INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

EIB Hrvatskoj daje 500 milijuna eura i želi financirati zračnu luku Zagreb
Business.hr/Hina
09.03.2009 16:57

Europska investicijska banka (EIB) ove će godine odobriti znatno veći iznos zajmova Hrvatskoj, koji su u prošloj godini iznosili 170 milijuna eura, a najveći dio dobit će mala i srednja poduzeća.

"Ove godine očekujemo znatno veći iznos i mislim da će ukupni iznos zajmova dosegnuti iznos između 400 i 500 milijuna eura", izjavio je u danas potpredsjednik Europske investicijske banke (EIB) Matthias Kollatz Ahnen koji je zadužen za Hrvatsku.

EIB je financijska institucija Europske unije, čije su države članice njezini dioničari. EIB ne raspolaže proračunskim novcem nego posuđuje novac na financijskim tržištima i onda daje zajmove koji su usmjereni na ispunjavanje zacrtanih ciljeva Europske unije. Zemlje kandidati zajmove dobivaju pod istim uvjetima kao i zemlje članice EU-a.

Najveći dio zajmova koji će Hrvatskoj biti odobreni ove godine bit će usmjeren prema malim i srednjim poduzećima.

Prvi veliki zajam trebao bi biti odobren već ovaj tjedan u iznosu od 200 milijuna eura. Taj će iznos preko Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) biti usmjeren na mala i srednja poduzeća i ekološke projekte.

Osim toga, u suradnji s privatnim bankarskim sektorom i s hrvatskom Vladom počele su pripreme za otvaranje dugoročnih kreditnih linija i za realizaciju nekoliko projekata, rekao je Kollatz Ahnen.

Među većim projektima su financiranje izgradnje zagrebačke zračne luke i investicije u željeznički sektor, ali oni još nisu u fazi da bi mogli biti brzo realizirani.

Što se tiče zagrebačke zračne luke Kollatz Ahnen kaže da se najprije mora odlučiti tko će biti nositelj projekta – država ili privatni sektor.

"Mi smo spremni to financirati, ali se prije toga mora odlučiti tko će nositi projekt", rekao je potpredsjednik EIB-a.

U željezničkom sektoru "zajedno s hrvatskom Vladom pripremamo veliki projekt, ali za njega će trebati dosta vremena i ove godine je malo vjerojatno da će biti većih investicija, ali pripreme su počele", dodao je.

Hrvatska namjerava graditi nizinsku prugu Rijeka-Zagreb-mađarska granica, čime bi se povećala konkurentnost riječke luke, koja je već sada auto-cestom povezena s Mađarskom i srednjom Europom.

Ukupni iznos zajmova odobrenih Hrvatskoj od 2001. do kraja prošle godine dosegnuo je iznos od oko 1,6 milijardi eura. U početku su zajmovi bili usmjereni uglavnom na obnovu infrastrukture, posebice prometne, na koju je otišlo 64 posto ukupnih zajmova EIB-a.

U skoroj budućnosti EIB namjerava proširiti davanje zajmova za projekte u ekologiji, zdravstvu i obrazovanju.

Zajmovi EIB mogu dosegnuti najviše 50 posto od ukupne cijene projekta. Međutim, kad EIB odobri projekt puno je lakše dobiti zajmove iz drugih izvora.

U Americi se trguje na prosječnom P/E omjeru 13. Ingra je trenutno na 3,5. ATH je vrlo varlljiv indikator jer vrlo često na temelju njega investitor donese krivu odluku. Govorim iz vlastitog iskustva. Na ZSE ima hrpa podcijenjenih dionica i jedan od njih je INGRA. Grobari crobexa su
mirovinci i fond manageri vlikih banaka. Njima možemo zahvaliti ovu situaciju kada pojedine kolege lupetaju i prizivaju pad ispod 30 kuna. Iskreno im želim da im cash ostane u džepu i da ne stignu ući na vrijeme.

Danas sam i ja ušao u ovu dionicu. Iskren da Vam budem nisam je nikada do sada "poželio" imati u portfelju. Ali gledajući ovu povijesno najnižu zaključnu cijenu od 36,00 kn nisam mogao odoliti a da ne lupim po asku.
Da li je vrijeme za ulazak ili ne?
I ova dionica je samo jedna od žrtava nelikvidnosti, o vrijednosti je bespredmetno i raspravljati.
Svi oni koji su bili u stanju "držati" ovu dionicu su se samo odmakli i pustili je u slobodan pad.
Slična situacija je bila i sa ATPL-om prošle godine u 12 mjesecu kada je kliznula ispod 500,00.
Ovdje je jedan od problema i taj što uprava "mudro šuti", nikakvih priopćenja ne daju dioničarima, kao da i njima odgovara što tone. A možda nemaju što "suvislo" ni za reći, pa zato šute.
Sjetite se samo pokušaja dokapitalizacije po 80,00 kn. Koliko je milijuna prošlo malo ispod te cijene.
Trenutno kakvo je stanje na burzi, propala bi i dokapitalizacija po 40,00.
Ipak mislim da ovdje dolaze bolji dani, i da su oni koji je čekaju na 30,00 postavili malo prenizak target, taman dovoljno da ostanu praznih ruku.
Ne zaboravite da su sutra novci od predujma dividende HT-a na računima. To je takođe jedan od razloga zbog kojih sam se danas odlučio na kupnju. Pozdrav! (drukam sve u šesnaest)


Danas sam i ja ušao u ovu dionicu. Iskren da Vam budem nisam je nikada do sada "poželio" imati u portfelju. Ali gledajući ovu povijesno najnižu zaključnu cijenu od 36,00 kn nisam mogao odoliti a da ne lupim po asku.
Da li je vrijeme za ulazak ili ne?
I ova dionica je samo jedna od žrtava nelikvidnosti, o vrijednosti je bespredmetno i raspravljati.
Svi oni koji su bili u stanju "držati" ovu dionicu su se samo odmakli i pustili je u slobodan pad.
Slična situacija je bila i sa ATPL-om prošle godine u 12 mjesecu kada je kliznula ispod 500,00.
Ovdje je jedan od problema i taj što uprava "mudro šuti", nikakvih priopćenja ne daju dioničarima, kao da i njima odgovara što tone. A možda nemaju što "suvislo" ni za reći, pa zato šute.
Sjetite se samo pokušaja dokapitalizacije po 80,00 kn. Koliko je milijuna prošlo malo ispod te cijene.
Trenutno kakvo je stanje na burzi, propala bi i dokapitalizacija po 40,00.
Ipak mislim da ovdje dolaze bolji dani, i da su oni koji je čekaju na 30,00 postavili malo prenizak target, taman dovoljno da ostanu praznih ruku.
Ne zaboravite da su sutra novci od predujma dividende HT-a na računima. To je takođe jedan od razloga zbog kojih sam se danas odlučio na kupnju. Pozdrav! (drukam sve u šesnaest)


je
sva lova od dividende će nazad na burzu…..ne znam samo di je zapela lova od prošle dividende…još uvijek se čeka

Good artists copy. Great artists steal.

da se vrati i 500 milijuna kuna, to je velika lova za naše prilike gdje je dnevni promet na ZSE 20 mil.kn, i to 1/3 otpada na HT

moje pisanje nije poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje

Izgleda da je dividenda otišla u čarapu!
Ulagači danas istražuju tržište, a sutra možda štogod i ubodu? Bid ćuti, ali i ask nije nešto posebno aktivan! Sve u svemu mrtvilo…………… [yawn]

blokada i to pozitivna….ovo ulazi u zapisnik….. [thumbsup]

na 4300 sve prodajem...


blokada i to pozitivna….ovo ulazi u zapisnik….. [thumbsup]

građevinska idući tjedan evo na tv rekao Zdenko Antunović u emisiji Hrvatska uživo

14.10.2008 155,50 162,00 146,00 151,00 +19,88% [+19,88%] 76896 11.727.431,90
13.10.2008 119,00 133,98 119,00 133,98 +30,38% [+30,38%] 34073 4.291.796,44

Ovo su bile lijepe blokice …… dva dančića zaredom …. pogledati i broj protrgovanih tih dana ,
tepam im da se ponove ……

Netreba niti puno keša danas +12% sa 300k. teoretski sutra sa 1 mil. može jako puno ……. [thumbsup]

A gledam i ovu ATX ATX 1,434.59 11:43AM ET Up 22.64 (1.60%) a s njom ja uspoređujem
naš Crobexić pa jeb. doskora su nas gledali sa -200 a vidi ovo sad ….

Nije niti normalno ovo stanje pogotovo INGRA koj je najviše osakaćena……

smanjuje se minus.......



blokada i to pozitivna….ovo ulazi u zapisnik….. [thumbsup]

građevinska idući tjedan evo na tv rekao Zdenko Antunović u emisiji Hrvatska uživo
[/quote]

Kakva građevinska??
Što se gradi??
Možda uporabna?

idući tjedan će bit bolje...

Čim sam ušao u ovu dionicu, ona podivljala! Cijelo dopodne nadokupljivao, a oko 14 i 30 sati otišao u šetnju i razmišljam ti "pa zašto ovo ne ide gore" jesam li ja lud, je li to još jedna moja nova loša procjena, kad ono hop, hop. Propusti sam sat i pol najuzbudljivije trgovine. Možda me i sutrašnji dan pozitivno iznenadi ! Pozdrav! [shocked]



blokada i to pozitivna….ovo ulazi u zapisnik….. [thumbsup]

građevinska idući tjedan evo na tv rekao Zdenko Antunović u emisiji Hrvatska uživo
[/quote]

Kakva građevinska??
Što se gradi??
Možda uporabna?
[/quote]

Čekam,nitko ništa ne piše, dal je netko gledao tu emisiju u kojoj je gostovao Zdenko Antunović ??
Jel to bilo rijeći o stalnoj uporabnoj dozvoli?
Ako bude drugi tjedan, nikad više ingra na ovim vrijednostima. Bio ovo 4val,ili5. za ingru je ovo bilo dno dna. Ako dođe uporabna,i ako se ovaj pozitivni trend koji je danas započeo nastavi,ja nas vidim na vrijednostima većim od 80kuna već za 15dana.

idući tjedan će bit bolje...

New Report

Close