INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

evo ti stotka za uočeno ali nekom smetas jel vec si dobil dva kolca [thumbsup]

pepe7


Prodajom arene bi mogli pokriti dug prema BKS banci, ali i ostale obveze koje dolaze na naplatu. Mislim da to ne treba gledati kao vjetar u leđa za nove projekte, nego kao spašavanje od dugova, a oni su toliko veliki da tih 100 milja casha nije ništa spektakularno, nego novac nužan za preživljavanje.

Zašto mislite da će netko platiti 100 mil. EUR za Arenu koja je popunjena pola godine, a mora biti 2/3 samo da pokrije hladan pogon? Koja bi to računica bila kupcu da sada iskešira 100 mil EUR kad tu investiciju ne bi povratio u 50 godina? Ako im ponude 50 milijuna i to je puno, a to znači da bi izgubili 50 milijuna EUR [embarass]

sve što pišem moje je mišljenje i ne može se shvatiti kao investicijski savjet ili preporuka za kupnju i prodaju dionica...

Kolega Voley Vi ne razumite puno toga… Nitko ne kupuje arenu da bi je iznajmljivao nego je kupuje od ingre da bi se naplacivao od grada Zagreba i od republike Hrvatske iducih 28 godina sa po 7.5M eura godisnje. Tek toliko da se zna…


Kolega Voley Vi ne razumite puno toga… Nitko ne kupuje arenu da bi je iznajmljivao nego je kupuje od ingre da bi se naplacivao od grada Zagreba i od republike Hrvatske iducih 28 godina sa po 7.5M eura godisnje. Tek toliko da se zna…

Možda i ne razumin, ali vi kao iskusan ulagač mi to sigurno možete objasniti [thumbsup]

Ingra je znači uložila 100 mil EUR u Arenu + svake godine plaća osiguranje i tekuće održavanje pa joj ostaje možda 7 milja EUR koji idu na otplatu kredita banci.
Sad molim da mi objasnite

1. Zašto bi netko Ingri sad platio enormnih 100 milijuna EUR koliko je ona uložila u Arenu?

2. Je li realno da će ponude za Arenu biti (ako ih bude) biti znatno niže od uloženog obzirom na recesiju tj.oko 50-60 milijuna EUR jer koji je uopće interes kupaca da dade točno koliko je Ingra uložila?

3. Koliko će od toga novca (ako Arena uopće bude prodana) dobiti Ingra obzirom da je za gradnju Arene digla veliki kredit koji kvartalno plaća BKS banci,tj. neće li Ingra taj novac morati prolijediti banci za zatvaranje kredita koji je dobila za Arenu?

4. Što će Ingra dobiti na kraju ako i proda Arenu, tj. koliki će joj biti gubitak tog posla?

Vama koji razumite zahvaljujem na odgovoru [thumbsup]

sve što pišem moje je mišljenje i ne može se shvatiti kao investicijski savjet ili preporuka za kupnju i prodaju dionica...

Od svih pokazatelja P/E je najnepouzdaniji.
Npr. tvrtka koja je u snažnom investicijskom ciklusu može imati jako loš P/E nekoliko godina zaredom čak i u vremenima prosperiteta. Kada već toliko spominjete stečaj i likvidaciju, napišite nešto o stečajnoj masi Ingre.
Veći značaj (naročito u ovakvim vremenima) imaju npr. P/B ili P/S.
Ako već insisitrate na P/E onda ga možete koristiti kako preporuča Graham:
P/E x P/BV < 25 za tvrtke u koje vrijedi ulagati.
Neću napisati nego sami izračunajte koliko to iznosi za Ingru – sigurno će biti razlčitih interpretacija.
Inače, imam Ingru jer je to najperspektivniji građevinar tj. najmanje izložen prema uopće najvećem dužniku i generatoru nelikvidnosti – pogodite kojem…

Još nekoliko stvari nekome bitnih nekome ne:
– 3 od 4 OMF-a su još uvijek u prvih 10, a ulazili su na najvišim razinama
– Ingra je sastavnica Crobexa i Crobexa10 (valjda i to još vrijedi nekog vraga)
– Ingra je konstantno među najlikvidnijim izdanjima na zse
– Ingra ima reference koje nešto znače u cjelom svijetu (s iznimkom Đukanovića i sličnih autoriteta)

@voley
Rekli bi naši susjedi – ”promašio je ceo fudbal”

Doduše susjedi odoše u JAR, ali što ćeš….

Samo najmudriji i najgluplji ne mogu se promijeniti. (Konfucije)

Hm… Vidim da pljuste jedinice na moj racun… A kolega voley dobiva pozitivne ocjene s tim da pise gluposti…
Kolega Operemhajm možda ste u pravu da je arena kostala ingru 100M eura (iako postoje informacije sa seubiza da je to bilo 90M eura) to je manje bitno… Bitno je da su tu na pozitivnoj nuli svakako…
Kazete da 100M eura nije velik novac nego da je to za pokrivanje tekucih troskova… Stvarno zanimljivo… A da dobiju ovaj posao u Alziru (procjenjuje se da je ukupan posao 300M eura, od cega bi dobit ingre bila pretpostavljam XX M eura) tada bi cijena skocila "u nebo"… A Vi tvrdite da je 100M eura mala lova… Pa to je 100kn po dionici (750 000 000 kn / 7 500 000 dionica = 100kn).

Mislim da ste trenutno Vi u poziciji CASH-R-A i da namjerno "gledate sve crno" kako bi kupili sto vise dionica po sto nizoj cijeni… Ili mozda grijesim?

Pozz

Kolega matematic u potpunosti se slazem s Vasom opservacijom… Konacno netko konstruktivan i ne huskacki nastrojen..

Pozz

Još nešto nekome bitno nekome ne:
– isplata dividende (doduše skromne) na vrijeme i gledajući druge u sektoru isplata dividende uopće
– uredno servisiranje kamata na plasirane dužničke papire
– u svijetlu posljednjih aktivnosti OLAF-a jezičac na vagi bi mogao biti u korist Ingre i Strabaga (najizgledniji novi posao u skorije vrijeme)

Samo najmudriji i najgluplji ne mogu se promijeniti. (Konfucije)

Ma možemo mi razvijati sve teorije ali kako veliki igrači budu htjeli tak će i biti.

Živjela naša vječna INGRA, Hezbollah i Bashar Al-Assad.

u svakom slučaju,i običan laik zna da je na ovim razinama,kupovina ingrinih dionica jedno vrlo dobro i ne rizično ulaganje-vrijeme će pokazati…


Hm… Vidim da pljuste jedinice na moj racun… A kolega voley dobiva pozitivne ocjene s tim da pise gluposti…
Kolega Operemhajm možda ste u pravu da je arena kostala ingru 100M eura (iako postoje informacije sa seubiza da je to bilo 90M eura) to je manje bitno… Bitno je da su tu na pozitivnoj nuli svakako…
Kazete da 100M eura nije velik novac nego da je to za pokrivanje tekucih troskova… Stvarno zanimljivo… A da dobiju ovaj posao u Alziru (procjenjuje se da je ukupan posao 300M eura, od cega bi dobit ingre bila pretpostavljam XX M eura) tada bi cijena skocila "u nebo"… A Vi tvrdite da je 100M eura mala lova… Pa to je 100kn po dionici (750 000 000 kn / 7 500 000 dionica = 100kn).

Mislim da ste trenutno Vi u poziciji CASH-R-A i da namjerno "gledate sve crno" kako bi kupili sto vise dionica po sto nizoj cijeni… Ili mozda grijesim?

Pozz


Tvrdim da je 100milja mala lova s obzirom na dug ingre, pogledajte kratkoročne obveze u zadnjem izvješću pa ćete vidjeti da se poklapaju s eventualnim iznosom od prodaje arene. Naravno, možda je i ne prodaju kao što je jedan kolega napisao..tada će se ingra naći u jako teškoj situaciji.

I ne znam zašto bi tvrtka koja ima tendenciju smanjiti broj zaposlenih na 135 dobila tako velik posao u inozemstvu. Nemaju novaca za eventualnu vlastitu investiciju, nemaju operative, mehanizacije.
Mogu angažirati tvrtke iz Alžira da odrade posao, a da oni pokupe dio novca. Ingra je vrlo rizična investicija na ovako visokom P/E, ma što mi govorili koliko je P/E važan. Osim toga, ingra već godinu dana pokazuje kontinuirani pad prihoda i dobiti, i tendenciju da se to nastavi. Dioničarima je valjda dobit najvažnija kad idu ulagati, a ne stečajna masa kao što neki pišu [rolleyes]

Neko mudar jednom reče:
”Najveći rizik u raspravi s budalom je da će u jednom momentu rasprava postati ravnopravna.”

Nemam običaj komentirati ničije postove, ali stečaj i likvidaciju nisam prvi spomenuo nego se osvrnuo na česte sugestije nekih nickova na forumu da bi upravo ovdje to mogao biti slučaj.

Btw, likvidacijska bilanca može poslužiti kao worst case scenario.

Samo najmudriji i najgluplji ne mogu se promijeniti. (Konfucije)

New Report

Close