INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

SSSH: Projekt Stubičke toplice nije JPP nego privatizacija bolnice
Zagorska županija opovrgava navode sindikata i tvrdi da će svi radnici biti zadržani, a bolnica ostati javna
Iako se početkom mjeseca činilo da je projekt javno-privatnog partnerstva za Stubičke toplice pred završetkom nakon odabira Sunca hotela Jake Andabaka za partnere, situacija je daleko od idilične i postoji mogućnost da se pregovori “zamrznu” na određeno vrijeme, pa čak i da se cijeli natječaj poništi.
Projekt zdravstvenog turizma Sunce Hotela vrijedan više od sto milijuna eura pred velikim je problemimaŽupaniji samo 9 posto
Ingra, koja je ispala iz igre, žalit će se zbog matematike kojom su izabrani Sunce hoteli. Odvjetnici upozoravaju da Sunce svojim prijedlogom ugovora bitno mijenja elemente iz natječaja, a sindikati danas organiziraju sastanak i pripremaju “pobunu” jer se boje da će 211 zaposlenih u specijalnoj bolnici Stubičke toplice izgubiti radno mjesto, a bolnica postati privatna i nedostupna građanima. Prvi projekt zdravstvenog turizma u Hrvatskoj, vrijedan između 109 i 148 milijuna eura, tako se našao pred ozbiljnim problemima iako u Krapinsko-zagorskoj županiji tvrde da će detaljni pregovori tek započeti i da još ništa nije riješeno, te da sindikati i vodstvo bolnice nemaju nikakav razlog za zabrinutost. U Samostalnom sindikatu zdravstva i socijalne skrbi koji je član SSSH ne vjeruju previše tvrdnjama iz Županije, a svoju argumentaciju vuku iz mišljenja odvjetničkog ureda Artuković kojega je konzultant Županije zamolio za očitovanje o ugovoru koje su ponudili Sunce hoteli. “Nemamo ništa protiv javno-privatnog partnerstva i razvoja zdravstvenog turizma u kojem bi privatni partner trebao sagraditi do pet hotela u krugu bolnice, ali inzistiramo na tomu da bolnica mora ostati javna, a ne da u nju mogu doći samo oni dubokog džepa. Radnici također moraju imati riješen status i privatni partner mora dati garancije da neće biti otpuštanja. Prema našim saznanjima, predlaže se potpuna izmjena ugovora koji je bio sastavni dio natječaja čak i u dijelu da umjesto 49 posto u budućem društvu koje će razvijati projekt, Županija ima samo devet posto udjela. Na takav način će se provesti privatizacija specijalne bolnice slična privatizaciji koju smo devedesetih doživljavali u gospodarstvu. Ako prođu Stubičke toplice, bit će to put za privatizaciju ostalih devet specijalnih bolnica u Hrvatskoj koje se redom nalaze na atraktivnom zemljištu. Županija mora znati da ćemo učiniti sve što možemo da se to ne dogodi”, kaže predsjednica SSZSSH-a Spomenka Avberšek. Poslovni dnevnik dobio je mišljenje ureda Artuković koji pravno pomaže u projektu konzultanta Hosting international. U njemu se navodi kako Sunce hoteli žele izmijeniti većinu bitnih elemenata iz ugovora koji je bio na natječaju. Među ostalim, ograničiti očuvanje broja radnika na tri godine, skinuti odgovornosti sa sebe, omogućiti stavljanje hipoteke na zemljište čime bi rizik bio prebačen na Županiju, izbacuju su sve odredbe koje štite bolnicu i njen javni status, ne žele dati jamstva i garancije… U mišljenju se zaključuje da je ugovor ponuđen od privatnog partnera korektan i da ga Sunce hoteli nemaju razloga odbiti ako zaista žele razvijati projekt.
Neobvezujući prijedlog
“S druge strane, ako je zamisao da se samo iznađe način kako doći do zemljišta i riješi se Specijalne bolnice, onda im je predloženi ugovor neprihvatljiv”, zaključuje Sanja Artuković u svom mišljenju. Glasnogovornik Županije Josip Bosak potvrdio je da su oni primili izmijenjeni ugovor, ali da na predložene uvjete neće pristati u pregovorima koji tek trebaju početi. “Izričit stav Županije je da bolnica mora ostati javna u sustavu HZZO i da svi zaposleni moraju biti zadržani s ugovorima na neodređeno i ako parner na to ne pristane, natječaj će se poništiti. Što se tiče udjela u zajedničkom društvu, on će biti na početku 49 posto, ali će nakon pet godina pasti na minimalno devet posto jer će privatni partner u međuvremenu uložiti

POKRET OTPORA

……partner u međuvremenu uložiti 109 milijuna eura, što znatno mijenja omjer uloženog kapitala. Unatoč tomu, sve bitne odluke poput promjene statusa bolnice moraju biti donosene konsenzusom, a ne preglasavanjem”, objašnjava Bosak. Sanja Gagulić iz Sunca hotela rekla je da nema komentara na mišljenje odvjetničkog ureda jer taj dokument nije služben i nije im poslan. Potvrdila je da su Sunce hoteli dali prijedlog novog ugovora, ali da on nije obvezujući ni konačan, nego tek zauzimanje pregovaračkih pozicija. “Ne samo da ćemo zadržati sve radnike, nego ćemo zaposliti i 500 novih. Status bolnice je predmet pregovora na koji smo možda i spremni popustiti. Sve zavisi od pregovora, koji još nisu počeli”, rekla je Gagulić.
Bosak: Ingra izgubila zbog lošeg plana
Predsjednik uprave Ingre Igor Oppenheim najavio je jučer žalbu čim ih Županija službeno obavijesti o izboru natječaja. Razlog je “veoma čudna matematika”, kaže. U procjeni bolnice i zemljišta kojom se određuje udjel županije u novom društvu Ingra ih je procijenila na 36 milijuna eura, Sunce hoteli na devet milijuna. Ponuđena Ingrina ulaganja su 148 milijuna eura, a Sunca 109 milijuna. No, zato su procijenjeni godišnji prihod Ingre i operativna godišnja dobit manji. Kod Ingre je prihod 30 milijuna, a dobit 10 milijuna eura, dok Sunce jamči prihode od 52 milijuna eura i dobit od 21,5 milijuna. “Ingra je definitivno dobila više bodova vrednujući ulaganja, ali su izgubili jer je povjerenstvo utvrdilo da imaju loš poslovni plan i koncepcijska rješenja. Županiji koja će dobivati dividende na osnovi svog udjela važni su prihodi i dobit”, objašnjava Bosak odluku Županije.

[smiley7][smiley7][smiley7]

POKRET OTPORA

ides:

blueman: ” Sta da kupim sta da kupim. INGRA ili ATPL. dovraga i bestraga. Vjerojatno cu Ingru provuci, jos nije iznevjerila. Inace, da Ingru se treba gledati ne kao gradjevinara vec developera. Ima Stojic pravo. ” Kako da dokupim još 10 komada, mislite da će sutra isto biti ovakvog provlačenja po 53.380 ili da se kunarim s ostalima na 54k+?

Vaš izbor, ali realnije je drugo.


Ipak sam uspio utržit 7 komada po 53.505 na bidu, a ostaje mi još 3 za sutra!

Možda vam je i ovo zanimljivo:

Obustavljaju se pregovori o projektu “Stubičke Toplice”

STUBIČKE TOPLICE, 14. studenog 2007. (Hina) – Dokle god radnicima Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju ne bude poznat cio projekt “Stubičke Toplice”, obustavljaju se pregovori Županije i izabranoga privatnog partnera “Sunce koncerna”, obećala je radnicima bolnice krapinsko-zagorska županica Sonja Borovčak.

Dvjestotinjak radnika zabrinutih za sudbinu bolnice i svoja radna mjesta zahtijevali su na sastanku sa županijskim vodstvom da se zaustavi prodaja bolnice, da se osnuje radna skupina koja će dobiti na uvid svu dokumentaciju te da se ispitaju sve mogućnosti unaprjeđenja bolnice i donese odluka koja će biti najkorisnija za bolnicu i čitav kraj.

“Tu nije riječ o javno-privatnom partnerstvu, već o prodaji. Štoviše, vi čak ne prodajete, nego dajete. U kuloarima mjesecima kruže priče da je sve gotovo i dogovoreno i da je natječaj samo farsa. Županija se grčevito opire da barem još jednom preispita sve faze postupka, da traži reviziju procjene i da izvijesti građane o svim relevantnim pokazateljima, te da provede javnu raspravu ili nešto slično. Nameće se zaključak da je stvarno sve gotovo, da je novac podijeljen i teško ga je vratiti”, optužio je Županiju predsjednik Radničkog vijeća Specijalne bolnice Goran Kantoci.

Među ostalim, najavio je borbu za radnička prava svim zakonski dopuštenim sredstvima.

Istaknuvši kako se ništa nije radilo ispod stola i kako se u “provedbi projekta ne mulja”, županica Sonja Borovčak odbacila je optužbe. Ponovila je kako je za Županiju najvažnije da bolnica ostane javna ustanova, da zadrži sve zaposlene, ali i da zaposli nove. Više je puta ponovila kako je za sada samo odabran mogući partner, s kojim se tek treba dogovoriti o svim uvjetima, a prijedlog radnika da se poništi natječaj također je odbacila.

Županijsko poglavarstvo taj projekt radi već godinu dana i odluka o poništenju natječaja bila bi neozbiljna i ispali bismo neozbiljni partneri, a to svakako nismo, ustvrdila je županica, najavivši da će se novi partner birati samo ako ne uspije dogovor o postavljenim uvjetima. Do tada se projekt nastavlja, poručila je Borovčak.

Županija je u početku ovog mjeseca odabrala “Sunce koncern” za mogućeg partnera za ulaganje u zdravstveni turizam popularnih “Stubaka” po modelu javno-privatnog partnerstva.

Vrijednost projekta u kojem bi županija bila vlasnik udjela od 49 posto, procjenjena je na oko 110 milijuna eura, a konačna realizacija – od projektiranja, prikupljanja dozvola, građenja, opremanja i uhodavanja, očekuje se u roku 4 godine od sklapanja ugovora.

No respect

Mene samo zanima gdje su bili ovi specijalci koji sada prodaju Ingr dok je ista bila na 60 000 i preko 60 000.
i kada je prodaja bila izrazito tanka , a kupnje je bilo i te kako. Što se u međuvremenu promijenilo da prodaju sada po 53 i 54 , a nisu tada po 60 i više ?
Vjerojatno posljedica par novinskih članaka i par istupa ” stručnjaka ” na temu tržišta kapitala u Hrvatskoj.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Mene samo zanima gdje su bili ovi specijalci koji sada prodaju Ingr dok je ista bila na 60 000 i preko 60 000. i kada je prodaja bila izrazito tanka , a kupnje je bilo i te kako. Što se u međuvremenu promijenilo da prodaju sada po 53 i 54 , a nisu tada po 60 i više ? Vjerojatno posljedica par novinskih članaka i par istupa ” stručnjaka ” na temu tržišta kapitala u Hrvatskoj.

izbori, politika, visok rast kapitaliziranje dobiti, sve pomalo..ak kolega ne bojim se ja za vas koji imate ingru, jos malo i opet ce te s nama iz leda u utrku za dionicu godinea!!![smiley2]

LEDO, mlinar, tisak , dalekovod

Mi već jesmo ponosni vlasnici dionice godine, koliko vidim Ledo će zauzeti solidno 2. mjesto.
Inaće jučer baš kažem brokeru, da li se sjeća ljeta kada sam pričao za Ledo, da će biti super priča, ali što češ , na kraju nisam kupio, nažalost.[smiley2]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Ja jucer dokupio jos jedan komad, ma dosta mi je cekati.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

http://www.poslovni.hr/60638.aspx

Šest tvrtki u utrci za projekt komercijalnog centra Samobor

” Interes za Projekt iskazale su tri tvrtke iz Zagreba: Ingra, Porr Hrvatska, Megrad i Medveščak uz podršku investicijskog fonda Mutual Trust SA iz Švicarske, zatim Airmet iz Križevaca, te međunarodni konzorcij koji čline dvije talijanske tvrtke IES CO S.r.l. i Pool Engineering S.p.A. i Urbis 72 iz Pule.”

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Mi već jesmo ponosni vlasnici dionice godine, koliko vidim Ledo će zauzeti solidno 2. mjesto. Inaće jučer baš kažem brokeru, da li se sjeća ljeta kada sam pričao za Ledo, da će biti super priča, ali što češ , na kraju nisam kupio, nažalost.[smiley2]

inace da te podsjetiom, mislim da je ledo u postocima vise rasao od ingre, a 31. 12 ce mo vbidjeti rezultat, do tad vam bacamo rukavicu u lice[smiley1]

LEDO, mlinar, tisak , dalekovod

Nije istina razlika je još preko 30 % u korist Ingre.
[smiley1]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


plavi: ” Mi već jesmo ponosni vlasnici dionice godine, koliko vidim Ledo će zauzeti solidno 2. mjesto. Inaće jučer baš kažem brokeru, da li se sjeća ljeta kada sam pričao za Ledo, da će biti super priča, ali što češ , na kraju nisam kupio, nažalost.[smiley2] ” inace da te podsjetiom, mislim da je ledo u postocima vise rasao od ingre, a 31. 12 ce mo vbidjeti rezultat, do tad vam bacamo rukavicu u lice[smiley1]

O Ledu piši pod temom Ledo.
Hvala

New Report

Close