INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nadam se da se neće dogoditi crni scenario da će BKS bank AG pokrenuti ovrhu nad Arenom Zagreb i prodati je putem sudske dražbe nekom fondu za dvije trećine vrijednosti ili još gore za pola vrijednosti. Ako se to desi Ingra će ostati bez Arene i neće u potpunosti vratiti kredit BKS banci. Ima li tko info kakva je situacija sa odnosom Ingre i BKS bank AG ????

Ne znam,zanimljivo razmišljanje,ali takav scenarij je praktički nemoguć,jer bi Ingra već morala objaviti zahtjev za stečajem,šta je totalno apsurdno,jer je firma stabilna i redovito rješava svoje obaveze prema svima.A lova od Zagreba curi.Problem leži u samom PBZ-U.Znamo da su na veliko kupovali tamo na oko 40 kuna.Do sada su mogli istovariti veće količine na puno većim cijenama.Ili je scenarij- igrice sa shortom,ili je PBZ opet u odnošenju novaca u svoju matičnu zemlju,ili je na meti Arena šta jeftinije za nekoga.Trenutno PBZ baš i nije u nekom položaju ,jer većina javnih firmi vozi preko njih,i ako se pročuje,za njih bi to moglo biti jako neugodno u danima kad se sve banke bore za svakog pojedinca.
Kolege kod mene u INI -u razgovorima- lagano forsaju generalno prebacivanje u HPB kao jedinu Hrvatsku banku,a gubitak 10000 komitenata bi za PBZ bio hebački gubitak.Osobno sam radio ispočetka samo sa PBZ-om,ali vrijeme uči sve,tako da sad imam jedan manji dio preko investora kojeg držim eto tako,najviše zbog novosti.Inače su najskuplji,a na upit ZAŠTO-odgovor je da su najsigurniji?????????Ali kud su išli,sami pali sami se ubili.Mislim da bi Hanfa ipak trebala provjeriti PBZ i načine ulaganja,pa da se obavijeste klijenti koji su u ovakvom njihovom ponašanju u jako nezavidnom položaju.Pogotovo mirovici ,jer svaki mjesec iz 1.-og,2-gog i 3-ćeg stupa ide hebačka lova.A da ga oni proćerdaju bez znanja građana koji su njihovi klijenti to je protuzakonito.

peyo

Ingra

U 2012. g. Ingra ulazi financijski stabilna, fokus na složenije projekte

Ingrine aktivnosti u zemlji imat će težište na obnovljivim izvorima energije. Ne vidimo poslovni interes da sudjelujemo u izgradnji stanova u Hrvatskoj jer je konkurencija velika i često nelojalna.

Željko Perić, član uprave Ingre

Foto: ‘Zarko Basic/PIXSELL’

Tagovi

ingra, dokapitalizacija, swap, stanogradnja

Piše: Lidija Kiseljak

Krizu u građevinskom sektoru osjetila je posljednjih godina i Ingra, no njezino dugogodišnje usmjerenje na strana tržišta i restrukturiranje uspjelo je stabilizirati poslovanje, a ulazak u sljedeću godinu očekuje s financijskom stabilnošću. U prvoj fazi dio problema je riješen pretvaranjem potraživanja vjerovnika u udjel u Ingri, a u sljedećoj ići će se na klasičnu dokapitalizaciju. O oporavku i novim poslovima govori Željko Perić, član uprave Ingre zadužen za strategiju i restrukturiranje, čija je savjetnička tvrtka Caper na zahtjev NO-a Ingre ugovorila projekt restrukturiranja s Ingrom. Inače, Perić je od 1984. do 1990. godine bio zaposlen u Ingri te je, kaže, i to značajno utjecalo na njegov pristanak jer takve ponude iz drugih kompanija nije prihvaćao.

U posljednje vrijeme dionica Ingre bilježi oporavak. Je li razlog tome dobivanje novog posla, navodno u Alžiru, ili i neke druge aktivnosti?

Ovaj oporavak vrijednosti možemo jednim dijelom pripisati dobivanju velikog ugovora u inozemstvu, a drugim dijelom pozitivnim pomacima i promjenama u kompaniji.

Prošle godine bila je najavljena ponovna dokapitalizacija. Postoji li već računica za koliko bi to bilo i o čemu ovisi donošenje te odluke?

Nova dokapitalizacija u visini od 135 milijuna kuna odobrena je na skupštini dioničara u prosincu prošle godine. Provest ćemo je kad procijenimo da je najbolji trenutak, vjerojatno nakon što završimo ovu fazu financijskog restrukturiranja i dobro pripremimo neke od budućih projekata.

U kojoj je fazi proces restrukturiranja te koliko ste zadovoljni postignutim otkad ste u upravi?

Kad sam preuzeo mjesto člana uprave, suočio sam se s iznimno složenom situacijom. Shvatio sam da je riječ o velikom izazovu koji će zahtijevati puno više od financijskog restrukturiranja. Svoje sam aktivnosti ponajprije usmjerio na stabiliziranje financijske situacije, ali i na kadrovsko jačanje, izgradnju internih procedura i realizaciju nove strategije. Troškovno restrukturiranje uglavnom je završeno, a projekt financijskog restrukturiranja bit će završen najvjerojatnije do kraja srpnja.

Što je napravljeno financijskim restrukturiranjem?

Ingra na dugi rok nema problema sa servisiranjem svojih obveza. Bit refinanciranja jest da uskladimo ročnost dospijeća obveza s priljevom gotovine na dulji rok. Tako ćemo refinancirati naše obveze, a ostavit ćemo i u rezervi nekoliko desetaka milijuna kuna kao potencijalni ulog za neke nove projekte za koje nakon pomne analize procijenimo da su isplativi.

Što nakon toga?

Nakon financijske stabilizacije do kraja godine planiramo završiti kadrovsko ekipiranje, novu strategiju i novu organizaciju. U 2012. godinu trebali bismo ući financijski stabilni i s puno većim kadrovskim i organizacijskim potencijalom. Za sada sam zadovoljan reakcijom sredine na promjene koje uvodimo, ali trebat će još puno truda i pameti za dovršenje korjenitih promjena. Trebat će također i još malo strpljenja vjerovnika i podrške banaka.

Vi ste u prvoj fazi riješili problem zamjenom dugova po dužničkim vrijednosnim papirima u dionice. Koliko swap smatrate dobrim načinom rješavanja problema?

Swap je dobar način jačanja bilance tvrtke. Umjesto da pribavimo gotovinu i njome podmirimo obveze, mi smo s vjerovnicima dogovorili da svoj dio potraživanja prenesu iz kategorije potraživanja, odnosno duga, u kapital. Vjerovnici koji su donijeli tu odluku pokazali su povjerenje da će Ingrina budućnost biti bolja i da im se to isplati.

peyo

Čudim se da nije niko do sada prokomentirao šta je Opi rekao prekjučer u nekoj informativnoj emisiji,sad ne znam točno u kojoj.

Uglavnom riječi su: Nadam se da će biti bolje jer sada velika večina radi da bi pokrila kamate.

bit će bolje................


Svi računaju koliko je posto pala INGRA .
Ja gledam koliko je puta INGRA pala.Znači po mome to bi bilo 3 puta.Pazite ne gledam one najviše cijene znači ne cijena kad je INGRA bila 62000 kuna ,pa cijela priča do danas,jer bi tada došli do zastrašujućih 10000 puta pad.Reći ćete da sam budala,ali malo razmislite o ovome .

1. iNGRA JE PALA 3 PUTA????
2. OD NAJVIŠIH CIJENA JE PALA 10 000 PUTA????
3. RZMISLIO SAM O SVEOVOME I NE MOGU SE NE SLOŽITI SA VAMA….OKO TREĆEG BOLDANOG…

Ja nisam ko birtić.... ...ja od žena ne tražim savjet, al bi im GA dao....i dvaput ako treba [emo_smijeh]


Ingra

U 2012. g. Ingra ulazi financijski stabilna, fokus na složenije projekte

….U posljednje vrijeme dionica Ingre bilježi oporavak.

[lol] [lol] [lol]

Sve što pišem je osobno mišljenje bez sugestija ili odgovornosti.

… za arenu RH i grad ZG trenutno plaćaju 7,2 mil eura( plus porez) godišnje tj.9% na uznos od 80 mil eura za koji je mogu otkupit …. pošto vlada i grad zg nemaju tu lovu moraju se zadužit ali bi plaćali manje nego sada vjerojatno uz kamatu od cca. 6% što bi im smanjilo ratu na cca. 5 mil eura znači ostvarili bi uštedu od cca. 2 mil eura godišnje…. kad bi BKS banka pokrenula ovrhu nad arenom INGRA bi mogla završit u banani banka bi sebi osigurala prihode a vlada RH i grad ZG bi dalje plaćali po postojećem ugovoru … postoji mogućnost da recimo banke otkupe arenu tj. tvrtku Lanište. d.o.o. tako da postojeće dugove zamjene udijelom u Laništu d.o.o. i tako ingru riješe dugova u visine min. 80 mili eura tj. cca. 600 mil kuna … zdrav razum ti nalaže da vlada i bandić trebaju iskupit arenu prije roka jer od obveza ne mogu pobjeći a i sama arena donosi dobit tako da bi godišnja rata za arenu mogla pasti za pola … u ingri za ovo znaju sad samo treba to objasnit vladi i bandiću … možda stipe to može…

DAJ PET !!!

Kakva ovrha??
Ukoliko duznik postuje svoje obaveze, banka ne moze "odluciti sama" sta da radi sa nekretninom!
Od svega, najmanje je moguce da Ingra ne postuje svoje obaveze u vezi Arene jer je to (trenutno) njen najveci adut i "zlatna koka"…


… za arenu RH i grad ZG trenutno plaćaju 7,2 mil eura( plus porez) godišnje tj.9% na uznos od 80 mil eura za koji je mogu otkupit …. pošto vlada i grad zg nemaju tu lovu moraju se zadužit ali bi plaćali manje nego sada vjerojatno uz kamatu od cca. 6% što bi im smanjilo ratu na cca. 5 mil eura znači ostvarili bi uštedu od cca. 2 mil eura godišnje…. kad bi BKS banka pokrenula ovrhu nad arenom INGRA bi mogla završit u banani banka bi sebi osigurala prihode a vlada RH i grad ZG bi dalje plaćali po postojećem ugovoru … postoji mogućnost da recimo banke otkupe arenu tj. tvrtku Lanište. d.o.o. tako da postojeće dugove zamjene udijelom u Laništu d.o.o. i tako ingru riješe dugova u visine min. 80 mili eura tj. cca. 600 mil kuna … zdrav razum ti nalaže da vlada i bandić trebaju iskupit arenu prije roka jer od obveza ne mogu pobjeći a i sama arena donosi dobit tako da bi godišnja rata za arenu mogla pasti za pola … u ingri za ovo znaju sad samo treba to objasnit vladi i bandiću … možda stipe to može…

… ne mogu zamislit da ingru neko može gurnuti ka stečaju pa oni su ugovorili 60 mil eure poslova vani … da ne govorim o udjelima OMF i još k tome tisuće mali dioničara pa sama davanja koje ingra uplaćiva u državni proračun i koja će još donijeti vrijede više od arene … po meni jedino razumno riješenje za arenu je preuzimanje holdinga a ingri prijevremena isplata 80,2 mil eura …

DAJ PET !!!

Da li bi ovo bila rasprodaja zbog margina…zbog cijene u petak [proud]

Mean people suck and nice people swallow!

PBZ u akciji….iz nekih svojih razloga….nije za osuđivati ni podržavati….

Ozbiljan investitor ne vjeruje da se obogatio ili da je osiromašio zbog dnevnih ili mjesečnih fluktuacija cijena.

ništa dobroga od ulaska u EU, na Ingri imamo novi ATLLLLLLLLLL [bye]

Sve što pišem je osobno mišljenje bez sugestija i odgovornosti, tekst je podložan raspravi

New Report

Close