INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.bankamagazine.hr/Naslovnica/Hrvatska/tabid/102/View/Details/ItemID/75281/Default.aspx

short selling se sada uvodi u Hrvatsku, kažu pretpostavke su tu. uvodi se samo organizirani i kontrolirani oblik short sellinga, tj. stvaraju se pretpostavke za to kroz sustav ZSE glede davanja i nadzora naloga i kroz sustav SKDD pozajmljivanjem vrijednosnih papira (dakle nije predviđen naked short sell) pomoću kojih bi se moglo ići u short sell. Short sell inače u svojoj naravi (i praksi) postoji već odavno u Hrvatskoj:
1. pozajmljivanjem vrijednosnih papira bilateralnim ugovorom između pojedinih ulagatelja (uz kolateral). Načelno u redu način, u teoriji dostupan svima koji nađu kontrastranu (nekog tko će im uz novčanu naknadu i neko osiguranj pozajmiti vp), praktično dostupan rijetkima, obično većim investitorima. Isporuka VP je osigurana za kupca, postoji kolateral za slučaj da cijena poraste.
2. trgovanjem koje su privatno mogli provoditi sami brokeri (i mnogi upravitelji imovinom na račun te imovine a za svoju korist). Privatna prodaja danas ujutro dionica koje prodavatelj nema, kupnja popodne po nižoj cijeni ili još bolje kupnja dan-dva kasnije taman pred namiru. Ovaj način je bio loš jer zapravo pretpostavlja naked short i obično manipulaciju cijenom dionice kako bi se zaradilo (namjerno rušenje npr. masovnom prodajom tih dionica iz fonda kojim upravlja broker/njegov prijatelj). Naravno, uz upravljanje tuđom imovinom (fondovi, portfelji povjereni na brigu) mogućnosti zarade za bezskrupulozne su velike. vjerujem kako će se mnogi na ovoj temi onako glupo počešati po glavi kada ovo pročitaju jer nitko nije kupovao dionice, da bi na koncu sve popušio. ili bar veći dio. a fundamenti su tu. recimo.

Ovaj short sell koji se sada uvodi će zapravo biti dostupan svima koji mogu skupiti novac za kolateral, dakle i “malim” odnosno prosječnim ulagateljima. većina je neiskusna pa će ili bi mogla izgubiti novac u ovakvoj konstalaciji tržišta. Short sell je samo jedan od alata za upravljanje vlastitim novcem, kako ga netko koristi, tako će snositi posljedice. Prva stvar kod short sella jest potencijalni gubitak je neograničen, za razliku kada se kladite na porast cijene (možete izgubiti samo 100% onoga što ste uložili).
ali već mogućnost prodaje nečega što nemate (uz neograničenu "intrinzičnu" vrijednost gubitka) govori o "lucidnosti" tržišta koje pribjegava takvoj usluzi. realne potrebe, ZASIGURNO nema.
mutikaše i spletkaroši koji se nastanište među nama, poželjeli su "legalizirati" dosadašnji način trjedanja i neograničenog upravljanja tržištem i takmacima
možda uvedu i gold atm. možda i muda express pod bubrege..
džabe smo se trsili

I POŠTENOG čovjeka možete potkupiti, samo morate POŠTENO i platiti...

U potpunosti se slažem sa svime šta ste napisali poštovani kolega.A sad pogledajte graf INGRE koja je najviše srušena i gdje je najviše ulagača popušilo lovu.U suradnji sa fondovima ili nekim prijateljem Ingra je pala na 6,5 kuna.

"2. trgovanjem koje su privatno mogli provoditi sami brokeri (i mnogi upravitelji imovinom na račun te imovine a za svoju korist). Privatna prodaja danas ujutro dionica koje prodavatelj nema, kupnja popodne po nižoj cijeni ili još bolje kupnja dan-dva kasnije taman pred namiru. Ovaj način je bio loš jer zapravo pretpostavlja naked short i obično manipulaciju cijenom dionice kako bi se zaradilo (namjerno rušenje npr. masovnom prodajom tih dionica iz fonda kojim upravlja broker/njegov prijatelj). Naravno, uz upravljanje tuđom imovinom (fondovi, portfelji povjereni na brigu) mogućnosti zarade za bezskrupulozne su velike. vjerujem kako će se mnogi na ovoj temi onako glupo počešati po glavi kada ovo pročitaju jer nitko nije kupovao dionice, da bi na koncu sve popušio. ili bar veći dio. a fundamenti su tu. recimo. "

I sad Vaša točka 2 ,pa zar taj scenarij nije taj,i da li je to upravo taj scenarij koji ste naveli.Da li je to legalno ili ne,da li neko može za to odgovarati.Možda na drugim burzama da ,ali na ZSE??????
Sigurno ne.
90% IGRAČA SU IGRAČI,A 10% ulagači.Od 10 % ulagača 5 % je moralo skraćivati i ulaziti jeftinije ,ne zato šta su htjeli,nego su bili natjerani.4 % se pomirilo sa relativnim gubitkom i čeka bolje dane.A onaj jedan % to su macani koji će odigrati pravu tekmu i uzeti najveće novce na INGRI.
Samo taj 1% ima jako puno love i vremena za čekanje,šta je danas jako rijetko na ZSE.
Htio bi izložiti jedno zanimljivo razmišljanje.Taj postotak pada.Svi računaju koliko je posto pala INGRA ali u kom vremenskom periodu.Jer matematika je jako čudna biljka.Ako uzimamo neku cijenu od koje je Ingra pala u prošloj godini doći ćemo do podatka da je pala cca 75 %.A dignimo ju od današnje cijene 100 % doći ćemo na 13 kuna.Fali onih 5 kuna.Ja gledam koliko je puta INGRA pala.Znači po mome to bi bilo 3 puta.A to je strahovito žalosno za jednu burzu gdje dionice ne padaju u postotcima nego koliko puta.Pazite ne gledam one najviše cijene znači ne cijena kad je INGRA bila 62000 kuna ,pa cijela priča do danas,jer bi tada došli do zastrašujućih 10000 puta pad.Govorim o zadnjih 6 mjeseci.Zašto ovo pišem-zato šta očekujem i takav skok ne u postotcima nego koliko puta od najniže cijene.Reći ćete da sam budala,ali malo razmislite o ovome postu.Inače budale i debela muda najbolje prolaze i na burzi i u životu.SRETNO SVIMA.

peyo

da.. je. točka 2 se odvija pod normalno na zse, već godinama. i tko to još ne zna?
od hite, abakusa, generacije, interkapitala, hpb, hypo, da ne izostavim koji brokeraj…
SVI SU TREJDALI NA TAKAV NAČIN
i? tresla se brda, rodio se miš
nije teško utvrditi tko su ti igrači koji su se osokolili.. ali to nije ovdje naš posao da određujemo i sudimo. regulatorne agencije su PODBACILE i zažmirile. taj aspekt poslovanja brokeraja je u sivoj zoni i ne nadzire se. dok je t+3 ispoštovan, sve 5.. čak niti MARKET MAKERI nisu zdravo zaživjeli, zapravo jesu, ali pod točkom 2, dakle u sivoj zoni, bez nadzora
pa sad vi vidite što je to zse i tko tu koga

I POŠTENOG čovjeka možete potkupiti, samo morate POŠTENO i platiti...

Savršeno stanje naše burze .Bravo frende.A gle jedna objava od strane INGRE od prije par godina.

KOORDINIRANA AKCIJA

Ingra: ‘Cijena naše dionice ruši se namjerno’

Igor Oppenheim

KOORDINIRANA AKCIJA

Ingra: ‘Cijena naše dionice ruši se namjerno’

Igor Oppenheim

Uprava Ingre objavila je očitovanje kojim je dioničare i javnost odlučila upozoriti ‘da postoje naznake koordiniranog i sustavnog djelovanja s ciljem rušenja cijene dionica’.

Tu je počelo.Ako sad uzmete moje kalkulacije odnosno ako uzmete da je dionica INGRE bila cca 65000 kuna,pa je "raščetvorena"-ali to ne znači da je tu izgubila vrijednost, pa do dana današnjeg na 6,5 kuna.Pa koliko je tu u postotcima pad???????TO BI PREVEDENO ZNAČILO DA INGRA VRIJEDI 0,01% OD NAJVCEĆE VRIJEDNOSTI.ODNOSNO PALA JE 99,99 posto i još malo više.
STRAŠAN PODATAK I DOKAZ UNIŠTAVANJA.
Sad će naše bijele vrane pitati zašto kupujem takvu dionicu,zašto puno investitora kupuje takvu dionicu.A ja bi priupitao,a gdje nestaju velike količine dionice INGRE,nema ih na asku,spremljene su na sigurno i čekaju.Evo najavio bi da ulazim sa svim raspoloživim sredstvima,a mislim da me uskoro budete i upoznali u top 10.SRETNO.
Još nešta-nemojte sad protumačiti da Ingra vrijedi 65000 kuna-NE.ALI ako joj je nominalna 100 kuna,ja trvrdim da vrijedi više,i te svoje tvrdnje dokazujem lovom na burzi.
Još jednom sretno.

peyo



Još nešta-nemojte sad protumačiti da Ingra vrijedi 65000 kuna-NE.ALI ako joj je nominalna 100 kuna,ja trvrdim da vrijedi više,i te svoje tvrdnje dokazujem lovom na burzi.
Još jednom sretno.

Kolega peyo,
slazem se sa svim sto tvrdis, osim sa ovim zadnjim.
Koliko ja znam, nominala je 20 kn., a svakako dionica vrijedi vise…
Sto se mene tice, mnogo, mnogo vise.
Lp, dedo

Meni sad nije jasno zašto se uvodi taj short selling. Pa prije par mjeseci sam čitao da se na zse treba trgovati samo na osnovu fundamenata kako bi se spriječila manipulacija. A od tata su uveli skrivene naloge, naloge koji se ne moraju izvršiti ako nije kupljena zadovoljavajuća količina i sad na kraju shortanje. Pa nije li to sve manipulacija?

Kolege Vi tek sada pišete o onome o čemu se pisalo na ovome forumu već prije 2 godine. Fondovi kojima upravljaju strane banke ( naročito PBZ) sustavno uništavaju domaće tržište kapitala. Uložili su novac vani, i sada im nikako ne odgovara rast domaćeg tržišta. To nije problem samo ove dionice, nego većine dionica iz sastava Crobexa, a i onih izvan Crobexa.
Eto očito je iz stanja, da je zadnjih dana PBZ jedini od ulagača, prodavao ovu dionicu. Napravili su preko 80% prometa svojom prodajom. Da nije bilo toga Ingra bi bila već iznad 8 kuna, jer nitko drugi već odavno nema želju za prodajom. Rade to s nekim unaprijed definiranim ciljem!


Eto očito je iz stanja, da je zadnjih dana PBZ jedini od ulagača, prodavao ovu dionicu. Napravili su preko 80% prometa svojom prodajom.

Nisam pratio, koliko komada su prodali?

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

INGR-R-A 2. 3. PBZ D.D. -57.593



Eto očito je iz stanja, da je zadnjih dana PBZ jedini od ulagača, prodavao ovu dionicu. Napravili su preko 80% prometa svojom prodajom.

Nisam pratio, koliko komada su prodali?
[/quote]
U 5 trgovinskih dana 57593 komada. Ispadne da nitko drugi ni ne trguje osim njih i sitnih trejdera!
Prosječno dnevno su prodavali po 11518 komada!

Ipak se ovaj puta radi o diverzifikaciji portfelja, jer prodali su i dosta KORFA. Istovremeno su i kupovali neka izdanja gdje su bili manje zastupljeni. Ima dosta i drugih atraktivnih izdanja na “niskim” cijenama!
http://www.mojedionice.com/trg/IzvDionicariPromjeneSve.aspx?idNac=2&idDCar=2879

Sory zaheb,htio sam napisati 20,ali sam u žaru borbe napisao 100.Zaheb u koracima.
PBZ je i do 10 kuna napravila ovo sranje sa INGROM,ali čini mi se da su tu neke druge igrice,jer to je za njih presitno da bi se zahebavali sa svojom reputacijom.Mislim da to ima veze sa ARENOM,sjetite se nekadašnjh ratova ,gdje se opsjedao pojedini grad dok ne poumru od gladi.Nešta se tu kuha.Nema veze kupujem i dalje,nešta se bude ubrzo izdogađalo?????????Osim toga evo referendum je prošao,i to bi značilo rasprodaja sveg Hrvatskog i skok naših dionica.Ali pričekajmo vrijeme radi za nas.

peyo

New Report

Close