INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Budemo vidjeli cijene 01.02.2009 40*150=6000 mislim da je to uredu


Vidim da je INGR postala jeftina.Međutim,ima drukera i za niže ,a meni na ovim razinama postaje
jako interesantna.Pokušao sam na forumu naći malo informacija koje bi mi me potakle na kupnju.
Pa ne znam dali i na ijednoj dionici postoje toliko loši komentari.Nitko ne komentira bilancu,zaduženje,dobit,kapital.
Najbitnija informacija koju sam doznao je da je Plavi prodao po 130.I treba mu čestitati jer je jučer
mogao kupiti po 71 do 72.Za jedan papir skoro dva.

I važna iformacija da je PBZ skrbnički izaša sa 5.ooo kom .Pa stvarno jako puno da je dionica
po staroj cijeni to bi bila važna informacija.Ovako je to niti 500.000 kn.Malo me to zaintegriralo
i pogledao sam učešće deset prvih dioničara na dan 30.09.2008. prema sadašnjoj situaciji.S obzirom
na visokoumne komentare o izlasku velikih očekivao sam smanjenje udjela prvih deset..Kad ono rast.

Mislim da su veliki igrači odlućili preplašiti male i da se radio o kampanji.Veliki broj malih je u
strahu rasprodava. Mislim da je vrijeme za ulazak uz lagani dokup u slučaju daljnjeg pada.

Ipak možda izlazi neki OIF radi isplata udjela.

I INGRa je postala pesimističko drukersko leglo.Pa meni izgleda da firma nikada nije bila bolja i da
nikad nije imala bolju perspektivu.Koliko sam se ježija na cijenu na 30.000 ili 40.000 kn prije
dokapitalizacije ,sada smatram da ulazi u najuži izbor za kupnju.

Molio bi dobre poznavaoce ove kompanije da iznese dobre strane.Predviđanje cijene me ne interesira
jer to ionako na ZSE ne može niko predvidjeti.Intersiraju ne fundamentalne prednosti INGR_e.

Nisam neki stručnjak i relativno sam kratko u ovim vodama, ali sam uvjeren da se INGRA isplati isključivo dugoročno, kao i većina dobrih dionica, vrijeme je recesije, ulazimo u kriznu 2009.-u, vrijednosti padaju i burza izgleda kao veliki šoping centar u kojem je trenutno na akciji skoro pa sve, aktiviraju se margin call-ovi, ljudi rasprodaju dionice i umanjuju štetu. Treba izabrati one koje kasnije imaju potencijala vratiti se na svoje prave tržišne vrijednosti, a mislim da je INGRA jedna od njih.


ingru bolje ne čekati, ne dirati, dok se ne vrati na svoje fundamentalno opravdane razine. oko 30 kuna po dionici. prošli put kad sam to rekao (dok smo još lebdili oko 130) ste me popljuvali, pa možete i sada.

Ja te neću popljuvati nego potpisati tvoj post. slažem se u potpunosti.

Keš je trenutno princ, do kraja godine biti će kralj a u 2010 car ili diktator!


Nisam neki stručnjak i relativno sam kratko u ovim vodama, ali sam uvjeren da se INGRA isplati isključivo dugoročno, kao i većina dobrih dionica, vrijeme je recesije, ulazimo u kriznu 2009.-u, vrijednosti padaju i burza izgleda kao veliki šoping centar u kojem je trenutno na akciji skoro pa sve, aktiviraju se margin call-ovi, ljudi rasprodaju dionice i umanjuju štetu. Treba izabrati one koje kasnije imaju potencijala vratiti se na svoje prave tržišne vrijednosti, a mislim da je INGRA jedna od njih.

Sve je to OK, ali u ovakvim vremenima u kojima smo sada, ključno pitanje je
KADA UĆI U DIONICU?
Ovaj trenutak vrlo je važan jer prerani ulazak donosi strahovite gubitke. Evo recimo sama INGR kad je sa 140 pala na 100 ljudi su masovnoi navalili kupovati jer je to bio veliki pad i prema prijašnjoj cijeni to je bila jeftina kupnja! Da li je baš bilo tako? Ne, uopće nije jer je nakon toga pala na 90 kn! Opet su ljudi navalili jer je sada bilo još jeftinije, pa zatim na 80, a sad je već na 70 kn!!!
Mislite li da je SADA pravi trenutak za ulazak? Ne bih rekao. Kratkoročno će ona imati odbijanac, ali na cijeloj ZSE je padajući trend i to će još dosta dugo potrajati, najmanje do polovine 2009. Mislite li da neće biti INGR po 60 kn ili po 50 kn, a možda i niže? Vrlo vjerojatno hoće! Ne zato što INGR ne vrijedi, nego je ZSE u totalnoj komi, diše na aparatima. Zašto je tome tako:

1. strani fondovi su odavde otišli i neće se vratiti bar još 1-2 godine
2. OIF su u totalnoj banani, preko 15 ih je ispod zakonskog minimuma. slijedi im likvidacija po sili zakona i rasprodaja dionica na ZSE. ulagači i dalje povlače udjele i sve im je teže i teže jer keša nemaju.
3. mali ulagači su prakitčki uništeni, zbrajaju ostatke svojih bivših uloga i razmišljaju da li taj sitniš ostaviti uopće na burzi ili se povući na rok od 1-2 godine dok se situacija ne popravi jer svaka kupnja danas, za par dana postaje promašaj jer je sve još puno jeftinije.
4. OMF- naši slavni mirovinci jedini su sa nešto više keša. Međutim, oni su pred neki dan kupili državne trezorske zapise koji dospjevaju tek za 2 godine! i to za čak 2,7 milijardi kuna!!! bilo bi još podnošljivo da je to sve, iako je i ovo ogromna lova za naše jadno TK. Međutim, država iduće godine mora vratiti čak oko 55 milijardi kuna!!! strane banke pare nam ne daju jer nam je inozemni dug dosegao čak 90% BDP-a, a i same su u katastrofalnoj financiskoj situaciji. Pitanje je sad odakle će država namaknuti još keša za vraćanje dugova? pogađate, OMF-ovi imaju još nešto keša na računima!! zadnja slamka za ržavu pred bankrotom! kupuju li mirovinci dionice za veće iznose? naravno da ne, jer čekaju da propadnu ovi OIF koji su pred kolapsom pa znaju da će sve dobiti još 30% jeftinije, s druge strane, moraju čuvati keš za spašavanje države koja samo što nije bankrotirala! Ovo što OMF kupuju su desetak dionica, i osim HT-a, to su sve simbolični iznosi.

Sad na kraju ovog malo dužeg posta, opet isto pitanje: KADA je pravi trenutak za uletiti u INGR (ili neku drugu dionicu?)
Smatram da SADA još uvijek NIJE vrijeme jer tek dolazi 2009. za koju sve relevantne međunarodne institucije procjenjuju da će biti najgora unazad par desetljeća!
Znači za cash vrijedi isključiva preporuka: ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI jer jedino cash zadržava svoju vrijednost, a sve ostalo je čisto kockanje s unaprijed programiranim gubitkom!

P.S. zaboravio sam napisati da će ove niske razine dionica i novi padovi koji dolaze aktivirati opet nove i nove margin callove i začarani krug se nastavlja…. iako margin kredita više nema puno, bit će to dodatan i vrlo neugodan pritisak na prodaju

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

Apsolutno se slažem sa svime navedenim što si napisao, međutim ja bih prije rekao da pravi trenutak ulaska u dionicu sada određuje kolika će biti zarada na njoj (veća ili manja), a ne gubitak. To se naravno odnosi na one koji mogu čekati barem godinu i pol – dvije, jer ako uzmemo u obzir recimo INGR-u, uvjerenja sam da će ona nakon krize vrijediti puno više nego sada, bez obzira o kojoj cijeni kupnje se radilo 90, 80, 70 ili 60 kn. Onaj tko nema extra lovicu i ne može čekati, on će najvjerojatnije izgubiti i ako kupi po 60, jer će možda morati kroz koji mjesec prodavati po 50… tko zna, sve je moguće…, što se tiče pravog trenutka ulaska u dionicu, odnosno na kojoj će razini biti najjeftinija, taj odgovor mislim da nitko ne zna jer ovakve krize koja dolazi još nije bilo kod nas, i sve mogućnosti su otvorene, a naravno ovise između ostalog i o razlozima koje si i ti naveo u svom postu… Ja bih se odlučio na KUPITI (koliko i po kojoj cijeni neka svak odluči za sebe) I ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI…

Znači za cash vrijedi isključiva preporuka: ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI jer jedino cash zadržava svoju vrijednost, a sve ostalo je čisto kockanje s unaprijed programiranim gubitkom!

A inflacija? Hiperinflacija? Ako nas zadesi ovo drugo onda taj cash možeš iskoristiti kao toalet papir ili možda za pranje prozora… [thumbsup]
Nema ulaganja koje je imuno na sve scenarije. Samo se treba u pravom trenutku prebaciti u pravu stvar. A da je to tako lako onda bi svi to radili.

A ne treba zaboraviti da ako ovako niska ili još niža cijena potraje neko duže vrijeme da je vrlo lako da će netko poželjeti i preuzeti INGRU za male novce.


A ne treba zaboraviti da ako ovako niska ili još niža cijena potraje neko duže vrijeme da je vrlo lako da će netko poželjeti i preuzeti INGRU za male novce.

Mislim da je malo vjerojatno da se takvo što desi jer bi odaziv u slučaju preuzimanja, odnosno javne ponude u ovakvoj situaciji s cijenama na ovim razinama bio zanemariv, ako ne nikakav…

Poštovani kolege, mišljenja sam da možemo/možete unedogled diskutirati, raspravljati, analizirati, debatirati i na kraju kladiti se na Ingru, no upozoravam sve dobre ljude slabijega srca, da se klone takvih floskula.

Zašto to kažem? Vrlo jednostavno; prvo za one koje mi daju ovijek jedinice, koji su mi prirasli srcu, jer mi se čini da sam njima najviše ‘ dužan ‘ objasniti zašto sam pisao i zašto pišem toliko o Ingri.

Kolege, mnogo toksičnih članaka o građevinskom sektoru izašlo je u zadnjih nekoliko mjeseci, o samom padu prodaje stanova, pa do pada potražnje gradnje javnih objekata i dionica autocest-a, što je pak rezultiralo masovnu histreiju, te sveopći kaos na tržištu, ali i u gospodarstvu.

Prije svega zar ste voljni vjerovati novinarima, čiji je interes prodaja njihovog žutila i istaknutost u određenim kolumnama, ili ste vjerni pokazateljima koji rade ekonomski, gospodarski, građevinski stručnjaci koji imaju znanja i kompetentni su. Ne govorim da su u krivu nego oćenito napominjem percepciju maloga ulagača koji je sklon nerazumno postupiti zbog određenih čimbenika, utjecaja.

Što se tiče Ingre, na tu temu mogu reći nekoliko stvari : Ingra nije klasičan građevinar već developer, iako je Trigranit objavio natječaj da se za kompaniju sličnoga kova ( misli se također na Ingru ) nađe prikladna novotvorenica, a nagrada je 10 000€.

Drugo,Ingra za razliku od ostalih tvrtski iz istoga sektora ima PR koji bi poželjele i neke naše perjanice u gospodarstvu. Važan je način plasmana informacije, ne biti niti prezasićen na tržištu, nego djelovati ulagačko – filantropski; ulagati u kadar, poticati mlade stručnjak ne usavršavanje – ( Top stipendija za top studenta ), te afirmirati postojeći kadar a ulazak na nova, lukrativnija tržišta, koja će jednoga dana biti možda core business Ingre, nitko ne zna, no siguran sam da dosadašnji odnos i planovi koji slijede, mogu Ingri i njezinim zaposlenicima omogućiti mnogo toga, od same disperzije, do mobilnosti kvalitete projekata, pa sve do prijelska kadra koji imaju, bez sumnje, jer siguran sam da su jedni od rijetkih na tržištu uz Atlantic grupu, koji su spremni izdvojiti sredstva za što kvalitetniji i kompetentniji kadar.

Treća stvar; ako ćete gledati tko je koliko zaradio/prodao/kupio/izgubio, loše ćete proći , jer naprosto trenutni tajming nije najsjajniji za izlaz iz dionice, a ulaz svrsishdno o potrebi za kapitalom.
Dugoročno gledajući tržište će rasti, no pitanje je koje Vas zanima je, da li Ingra može biti bolja od
prosjeka, zar ne?

Na to pitanje sami potražite odg. jer znate onu, najskuplji savjet je besplatan savjet, to zapamtite.

Sve u svemu zadovoljan sam jer se počelo pisati zadnjih dana, pa slobodno nastavite, jer ako ništa drugo, participirati ćete diskusiji koja bi mogla mnogima pomoći u k/p ove dionice.

Laku noć radni narode, ugodan Vam Dan Gospodnji.

neznam ali mi se cini da smo sve blizi vladovom targetu od prije mesec dana
pofuk


Znači za cash vrijedi isključiva preporuka: ČEKATI, ČEKATI, ČEKATI jer jedino cash zadržava svoju vrijednost, a sve ostalo je čisto kockanje s unaprijed programiranim gubitkom!

A inflacija? Hiperinflacija? Ako nas zadesi ovo drugo onda taj cash možeš iskoristiti kao toalet papir ili možda za pranje prozora… [thumbsup]
Nema ulaganja koje je imuno na sve scenarije. Samo se treba u pravom trenutku prebaciti u pravu stvar. A da je to tako lako onda bi svi to radili.
[/quote]

a šta ako se desi deflacija ….? da li je to još veće zlo ? Mislim da je….

na 4300 sve prodajem...



A ne treba zaboraviti da ako ovako niska ili još niža cijena potraje neko duže vrijeme da je vrlo lako da će netko poželjeti i preuzeti INGRU za male novce.

Mislim da je malo vjerojatno da se takvo što desi jer bi odaziv u slučaju preuzimanja, odnosno javne ponude u ovakvoj situaciji s cijenama na ovim razinama bio zanemariv, ako ne nikakav…
[/quote]

Ne bih bio siguran. Recimo ako bi se Ingra duže vremena držala oko 70kn. I onda da netko ponudi na preuzimanju recimo 140 ili 150 kuna. Mislim da bi skupio minimalno 25% ako ne i 50%. Naravno uz uvjet da tržište bude ovakvo kakvo je. Mnogima je na INA-i 2800 isto bilo premalo.

New Report

Close