IPKK (Termes Grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IPKK (Termes Grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ne vjerujem ja da se tu odvijala nekakva veća suradnja, jer Pipunić je htio u Belje zajednički, ali ih je Toda sve eliminirao, pa sada sam i kusa svoju kašu


ne vjerujem ja da se tu odvijala nekakva veća suradnja, jer Pipunić je htio u Belje zajednički, ali ih je Toda sve eliminirao, pa sada sam i kusa svoju kašu

Ne vjerujem ni ja jer je pipunic direktan konkurent belju, poznavajuci gazdu on gleda samo kako ga unistit i kupit za kunu heh

Ignore : renči

Pa pričekajmo FI pa ćemo biti pametniji

Evo nakon malo istrazivanja moj zakljucak je da je prema konzumu tj agrokoru izlozenost minimalna ili nikakva mozda sam u krivu ali podaci iz clanaka govore mi tako, ajmo redosljedom od starijeg datuma mozda manje relevantni sada al da se dobije bolja slika duzeg razdoblja.

Iz 2010

http://arhiva.nacional.hr/clanak/80763/belje-vupik-i-pik-vinkovci-proizvode-secernu-repu-za-secerane

Predsjednik belja kaze tada nakon potpisivanja suradnje s virom i sladoranom:

“Na novinarski upit znači li da s osječkom šećeranom Kandit premijer uopće nisu vođeni pregovori, ili su vođeni ali nisu uspješno okončani, Pajnić je odgovorio kako tvrtka prati razvoj događanja oko osječke šećerane te “da su u pregovorima”, o čemu će se odlučiti u idućem razdoblju.

Potvrdio je da je Belje prethodnih godina surađivalo s osječkom šećeranom, ali u manjem obimu nego s virovitičkom i županjskom.”

Te godine je bitno da pipunic preuzima ipkk te se ocito s njegovim preuzimanjem otezaje mogucnost suradnje.

Samo za primjer koliko je viro te godine izlozen agrokoru s obzirom da je nekome viro bitan u ovoj prici evo linka:

Potpisan ugovor o proizvodnji šećerne repe vrijedan 88 milijuna kuna

“Danas je u Upravi Belja potpisan Ugovor o proizvodnji šećerne repe između Belja d.d., PIK-a Vinkovci d.d. i VUPIK-a d.d. s jedne strane te Viro tvornice šećera d.d. i Sladorane d.d. s druge o proizvodnji šećerne repe za 2010. godinu. Vrijednost ugovora iznosi 88 milijuna kuna.

Potpisivanje ugovora nastavak je kvalitetne suradnje Agrokor koncerna s najvećim hrvatskim proizvođačima šećera Viro d.d. i Sladorana d.d. Koncern Agrokor će na svojim površinama zasijati ukupno 4.700 hektara što čini ukupno 20 posto ugovorenih površina pod šećernom repom u Hrvatskoj i preko 30 posto slatkog korijena. Belje i PIK Vinkovci kao najbolji proizvođači šećerne repe u kategoriji velikih proizvođača već nekoliko godina zaredom osvajaju priznanje Zlatna repa koje dodjeljuju Viro tvornica šećera Virovitica i Sladorana Županja.”

Sad vratimo se na danasnje vrijeme gdje vidimo da ta ista suradnja vira i agrokora nije prekinuta vidljivo po nagradama koje viro svake godine dodjeljuje:

http://www.glas-slavonije.hr/325417/7/Viro-i-Sladorana-dodijelili-priznanja-Zlatna-repa

“Priznanje za najboljeg proizvođača šećerne repe u 2016. godini u kategoriji više 500 ha dobila tvrtka PIK Vinkovci, dok je tvrtka VUPIK d.d. dobila priznanje za najboljeg proizvođača šećerne repe u kategoriji od 200 do 500 ha.Zlatnu repu za najboljeg proizvođača šećerne repe u 2016. godini u kategoriji više od 1000 ha dobila je tvrtka Belje.”

Jos neke potvrde takve suradnje iz vira:

http://www.secerana.hr/default.aspx?id=41

“Kao najveći domaći kupci naših proizvoda posebno se ističu Konzum, Podravka, Cedevita i Kraš Zagreb.”

te nedavno izjave o problemima:

http://virovitica.net/agrokor-unatoc-velikim-problemima-najveci-kooperant-vira-poceo-sijati-secernu-repu/28909/

“Slučaj Agrokor snažno se reflektira i na gospodarstvo Virovitičko-podravske županije pa ovdašnji menadžeri sa izrazitim zanimanjem i zabrinutošću prate razvoj događaja iz minute u minutu. Posebno je dramatično u Tvornici šećera Viro jer je Agrokor (‘Belje’, ‘Vupik’ i ‘Vinkovci’) s četvrtinom ukupnih površina najveći proizvođač šećerne repe,, a ujedno najveći kupac šećera.

Iz fi. 2015 u viru ocito je da postoje i mjenice prema agrokoru vidit sliku

Ignore : renči

Jos jedna potvrda uske suradnje sa virom dolazi iz prijave AZTN-a

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo/Istrazuju-Dukat-Viro-i-Konzum-zbog-sumnje-u-dogovor-o-cijenama?meta_refresh=true

“U Agenciji otkrivaju da su lani pokrenuli niz postupaka i odradili većinu posla na utvrđivanju narušavanja tržišnog natjecanja u maloprodaji i distribuciji. No, tek trebaju utvrditi je li bilo zabranjenih vertikalnih sporazuma, primjerice između dobavljača ili proizvođača i trgovaca i to na način da su nametnute minimalne veleprodajne i maloprodajne cijena ili fiksne cijene prodaje, da je dogovoreno ograničeno područje prodaje ili neke druge zabranjene obveze. Tako su pokrenuti postupci protiv Dukata i Konzuma, Kraša i NTL-a, Tvornice šećera Viro i Konzuma, Carlsberga i trgovačkog lanca KTC, Kutjeva i KZC-a… ”

A sad o mogucoj izlozenosti IPKK Konzumu s obzirom da smo zakljucili da preko belja, vupika i pika nije izlozen sirovinski, pogotovo sta niti jedan clanak niti informacija ne upucuje na to na koju sam ja naisao.

Posto konzum i merkator imaju online ducane najednostavnije je provjerit direktno kakva je ponuda.

U Bosni u Konzumu online nema hrvatskog secera.

U Srbiji ocito da nema i bez provjere.

U Merkatoru online u Sloveniji nema hrvatskog secera osim ako nije pod drugim imenom jer postoji “secer mercator”, ako je nas onda je vjerovatno od vira s obzirom na povezanost.

U Konzumu online Hrvatska postoji viro i IPKK secer.

S obzirom da Konzum prodaje i madjarski secer s tim je i izlozenost Hrvatskog secera i nesto manja.To se vidi iz linkova da nije samo random informacija.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/kupujmo-hrvatsko-police-domoljuba-todorica-pune-kanadskog-graha-i-talijanskog-mesa/894547.aspx

“Iako u Hrvatskoj postoje dvije velike šećerane Viro iz Virovitice i Sladorana iz Županje, na Konzumovim policama veliki dio zauzima i šećer iz Mađarske”

Da dobijemo jos malo vecu sliku poslovanja IPKK vidimo iz sljedeceg linka iz 2013 godine.

http://www.glas-slavonije.hr/201071/7/Polovinu-prihoda-osjecka-secerana-ostvaruje-na-inozemnom-trzistu

“Od ukupno ostvarenih prihoda, 47,14 posto, odnosno 340,7 milijuna kuna Tvornica šećera ostvarila je na inozemnim tržištima od kojih su najznačajnija: Italija, Slovenija, Mađarska, Slovačka i Grčka.”

Eto meni je lakse s obzirom na ove informacije jer smatram po ovome da je ipkk eventualno izlozen samo konzumu u hrvatskoj kroz prodajnu mrezu, s tim da na iznesene informacije mislim da njegova izlozenost nije veca od 5-6% ukupne prodaje s obzirom da konzum ima udio u hrvatskoj oko 30% te da da mu je viro glavni partner i kooperant te da ujedno osim naseg secera prodaje i madjarski mislim da tu ipkk ne moze ostvarit vise od 10% prodaje u najgorem slucaju.Eventualno Ipkk moze biti u hrvatskoj izlozen po jos nekim dobavljacima agrokora pa moze biti posredno izlozen al s obzirom da je izvoz oko 50%, da osim konzuma ima jos 70% trgovacke mreze po hrvatskoj mislim da ni tu izlozenost ne moze bit velika.

Slobodno komentirajte i dajte neki bitan podatak koji mi je mozda izostao.

Ignore : renči

mogu ti samo reci svaka čast na trudu!

imam IPKK i VIRO…

O izlozenosti prema Agrokoru vam je dovoljno otici u Konzumove trgovine.

Secer koji proizvodi Viro i Sladorana Zupanja zauzima 80-90% prostora na policama gdje je secer. Osjecki secer mozete pronaci negdje na dnu polica u vrlo malim kolicinama. I to najcesce samo u vecim Konzumima u malima ga uopce nema.

Rekao bih da je IPKK ovdje u puno boljoj situaciji nego Viro i sadrzava u sebi mnogo manji rizik od Agrokorovih problema.

bravo kolege, tako i ja mislim, bolje mu je i Dravu šećeriti nego Todi davati na godinu dana, lp


mogu ti samo reci svaka čast na trudu!

imam IPKK i VIRO…

S obzirom da iman dionice morao sam saznat kakav je rizik po likvidnost kompanije, neman todex ali ipkk je pao kao da se radi o todexu, a ono izlozenost zanemariva sada sam mirniji :)..trebalo je 2-3 ure nije puno svako je mogao ipak se radi o lovi ?

Ignore : renči

Nije IPKK pao zbog izloženosti kolko zbog općenite situacije na burzi oko Agrokora ali i istovremena pada vrijednosti šećera na svjetskim burzama za skoro 20%a koje i dalje pada.

Noiz

To je sezonsko spuštanje od vrha, očekivam rast šećera kroz 4/5 mjese.

Hoće li do kraja godine probiti zadnji vrh na burzi sećera s obzirom da je se pisalo o nedostatku sećera?

Haha…secer ce probiti vrh nikad….analiticar si sto posto…

New Report

Close