INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@valueWalk
, kolega malo ste zabrijali. Ciji su prihodi Lanista ako nisu Ingrini. Ako smo mi 100% vlasnici, sami odlucujemo sto cemo s njima. Pogledajte konsolidorano izvješće od Ingre, svaki kvartal izlazi, pa ce vam sve biti jasnije.

U normalnim okolnostima bili bi u pravu, ali nakon PSN se situacija promijenila. Ja nisam rekao da sam 100 posto siguran, zato sam i pitao ovdje gdje su ljudi koji duže prate cijelu priču. Ali isto tako, nije nitko rekao ništa argumentirano da bi utvrdili drugačije.

Nebitno, pogledati ću detaljnije a pogledajte i vi (dobronamjerno to kažem a ne radi svađadnja) jer očito vam nije u potpunosti jasno nešto što je ovdje jako bitno.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Može netko pojasniti,kako se ingrin dug kroz godine smanjio sa 1milijarde na 500miliona od poslovanja na nekim projektima ili većim dijelom prebacivanjem duga arene zagreb na laniste???? . a kako mi se cini po izvješajima, on se u biti nije smanjio za toliki iznos već većim dijelom samo prebacio na lanište d.o.o . I kako je sada i službeno izdvanjem obveznica arena prebačena na lanište, mislim da će se na ovom kvartalnom izvjeću kroz par dana u biti vidjeti koliki je stvarni dug ingre. Kad kažem stvarni mislim na dug koji nije pokriven arenom zagreb. jer taj dug i dalje ostaje samo će ga sada otplaćivati lanište a ne ingra. Al recimo da taj dug ima sigurno pokriće i nije interesantan. ovaj ostatak duga koja ostaje ,taj je interesantan). a biti će interesntno vidjeti za koliko će se on smanjiti,pretpostvljam i nadam se da će dug ingre pasti ispod 450miliona. Neznam koji je udio već na laništu pa je nemoguće izračunati,zato nestrpljivo čekam izvječće. ovo je moje osobno mišljenje, e sad dal se varam ili ne recite mi vi??

Lanište je u vlasništvu Ingre, ali Ingra ne može uzimati prihode Laništa kako i kada hoće, ipak je Lanište samostalni poslovni subjekt.

Dug Ingre i njezinih firmi zajedno sa Laništem je toliko koliko piše u konsolidiranoj bilanci (810m Kn), zato se radi konsolidirana bilanca da ne bi neki trebali raditi teorije zavjere. Isto je i sa prihodima. Imate konsolidirani RGD i pogledajte, cca 130m kn na godišnjem nivou prema zadnjim brojkama. Ja sam dioničar d.d. Nije me briga koliko kćerinskih firmi je u grupi. Želim konsolidirane podatke bez utjecaja prefakturiravanja jednog posla između d.d. i kćerinskih firmi. Naravno da prihode možemo prefakturirati dalje. Možemo povući dobit itd… Frankie uzmi nešto dionica i možeš postati faca, odlučivat ćeš ako želiš. Investicija će ti se vratiti samo kroz plaću za par godina.

Ako netko gleda suhoparne brojke onda mu recimo dug / kapital može izgledati velik ali to je ovdje tako jer imamo dugoročnu investiciju u Arenu. Ako ste si tek kupili stan na 30 godina i nemate druge imovine pogledajte koliki je vaš dug / kapital pa se nitko ne brine zbog toga. Omjere treba znati čitati. Meni su neki drugi interesantni…

@cetus
Kupnjom Ingrinih dionica postat faca. A bas gledam sve ove face sta su zaglavili ovdje. Ako su to face onda ja ne zelim bit faca nikada. Ima bezbolnijih nacina za postat faca.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Iz prospekta za obveznice Lanista sve jasno i glasno pise:

Sporazumi o koncesijama. Lanište d.o.o. je bilo nositelj
cjelokupnog projekta izgradnje Arene Zagreb, koja je dana na korištenje zakupniku krajem 2008. godine.
Razdoblje trajanja zakupa ugovoreno je na rok od 28 godina, do kraja 2036. godine, uz ugovorenu najamninu u
visini od 7,2 milijuna eura godišnje uvećano za PDV. Najamnina se plaća kvartalno. Sukladno Ugovoru o
zakupu, Zagrebački holding d.o.o. je imao pravo otkupiti Arenu Zagreb na prvu sedmu godišnjicu početka
trajanja zakupa (kraj 2015. godine) za iznos od 80,3 milijuna eura, uz uvjet slanja pisane obavijesti
zakupodavcu šest mjeseci unaprijed, odnosno šest mjeseci prije isteka navedenog roka. Zagrebački holding nije
iskoristio navedenu opciju. Nakon isteka opcije ugovorena zakupnina se godišnje indeksira s HICP indeksom,
počevši od početka trajanja zakupa (prosinac 2008. godine) pa sve do isteka ugovora. Ugovorena godišnja
zakupnina nakon isteka opcije iznosi 7,85 milijuna eura godišnje bez PDV-a. Potraživanje se sukladno
računovodstvenim politika Grupe mjeri po amortiziranom trošku primjenom metode efektivne kamatne stope.
Originalna efektivna kamatna stopa kojom se mjeri potraživanje i iskazuju pripadajući financijski prihodi iznosi
8%. Potraživanje je denominirano u eurima. Sukladno Ugovoru Lanište d.o.o. ima obvezu održavati Arenu.
Troškove tekućeg i kapitalnog održavanja nadoknađuje Zagrebački holding d.o.o. u visini stvarno nastalih
troškova. Prihodi od održavanja Arene priznati su kao ostali prihodi od prodaje u zemlji (bilješka 3).

Moj komentar i pitanja:
Da podvucemo, znaci jos malo vise od 20 godina po cistih 7,85 M eura. To je otprilike 1,2 MILIJARDE kuna sigurnih prinosa!!! Moze biti i veci iznos ovisno o HICP indeksu.
Zasto se to ne vidi u konsolidiranom FI od Ingre???
Hoce li sada kada su izdane obveznice doci do uskladjenja???
Trenutno se u FI-ju vidi iznos od 601M kuna (to je vjerojatno stari iznos koji je vrijedio u slucaju prijevremenog otkupa).
Molim komentare!!!

Ako u GI Holdinga sadašnja vrijednost svih budućih izdataka Grada i države za Arenu iznose oko 1.150m kuna ne vidim razloga zašto je to prepolovljeno u GI Ingre ili Laništa?
S druge strane ukupan dugoročni dug za Arenu je oko 106m eura – 76m eura za obveznicu s kamatama i oko 30m eura BKS-u.

Razlog razlika u izvještavanju je najvjerojatnije u činjenici da Grad i država imaju izlistan dug na financijskim tržištima i moraju strikno paziti na međunarodne standarde a Ingra i Lanište nemaju tu obvezu.

U svakom slučaju bolje da muljaju na strani primitaka nego na strani izdataka.

Sava, hvala na misljenju!

Samo ne bi li ovlasteni revizor trebao ukazati na ovaj nesklad? Ugovor je vrlo jasan i precizan.

Osobno, nakon sto su izdane obveznice mislim da ce i Ingra ovo uskladiti… Pretpostavljam da su morali cekati izdavanje za knjizenje.

Eto prilike i da udruga dionicara koja se najavljuje postavi ovakva pitanja…uskoro.

Drago mi je da se pokrenula rasprava, a ovi koji govore o prebacivanju duga na Laniste nije to bas samo tako. Kao protustavka tome pogledajte sto se dogodilo sa neupisanim kapitalom Ingre u Lanistu i sto je Ingra izgubila na racun preuzimanja duga od strane Lanista (prica s prihodovnom i rashodovnom stranom obveznice), bez toga nema smisla.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Bilo bi logično da se u ovom nadolazećem izvješću dug Ingre prepolovi ako se napravi usklađenje primitaka. O dobiti ne bih jer ću ispasti druker, ali ako je Ingra uspjela naplatiti u Alžiru dug po pitanju izgradnje te dugogodišnje još nedovršene bolnice onda bi i neto dobit mogla sezati čak i do 10 milijuna kuna. Zašto? Pa pročitajte ponovno polugodišnje izvješće i napomene uz njega. LP!
Raketica prava poslije FI-a!

A koliki bi to dug trebala naplatiti u 3Q da bi bila tolika neto dobit? Da li su prodani svi poslovni prostori u Dubrovniku? Kolike poslovne prihode očekujete u usporedbi s 3Q prošle godine?

mene samo zanima koliko duga ostaje kad se odbije dug od arene.ne pokrivenog duga. nadam se da ce to sada napokon biti čisto i vidljivo na ovom izvješću.

New Report

Close