INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Sve je to OK, ali u ovakvim vremenima u kojima smo sada, ključno pitanje je
KADA UĆI U DIONICU?
Ovaj trenutak vrlo je važan jer prerani ulazak donosi strahovite gubitke. Evo recimo sama INGR kad je sa 140 pala na 100 ljudi su masovnoi navalili kupovati jer je to bio veliki pad i prema prijašnjoj cijeni to je bila jeftina kupnja! Da li je baš bilo tako? Ne, uopće nije jer je nakon toga pala na 90 kn! Opet su ljudi navalili jer je sada bilo još jeftinije, pa zatim na 80, a sad je već na 70 kn!!!
Mislite li da je SADA pravi trenutak za ulazak? Ne bih rekao. Kratkoročno će ona imati odbijanac, ali na cijeloj ZSE je padajući trend i to će još dosta dugo potrajati, najmanje do polovine 2009. Mislite li da neće biti INGR po 60 kn ili po 50 kn, a možda i niže? Vrlo vjerojatno hoće! Ne zato što INGR ne vrijedi, nego je ZSE u totalnoj komi, diše na aparatima. Zašto je tome tako:

1. strani fondovi su odavde otišli i neće se vratiti bar još 1-2 godine
2. OIF su u totalnoj banani, preko 15 ih je ispod zakonskog minimuma. slijedi im likvidacija po sili zakona i rasprodaja dionica na ZSE. ulagači i dalje povlače udjele i sve im je teže i teže jer keša nemaju.
3. mali ulagači su prakitčki uništeni, zbrajaju ostatke svojih bivših uloga i razmišljaju da li taj sitniš ostaviti uopće na burzi ili se povući na rok od 1-2 godine dok se situacija ne popravi jer svaka kupnja danas, za par dana postaje promašaj jer je sve još puno jeftinije.
4. OMF- naši slavni mirovinci jedini su sa nešto više keša. Međutim, oni su pred neki dan kupili državne trezorske zapise koji dospjevaju tek za 2 godine! i to za čak 2,7 milijardi kuna!!! bilo bi još podnošljivo da je to sve, iako je i ovo ogromna lova za naše jadno TK. Međutim, država iduće godine mora vratiti čak oko 55 milijardi kuna!!! strane banke pare nam ne daju jer nam je inozemni dug dosegao čak 90% BDP-a, a i same su u katastrofalnoj financiskoj situaciji.
Pitanje je sad odakle će država namaknuti još keša za vraćanje dugova? pogađate, OMF-ovi imaju još nešto keša na računima!! zadnja slamka za ržavu pred bankrotom! kupuju li mirovinci dionice za veće iznose? naravno da ne, jer čekaju da propadnu ovi OIF koji su pred kolapsom pa znaju da će sve dobiti još 30% jeftinije, s druge strane, moraju čuvati keš za spašavanje države koja samo što nije bankrotirala! Ovo što OMF kupuju su desetak dionica, i osim HT-a, to su sve simbolični iznosi.

Sad na kraju ovog malo dužeg posta, opet isto pitanje: KADA je pravi trenutak za uletiti u INGR (ili neku drugu dionicu?)
Smatram da SADA još uvijek NIJE vrijeme jer tek dolazi 2009. za koju sve relevantne međunarodne institucije procjenjuju da će biti najgora unazad par desetljeća!
Znači za cash vrijedi isključiva preporuka: ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI jer jedino cash zadržava svoju vrijednost, a sve ostalo je čisto kockanje s unaprijed programiranim gubitkom!

potpisujem! ovo vrijedi ne samo na INGR već na mnoge druge likvidne dionice (ATPL, IGH…). na našu žalost, vanjski rastovi na nas ne djeluju jer nema više nikoga tko taj rast može pogurati! vani su opstali jaki fondovi i veliki ulagači, a nas su svi napustili.
imam dojam da sad svi ulijećemo u zamke prerane kupnje jer razmišljamo u prijašnjem "bullish" vremenu, u stilu: dva dana je palo, treći će biti odbijanac, a to je krivo. u ovakvim vremenima sistem je sasvim drugačiji: pada 3 dana, četvrti se malo oporavi, pa onda opet pada 3 dana. taj jedan dan oporavka možda se nešto malo ulovi u odbijancu, ali još češće se gadno ispuši.
na više mjesta se moglo pročitati da ovakve velike krize donose pad dionica na samo 10% od svog ATH. sve više sam uvjeren da nas čeka upravo to i zato: keš u čarapu dok se svi kupci ne raziđu i ostanu samo prodavači. tada se kupuje i stvara bogatstvo i jedino tada se mogu anulirati ogromni gubici koji su nas sasjekli ove godine!

Ne bih bio siguran. Recimo ako bi se Ingra duže vremena držala oko 70kn. I onda da netko ponudi na preuzimanju recimo 140 ili 150 kuna. Mislim da bi skupio minimalno 25% ako ne i 50%. Naravno uz uvjet da tržište bude ovakvo kakvo je. Mnogima je na INA-i 2800 isto bilo premalo.

Anonimno, 30.11.2008. u 14:21
svi trubite o nekom preuzimanju,,ina je bila pogodak,sad bi vi sve firme prodali….ne ide to tako kolege….tko je jamio jamio…..al ima par kandidata za preuzimanje….o njima ce bit rijeci kad bude vrijeme….. [cool]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


Ne bih bio siguran. Recimo ako bi se Ingra duže vremena držala oko 70kn. I onda da netko ponudi na preuzimanju recimo 140 ili 150 kuna. Mislim da bi skupio minimalno 25% ako ne i 50%. Naravno uz uvjet da tržište bude ovakvo kakvo je. Mnogima je na INA-i 2800 isto bilo premalo.
lopina, 30.11.2008. u 14:56
svi trubite o nekom preuzimanju,,ina je bila pogodak,sad bi vi sve firme prodali….ne ide to tako kolege….tko je jamio jamio…..al ima par kandidata za preuzimanje….o njima ce bit rijeci kad bude vrijeme….. [cool]
[/quote]
Pa INGRA je idealna meta za preuzimanje što se tiće vlasničke strukture.Naravno ako bude dovoljno
jeftina.Da li je to ova sadašnja cijena.Dvostruko veća ili dvostruko manja.
Najveći dioničar prema sadašnjoj cijeni je težak manje od 8 mil EUR.Pa to su premali iznosi za veliki
biznis.

aju potencijala vratiti se na svoje prave tržišne vrijednosti, a mislim da je INGRA jedna od njih.

Sve je to OK, ali u ovakvim vremenima u kojima smo sada, ključno pitanje je
KADA UĆI U DIONICU?
Ovaj trenutak vrlo je važan jer prerani ulazak donosi strahovite gubitke. Evo recimo sama INGR kad je sa 140 pala na 100 ljudi su masovnoi navalili kupovati jer je to bio veliki pad i prema prijašnjoj cijeni to je bila jeftina kupnja! Da li je baš bilo tako? Ne, uopće nije jer je nakon toga pala na 90 kn! Opet su ljudi navalili jer je sada bilo još jeftinije, pa zatim na 80, a sad je već na 70 kn!!!
Mislite li da je SADA pravi trenutak za ulazak? Ne bih rekao. Kratkoročno će ona imati odbijanac, ali na cijeloj ZSE je padajući trend i to će još dosta dugo potrajati, najmanje do polovine 2009. Mislite li da neće biti INGR po 60 kn ili po 50 kn, a možda i niže? Vrlo vjerojatno hoće! Ne zato što INGR ne vrijedi, nego je ZSE u totalnoj komi, diše na aparatima. Zašto je tome tako:

1. strani fondovi su odavde otišli i neće se vratiti bar još 1-2 godine
2. OIF su u totalnoj banani, preko 15 ih je ispod zakonskog minimuma. slijedi im likvidacija po sili zakona i rasprodaja dionica na ZSE. ulagači i dalje povlače udjele i sve im je teže i teže jer keša nemaju.
3. mali ulagači su prakitčki uništeni, zbrajaju ostatke svojih bivših uloga i razmišljaju da li taj sitniš ostaviti uopće na burzi ili se povući na rok od 1-2 godine dok se situacija ne popravi jer svaka kupnja danas, za par dana postaje promašaj jer je sve još puno jeftinije.
4. OMF- naši slavni mirovinci jedini su sa nešto više keša. Međutim, oni su pred neki dan kupili državne trezorske zapise koji dospjevaju tek za 2 godine! i to za čak 2,7 milijardi kuna!!! bilo bi još podnošljivo da je to sve, iako je i ovo ogromna lova za naše jadno TK. Međutim, država iduće godine mora vratiti čak oko 55 milijardi kuna!!! strane banke pare nam ne daju jer nam je inozemni dug dosegao čak 90% BDP-a, a i same su u katastrofalnoj financiskoj situaciji. Pitanje je sad odakle će država namaknuti još keša za vraćanje dugova? pogađate, OMF-ovi imaju još nešto keša na računima!! zadnja slamka za ržavu pred bankrotom! kupuju li mirovinci dionice za veće iznose? naravno da ne, jer čekaju da propadnu ovi OIF koji su pred kolapsom pa znaju da će sve dobiti još 30% jeftinije, s druge strane, moraju čuvati keš za spašavanje države koja samo što nije bankrotirala! Ovo što OMF kupuju su desetak dionica, i osim HT-a, to su sve simbolični iznosi.

Sad na kraju ovog malo dužeg posta, opet isto pitanje: KADA je pravi trenutak za uletiti u INGR (ili neku drugu dionicu?)
Smatram da SADA još uvijek NIJE vrijeme jer tek dolazi 2009. za koju sve relevantne međunarodne institucije procjenjuju da će biti najgora unazad par desetljeća!
Znači za cash vrijedi isključiva preporuka: ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI jer jedino cash zadržava svoju vrijednost, a sve ostalo je čisto kockanje s unaprijed programiranim gubitkom!

P.S. zaboravio sam napisati da će ove niske razine dionica i novi padovi koji dolaze aktivirati opet nove i nove margin callove i začarani krug se nastavlja…. iako margin kredita više nema puno, bit će to dodatan i vrlo neugodan pritisak na prodaju
[/quote]
Sve navedeno je točno.Samo to je bliska prošlost .Mislom da su uračunata i loša očekivanja.Pa od početka godine
INGRa je pala 80%/,a od ATH 82,6%/.Jedino opasnost od stećaja bi trebala dodatno smanjiti cijenu ove dionice.

Interesantan podatak.Berlin air ima manju dobit za 25% nego lani,a na dan izvještaja dionica narasla
za preko 10%.Da ,jer su očekivanja bila da će biti još vaća razlika.

Prema tome,treba kupovati očekivanja i budućnost.Ne mora biti svjela,bitno je da je manje tamna.
Vrlo loša očekivanja su već uračunata u ovu cijenu.


Apsolutno se slažem sa svime navedenim što si napisao, međutim ja bih prije rekao da pravi trenutak ulaska u dionicu sada određuje kolika će biti zarada na njoj (veća ili manja), a ne gubitak. To se naravno odnosi na one koji mogu čekati barem godinu i pol – dvije, jer ako uzmemo u obzir recimo INGR-u, uvjerenja sam da će ona nakon krize vrijediti puno više nego sada, bez obzira o kojoj cijeni kupnje se radilo 90, 80, 70 ili 60 kn. Onaj tko nema extra lovicu i ne može čekati, on će najvjerojatnije izgubiti i ako kupi po 60, jer će možda morati kroz koji mjesec prodavati po 50… tko zna, sve je moguće…, što se tiče pravog trenutka ulaska u dionicu, odnosno na kojoj će razini biti najjeftinija, taj odgovor mislim da nitko ne zna jer ovakve krize koja dolazi još nije bilo kod nas, i sve mogućnosti su otvorene, a naravno ovise između ostalog i o razlozima koje si i ti naveo u svom postu… Ja bih se odlučio na KUPITI (koliko i po kojoj cijeni neka svak odluči za sebe) I ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI…

Za onoga tko je u kesu, mislim da je najbolje jos cekati, jer je rizik puno manji nego da kupi. Ako sad ulozim nekakav iznos, vrlo je velika vjerojatnost da ce se on jos dosta smanjiti (da ne kazem prepoloviti). Mislim da je pametnije cekati barem djelomican oporavak trzista, a dionice su ionako pale dovoljno da ce uvijek biti vremena uskociti u vlak (pod pretpostavkom da ciljamo na cijene dionica od prije godinu dana). Sto se mene tice, ja planiram uskociti kad cijena dionice bude 150kn, to ce (meni) biti znak da se trziste oporavilo i da ide prema gore. Sve ostalo je veliki rizik…



Apsolutno se slažem sa svime navedenim što si napisao, međutim ja bih prije rekao da pravi trenutak ulaska u dionicu sada određuje kolika će biti zarada na njoj (veća ili manja), a ne gubitak. To se naravno odnosi na one koji mogu čekati barem godinu i pol – dvije, jer ako uzmemo u obzir recimo INGR-u, uvjerenja sam da će ona nakon krize vrijediti puno više nego sada, bez obzira o kojoj cijeni kupnje se radilo 90, 80, 70 ili 60 kn. Onaj tko nema extra lovicu i ne može čekati, on će najvjerojatnije izgubiti i ako kupi po 60, jer će možda morati kroz koji mjesec prodavati po 50… tko zna, sve je moguće…, što se tiče pravog trenutka ulaska u dionicu, odnosno na kojoj će razini biti najjeftinija, taj odgovor mislim da nitko ne zna jer ovakve krize koja dolazi još nije bilo kod nas, i sve mogućnosti su otvorene, a naravno ovise između ostalog i o razlozima koje si i ti naveo u svom postu… Ja bih se odlučio na KUPITI (koliko i po kojoj cijeni neka svak odluči za sebe) I ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI…

Za onoga tko je u kesu, mislim da je najbolje jos cekati, jer je rizik puno manji nego da kupi. Ako sad ulozim nekakav iznos, vrlo je velika vjerojatnost da ce se on jos dosta smanjiti (da ne kazem prepoloviti). Mislim da je pametnije cekati barem djelomican oporavak trzista, a dionice su ionako pale dovoljno da ce uvijek biti vremena uskociti u vlak (pod pretpostavkom da ciljamo na cijene dionica od prije godinu dana). Sto se mene tice, ja planiram uskociti kad cijena dionice bude 150kn, to ce (meni) biti znak da se trziste oporavilo i da ide prema gore. Sve ostalo je veliki rizik…
[/quote]
slazem se u potpunosti sa Vama i zamolio bih Vas da od mene kupite po 150 pa da se pojavi bar nakratko taj znak da trziste id gore
pofuk
unaprijed hvala



Apsolutno se slažem sa svime navedenim što si napisao, međutim ja bih prije rekao da pravi trenutak ulaska u dionicu sada određuje kolika će biti zarada na njoj (veća ili manja), a ne gubitak. To se naravno odnosi na one koji mogu čekati barem godinu i pol – dvije, jer ako uzmemo u obzir recimo INGR-u, uvjerenja sam da će ona nakon krize vrijediti puno više nego sada, bez obzira o kojoj cijeni kupnje se radilo 90, 80, 70 ili 60 kn. Onaj tko nema extra lovicu i ne može čekati, on će najvjerojatnije izgubiti i ako kupi po 60, jer će možda morati kroz koji mjesec prodavati po 50… tko zna, sve je moguće…, što se tiče pravog trenutka ulaska u dionicu, odnosno na kojoj će razini biti najjeftinija, taj odgovor mislim da nitko ne zna jer ovakve krize koja dolazi još nije bilo kod nas, i sve mogućnosti su otvorene, a naravno ovise između ostalog i o razlozima koje si i ti naveo u svom postu… Ja bih se odlučio na KUPITI (koliko i po kojoj cijeni neka svak odluči za sebe) I ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI…

Za onoga tko je u kesu, mislim da je najbolje jos cekati, jer je rizik puno manji nego da kupi. Ako sad ulozim nekakav iznos, vrlo je velika vjerojatnost da ce se on jos dosta smanjiti (da ne kazem prepoloviti). Mislim da je pametnije cekati barem djelomican oporavak trzista, a dionice su ionako pale dovoljno da ce uvijek biti vremena uskociti u vlak (pod pretpostavkom da ciljamo na cijene dionica od prije godinu dana). Sto se mene tice, ja planiram uskociti kad cijena dionice bude 150kn, to ce (meni) biti znak da se trziste oporavilo i da ide prema gore. Sve ostalo je veliki rizik…
[/quote]
Spremni ste propustiti dobit od 100% dobiti na dionici koja je pala pet puta,a da istovremeno
firma i dalje dobro posluje.Izgradnja dvorane je besplatna jeftina reklama vidljiva u cijelom svijetu.
Pa 100% u pet godina je dobar rezultat u investiranju.Dakle sa kalkulacijon da će ovo možda biti
jeftinije vi ste spremni propustiti prosjećnu petogodišnju dobit.

Vaš novac,vaša odluka.To se ne uklapa u moju viziju ulaganja.




Apsolutno se slažem sa svime navedenim što si napisao, međutim ja bih prije rekao da pravi trenutak ulaska u dionicu sada određuje kolika će biti zarada na njoj (veća ili manja), a ne gubitak. To se naravno odnosi na one koji mogu čekati barem godinu i pol – dvije, jer ako uzmemo u obzir recimo INGR-u, uvjerenja sam da će ona nakon krize vrijediti puno više nego sada, bez obzira o kojoj cijeni kupnje se radilo 90, 80, 70 ili 60 kn. Onaj tko nema extra lovicu i ne može čekati, on će najvjerojatnije izgubiti i ako kupi po 60, jer će možda morati kroz koji mjesec prodavati po 50… tko zna, sve je moguće…, što se tiče pravog trenutka ulaska u dionicu, odnosno na kojoj će razini biti najjeftinija, taj odgovor mislim da nitko ne zna jer ovakve krize koja dolazi još nije bilo kod nas, i sve mogućnosti su otvorene, a naravno ovise između ostalog i o razlozima koje si i ti naveo u svom postu… Ja bih se odlučio na KUPITI (koliko i po kojoj cijeni neka svak odluči za sebe) I ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI…

Za onoga tko je u kesu, mislim da je najbolje jos cekati, jer je rizik puno manji nego da kupi. Ako sad ulozim nekakav iznos, vrlo je velika vjerojatnost da ce se on jos dosta smanjiti (da ne kazem prepoloviti). Mislim da je pametnije cekati barem djelomican oporavak trzista, a dionice su ionako pale dovoljno da ce uvijek biti vremena uskociti u vlak (pod pretpostavkom da ciljamo na cijene dionica od prije godinu dana). Sto se mene tice, ja planiram uskociti kad cijena dionice bude 150kn, to ce (meni) biti znak da se trziste oporavilo i da ide prema gore. Sve ostalo je veliki rizik…
[/quote]
slazem se u potpunosti sa Vama i zamolio bih Vas da od mene kupite po 150 pa da se pojavi bar nakratko taj znak da trziste id gore
pofuk
unaprijed hvala
[/quote]

Hocu, onoga dana kad taj vas nalog bude vidljiv na investoru 😉
Naravno, ta cijena je karikirana; htio sam ukazati na cinjenicu da netko tko je u kesu, nema razloga za paniku. Kao sto sam vec rekao, dionice su dovoljno pojeftinile da, jednom kada krenu gore, nece u jednom danu doci na vrijednosti sa kojih su krenule padati. Kupac ce imati dovoljno vremena za uskociti u vlak.
Uostalom, kada se trziste stabilizira i dionice budu rasle npr. 10% dnevno, tjedno ili mjesecno, sasvim je svejedno na kojim razinama se ulazi, zar ne?




Apsolutno se slažem sa svime navedenim što si napisao, međutim ja bih prije rekao da pravi trenutak ulaska u dionicu sada određuje kolika će biti zarada na njoj (veća ili manja), a ne gubitak. To se naravno odnosi na one koji mogu čekati barem godinu i pol – dvije, jer ako uzmemo u obzir recimo INGR-u, uvjerenja sam da će ona nakon krize vrijediti puno više nego sada, bez obzira o kojoj cijeni kupnje se radilo 90, 80, 70 ili 60 kn. Onaj tko nema extra lovicu i ne može čekati, on će najvjerojatnije izgubiti i ako kupi po 60, jer će možda morati kroz koji mjesec prodavati po 50… tko zna, sve je moguće…, što se tiče pravog trenutka ulaska u dionicu, odnosno na kojoj će razini biti najjeftinija, taj odgovor mislim da nitko ne zna jer ovakve krize koja dolazi još nije bilo kod nas, i sve mogućnosti su otvorene, a naravno ovise između ostalog i o razlozima koje si i ti naveo u svom postu… Ja bih se odlučio na KUPITI (koliko i po kojoj cijeni neka svak odluči za sebe) I ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI…

Za onoga tko je u kesu, mislim da je najbolje jos cekati, jer je rizik puno manji nego da kupi. Ako sad ulozim nekakav iznos, vrlo je velika vjerojatnost da ce se on jos dosta smanjiti (da ne kazem prepoloviti). Mislim da je pametnije cekati barem djelomican oporavak trzista, a dionice su ionako pale dovoljno da ce uvijek biti vremena uskociti u vlak (pod pretpostavkom da ciljamo na cijene dionica od prije godinu dana). Sto se mene tice, ja planiram uskociti kad cijena dionice bude 150kn, to ce (meni) biti znak da se trziste oporavilo i da ide prema gore. Sve ostalo je veliki rizik…
[/quote]
Spremni ste propustiti dobit od 100% dobiti na dionici koja je pala pet puta,a da istovremeno
firma i dalje dobro posluje.Izgradnja dvorane je besplatna jeftina reklama vidljiva u cijelom svijetu.
Pa 100% u pet godina je dobar rezultat u investiranju.Dakle sa kalkulacijon da će ovo možda biti
jeftinije vi ste spremni propustiti prosjećnu petogodišnju dobit.

Vaš novac,vaša odluka.To se ne uklapa u moju viziju ulaganja.
[/quote]

Oprostite, ne zelim biti bezobrazan, ali u trenutnoj situaciji to je za mene kockanje…
Tako su ljudi pricali i kad je ova dionica bila 30000kn. Da sam onda kupio, sada bih bio u velikom gubitku i nista mi ne bi znacio rast od 100% na trenutnoj cijeni.
Dugorocno gledano, sve ce se to vratiti na ATH vrijednosti, ali je pitanje kada.

A naravno da i ja imam Low target, na kojemu sam spreman riskirati svoje novce 😉
Zbog trenutne situacije u svijetu mislim da jos nije vrijeme za ulaz, ali ako krene gore, ne ulazim prije 150kn…

Kupiti po 30.000 prije dokapitalizacije to je bila hrabrost.Ali već poslije dokapitalizacije ne toliko.
tih 30.000 posloje dokapitalizacije/mislim da na to mislite/ je analogno sadašnjoj cijeni od 200.
Uz sadašnje multiple po kojima se trži na ZSE to bi bilo skupo.Međutim,sa sadašnjom cijenom od 72,50
INGRA postaje izvrsna kupnja uz predpostavku istog poslovanja kao ove zadnje tri godine.Naime,INGRA
je dobro poslovala,ali za mene preskupa kada je bila 200 kn.Sada je to izvrsna kupnja jer valjda
nisu izgubili snagu stvaranja profita.Dapaće,nakon dokapitalizacije i povećanja kapitala ovo bi
mogla biti firma sa najvećim porastom dobiti i sa potencijalno najvećim rastom.Jedino brodari bi
mogli biti potentniji ,ali naravno uz porast vozarina.

Kakva su očekivanja za sutra…

KUPUJMO I PROIZVODIMO HRVATSKO


Kakva su očekivanja za sutra…

Loše pisanje o INGRi donosi visoke ocijene.

Pozitivno pisanje o ovoj dionici donosi lošije ocijene.

Zaključak:Puno više zainteresiranih za kupnju nego za prodaju.To ipak ne znaći rast što bi bilo
logično,ali ti potencijalni kupci su za sada neodlučni.

Ali ipak opasnost od pucanja margina bi sutra moglo dobro ubiti i INGRU.

New Report

Close