IPKK (Termes Grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IPKK (Termes Grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jel zna netko koliko je Agrokor ostao visjeti osječkoj tvornici šećera?


Jel zna netko koliko je Agrokor ostao visjeti osječkoj tvornici šećera?

ako su ukupna potraživanja od kupaca 59.174.161, moja procjena je negdje do 10-ak miliona, točan podatak možda još nema ni Ramljak, ali ga imaju u IPKK, možda bi ga trebali i objaviti


noiz
u pravu si, nije vidljivo na horizontu i s obzirom da ova dionica ima underlaying commodity odnosno secer koji ce definitivno odrediti i cijenu dionice mozemo samo pratiti supply/demand sugar drivers.

1. Proizvodnja Brazila kao najveceg izvoznika estimate 35.2 MT
2. Cijena Etanola, ako raste automatski Brazil proizvodi vise etanola, a manje secera
3. Brazilian Real, treba nam jak Real da bi secer iz brazila bio manje konkurentan, nedavni pad Real-a zbog politicke situacije u Brazilu je moze biti srusio i cijenu secera
4. Ukidanje kvota u EU 01-10-2017 moze biti pozitivno za IPKK ovisno o njihovom "Marginal cost of Production"
5. EU sugar production increase to 19.3 MT (prethodna godina 15 MT) zbog tocke 4
6. Ostali veliki igraci/izvoznici India Thailand (treba pratiti vremenske prilike i output prognoze)
7. Corn price, definitivno za sugar je dobro da je cijena kukuruza visoka, jer bi mogla podici cijenu ethanol-a i smanjiti proizvodnju "zamjenskog secera" fructose corn syrup

Da li netko ima informacije o demand drivers?


Ovdje ima dosta toga ali mi u to se nemože pouzdat u kratkom roku. Od kada pratim šećer svaka malo veća banka, svaki malo bolji institut,trgovac itd. ima neku svoju prognozu. Navodno da je Rusija postaje solidan proizvođać šećera. Generalno svi se slažu da fali šećera za ovu godinu ( a cijena pada a potražnja raste) a za iduću godinu već sada znaju da će se više sadit i da će još više uspjet toga ( moš si mislit).
https://www.fas.usda.gov/data/sugar-world-markets-and-trade

Mišljenja sam da je dug Agrokora već dobrim dijelom uračunat u trenutnu cijenu…

Nedavno je dionica bila na 180 kn…. pad od 50 % puno je toga uključio

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Zaboravljaš da je cijena šećera dobrano pala.

Smjer cijene šećera se promatra do kraja godine a to će odrediti i dobit firme.


noiz
u pravu si, nije vidljivo na horizontu i s obzirom da ova dionica ima underlaying commodity odnosno secer koji ce definitivno odrediti i cijenu dionice mozemo samo pratiti supply/demand sugar drivers.

1. Proizvodnja Brazila kao najveceg izvoznika estimate 35.2 MT
2. Cijena Etanola, ako raste automatski Brazil proizvodi vise etanola, a manje secera
3. Brazilian Real, treba nam jak Real da bi secer iz brazila bio manje konkurentan, nedavni pad Real-a zbog politicke situacije u Brazilu je moze biti srusio i cijenu secera
4. Ukidanje kvota u EU 01-10-2017 moze biti pozitivno za IPKK ovisno o njihovom "Marginal cost of Production"
5. EU sugar production increase to 19.3 MT (prethodna godina 15 MT) zbog tocke 4
6. Ostali veliki igraci/izvoznici India Thailand (treba pratiti vremenske prilike i output prognoze)
7. Corn price, definitivno za sugar je dobro da je cijena kukuruza visoka, jer bi mogla podici cijenu ethanol-a i smanjiti proizvodnju "zamjenskog secera" fructose corn syrup

Da li netko ima informacije o demand drivers?

Dobro si to poslozio ono sta je u kratkom roku trenutno bitno, a to znaci kroz ovi 6 mjesec ne znam tocno kada mislim da se prije radi o pocetku mjeseca nego o kraju je odlucivanje o vracanju brazilskog uvoznog poreza na ethanol i nekako mi se cini da ce se to napravit, a onda cijena ethanola ide gore posljedicno i secer.

Ignore : renči

Ma bitno je koliko je ostao Agrokor visiti IPKK, to je najbitnije. Ne razvodnjavajte priču glupostima.

Naravno da je agrokor bitan, al nije ni vise bitniji nego samo poslovanje tj cijena secera. Cinjenica je da je agrokor okrenuo trend na zse i da je on trenutno jedini pokratac toga trenda.

Ignore : renči

A činjenica je da je skidalo po 180 nedavno, a sada ima blizo 100.

Je li ovo prilika vidjeti će se uskoro kada cijena šećera odredi smjer.

I kvartal dobit oko 13 milijona.

Cijena oko 0,30 od bpvs koji je oko 342 kune.

Kako će završiti godina?

Ispravak za bvps

Cijena je oko 352 a ne 342.

bbkk0000 i StatusQuo
hvala na informacijama, nadam se da cemo nastaviti razmjenjivati kvalitetne informacije

robinh
moj savjet, nemoj bazirati svoju investiciju na BVpS
BVpS je samo knjigovodstvena stavka koja ne oslikava stvarnu vrijednost firme i jedna od najvecih iluzija malih ulagaca. BVpS bi bila relevantna da je kompletan Asset firme cash. Ako bas zelis izracunati vrijednost firme po dionici tada razmisljaj na ovaj nacin:

Cash + NAV – debt

Net Asset Value je za vecinu firmu tesko izracunati, osim mozda za brodare, jer bi morao imati kompletnu listu zgrada, zemljista, strojeva firme i procjeniti trzisnu vrijednost svakog pojedinog dijela asset-a da bi shvatio koliko cash-a mozes dobit.

Vrijednost firme je u samom business-u, odnosno koliko cash-a firma moze generirati kroz svoj business. Tako da umjesto BVpS radije trend gledaj EBITDA i EBITDA multiple EV/EBITDA ili Net Debt/EBITDA za ciklicke dionice poput ove

New Report

Close