INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

joda, 01.05.2020. u 21:20

@value

cijenim tvoje pisanje pa bih te zamolio ,ako ti se da, da napises svoje viđenje stvari. jel tu možda ipak neka druga igra prikrivena iza ove transakcije?

 

Pitanje je sasvim na mjestu s obzirom na ekipu unutra, ako se gleda samo Ingra bez konsolidacije izvještaj za 2019 Q4 kaže da imamo 12 genijalnih top managera s prosječnom mjesečnom neto plaćom od 50 tisuća kuna?!?!?!? S jedne strane suludo s obzirom da osim najma Arene ništa ne rade, dok se s druge strane nameće zaključak da ta naplata ne dolazi u pitanje. Jedino što me čudi je da sadašnja uprava sa svojim članovima NO nema malo veći udio u firmi, ali vjerojatno se skrivaju iza raznih satelita s obzirom na sve političke povezanosti koje tu postoje.


Obavijest od neki dan vezano za obveznice je definitivno game changer, a evo i zašto mislim da oni koji su prodali obveznice apsolutno ne znaju što rade. Jednostavna računica kaže…


Kupili su 21.920.195 komada, prema onom što je prijavljeno na burzi 20,01% i 21,15%. Ovdje je važno naglasiti da transakcije za obveznice na zse ne uključuju stečenu kamatu, što inače nije big deal, ali s obzirom da ovdje prema otplatnom nije isplaćivana kamata od izdanja 2015. već otplata kreće u desetom mjesecu ove godine prilično se toga nakupilo i stečena kamata iznosi cca 21,4% a mora se platiti što znači da je efektivna cijena ovih transakcija 41,41% i 42,55%. Za kalkulaciju dalje recimo da je cijela gore količina išla po 42,55%.


S tim ukupno imaju 35.197.155 što znači da je od ranije 13.276.960. Još od PSN su imali 4.186.383 koje su plaćene 0,00%, te preostaje 9.090.577 koje su kupili isto ranije što znači da sigurno nisu plaćene koliko i ove aktualne iz obavijesti. Ali radi konzervativnosti recimo da je isto 42,55% pa na kraju imamo ponderiranu cijenu od 37,49% odnosno opet konzervativno 40,00%


Ingra na ukupnih 35.197.155 komada uštedi 60% na glavnici što znači 21,11 mil eur. Razne opcije vezano za kamatu (4,5% s opcijom dizanja na 5,5% u određenom trenutku i pod određenim uvjetima) daju ukupnu kamatu za cijelo vrijeme držanja 53% do 56% ali radi konzervativnosti recimo da je 50%. Tu se uštedi na datu količinu još 17,59 mil eura. Ukupno gledano, na tih 35 mil obveznica u vlasništvu za vrijeme otplate obveznice uštediti će 38.716.871 eura. Kada imamo tu brojku jasno je zašto su se baš sada odlučili na otkup. Naravno po tko zna koji put postavlja se pitanje što je u glavama mirovinaca i za čije oni interese rade.


Trenutni book Ingre je 6,82 kn, dok navedene uštede daju 21,43 kn po dionici?!?!??!?!? Očito je da se to financira iz kredita i da će biti troška kamata, ali one ne mogu pojesti niti četvrtinu od tih 38,71 mil eura uštede, pa će svejedno pozitivni efekti biti veliki.


Ako se gleda obveznica, kupnja je atraktivna i po daleko većim cijenama pa me zato još više čudi da se mirovini ovako ponašaju i da netko prodaje po tim istim cijenama. Dovoljno o tome govori i da je netko za čas počistio ask na 20 kada se objavila ova obavijest.


Cijena ulaza           //         YTM


40%          //        17,15%


50%          //        13,79%


60%          //        11,20%


70%          //        9,10%


80%          //        7,34%


90%          //        5,83%


 

Ispada da je ovo među boljim prilikama na ZSE trenutno, dvoznamenkasti prinos na fixed income-u u trenutku dok ni jedna investicijska klasa ne donosi nikakve povrate. Da je ovo neka normalna firma, a ne Ingra vjerojatno bi i dionica i obveznica već debelo narasle.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

thnx. milina za čitat 🙂

bumo vidli kak ce se tu situacija razvijat narednih mjeseci.

Netko je prognozirao 5.5 kn prošli tjedan. Ja ću bit realniji i prognoziram 20+ do kraja godine.

Nadam se poslovima u Zagrebu vezanim uz nesretne potrese.

 

Nije ovo nagovor na kupnju ili prodaju, samo govorim svoje mišljenje.

 

Na kupnji nalog od 36000 komada po 4.84kn 😲

Smrdi na navlakušu…. Moje mišljenje

Nemoguće kolega da je navlakuša

eto i mene u Ingri hehe. nadam se da je prognoza mark12 korektna :))

lojtra, 04.05.2020. u 13:37

Smrdi na navlakušu…. Moje mišljenje

naravno…već viđeno puta na ZSE,  a pogotovo na ovoj dionici….igra zadnjeg magarca….

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Ukupno kupnja 4,50kn-4,92kn 228000 dionica.

 

Ukoliko krene dolje na koliko je limit, tj. Prekid trgovanja? Nemam to na gledalici a neznam baš još nova pravila. Zanima me hoće li se stići maknuti ovaj sa 150.000 komada…

 

mislite 120.000 komada? a ukoliko krene gore? 😉

navlakuša, jašta nego navlakuša

New Report

Close