INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Koliko ja pratim građevinski sektor, a pratim ga prilično, smatram da će u propast svi oni koji su u stanogradnju išli isključivo kreditima. Također, možemo očekivati propast građevinskih firmi koje su osnovali, frizeri, pekari, prodavači auta… Ove velike firme poput giganata Ingre, Tehnike, Dalekovoda, Viadukta će sigurno osjetiti krizu na svojim leđima, ali u njohovim investicijama ima podosta njihovog kapitala, te prodajom istih građevina po normalnim cijenama mogu lako pokrivati troškove. Naravno, sve to uz redukciju rashoda u normalne okvire. Sjetite se samo krize u brodarstvu, koja je dovela ATPL do ruba bankrota i potom par godina vrhunskih vozarina sa kojima su nadoknadili sve gubitke iz prethodnih godina u samo jednom kvartalu. Isto tako će se jednom ponoviti građevinarima, opet će dobiti dobre milionske ugovore, velike poslove… Neće svijet stati, ovo je normalni proces koji će malo pročistiti financijski sustav i ostaviti na tržištu najjače. Mislim da za Ingru tu ima mjesta, hoće li biti pameti u upravi da to i dokaže ostaje za vidjeti?

Puno lakše je pričati o novcu nego ga stvarati - Voltaire




Treba napisati da će 1,5 rate od države i plaćenje od HAC-a u iznosu od 100 milijuna Kn, zatvoriti sve kredite, i sve ostalo što ingra dobije biti će jako veliki plus…..

http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/INGR-fin2009-3Q-NotREV-N-HR.xls

Kako znam pa treba pogledati bilancu od ingre 3q pod

IV. FINANCIJSKI RASHODI
i tu se nalaze kamate za kredite i on iznosi 4 milijuna 847 tisuća Kn kvartalno što znači

da ako je ukupna kamata oko 20milijuna kuna godišnje dakle 10 posto kamata, ukupni kredit je oko 200 milijuna Kn……
i upravo zatvaranjem 1,5 ratom od Arene + dugom od Hac-a ingra postaje super pozitivna……..

Kamata na kredti BKS banke je ispod 7 %, tako da je iznos kredita puno veći od 200 mil. kuna vjerojatnije oko 300 miliona.
[/quote]
Dug je 45 mil eura a kamata 5,5% Ipak se Arena dogovarala kad su kamate bile najpovoljnije a i rizik mali garancija grad Zagreb i država
[/quote]

Točno, ingra se zadužila kod te banke za 48 milijuna eura, a nakon uplate rate je vjerojatno ostalo oko 45, makar nisam 100% siguran. Nažalost nemoguće je spriječiti ovakve opasne dezinformacije kakve ste vi upravo citirali. Neki su ljudi toliko zlonamjerni u svom nastojanju da neupućene nagovore na kupnju ove dionice, da čak pribjegavaju ovakvim apsurdnim tvrdnjama kako se krediti mogu zatvoriti sa 100 milijuna kuna naplate koja samo što nije stigla, i to čak piše da će zatvoriti sve kredite sa svotom od 100 milijuna, a samo je ovaj jedan u iznosu od preko 400 milijuna!!
Prvo jedan napiše da duguju 100 milijuna, pa drugi 200 milijuna, kao da smo na tržnici, dakle najvažnije je pitanje, jesu li te osobe i same dezinformirane i neupućene, ili to rade namjerno čekajući na asku. Ovdje se ozbiljno srozala kvaliteta rasprave zbog velikog broja nickova koji iznose takve informacije, i napadaju svakoga tko ima suprotno mišljenje, i bluemana su otjerali, a bio je zadnja nada za spas ove teme [cry]





Treba napisati da će 1,5 rate od države i plaćenje od HAC-a u iznosu od 100 milijuna Kn, zatvoriti sve kredite, i sve ostalo što ingra dobije biti će jako veliki plus…..

http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/INGR-fin2009-3Q-NotREV-N-HR.xls

Kako znam pa treba pogledati bilancu od ingre 3q pod

IV. FINANCIJSKI RASHODI
i tu se nalaze kamate za kredite i on iznosi 4 milijuna 847 tisuća Kn kvartalno što znači

da ako je ukupna kamata oko 20milijuna kuna godišnje dakle 10 posto kamata, ukupni kredit je oko 200 milijuna Kn……
i upravo zatvaranjem 1,5 ratom od Arene + dugom od Hac-a ingra postaje super pozitivna……..

Kamata na kredti BKS banke je ispod 7 %, tako da je iznos kredita puno veći od 200 mil. kuna vjerojatnije oko 300 miliona.
[/quote]
Dug je 45 mil eura a kamata 5,5% Ipak se Arena dogovarala kad su kamate bile najpovoljnije a i rizik mali garancija grad Zagreb i država
[/quote]

Točno, ingra se zadužila kod te banke za 48 milijuna eura, a nakon uplate rate je vjerojatno ostalo oko 45, makar nisam 100% siguran. Nažalost nemoguće je spriječiti ovakve opasne dezinformacije kakve ste vi upravo citirali. Neki su ljudi toliko zlonamjerni u svom nastojanju da neupućene nagovore na kupnju ove dionice, da čak pribjegavaju ovakvim apsurdnim tvrdnjama kako se krediti mogu zatvoriti sa 100 milijuna kuna naplate koja samo što nije stigla, i to čak piše da će zatvoriti sve kredite sa svotom od 100 milijuna, a samo je ovaj jedan u iznosu od preko 400 milijuna!!
Prvo jedan napiše da duguju 100 milijuna, pa drugi 200 milijuna, kao da smo na tržnici, dakle najvažnije je pitanje, jesu li te osobe i same dezinformirane i neupućene, ili to rade namjerno čekajući na asku. Ovdje se ozbiljno srozala kvaliteta rasprave zbog velikog broja nickova koji iznose takve informacije, i napadaju svakoga tko ima suprotno mišljenje, i bluemana su otjerali, a bio je zadnja nada za spas ove teme [cry]
[/quote]

…ma sigurno si nam ti spas za temu [lol] …a gdje ti iskopa ovaj dug od 400M???…molio bi da priložiš kakav pisani dokument gdje to stoji, ako možeš naravno???…pa da vidimo tko je dezinformiran!!!…

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...





kolega vi ste svakom loncu poklopac….zato mnogi vise ne pisu…. [bye]

Ako je tako, sva sreća da imamo vas ovdje i vaše konstruktivne komentare [yawn]
[/quote]
Poštovani kolega,
Ako Vam se INGR toliko gadi (jer ne vrijedi ništa), onda ste pravi mazohista: pa samo takvi nastranjaci stalno misle i pričaju o onome što im izaziva mučninu, prezir, nagon za povraćanjem…A ni sadističke sklonosti nisu nenazočne: pokušavate vaditi mast ingrašima.
Jedino mi nije jasno koja strana Vaše sado-mazo osobnosti ipak prevladava…
[/quote]

Pišete gluposti, nikada nisam rekao da ingra ne vrijedi ništa. Istina je da u svojim postovima naginjem prema dolje, ali to nije bez razloga, jer svi znamo u kakvom je stanju građevinska industrija i ingra. Ako sam nekoga zastrašio da ne kupi ingru po visokim cijenama, to može biti samo pozitivno jer nije izgubio novce, a pišem ovdje od kad je ingra vrijedila 60kn. Također se trudim ne pisati stvari o kojima ne znam, za razliku od nekih, po kojima ingra duguje 100 ili 200 milijuna kuna (ukupno). Slobodno me ispravite ako sam nešto pogrešno napisao i počistite pred svojim pragom, prije nego što krenete u analize mog pisanja. Najviše mi se gade laži poput onih koje sam naveo, i nemam ništa protiv ako netko napiše pozitivnu činjenicu (ako nije lažirana).
[/quote]

…o tome piše BigBos …daje i činjenice i račune, ali tebi to ne odgovara jer si kupovao po 60 000 i sad bi za cca20 pa da malo nadoknadiš…daj ti dokaze za svoje tvrdnje, pa da budu konstruktivne…hvala…

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...


…a gdje ti iskopa ovaj dug od 400M???…molio bi da priložiš kakav pisani dokument gdje to stoji, ako možeš naravno???…pa da vidimo tko je dezinformiran!!!…

Već sam vam jednom napisao, i mrzim se ponavljati, ali ajmo opet…potražite si investicijskog savjetnika gospodine filija, da vam on iščita iz izvješća koliko ingra duguje. I nije to samo 400 milijuna, nego puno više. Koji to dokument ja trebam priložiti? Izvješće? Njega si nađite na stranicama zagrebačke burze..
Moram priznati da mi je ispod časti što uopće odgovaram na ovakvo pitanje.
Dovoljno o vama govori činjenica da ste kupovali ingru na razini od 50-60 kn, a zatim prodali dio oko 45, te vjerojatno opet dokupili (sve ste to sami napisali na ovome forumu).
Ove provokacije da sam ja kupovao po 60 000 su smiješne i žalosne, upravo zato što dolaze od osobe koja je kupovala po cijenama koje očito nećemo tako skoro gledati, dok sam ja istovremeno tvrdio da to nisu povoljne cijene za kupnju. Razumijem vaš položaj, i mora da vam je neugodno u minusu, ali licemjerno je provocirati me na ovaj način ako se pokazalo da sam ja bio u pravu.
Ja sam kupovao ispod 40 i prodao na 60, a to sam i napisao na forumu, i opet ću to napraviti ako bude prilike. Hvalite Bigbossa koji govori da je dug ingre 100 milijuna, a ne znate pronaći u izvješću koliki je dug..pa od mene tražite neku dokumentaciju, ne znam što mi je da se uopće upuštam u ovakve rasprave…ali rado ću vam objasniti dug ako me pitate na pm, jer mi vas je žao…
sretno filija [bye]




topalov5, 14.12.2009. u 07:14

Da vidi se da je ingrina dionica najviše pala……… a sada ima najviše razloga da raste……

Koji su to razlozi? Ne valjda ovi koje navodite gore, tipa "otpuštanje radnika, plaćanje kooperanata, smanjenje plaća za 20 posto…itd."
To su u dobre mjere za preživljavanje firme, nužne mjere, jer da ih nisu poduzeli, došlo bi do totalnog kolapsa, s obzirom da nemaju posla (pa je nastao višak radnika), a očito nemaju niti za plaće dovoljno, ugrozila bi se isplata da ih nisu smanjili.
Zato će vjerojatno uslijediti i odlijev mozgova, tj. kvalitetnih kadrova na bolje plaćena mjesta. Najbolji primjer je odlazak Kostrenčića koji je ugledni konzultant angažiran od mnogih stranih kompanija koje posluju u Hrvatskoj (npr. Coca cola, OMV, Ericsson), zatim glasnogovornikov povratak na HRT (makar on nije toliko bitan za ingru, dobar je pokazatelj ovog trenda),
a vjerojatno ima još takvih koji su u javnosti manje poznati.
Dakle, ingra je poduzela odlične vatrogasne mjere, ali nema razloga da raste zbog toga.
Imat će razloga da raste jedog lijepog dana, kada se ponove godine poput 2006-2007.
Evo za kraj male usporedbe, da neki shvate zašto je cijena ingre pala kako stoji na onoj slici, a viadukta nije (isto vrijedi i za ostale građevinare koji se navode).

VDKT-
P/E 4,51
P/B 0,65

INGR
P/E 61,53
P/B 0,64

[/quote]
Ovo je jedna od temeljitijih usporedbi Ingre i Viadukta koju sam u zadnje vrijeme vidio.
[/quote]

Nadam se da je to samo šala.
[/quote]
Naravno da je šala. Mislim da danas rijetko tko analizira firme samo na temelju P/E i P/B pokazatelja, ako uopće i koristi te pokazatelje.

Nema ozbiljnih ponuda…
Vaš link

ima i ova obavijest s ZSE

http://zse.hr/default.aspx?id=28326

http://www.youtube.com/watch?v=0TgrHXa2kE0

Kolega Operenhajmer, na osnovu vaših postova i stručnih analiza fin. izvješća Ingre vidljivo je da niste slučajno kupili Ingru na ATH tj. 60000,00 kuna pa sad sipate silnu gorčinu.
Vi očigledno naznate čitati izvješća pa vam se priviđaju neke stvari koje ne postoje.

Da rekapituliramo jednoz zauvijek.

Ingra ima dugoročne obveze u visini 324 mil. kuna i to je vjerojatno krediti BKS banke sa 5,5 % kamate. Kratkoročne obveze iznose 588 mil. kuna što ukupno daje 912 mil. kuna.

Imovina Ingre uz Areni Zagreb iznosi minimalno 85 mil. EUR ( cijena otkupa nakon 8 godina ) i prinos od 7,2 mil. EUR godišnej ( 7 godina ) koji duplo pokriva njene obveze po kamatama BKS banci u navednom razdoblju.

Ako se Arena proda za 650 mil. kuna što je konzervatina i realna opcija, 324 miliona BKS banci se zatvara, a ostatak od 326 mil. kuna pokriva 55 % kratkoročnih obveza. Ostatak od 262 mil. obveza pokriva dugotrajna i kratkoročna fin. imovina koja iznosi 266 mil. kuna.

Sve ono što preostaje iznosi mininalno 100 kn po dionici.

Pozdrav i jedan savjet. Manje gorčine jer bi ste mogli dobiti čir na želucu, ako ga već nemate.


Nema ozbiljnih ponuda…
Vaš link

Pa zar očekujete da će netko kupiti Arenu tek tako bez detaljne analize i provjere složenih ugovora.
Potencijalni kupci nisu naši mirovinci i kolega Operenhajmer koji su kupovali na 60000,00 kn kao ludi.
Polako ali sigurno. I prodaja i kupovina Arene su dobra opcija i za kupca i za prodavatelja. Bitno je da ima više zainteresiranih, pa je tako i mogućnost dobrog dogovora veća.

Koliko se vidi iz izvješća dugoročne obaveze (krediti) 324 751 000 kn, kratkoročne obaveze (pozajmice,dugovi dobavljačima, krat. krediti) 587 928 000 kn, prilične cifre, ali isto stoje i potraživanja od 624 838 000 kn, zatim imaju kapitalne rezerve 123 000 000 kn, rezervu iz dobiti 49 900 000 kn, zadržanu dobit 39 634 000 kn, tako kad se sve zbroji i oduzme ne izgleda loše, naravno ako su svi podaci točni. Po podacima iz izvješća P/E izlazi oko 15, P/B oko 0,7 što u ovim prilikama ne znači ništa. Bilo koja dobra ili loša vjest pokrenut će je, ovisi gore ili dolje.


ima i ova obavijest s ZSE

http://zse.hr/default.aspx?id=28326

Hvala ti na obavijesti
Ingra d.d. – obavijest o materijalno značajnim činjenicama

Kako sam ranije napisao što bi bilo da je više ponuda. Sada se to ostvarilo..
Još samo treba da dođe obavijest da je ingra pobjedila s strabagom u Bosni posao vrijedan 300 milijuna Eura i evo ath……..

Pozdrav korisnim i konstruktivnim dioničarima……….

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

New Report

Close