INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Još nešto u vezi mirovinaca koji prodaju!
Oni nisu ništa o investiranju znali ni kada su kupovali po 200 – 300 kuna, a niti bilo što znaju sada kada prodaju. Nazvao bih ih "kolateralnim žrtvama". Ako raspolažeš sa velikim kapitalom, ne znači istovremeno i da si puno pametniji od drugih! [proud]

Apsolutno tocno. Pogotovo ako taj s velikim novcem nije taj novac zaradio nego ga je pokupio kroz porez. Medutim, isto je tako tocno da je utjecaj na situaciju proporcionalan kolicini novca ili kolicini potrazivanja u ovom slucaju.

INGRA i njeno rukovodstvo bi trebali biti odgovorni prema svojim dionicarima i iznjeti sto prije jasan i nedvosmislen plan restruktuiranja. Onda ko zeli to financijski podrzati neka ude, ko ne zeli neka izadje. Ovo se pretvorilo u kladionicu gdje se ljudi klade na razne teorije, a trebalo bi biti trziste kapitala gdje ljudi ulazu u razlicite poslovne modele.

Jedno pitanje. Sta ako neki veliki kreditor ili dobavljac ne pristane zamjeniti potrazivanja za dionice ? U tom slucaju on ce preskociti u redu naplate sve ove koji su pristali na zamjenu. On u tom slucaju moze pokrenuti stecaj i naplatiti potrazivanja dok ovi koji pristanu na zamjenu mogu teoretski sve izgubiti. Ima li debt for equity swap smisla ako se sva potrazivanja ne pretvore u dionice ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Da li je itko od dionicara zvao INGRA-u i trazio pojasnjenje u svezi dokapitalizacije. Ovdje ima toliko vlasnika (dionicara) INGRA-e, a meni se cini da nitko od njih sa sigurnoscu nemoze reci kako ce teci ovaj proces. Mislim koji je smisao ulaganja u neku firmu ako neznas sto se u firmi dogada ?

Imaš telefon pa zovi [thumbsup]

Što se tiće drugih stvari koje te zanimaju ako ti nešto nije jasno u svezi INGRE

ima drugih dionica pa na njima ti je valjda sve jasno
kaj uopće lomiš glavu oko INGRE ili ti je jeftina pa neznaš
kada bi sve na burzi bilo jasno čemu bi služili špekulanti

Prvi ce biti posljednj a posljednji prvi


"Napomenuo je da su investicijski fondovi zainteresirani za Ingru, ali da nema konkretne ponude."

Drugim riječima investicijski fondovi su zainteresirani za otkup Arene, ali još nema konkretne ponude.
Dokapitalizacije u ovakvom obliko kakav je planiran neće ni biti, jer neće biti potrebna nakon prodaje Arene. Zašto se uprava ograđuje ovom gore izjavom "nema konkretne ponude"? Ostavljaju si dovoljno prostora da povuku izjavu o dokapitalizaciji, odnosno neće proći na skupštini.
Dakle scenarij je slijedeći. Dužnicima se "uvale" dionice po 20 kuna (oni su već na to pristali, potpisali)na ime, proda se Arena, zatim se otkupe ako to vjerovnici budu htjeli njihove dionice van burze, možda i sa malom premijom.
Tko ne vjeruje u ovo gore napisano, neka čeka, odnosno nikako ne kupuje. I tak će se sve razriješiti za mjesec dana, a poslije može kupit, naravno po daleko višoj cijeni, ali uz daleko manji rizik. Pozdrav!

Kolega pročitao sam ovo što ste napisali 2 puta i nekako mi se postavlja 100 tinu pitanja, ali izdvojit ću 2.
Zašto ti isti fondovi ne kupe Arenu danas ili je nisu kupili prije 6 mjeseci ?, odnosno zašto čekaju?

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Kad bi Ingrin najveći problem bio prevelik ask zbog novih dionica, ona uopće ne bi imala problema.

upravo to je poanta
kako će ingra nakon ovoga poslovati



"Napomenuo je da su investicijski fondovi zainteresirani za Ingru, ali da nema konkretne ponude."

Drugim riječima investicijski fondovi su zainteresirani za otkup Arene, ali još nema konkretne ponude.
Dokapitalizacije u ovakvom obliko kakav je planiran neće ni biti, jer neće biti potrebna nakon prodaje Arene. Zašto se uprava ograđuje ovom gore izjavom "nema konkretne ponude"? Ostavljaju si dovoljno prostora da povuku izjavu o dokapitalizaciji, odnosno neće proći na skupštini.
Dakle scenarij je slijedeći. Dužnicima se "uvale" dionice po 20 kuna (oni su već na to pristali, potpisali)na ime, proda se Arena, zatim se otkupe ako to vjerovnici budu htjeli njihove dionice van burze, možda i sa malom premijom.
Tko ne vjeruje u ovo gore napisano, neka čeka, odnosno nikako ne kupuje. I tak će se sve razriješiti za mjesec dana, a poslije može kupit, naravno po daleko višoj cijeni, ali uz daleko manji rizik. Pozdrav!

Kolega pročitao sam ovo što ste napisali 2 puta i nekako mi se postavlja 100 tinu pitanja, ali izdvojit ću 2.
Zašto ti isti fondovi ne kupe Arenu danas ili je nisu kupili prije 6 mjeseci ?, odnosno zašto čekaju?

[/quote]
Ovom izjavom o mogućoj dokapitalizaciji Ingra je pokrenula Fondove na razmišljanje, odnosno ribički rečeno "bacila im mamac", napomenuvši im da ima i drugih načina da se izvuku iz klopke nelikvidnosti.
Do sada su se fondovi dvoumili i čekali misleći se što jeftinije dočepati Arene, ali trenutno su se susreli s novom prijetnjom, odnosno da im netko drugi "otme kolač" kroz dokapitalizaciju. To uprava nije sama izmislila, nego im je to savjetovao Auctor. Primjetno je da je nakon toga počela i medijska kampanja, a u nastavku očekujem još žešći nastup upravo kroz medije. Fondovi i banke se sada konačno moraju odlučiti na koju će stranu, da li će stajati po strani i gledati kako im propadaju ulaganja ili će konačno nešto konkretno poduzeti. [rolleyes]



Da li je itko od dionicara zvao INGRA-u i trazio pojasnjenje u svezi dokapitalizacije. Ovdje ima toliko vlasnika (dionicara) INGRA-e, a meni se cini da nitko od njih sa sigurnoscu nemoze reci kako ce teci ovaj proces. Mislim koji je smisao ulaganja u neku firmu ako neznas sto se u firmi dogada ?

Imaš telefon pa zovi [thumbsup]

Što se tiće drugih stvari koje te zanimaju ako ti nešto nije jasno u svezi INGRE

ima drugih dionica pa na njima ti je valjda sve jasno
kaj uopće lomiš glavu oko INGRE ili ti je jeftina pa neznaš
kada bi sve na burzi bilo jasno čemu bi služili špekulanti
[/quote]

Mene taj sektor ne zanima ni globalno, a pogotovo ne lokalno. Jedina dionica koju imam kao infrastrukturni play je SATC (Satcon Technology) i to iz razloga jer imaju godisnji rast prometa od 50%, i backlog 120% godisnje proizvodnje. Usput budi receno imali su 12 analiticara na prestavljanju tromjesecnih rezultata, sto znaci da je skrivanje informacija prakticno nemoguca misija. A i to mi je mala pozicija. Dok god ne vidim cvrste naznake da zavrsava ciklus kreditne kontrakcije ne vidim razlog da se izlazem infrastrukturnom sektoru.

Ima ljudi koji su dugo vremena jako uspjesni na burzi i trenutno kupuju dionice gradevinskih firmi na burzi. Recimo Bruce Berkowitz.

Razlog pisanja na ovoj dionice nije interes za INGRA-u nego interes za povecanje transparentnosti na hrvatskom trzistu kapitala. Ja pojma nemam kuda ide dionica INGRA-e, ali jako dobro znam kuda ide hrvatsko trziste kapitala (ukljucijuci i moje investicije), ako se trend povecanja netrasparentnosti nastavi. Ide prema dolje.

Svim dionicarima INGRA-e zelim srecu i nadam se da ce se ova nezgodna sitacija raspetljati vrlo brzo s pozitivnim ishodom po vas.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

blumen-Tko ce zabraniti Tehnozavodu Marusic koji ceka od arene 2 godine svoju lovu koji treba svojim radnicima dati place i platiti svoju struju i vodu.
itd. bilo koji dobavljac na Areni koji nije placen.

Cijena mozda i nece pasti previse ali oni ce prodati i po 10 kn jer su ocajni (njihova lova nisu dionice i visak sredstva vec nisu placeni za svoj posao)

Onda bi ih ja kao dobavljac tuzio vrhovnom sudu da su mi dali dionice a ne platili moj odradjen posao a imaju casha po tvojoj racunici.
Npr.

Pročitajte ova dva posta pa malo razmislite koje kontradiktornosti pišete. Znači radije će prodati po 10 kn vama i sličnima nego da im trezor otkupljuje po 20 ili više ako su se dogovorili-možda. Svašta i vi pišete i mislite kako nitko ne primjećuje vaš cilj.

neće uvijek biti ovako.


Ima ljudi koji su dugo vremena jako uspjesni na burzi i trenutno kupuju dionice gradevinskih firmi na burzi. Recimo Bruce Berkowitz.

baš me zanima kak će završit priča sa St. Joe-om.



Generalno na sjednici se mora donijeti odluka o lock up periodu od 1 god do 2 godine jer u protivnom golemu količinu dionice burza neće moći progutati sa ovakom likvidnošću.
A prodajom dionica budući vlasnici neće vratiti ni približno.

Poanta je u tome da Ingra nema para i ne može platiti kooperante, a kooperanti nemaju vremena čekati 1-2 godine pa da počnu prodavati dionice jer će tada oni sami završiti u bankrotu jer neće moći platiti radnike niti svoje obveze. Zato ni nema nikakvog lock-up perioda niti ima šanse da kooperanti takvo što prihvate. Oni će dobti dionice koje će unovčiti prodajom na burzi. Tko proda prvi, dobit će bolju cijenu,a oni poslje njega sve manje i manje kako se rijeka dionica bude slijevala na burzu….
[/quote]

Goran8-Frende ako je tako tko se uopće sad postavlja na kupnju i zašto?

Zaista nema logike da itko kupuje po 17 ako će ići na 15, a zašto kupovati po 15 kada ide na 10 a zašto platiti i toliko kada će ići do 5, a zašto i po toliko kupovati kada… i kome će prodavati ovi svojhih milijn komada? po koliko će ih dati? I od kuda vama info da će oni prodavati po sistemu daj što daš jer su dužni radnicima i td… Prvo se malo raspitajte o tim firmicama pa onda pišite u kakvom su stanju i zašto su se odlučili dug pretvotiti u vlasničke udjele. MOŽDA TO I ZNATE PA VAM ODGOVOR NIJE PO VOLJI JER PRAVI ODGOVOR NR UPUĆUJE NE RASPRODAJU. Tek ćete vidjeti što su INGRA-Auktor spremili.

neće uvijek biti ovako.

u tjedan dana smao jedna osoba od svih koji pisu na forumu je odgovorila cime se ingra bavi.
toliko o nasim dionicarima odnosno investitorima.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Od petka do danas puno je toga napisano, a sve se svodi na to da jedni "navijaju" za pad jer po njima sve ukazuje na to (loši potezi uprave, kriva dokapitalizacija, rasprodaja dionica itd..), a drugi normalno "navijaju" za rast (opet sa svojim argumentima).

Čini mi se da će ovo prepucavanje trajati najmanje do skupštine ( i nešto iza), a ni jedni ni drugi ne mogu znati (samo pretpostavljati) što će točno biti.

Najizgledniji oporavak ove dionice je jedan(doslovno) veći posao koji će vratiti vjeru u istu, ma što tko mislio i navijao!!!

Da li je netko gledao kako bi točno izgledala vlasnička struktura Ingre kad bi ovakva dokapitalizacija uspješno prošla? Koliko % bi imala npr. RBA zajedno sa svojim fondovima? Koliko ZABA?

New Report

Close