INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


@ hanger

1.Kostrencic je otpustio dionice i za njih dobio dio Intela koja je bila u rukama Ingre.
Otpustio, prodao, nazovi kako hoces, zamijenio je dionice za Intel, te dionice vise nema.

2. Da si dobavljac i cekas 7 mjeseci naplatu od ingre a u oisto vrijeme tvoji dobavljaci tebe kace, prijete, moras place isplatiti i dodje ti Ingra i ponudi dionice, da li bi cekao ili bi uzeo sto se uzeti da.
Nazalost, oni su to morali uzeti, vjeruj, nitko nije htio dionice

3. I druge firme imaju probleme, da istina samo sto druge firme objavljuju nove poslove iz kojih ce generirati prihod. STO JE INGRA ZADNJE OBJAVILA????

4. Hebe se meni sto ce neki stranac biti odusevljen Arenom, dionicari zele oploditi svoj kapital.

5. Da, Ingra ce dobivati 7.5 mil eur fiksno od grada, tocno, 28 godina, tocno. Samo sto ce prvih 7-12 godina (neznam detalje) veliku vecinu placati kredit banci koja je financirala izgradnju Arene. I sto ce im ostati ako nema novih poslova?

1. I baš dobro, nije ih prodavao na burzi, dakle nije rušio cijenu, samo je pomagao vlastitoj firmi, pa naravno da on od toga ima nekakve koristi nije ih poklonio, ali to nije znak da on (niti bilo tko drugi) bježi iz firme.

2. Dobili su tek 20-30% u dionicama, a ostatak u cashu. Većina dobavljača je većinom namirena. Dobavljači su vjerojatno još od 1.lipnja kada su počele stizati dionice prodavali iste i cijena im je zato pala. Zato i toliko veliki prometi početkom mjeseca. U čemu je sad problem? Jel ja kao mali sitni ulagač u Ingru trebam kukati što je tako dobavljačima ispalo? Jel trebam plakati što ima male gladne djece po zabitima Afrike? Meni ih je svih žao, ali kao ulagaču me trenutno više ne interesiraju dobavljači, mislim da su ovim činom svršena ili gotovo svršena priča. Na njihovu sreću ili nesreću.

3. Mogu odmah nabrojati koje firme nisu objavile nikakve vrednije poslove ili vrlo mizerne obzirom na dug, a da još uvijek nisu baš ništa opipljivog zaradili. Budući prihod im je po istoj logici neizvjestan. Ali neću ih spominjati iz poštovanja prema njihovim ulagačima, nema potrebe. Uostalom to nije ni bitno u raspravi, ali ako ćemo komparirati – takvih firmi ima.

4. Dioničari su prenestrpljivi u svom naumu. Ne može se oploditi kapital na hrpi drugih dionica, pa im svejedno cijena ne pada ovoliko. Uostalom kapital se ne stvara preko noći, nego kroz duži period. Ako si i ti nestrpljiv, ne znam što radiš ovdje…

5. Da, Ingra ce dobivati 7.5 mil eur fiksno od grada, točno, 28 godina, točno. I to treba upamtiti. Prihod je prihod, pa makar na kraju zarada bila 0 kn ne znači da će se nužno generirati gubitak. A da ne napominjem da rijetko tko uopće ima osigurane te novce da može vraćati svoje dugove. Trenutno za Ingru možda nema novih poslova na vidiku (bar ne nama poznatih) iako se nešto šuška po medijima, ali starih još uvijek ima, neki još traju, neki se dovršavaju…a novi će doći kad tad, kriza neće trajati vječno. Što se tiče kredita banci, pa naravno da će dio otići njima, zar nije svuda to tako, da su svi dužni većinu banci? Nije ovo bio posao da se zaradi 50 milja kn u godini dana pa šta poslije bude, već da se kroz megalomanski projekt osiguraju dugoročna primanja. Pa čak i da firma posluje neko vrijeme na način da ima samo sredstva za isplatiti plaće u čemu je tolika frka? Evo da se vratim na ATPL zar tamo Jerković ne kuka kako bi bio sretan da izvuče godinu s pozitivnom 0? Ne vidim da dioničari kažnjavaju ovakve stavove uprave što ATPL neće ništa profitirati ove godine…

Ipak je recesija, a sve su dionice zbog istih razloga o smanjenim budućim zaradama i potonule na 15-20% maksimalne vrijednosti, zar ne??? Ovi problemi su realnost,cijene dionica su takve kakve jesu, ali nisu svi igrači špekulanti. Ne znam samo koji je tvoj problem, malo se u izjavama ponašaš kao trejder malo kao dugoročni investitor, što si ti uopće?

Dugorocni investitor, uvijek, samo sto je Ingra previse toga zas..la da bi ja cekao.
Imali su dokap friskog casha prosle godine od 350 miljuna kuna, da tocno toliko, casha 350 milja kuna.
Za Arenu, + kredit.

I sada nemaju casha za dobavljace.
To samo nesposobni mogu napraviti, nezalost.

+ revizorsko koje je koma i skriva jos desetke milijuna neprikazanih gubitaka a opazenih od strane revizora.

Nazalost

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Ako ćemo secirati stvari do kraja, INGRa je plaćanjem najvećeg dijela dobavljača podmirila najveći teret koji mora snositi. Ovo je napravila na najbolniji način da je na kraju podijelila hrpu vlastitih dionica.

Cijena dionice Ingre se zbog svih ovih peripetija oko Arene (od skupljanja sredstava, preko gradnje, neuspješne dokapitalizacije, odgađanja uporabne dozvole, problema s dobavljačima) u seriji blaćenja od strane svih mogućih spustila s maksimalnih 416 kn na današnjih 47 kn, s tim da je minimalna ove godine iznosila 34 kn, a početkom godine (kada su iskrsnule prve negativne priče oko Arene) je iznosila čak oko 80 kn. Niti jedna druga dionica sastavnica Crobexa se ne može pohvaliti ovakvim slalomom.

Jedini daljnji potencijalni pritisak na cijenu dionice mogu raditi preostali prodavači (dobavljači) koji žele unovčiti svoje dionice (iako je i ovo navodno dijelom regulirano) ili ako tako bude diktiralo globalno tržište. Poanta je da od sada na dalje Ingru i članove uprave nema nitko pravo kriviti zbog ničega da bi cijena morala dalje padati.
O trenutnoj podcijenjenosti ne želim uopće trošiti puno riječi, ionako je jasno da potencijalni kupci znaju daleko više o tome i odgovaraju im ovakve razine (40-50 kn) na kojima se ove transakcije (nekima možda prisilne) odvijaju. I vjerojatno će se odvijati dok ne izvuku zadnju dionicu od dobavljača kojem hitno treba novac.

Svako daljnje pljuvanje i blaćenje Ingre je po meni odraz čistog bezobrazluka, licemjerstva i malodušnosti, pogotovo pod izgovorom da se baš sada i u ovim vremenima očekuju nekakve bajne zarade i obrtanje kapitala. A onaj tko je dovoljno slijep da nasjedne na takve priče neka dvaput promisli prije nego povuče potez.

Meni su osobno dionice tehnički i fundamentalno gledano sada toliko jeftine da ću ih vrlo vjerojatno držati dovoljno dugo barem dok ne opravdaju neke normalnije razine. Možda je to i razlog što sam u par navrata reagirao na način da razmjerno povećavam ovu dionicu u portfelju. Ne radi se ovdje o velikim svotama novca pri ulaganju već o principu ulaganja. Neke stvari se jednostavno ne daju ignorirati, pa tako ni Ingra neće biti vječno jeftina dionica koja stalno gubi na vrijednosti.

Ako je netko puno pametniji i likvidniji od mene za ovu dionicu izdvajao ranije više stotina kuna i još uvijek je ima u portfelju, e pa i ja ću izdvojiti 40 i nešto! Svima ostalima sretno pri ulaganju, ulagali u Ingru ili ne.


Dugorocni investitor, uvijek, samo sto je Ingra previse toga zas..la da bi ja cekao.
Imali su dokap friskog casha prosle godine od 350 miljuna kuna, da tocno toliko, casha 350 milja kuna.
Za Arenu, + kredit.

I sada nemaju casha za dobavljace.
To samo nesposobni mogu napraviti, nezalost.

+ revizorsko koje je koma i skriva jos desetke milijuna neprikazanih gubitaka a opazenih od strane revizora.

Nazalost

Halo??? Ako dugoročni ulagač neće kupiti sada ne znam kad hoće? Pa ovo i jesu prilike za uletanje, naravno za one koji imaju novaca. Zar se nisu najveće kupnje obavljale upravo u ovakvim trenutcima kada je firmi najteže?

Kada je dobro kupiti? Kada objave da su sve kratkoročne obveze poplaćali, kada sklope 2-3 unosna posla i kad objave 2 debelo pozitivna qFI? Do tada će cijena biti torpedirana, onda će biti kasno za ulaziti…

Najgore što se može dogoditi da cijena Ingre ostane kronično niska dulje vrijeme, ali to je rizik koji dugoročni ulagač preuzima zar ne??

A kakva su to naklapanja s revizijom? Hm, jel smo to dobili još jednog s insajderskim informacijama za koje nitko drugi ne zna? Iz prve ruke, ha? De malo pobliže o tome, pa SVI na forumu i šire ovo vole čuti da netko posjeduje takve informacije! To bi bio pravi mali spektakl… [rolleyes]

http://www.zse.hr

revidirnao nekonsolidirano izvjesce.

Pa procitajte.
Kada sam to procitao odlucio sam da se necu skoro vratiti.

Nema veze koliko je nesto palo od ATH.
Ima veze kako ce firma poslovati u buducnosti.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


@ hanger

1.Kostrencic je otpustio dionice i za njih dobio dio Intela koja je bila u rukama Ingre.
Otpustio, prodao, nazovi kako hoces, zamijenio je dionice za Intel, te dionice vise nema.

2. Da si dobavljac i cekas 7 mjeseci naplatu od ingre a u oisto vrijeme tvoji dobavljaci tebe kace, prijete, moras place isplatiti i dodje ti Ingra i ponudi dionice, da li bi cekao ili bi uzeo sto se uzeti da.
Nazalost, oni su to morali uzeti, vjeruj, nitko nije htio dionice

3. I druge firme imaju probleme, da istina samo sto druge firme objavljuju nove poslove iz kojih ce generirati prihod. STO JE INGRA ZADNJE OBJAVILA????

4. Hebe se meni sto ce neki stranac biti odusevljen Arenom, dionicari zele oploditi svoj kapital.

5. Da, Ingra ce dobivati 7.5 mil eur fiksno od grada, tocno, 28 godina, tocno. Samo sto ce prvih 7-12 godina (neznam detalje) veliku vecinu placati kredit banci koja je financirala izgradnju Arene. I sto ce im ostati ako nema novih poslova?


cudi me kada sam ja o tome pisao prosle godine skoro si me streljao

nije bitno dal dobis pare na racun, glavno da prikazes dobit, kuš ne!

Moj scenarij kaže sljedeće:

pokušaj guranja Ingre na novi low

nakon novog low-a, možda i nešto ispod slijedit će paljba, samo što taj scenarij i ne mora biti do kraja primjenjiv.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

da nije doslo do sveopce krize nebi bilo ovako, ne zaboravimo to.
Ingra je nazalost svoje sirenje napravila pred krizu (citaj Mavrovo) i to ih sada kosta

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

bit će da sam nešto preskočio, ali smatram da je jako važan sljedeći detalj na kojeg nisam naletio:
kako je to ingra prebijala dug dobavljačima vlastitim dionicama? koja je referentna vrijednost dionice kojom se prebijao dug?
trenutna? pa je taj dan trezor kupovao i dizao cijenu, a vjerojatno isti dan je više dobavljača namirivano…
kvazidokap?
nominala?

hvala na (eventualnom) odgovoru.

Ma ljudi moji, vuku nas sve za nos pojedinci i grupe. Ponavljaju ciklus ukrcaj nisko – iskrcaj visoko. To su radili i (vidi grafikon trgovanja unatrag 30 dana) u razdoblju iskrcaja:
Datum ….zadnja cij….br. dionica….vrijednost
2.6.2009 64,00 106.617 6.826.115,78
1.6.2009 67,72 114.601 7.886.861,98
29.5.2009 68,60 90.476 6.473.591,52
28.5.2009 69,00 78.392 5.373.603,27
27.5.2009 69,00 64.155 3.968.828,45
26.5.2009 57,11 20.170 1.144.565,27

Nakon ovih nekoliko dana brzog (umjetnog) dizanja cijene i iskrcavanja velikih količina……cijena odjenom strmoglavo počinje padati, doduše sa smanjenim prometom. Ali dovoljno za novo ukrcavanje. Slijedi ponovni nagli skok i deranje koža naivcima. Razuvjerite me please!
N.B.: U trenutku kad ovo pišem zadnja cijena je 47,00 kn uz pad 2,08%.

Gotovo sigurno je da su neki od “zainteresiranih” i autori zbunjujućih postova na ovoj temi!!!!

marcello

Nakon ovih nekoliko dana brzog (umjetnog) dizanja cijene i iskrcavanja velikih količina……cijena odjenom strmoglavo počinje padati, doduše sa smanjenim prometom. Ali dovoljno za novo ukrcavanje. Slijedi ponovni nagli skok i deranje koža naivcima. Razuvjerite me please!
N.B.: U trenutku kad ovo pišem zadnja cijena je 47,00 kn uz pad 2,08%.

Gotovo sigurno je da su neki od "zainteresiranih" i autori zbunjujućih postova na ovoj temi!!!!

Pitat ću te za 14 dana kolika će biti zadnja cijena. Ja recimo tipujem na 40 kn.


bit će da sam nešto preskočio, ali smatram da je jako važan sljedeći detalj na kojeg nisam naletio:
kako je to ingra prebijala dug dobavljačima vlastitim dionicama? koja je referentna vrijednost dionice kojom se prebijao dug?
trenutna? pa je taj dan trezor kupovao i dizao cijenu, a vjerojatno isti dan je više dobavljača namirivano…
kvazidokap?
nominala?

hvala na (eventualnom) odgovoru.

Objašnjava i da je cijena dionica ugovarana sa svakim podizvođačem pojedinačno, no da se pritom vodilo računa o mjesečnim i dnevnim prosjecima.

Oznaka: INGR-R-A
ISIN: HRINGRRA0001
Izdavač: INGRA D.D.
Izdana količina: 7.500.000
Nom. vrijednost: 40,00

who dares, wins

New Report

Close