INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pročitavši ovaj članak u Jutarnjem nameće mi se samo jedan zaključak, a to je da će Đuro dioničarima Ingre u zamjenu za njihove dionice ponuditi dionice Đure. Tako da će velika većina dioničara Ingre pristati na to. Zato su u upravi Đure toliko i sigurni u uspjeh ponude.
Jedan od razloga zašto cijena dionica Đure ne pada ispod 70 kuna je i taj da bi se sačuvao omjer po meni 10:1. Dakle daju mali bonus na prosječnu cijenu, dioničari Ingre i dalje ostaju dioničari, ali sada Đurini.
Đuro i preko njega država postaju i vlasnici Arene, preostalog dijela Dvora lapad, Ingrine poslovne zgrade i još preko Ingre dobijaju par projekata koje Ingra sama ne bi mogla ostvariti a već su pred zaključenjem. Na kraju, svi sretni. Država se oslobodila 7,2 milijuna Eura godišnjih rata za Arenu. Potom bi u kratkom roku mogla biti realizirana prodaja Arene, ali sada taj novac dobiva Đuro, odnosno njegovi vlasnici.
Ovaj zaključak mi se sam nameće i temeljen je na subjektivnoj procjeni!
Posjedujem dionice Ingre!

Po svemu što kažete je očito da ima više mogućih rješenja koji mogu izvući Ingru, ako za to postoji volja. Najveća nepoznanica je koliki su stvarni dugovi i što zapravo blokira račun jer je to ono što krajnje čudno u cijeloj ovoj priči. Validus je prije odluke o stečaju bio 2 godine u blokadi sa 180+ mil. kn duga dakle to je očito vrlo rastezljiva stvar. Kada bi se to stvarno razjasnilo onda bi puno toga bilo jasnije ovako možemo samo sumnjati u poštene namjere bilo koga tko se u tom procesu sada nalazi.

A Đuro može svoje dionice prikupljati u etapama. 25, 50, 75 itd. No koliko god dionica da skupe to samo po sebi neće odblokirati Ingru – to su dva odvojena procesa i pitanje je na kojoj razini, ako preuzimanje uspije će se donijeti i ta odluka. Dakle definitivno se služe efektom psihološkog pritiska stečajem ako se dionice ne prodaju – vjerojatno da se u startu domognu dijela dionica koji će ih upravo zbog toga razloga i prodati.

E sada ako Đuro uspije skupiti u prvom naletu 20% dionica sumnjam da će tada stati i dozvoliti da im ono što su kupili po 6 propadne samo tako zbog stečaja Ingre. U tom smislu bi im se generalni mogao odmah zahvaliti na poslu i ponuditi ostavku, a sumnjam da mu je to namjera.

Kada se sve to zajedno pogleda – mislim da se ne bi u sve to ulazilo, ako zaista ne postoji dobra vjerojatnost da čitava ta priča uspije. Barem u spašavanju Ingre. No sve to nije garancija za ništa između ostalog i zbog vrlo nestabilne situacije u kojoj se nalazi čitava globalna ekonomija u kojoj je bilo što teško predvidjeti, pogotovo na području na kojem se planiraju ostvariti pozitivni učinci.

Pročitavši ovaj članak u Jutarnjem nameće mi se samo jedan zaključak, a to je da će Đuro dioničarima Ingre u zamjenu za njihove dionice ponuditi dionice Đure.

Ja osobno mislim da je sve riješeno tj da je netko već osigurao kontrolni paket Ingre za Đuru a da je Uprava Đure obavještena tek na kraju balade što se u pozadini odigralo!
Vidjeti ćemo kako se to odvijalo – s kojim ciljevima – a sada možemo nagađati.
Eto ja mislim da je u pitanju geostrategija te plin kao energent budućnosti.
Geostrategija – položaj Hrvatske na ključnim transportnim rutama plina.
Plin – energent budućnosti.
Netko to treba i odraditi.


Pročitavši ovaj članak u Jutarnjem nameće mi se samo jedan zaključak, a to je da će Đuro dioničarima Ingre u zamjenu za njihove dionice ponuditi dionice Đure.

Ja osobno mislim da je sve riješeno tj da je netko već osigurao kontrolni paket Ingre za Đuru a da je Uprava Đure obavještena tek na kraju balade što se u pozadini odigralo!
Vidjeti ćemo kako se to odvijalo – s kojim ciljevima – a sada možemo nagađati.
Eto ja mislim da je u pitanju geostrategija te plin kao energent budućnosti.
Geostrategija – položaj Hrvatske na ključnim transportnim rutama plina.
Plin – energent budućnosti.
Netko to treba i odraditi.
[/quote]

Ingra je nešto mutila s Rusima a Čačić pregovarao s Rusima o plinskom biznisu.
Đuro je državna tvrtka a Ingra klinički mrtva.
Ni takav scenarij nije nemoguć.

Ove priče o par etapa kupovine INGR vam nemaju smisla, jer kad bi recimo na ponudi DDJH skupio samo 20%npr po 6kn i onda počeo kupovati na burzi, ukoliko bi kupio samo 1dionicu za više od 6kn u roku godine dana od podnošenja ponude za preuzimanje morao bi svim dioničarima koji su prodali podmiriti nastalu razliku u cijeni..

Mislim da će DDJH pokušati "odjednom" skupiti 50%+1 i da će to staviti kao uvjet da uopče kupi itijednu dionicu, eventualno stavi prag 25%+1 no to sumjam jer onda nebi previše toga dobio..

Teoretski je bilo pametnije da je DDJH počeo kupovatina burzi, no pogledom u TOP10 vidimo da je za 10 poziciju dovoljno imati svega 1.54% firme..Kada bi se DDJH odjednom pojavio u TOP10 iako vjerujem da bi bilo ljudi koji bi ga i prije primjetili u knjigi dionicara , cijena INGR na burzi bi eksplodirala počelo bi se pričati o muljažama i DDJH bi si zaprljao obraz…

Zašto nisu čekali kraj ljeta za ponudu kada padne prosjek je jer su vjerojatno s analitičarima nadgledali INGR več neko vrijeme i odredili "ciljanu cijenu" na 6kn te su procjenili da po toj cijeni mogu skupiti 50%+1 …

...


E sada ako Đuro uspije skupiti u prvom naletu 20% dionica sumnjam da će tada stati i dozvoliti da im ono što su kupili po 6 propadne samo tako zbog stečaja Ingre. U tom smislu bi im se generalni mogao odmah zahvaliti na poslu i ponuditi ostavku, a sumnjam da mu je to namjera.

Dobrovoljna ponuda može se uvjetovati pragovima. Drugim riječima, DDJH daje 5,97, koliko je već ponderirani prosjek, za 25-50-75 posto dionica. Tko želi, proda, tko ne želi, ne proda.

Da sam ja Djuro, ne bih išao ispod 75%, a ispod 50% ne bih išao ni u kojem slučaju. Ako vlasnici dionica ne žele tu cijenu, neka im je sa srećom – tako bih ja razmišljao. A recimo, ako se uzima 25%, dakle daje se cca 20 milja kuna, a da se ne dobije ništa, to onda baš i nije posao.

BTW i ove priče o tome da bi DDJH ponudio svoje dionice kao zamjenu za INGRine su bedastoća….DDJH ima samo oko 3.5 milijuna kn u svojim dionicama , a za ponudu mu treba 80 milja kn !

...


… još jednom …
… ingra ima neto dug oko 930 mil kuna
… arena po ugovoru ima neto cijenu od 80, 2 mil € ili oko 600 mil kuna
… kad se rješi arena ostaje oko 330 mil kuna
… obveznicu 150 mil kuna dolaze na naplatu 2016 godine
… kratkoročni dug kad rješiš arenu i odbiješ obveznice je oko 180 mil kuna
… u dvorima lapad imaju neprodanih između 8000 i 9000 m2 a cijena je između 3 500 – 4 000 € m2
tj. pokrivaju sav kratkoročni dug
… a kad bi se irački dug rješio u njihovu korist pokrili bi gotovinom i obveznice
… 100 mil € ugovorenih poslova
… upravna zgrada vrijedi oko 10 mil €
… a koliko vrijede papir na kom su skice i planovi 700-njak objekata što ih je ingra izgradila
…im tog još …
… šta se ode kuva to zna samo opi…

Vrijedi Ingra ko suho zlato, a račun blokiran preko 60 dana. Ne znam što tebe netko ne stavi za kriznog menadžera, pa ti bi to za tri sata deblokirao… 😀

lebowski@…. mogu i oni samo neće….

DAJ PET !!!

@lebowski

Istina – ne znamo koji prag je Đuro odabrao za svoj minimum, ali evo jedne od mogućih varijanti.

Prije svega sumnjam da je Đuro kupio ijednu dionicu Ingre, ali je moguće da su neki to radili za njega tako da se firma ne mora kompromitirati. No promet je premali da bi to zasada značajno promjenilo odnose kod preuzimanja. Možda ako potraje i bude veliki promet…

Đuro nije rekao na koji način misli ovo financirati, a da ne ugrozi vlastite pozicije. Ako već sada kupuje onda bi za to morao imati lovu – puno love, a ne vjerujem da ima keš za to – znači morati će se nekako zadužiti za to kada ponuda bude pravovaljana.

Recimo da Đuri odgovara min. varijanta 50% + dionica – to bi im trebalo osigurati upravljanje Ingrom u većini bitnih stvari – s time da ostatkom love (ako planira upucati u Ingru max 80milja) mogu spasiti Ingru od stečaja skidanjem blokade jer je to zapravo hipotetski cilj čitave ove petljancije. Naravno ovo je samo nagađanje.

No kako god okrenemo situacija realno nije dobra ni za Ingru ni njezine dioničare jer se firma nalazi "u milosti" nekog izvana da je spašava. Sada je doslovno mogu pokopati upravo njeni vlastiti dioničari ako ne udovolje zahtjevu Đure a to ti onda dođe kao ruski rulet. Dioničari su natjerani da pucaju sami sebi u glavu ne znajući gdje je metak s tim da mogu poginuti pogotovo onda ako ne povuku okidač (odnosno ne prodaju dionice Đuri). Suludo.


Pročitavši ovaj članak u Jutarnjem nameće mi se samo jedan zaključak, a to je da će Đuro dioničarima Ingre u zamjenu za njihove dionice ponuditi dionice Đure. Tako da će velika većina dioničara Ingre pristati na to. Zato su u upravi Đure toliko i sigurni u uspjeh ponude.
Jedan od razloga zašto cijena dionica Đure ne pada ispod 70 kuna je i taj da bi se sačuvao omjer po meni 10:1. Dakle daju mali bonus na prosječnu cijenu, dioničari Ingre i dalje ostaju dioničari, ali sada Đurini.
Đuro i preko njega država postaju i vlasnici Arene, preostalog dijela Dvora lapad, Ingrine poslovne zgrade i još preko Ingre dobijaju par projekata koje Ingra sama ne bi mogla ostvariti a već su pred zaključenjem. Na kraju, svi sretni. Država se oslobodila 7,2 milijuna Eura godišnjih rata za Arenu. Potom bi u kratkom roku mogla biti realizirana prodaja Arene, ali sada taj novac dobiva Đuro, odnosno njegovi vlasnici.
Ovaj zaključak mi se sam nameće i temeljen je na subjektivnoj procjeni!
Posjedujem dionice Ingre!

Čin 1.Sklapa se brak između Đure i INGRE,kum Republika Hrvatska
Scenarist :bananarama

DDJH br dionica 3.237.o68 kapital 264.997.076 BV 81.86
INGR ———–13.545.300 ———402.791.618 BV 29,74

sklapa se brak_kao RIVP,ZLTO,HRBC

omjer BV DDJH :BV INGRA=2,75

P DDJH:P INGR= 74:6= 12.33

Dakle za jednu dionice DDJH platili bi od 2,75 do 12,33 dionica INGRE.
Dioničari DDJH ostaju na istom broju dionica

ukupni kapitakl i rezerve bi bio 668 mil kn

———————————————-dioničarima ingre–ukupan broj dionica —sinergijski BV
omjer 2,75 INGRU 13.545.200:2,75=4.925.273————8.162.341———- ——81,96
omjer12,33———————————1.098.556————4.335.624—————154 kn

dakle novi BV bi bio od 81,96 do 154 kn za novu firmu sa vlastitom kapitalom od 668 mil kn
Tko zarađuje?
fondovi profitiraju jer dionica INGRE i DDJH postaju fondovske dionice jer bi mcap bio iznad 300 mil kn uz sadašnju cijenu od sedamdesetak kuna po dionici
profitira i država jer bi svoj paket u budućoj firmi mogla prodati mirovincima i otkupiti Arenu
prijevremeno i jako puno zaraditi

profitiraju dioničari DDJH jer Bv sa sadašnjih 81 kn skače na 145 kn ,ako bi se za jednu dionice
nove firme trebalo dati deset ingrinih kao što predviđa bananarama

profitiraju i dioničari ingre jer bi dioinica ingre bila barem 7 kn ako duro ostane na 70,a đuro bi
trebao vrijediti više ako mu raste BV

Ne dijelite banarami aseve,mudro razmišlja.

Opasnost:udruženi ĐURO i INGRA postaju nelikvidni i skupa idu u provaliju,ali to je već čin 2.

Bananarama šema je bajkovita,ali moguća,realna i mudra i vrlo unosna za sve sudionike.

Za dioničarstvo treba i mašte.Bravo bananarama!

Izgleda da bi za dioničare i Đure i INGRE moglo biti meda i mlijeka u potocima!

pitanje koje sada počinje mučiti mnoge : prodati ili ne … 5,97 je katastrofa …šta se dešava sa dionicama onih koji nisu prodali nakon preuzimanja ? ne vrede više niš ?
zamjena za đurine ? ..recimo da dugoročno može bit ok …ko zna ..
čitao sam članak danas …sve je dogovoreno očito ..i vlada i đuro ..opi šuti …hm…
bumo vidli …nije loša ideja i udruživanja …kolega brain je predložio …

New Report

Close