?. po napisima rekao bi čovjek sezona nikad ni ne prestaje

– ne znam što sa indijom, ali što znači suša kad je indija ogromna, uvijek je negdje suša
– cijena etanola ne znam što je skup etanol što jeftin. npr 100 usd barel je skupa nafta, 50 usd jeftina. ako tko zna da nas pouči kako to izgleda kod etanola

Ethanol -secer paritet je ispod 13, pad cijena nafte stisce cijena ethanola, paritet na secer kod cl oko 40 ide do 12.5, market je iz proslogodisnjeg deficita, otisao preko 3 mil suficita, fundamentalno vijesti su horor, jedino sto se u doglednoj budućnosti moze ocekivati je short squeeze obzirom da COT report pokazuje da su money manageri vec na -80 k net pozicije ( kada je raw sugar bio na 10 cot report je bio na maksimumu od -100 k pozicije),
Imajući u vidu, da COT podatke dobivamo sa 7 dana zakasnjenja i da je secer ovaj tjedan pao 6%, vrlo vjerovatno da su vec na -100 k, squeeze moze pogurati cijenu 14-15, dugorocnog oporavka nema na vidiku.
[/quote]

ja puno od ovoga nisam razumio. morate iati u vidu da su jedno ljudi iz brane, drugo mi raja koja ne pliva u tim kraticama i sl.

cot, money manageri, 7 dana odgode itd.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Ethanol -secer paritet je ispod 13,

13 cega – posto , dolara, brokvi?

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

@investimir
Procitaj clanak sto sam ti citirao, pa to nije valjda problem.
Sucden pegged so-called “ethanol parity” – at which mills have an equal incentive to produce either sugar or ethanol from cane – at about 13 cents a pound on a sugar basis.

sto se cot reporta tice, da pojednostavnim vasim rijecnikom, ono sto vi na ovom forumu zovete fond manageri, imaju net poziciju od -80 k ugovora, sto znaci 80 tisuca ugovora u shortu, sto znaci da na svaki skok cijene , slabiji od njih ce poceti pokrivati ugovore, sto znace da moraju izaci iz short pozicije, sto znaci da moraju poceti kupovati ugovore kako bi dosli na flat poziciju.



@investimir

Procitaj clanak sto sam ti citirao, pa to nije valjda problem.
Sucden pegged so-called “ethanol parity” – at which mills have an equal incentive to produce either sugar or ethanol from cane – at about 13 cents a pound on a sugar basis.

sto se cot reporta tice, da pojednostavnim vasim rijecnikom, ono sto vi na ovom forumu zovete fond manageri, imaju net poziciju od -80 k ugovora, sto znaci 80 tisuca ugovora u shortu, sto znaci da na svaki skok cijene , slabiji od njih ce poceti pokrivati ugovore, sto znace da moraju izaci iz short pozicije, sto znaci da moraju poceti kupovati ugovore kako bi dosli na flat poziciju.

nadoh, hvala.

pa ti ljudi se samo igraju s tim – šećer ili brokve, njima svejedno. znači, masa njih su se okladili da će šećer i dalje roknuti. shortanje na dionicama mi je jasno – no, što ovi fond menaderi shortaju. ako sklapaju terminske ugovore po odredenoj cijeni, onda im rast secera odgovara – oni imaju ugovore za nizu cijenu, to sprovedu i odmah taj isti secer uvale po visim cijenama

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

sto se cot reporta tice, da pojednostavnim vasim rijecnikom, ono sto vi na ovom forumu zovete fond manageri, imaju net poziciju od -80 k ugovora, sto znaci 80 tisuca ugovora u shortu, sto znaci da na svaki skok cijene , slabiji od njih ce poceti pokrivati ugovore, sto znace da moraju izaci iz short pozicije, sto znaci da moraju poceti kupovati ugovore kako bi dosli na flat poziciju.

mozete li malo pojasniti ovo – tko to radi i gdje, hocu reci koji su glavni centri za takve operacije. kako rekoh, shortaje dionica mi je jasno, ali sto se ovdje shorta, to mi nije jasno.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

mozete li malo pojasniti ovo – tko to radi i gdje, hocu reci koji su glavni centri za takve operacije. kako rekoh, shortaje dionica mi je jasno, ali sto se ovdje shorta, to mi nije jasno.

https://www.barchart.com/futures/commitment-of-traders#/technical-charts/SB*0


mozete li malo pojasniti ovo – tko to radi i gdje, hocu reci koji su glavni centri za takve operacije. kako rekoh, shortaje dionica mi je jasno, ali sto se ovdje shorta, to mi nije jasno.

https://www.barchart.com/futures/commitment-of-traders#/technical-charts/SB*0

[/quote]

Mislio sam, ako ste vi u tome ili znate nesto, da nam onako prostoseljački objasnite. nisam dosad se susretao s tim, a releventno je očito za kretanje cijene šećera pa bih volio saznato i čemu je riječ što nije lak zadatak obzirom da finacije nisu moja branša

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

COT report pokazuje pozicioniranje svih sudionika na odredenom assetu.
Tri grupe postoje, producers, money managers i swap dealeri.
Produceri su oni koji de facto proizvode, money manageri su recimo spekulativni kapital koji ne prima fizicke isporuke nego profesionalno trguje odredenim assetom, swap dealersi nisu bitni u ovoj prici.
Kod cot reporta najvise utjecaja na pomak cijene ima pozicioniranje money managersa, ili sto jednostavnije receno kada njihova pozicija ode u ekstrem je odlicna obrnuta korelacija za kretanje cijene.
Primjeiri;
1. Secer na 10, max short pozicija -100 k, secer na 22 max long pozicija.
2. CL- na 55, max pozicija long, dva mjeseca poslije cl 42.
3. Ng- 3.450 max pozicija long- mjesec poslije 2.900

Opcenito, producersi imaju bolji uvid u sto je fair cijena nego money managersi i njihovo pozicioniranje daje dobar uvid u fundamentalno stanje trzista.

Primjer: Nafta, dok su money manageri na 55 napravili max ath pociju long, shale u USA je prodao unparijed svoju proizvodnju na cijenama od 50-55, sto znaci da su proizvodaci u USA na cijenama od 50-55 dobro znali da na tim razinama mogu ostvarivati dobar profit i da je to relatino visoka cijena, money managersi su na temelju spekulacija o OPEC cutovima svi išli ” nerealno long na visokim cijenama, posljedica pad nafte s 55 na 42.

Opcenito, vrijedi na svim assetima, od energy, grainsa i softa, osim indeksa.

New Report

Close