INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

gosn. lavgar

ja uopće ne špekuliram hoće li INGR opstati, ili ne, hoće li napraviti buyback dionica možda već sljedeći mjesec, itd…

čitajte pozorno.

meni samo nije bilo jasno zašto gosp. hanger očekuje da će mu OMF držati umjetno cijenu.ako već kupuju, pa valjda je i njima u interesu da kupe jefinije.
valjda je i gosn Hangeru u intreseu da mu iz mirovine potroše manje novaca za kupovinu dionica ove izuzetne firme, zar ne [wink]

a možda misli da što se jednom kupi da treba dokupljivati zauvijek, bez obzira što su se fundamenti promijenili.nabolje ili nagore nek procijeni svako za sebe.

INVESTICIJE SU PROBILE PLAFON, TROŠE SE KREDITI, SVUDA MNOGO PARANOJE, SVI SU DO GRLA U KRIZI


@gosn.Hanger

ne bih htio komentirati dionicu INGR, da li ona vrijedi, ili ne vrijedi, ali zanima me Vaša logika.
ako sam dobro shvatio, vi očekujete da Vam OMF brane vašu investiciju, samo zato što su i oni promašili i pogriješili kod ulaganja?

da li to znači da su i recimo američki mirovinski fondovi trebali kupovati Lehman kad je bio u bankrotu, samo zato što su to imali u portfelju i prije?
pa koja je to logika?umjetno branjenje cijene?i kome će ti OMFovi prodati svoje dionice, kad im se svi istresu?kako vas to ne brini, ako se brinte za mirovinu?
dakle nakon što je evidentno da su promašili u investiciji, vi očekujete da se vade kupujući dalje?
ponavljajući istu grešku?

meni ovo vaše zvuči kao zazivanje Hanfe i Snadera 2008. [bye]

Već sam iznio da me ne zanima konkretno što se događa s dionicama Ingre sa stajališa vrlo malog ulagača, već s načinom na koji su OMF stupili na tržište (i u ovu dionicu), a direktno je povezano s mojom mirovinom. Otkako uopće trgujem dionicama koristim isključivo i samo isključivo višak love koju sam spreman izgubiti do zadnje kune i spreman sam podnijeti rizik. Inače se ovim ne bih ni bavio.

Dakle, ne brinu me vlastite dionice, kojih ionako imam malo, koliko ponašanje OMF-ova. Pogotovo ne mora meni nitko braniti moj portfelj (ionako ulažem po određenim principima koji najmanje imaju vezu s branjenjem cijene na nekom nivou od strane nekog trećeg), ali kada je u pitanju moja vlastita mirovina postajem ekstremno osjetljiv.

Nije mi isto ako se taj novac mogao preusmjeriti u druge "sigurnije" dionice ili još bolje u druge vrijednosnice (tipa obveznice), a ne ovako suludo upucati u dionicu za koju te poslije živo briga što se događa. Meni nije isto imati mirovinu, karikiram, 2500kn ili 3500kn. Upućeniji će već napraviti kvalitetniji izračun na koji način se novac gubi tj. ne ostvaruje planirana dobit.

Ako se već i smatra da je investicija pogrešna, postoji milijardu i jedan način kako grešku ispraviti. (Oni nisu napravili apsolutno i baš ništa.) A još prije toga, postoji i način kako se osigurati da do toga (greške) uopće ne dođe. E tu je problem što neko očito radi (ili bar tako izgleda) kako ga je volja, i bez nadzora i nepromišljeno, a osiguranja ni od korova.

Ako OMF-ovi kao najveći institucionalni ulagači nisu u mogućnosti procjeniti rizik ulaganja, i kada se direktno taj rizik povezan s ogromnim brojem populacije (kompletna radna snaga, budući umirovljenici) o čemu mi govorimo kada govorimo o burzi u Hrvata?! Pa nismo mi Amerika gdje postoje milijuni ulagača s milijunom opcija i još više milijuna casha na raspolaganju za trgovanje!

gosn. Hanger, SVI, pa i OMFovi rade greške.ili vi milsite da postoje dionice iznad koji je tabla sa natpisom da neće past?
a drugo, koji dio imovine je ubačen u INGR?jel znate možda?kad se već toliko bunite, a koji dio u obveznice?

uopće ne mislim da je to toliko značajno i ako baš hoćete smatram da je bilo puno većih promašaja od ovog.

još me čudi, kako to da Ingri opraštate što ne zaradjuje, jer je kriza, dok mirovinci moraju zaradjivat, jer je to vaša mirovina.

LP

INVESTICIJE SU PROBILE PLAFON, TROŠE SE KREDITI, SVUDA MNOGO PARANOJE, SVI SU DO GRLA U KRIZI

Zasto bi mirovinci "branili" cijenu INGR? ja ne vidim razloga

Ni oni nisu nepogrešivi, u INGR su očito pogrešno ušli, ali na kraju dana…to je sami mali udio njihove imovine. A zašto su pogrešno ušli…prokleta je stvar to benchmarkiranje, posebno na plitkim tržištima kao naše.

Hanger kaže: Ako se već i smatra da je investicija pogrešna, postoji milijardu i jedan način kako grešku ispraviti. (Oni nisu napravili apsolutno i baš ništa.) A još prije toga, postoji i način kako se osigurati da do toga (greške) uopće ne dođe.

A kako bi se ti zaštitio? Kupio put opciju ili što? istresao po bidu 5% firme?…

a što se mog outlook-a za ingr tiče: relativno je nelikvidna (kao i većina tržišta), 15-ak firmi će dobiti cca. 350 000 dionica s limitom za prodaju u iznosu pola milje mjesečno… pravog bidder ja ne vidim

to su male i manje firme koje zasigurno imaju gadnih problema s likvidnošću i trebaju novac a T+3 definitivno nije loše… kako bi ameri rekli…you do the math

uopće ne mislim da je to toliko značajno i ako baš hoćete smatram da je bilo puno većih promašaja od ovog.

INGRa im je definitivno najveći promašaj.


gosn. lavgar

ja uopće ne špekuliram hoće li INGR opstati, ili ne, hoće li napraviti buyback dionica možda već sljedeći mjesec, itd…

meni samo nije bilo jasno zašto gosp. hanger očekuje da će mu OMF držati umjetno cijenu.ako već kupuju, pa valjda je i njima u interesu da kupe jefinije.

Za kupnju dionica nazad ti treba cash lova, a INGRa je nema ni za lijek.

MIFovi već dugo ne smiju kupovati ovu dionicu. Fale Vam osnove investiranja kolega.
Uostalom, polako će im početi i isticati rok do kad je se moraju riješiti [wink]

Još se nije desilo (il možda ja to ne znam),da je jedna dionica samo padala,pa tako i INGRA neće stalno padati,naravno oni koji je nemaju volili bi da padne još više ..i vjerojatno tu pišu negativno tak da je mogu još jeftinije kupiti..
Ipak tu ima velikih igrača ,nema tu velikog prometa i uz malo novaca se može cjenom manipulirati kako njima paše..a njima ne paše da dionica ništa ne vrijedi.
Uz to onaj prijenos dionica koji se dogodio prije neki dan je siguran znak da neki imaju povjerenja u tu dionicu tj firmu,čim su pristali da uzmu dionice umjesto keša.
Odrediti pravi tajming za ulazak u dionicu malim investitorima(iliti špekulantima)
nije lako..to bi svatko volio znati ..prije pogoditi .To je rizik posla .
MIslim ipak da je veš dosta pala,sa 75 na 45,(oko 40%)najviše o svih građevinara(koji su pali korigirali se za oko 20 do 25 %)..i da bi uskoro mogla povući gore,a to sugeriraju i grafovi TA.
Imam ovu dionicu i samo dajem svoje mišljenje koje ne mora nitko uzeti u obzir.

To hanger:

Postoji nesto sto se zove ogromna likvidnost na trzistu a to je bilo 2007.
Nisu samo mirovinci kupovali Ingr na ATH.

Tko je kupio stanove u zg po 2400 na tresnjevci
Tko je placao firme po 20X EV/EBITDA

Kod velike likvidnosti sve se kupuje jer ima viska casha na trzistu.

I kod nas i vani.
Nista cudno.

Tko je nekretnine u Americi 2007 kupovao po 100 dolara a sada su iste na 50 dolara.

Da li ce oni zvati samodola.

Ono sto ne kuzis nemoj pisati molim te.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

NIje ingr najveci promasaj.
Ima ih jos tipa OPTE i ekipa

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

razmisljam da jos podebljam debelu poziciju u ingr.
miskim da je omjer pusione i zarade velike,tj pusit mogu puno manje nego zaradit.
sta ces kad volim rizik.mozda ispusim,a mozda krene ko raketa.ingr je bure baruta.

svaka skola se placa.sto je skola skuplja obrazovanje je kvalitetnije.


To hanger:

Postoji nesto sto se zove ogromna likvidnost na trzistu a to je bilo 2007.
Nisu samo mirovinci kupovali Ingr na ATH.

Tko je kupio stanove u zg po 2400 na tresnjevci
Tko je placao firme po 20X EV/EBITDA

Kod velike likvidnosti sve se kupuje jer ima viska casha na trzistu.

I kod nas i vani.
Nista cudno.

Tko je nekretnine u Americi 2007 kupovao po 100 dolara a sada su iste na 50 dolara.

Da li ce oni zvati samodola.

Ono sto ne kuzis nemoj pisati molim te.

Eh da, te pričice su za malu djecu, nitko od naših fond menadžera od prvog do zadnjeg nije ni pomišljao da bi moglo doći do nečega što se zove globalna kriza, pa i do toga da će nastupiti manjak likvidnosti što će mnogima predstavljati problem. To ih ne opravdava što su kao grlom u jagode kupovali prvo što im je dopalo pod ruku i još bacali procjene da će biti 30% skuplje (davali lažnu nadu i sebi i drugima). A držati lovu sa strane za svaki slučaj? Ma užas, tko je to vidio…

Procjena rizika pri ulaganju – 0 bodova.

Razboritost i opravdanost pri kupovanju UVIJEK mora postojati, POGOTOVO što se radi o tako velikim ulagačima s tako velikom ulogom na tako malom tržištu. U suprotnom, daj meni te ovlasti i te novce u 2007.g. pa ćeš vidjeti kako se to radi – razlike između mene i njih ne bi postojala (kupi što ti prvo dođe pod ruku).
(BTW nakon kratkog boravka u jednom od hrpe OIF tijekom 2007.g. brzo sam odustao od ulaganja u isti početkom 2008. i odlučio sam sebi krojiti sudbinu ulaganjem u dionice, interesantno, kada pogledam kako taj fond posluje i kad pogledam svoj portfelj, isplatilo mi se! S naglaskom da sam još forsirao daleko rizičnija ulaganja! A naravno da sam x puta razmišljao i o opravdanosti takvih ualganja prilikom svake kupnje i prodaje. A pazi, samo sam mali ulagač sa vlastitim a ne tuđim novcima! Ako se ja mogu posvetiti tome, može i pametniji, iskusniji i načitaniji menadžer, samo su očito interesi potpuno drugačiji, ja UVIJEK radim za svoju korist, a on ne radi UVIJEK za moju korist iako mu je to svrha. Mene napominjem zakon tjera da mu dajem SVOJE novce da to radi.)

Već sam rekao, glupo je uopće uspoređivati SAD i Hrvatsku po bilo kakvim pitanjima (tamo postoji xyz investitora, pa i onih individulanih koji su bez jebemti spremni utrpati u svakom trenu 10 milijuna $ u ono što vjeruju, ili u ono što je podcijenjeno, kod nas toga nema ni pod razno, da ne govorim o mogućnostima kakvo američko tržište vrijednosnicama pruža, za razliku od našeg gdje možeš samo zaraditi na rastu dionice koju si kupio). Isto tako je glupo uspoređivati tržište nekretnina s potezima OMF-ova prilikom odabira što će i po kojoj cijeni kupiti. Još veću zabludu daju prognoze koje su nakandno dolazile! Pa bolje da su kupili i nekretnine, manje bih se živcirao od ove lakrdije što su učinili.

I usput: pad sa 100$ na 50$ je pad od 50%, stanovi na trešnjevci nisu pali ni tih 50%. Pa događa se i to. A INGRA je pala koliko? 85%? Savršena procjena pri ulaganju nema šta… [thumbsup]

Na kraju, svaka se kupnja / prodaja uvijek može opravdati na bilo koji način i bilo je x prilika.
OMF-ovi to nisu učinili u ovom slučaju, nikada. Točka. Što bih trebao dalje zaključiti? Ono što sam ranije i zaključio.


NIje ingr najveci promasaj.
Ima ih jos tipa OPTE i ekipa

[thumbsup]

New Report

Close