IPKK (Termes Grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IPKK (Termes Grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

morali su se rješiti špekulativnih zaliha ili bi uslijedila kazna, znači, nisu svojom voljom prodavali po nepovoljnim cijenama, tako da i sada možda izbjegavaju nepotrebnu prodaju, vidjeti će se u 2Q kako se sve razvija


Je..kao šta su milijune i milijume popalili u prošlom kvartalu upravo zato jer su prodavali zalihe ne bez profita nego u gubitku.

Zalihe su prodavane u trecem kvartalu prosle godine…

https://m.investing.com/analysis/sugar,-why-you-should-but-it-now-200193060

Kakva je ovo analiza?

swami je ukazao na braziliski real – evo potvrde

Rast FAO-ovog indeksa u svibnju odražava poskupljenje svih sastavnica košarice uz izuzetak šećera, čije su cijene pale 2,3 posto, kliznuvši na najnižu razinu u nešto više od godinu dana. U FAO-u taj pad objašnjavaju neočekivano visokom razinom proizvodnje u najvećem svjetskom izvozniku Brazilu i slabljenjem njegove valute reala koji je preusmjerio proizvođače na izvoz šećera.

http://www.seebiz.eu/fao-prognozira-skok-uvoza-hrane-u-2017-godini/ar-157550/

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

swami, ako znate – ethanol se dobiva od šećera i kukurzuza – u kojem omjeru tj. da li više iz kukuruza ili iz šečea. da li šečerna trska u brazilu završi pola pola u ethanolu i šećeru ili drukčije

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


swami, ako znate – ethanol se dobiva od šećera i kukurzuza – u kojem omjeru tj. da li više iz kukuruza ili iz šečea. da li šečerna trska u brazilu završi pola pola u ethanolu i šećeru ili drukčije

investimir
Sto se ethanol-a tice treba promatrati u kontekstu zemlje gdje se proizvodi:

Brasil: sugarcane based ethanol production (omjer u kojem se sugarcane koristi za proizvodnju ethanol-a u odnosu na sugar varira od cijene na svjetskom trzistu jednog i drugog commodity-a, ali uzmi u obzir banchmark 50:50)
http://sugarcane.org/media-center/sugarcane-statistics/2017/sugarcane-harvest-update-in-south-central-brazil-for-the-first-half-of-may-2017

USA: corn based ethanol production (u US postoji regulativa gdje se ethanol blend-a u gorivu u omjeru od 10% cca). USA je takodjer veliki net exporter ethanol-a
https://www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=30372

Zato sam rekao da corn ima tezinu utjecaja na cijenu ethanola. Bitna je prvo zetva kukuruza u US (postoje reports o kvaliteti zetve na mjesecnoj razini o stanju usjeva), druga stvar je stock-to-use ratio koji utjecu na cijenu kukuruza. Ako je cijena kukuruza visa i kolicina manja jasno je da ce ulazni troskovi proizvodjaca ethanola biti visi, a samim tim ce i cijena ethanol-a rasti.

To posljednicno utjece na kolicinu sugarcane-a koja ce se koristit za proizvodnju secera odnosno ethanol-a u Brazilu … nesto kao batterfly effect

meni je indikativno da su na 150 bile dobre, na 160 odlične, na 165 perfektne, na 180 prepumpane,ali sada na 110 kupci neće, još uvijek ovdje važi pravilo da jeftine nikome nisu interesantne

mllr
upravo tako, psiholoski efekti su uvijek dominantniji od racionalnog razmisljanja

nesto poput price o “lemmings jumping off cliffs”

kada je horda lemming-a skocila preko litice u sigurnu smrt, postavlja se pitanje ako vec glavnina horde zbog brzine i inercije nije uspjela izbjeci pad preko litice, zasto su skocili i ovi sa zacelja kolone koji su imali dovoljno vremena vidjeti sta se dogadja, zastati i racionalno promisliti.

Konstatacija u njihovoj glavi je bila slicna razmisljanju igraca na trzistu kapitala:

“Ovi ispred mene sto su skocili sigurno znaju nesto sto ja ne znam”



swami, ako znate – ethanol se dobiva od šećera i kukurzuza – u kojem omjeru tj. da li više iz kukuruza ili iz šečea. da li šečerna trska u brazilu završi pola pola u ethanolu i šećeru ili drukčije

investimir
Sto se ethanol-a tice treba promatrati u kontekstu zemlje gdje se proizvodi:

Brasil: sugarcane based ethanol production (omjer u kojem se sugarcane koristi za proizvodnju ethanol-a u odnosu na sugar varira od cijene na svjetskom trzistu jednog i drugog commodity-a, ali uzmi u obzir banchmark 50:50)
http://sugarcane.org/media-center/sugarcane-statistics/2017/sugarcane-harvest-update-in-south-central-brazil-for-the-first-half-of-may-2017

USA: corn based ethanol production (u US postoji regulativa gdje se ethanol blend-a u gorivu u omjeru od 10% cca). USA je takodjer veliki net exporter ethanol-a
https://www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=30372

Zato sam rekao da corn ima tezinu utjecaja na cijenu ethanola. Bitna je prvo zetva kukuruza u US (postoje reports o kvaliteti zetve na mjesecnoj razini o stanju usjeva), druga stvar je stock-to-use ratio koji utjecu na cijenu kukuruza. Ako je cijena kukuruza visa i kolicina manja jasno je da ce ulazni troskovi proizvodjaca ethanola biti visi, a samim tim ce i cijena ethanol-a rasti.

To posljednicno utjece na kolicinu sugarcane-a koja ce se koristit za proizvodnju secera odnosno ethanol-a u Brazilu … nesto kao batterfly effect

[/quote]

Natprosječna očekivaa žetva u brazilu te jako oslabljeni real uslijed političke krize – to su u ovim tenucima čimbenici koji cijenu guraju nadolje. ali, prije oko godinu dana nešto je bilo tu istu cijenu poguralo navieš – ima li netko uvid u to – koji to čimbenici su bili lansirali cijenu šećera sa oko 400 na iznad 550 usd pi toni.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

alias evo ovako zbor na čemu blagodarimo

secer je gore gurao jaci real, očekivanje slabije tj. normalne sezone u brazilu, suša u indiji, rast cijene nafte kao i etanola itd itd

– sad je real slab zbog političkih shranja u brazilu. ne bi covjek vjerovao, korumpiraniji od nas
– sezona se očekuje bolja od prosječne – kad uopće pada ta sezona?. po napisima rekao bi čovjek sezona nikad ni ne prestaje

– ne znam što sa indijom, ali što znači suša kad je indija ogromna, uvijek je negdje suša
– cijena etanola ne znam što je skup etanol što jeftin. npr 100 usd barel je skupa nafta, 50 usd jeftina. ako tko zna da nas pouči kako to izgleda kod etanola

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

jel’ to počela podjela šećera u svijetu preko socijalnih samoposluga ?

Kao i sve i nas pogađa ovaj Agrokor jedino što uz to imamo veliki pad cijene šećera koja će se polako preljevati i kod nas pa me ovoliki pad uopće ne čudi, mislim da nismo još dotakli dno.
Ovisi o daljnjem razvoju događaja.

New Report

Close