INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ajde sada lupajte po kupnji prodavači………. [lol] [lol]


Ajde sada lupajte po kupnji prodavači………. [lol] [lol]

Moram se pohvaliti da sam okrenuo graf sa svega 100kom.
Inače ne preporučujem udaranje po ASKU već samo postupno dizanje BIDA-a, 10 po 10 lipa i postupno guranje gore… Ne želimo više nikakve GAP-ove koje moramo popunjavati!
Pametno ljudi, kupujte i ne ostavljajte GAP-ove.

Ingra je imala poslove u cestogradnji u RH oko 100-200 milijuna Kn godišnje…..
a evo novog članka

Božidar Kalmeta: U cestogradnju do 2012. ulažemo 14,4 milijarde kuna

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/infrastruktura/kalmeta-u-cestogradnju-do-2012.-ulazemo-14%2c4-milijarde-kuna,62658.html

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

nitko to ne može točno predvidjeti,ja trgujem sa projekcijom da će crobi na kraju godine biti oko 2150…već 4 mjeseca se vrtim oko nule,ali dobro,to mi je bio i cilj do kraja godine doći na nulu,a u idućoj ćemo nešto već ušićariti,ja na nuli,a brokerima sam do sada zaradio oko 80 000 kuna,pa se potvrđuje teza da na burzi 4/5 novca uzmu brokeri,a 1/5 špekulanti…za slijedeću godinu prognoziram crobi na 2700 za kraj godine,eto,ako ćemo baš gatat,da i ja iznesem svoje mišljenje,a ingr bi mogla na 70 kuna dogodine…

alt333 @ filija@ ,skromni ste…..to se cjeni….al da je sve uracunato i do 2015 je…samo nas moze pozitiva iznenadit….negativa je uracunata DEBELO….

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

alt333 @ filija@ ,skromni ste…..to se cjeni….al da je sve uracunato i do 2015 je…samo nas moze pozitiva iznenadit….negativa je uracunata DEBELO….

alo kolega inverter, razumijem da imate dionice i htjeli bi da rastu pa gledate na sve drukčijim očima, ali moramo biti realni…pa čim se baci mali pogled na fundamente, jasno je da je upravo suprotno od ovoga što ste napisali. U ingru je DEBELO uračunata pozitiva!!

Ako se dionica trži na P/E 64, a zadužena je ko’ grčka, onda bi trebalo biti jasno šta je tu "uračunato". Mislim da bi se tu mogao otvoriti ponor kao reakcija na neku negativnu vijest koja odstupa od tih očekivanja, poput neuspjeha prodaje arene.
Ako uzmemo u obzir da si ingra samo kod BKS banke zadužila za 48 milijuna eura, što čini polovicu vrijednosti arene, bez sagledavanja ostalih dugova…sve je jasno, novac od arene je potreban za preživljavanje..za glavu iznad vode.

Samo za usporedbu, VDKT se trži na P/E 4.5, DLKV 11.7, IGH 12.8.
Ima naravno i građevinara koji lošije stoje, ali oni ovdje nisu vrijedni spomena.
Ako je u nekoga uračunata negativa debelo, onda su to navedene dionice, posebno VDKT, a ingra nikako. Tu su uračunata velika očekivanja, koja bi se lako mogla rasplinuti.
I ne kužim ove prognoze o rastu na 70kn, pa zar bi se ingra trebala tržiti na P/E 100+?
Ma neka se trži, nemam ja ništa protiv…može i po P/E 200…ali pametnome dosta [wink]

ajem operen šta si ti uporan da nama dokažeš da ingr-a ne valja, ili si toliko dobar pa ti je žao što mi gubimo novce….?
pa zar ti nije bolje, ako već znaš da ne valja, d aima što više ovakvih budala koji kupuju ingr-u pa d anas možeš oguliti do kože……
pa zašto više trošiš svoje dragocijeno vrijeme ovde ako ovo ne valja…..ne razumijem te.

mislim , stvarno si postao dosadan više—-

ps
tako nam je i tichman govorio da jdpl ne valja na 92-94, i d an evrijdi toliko, da je smak svita.
izađite malo vani,pustite komp da se malo ohladi, popijete kavicu sa prijateljima, ako ih imate, i opustite se malo

Arena ce imati kupca, pitanje je po kojoj cijeni…?! Osobno vjerujem oko 90 mil evra… Jednostavna racunica, povrat na kapital na takvu investiciju moze ici do 15 god. S obzirom na rizik istog i na trosak kapitala na stranim razvijenim trzistima gdje ingra i potencira kad je rijec o prodaji arene…

Operenhajm@

upravo suprotno dakle,

Jedino ingra ima imovinu da zatvori dugove kad god pozeli!!! Ovim drugima preostaje jedino [pray]

NOĆ je NAJMRACNIJA pred SVITANJE!!!!!!!!!!!!!!!

Hm… Imam osjecaj da je svrha nekima da "ocrne" ovu dionicu kako bi joj cijena pala (i da udu u nju pri niskoj cijeni), dok je drugi "izdizu" jer su vec u njoj i jedva cekaju da izadju iz nje…
Ja cu pokusat iznijet neki svoj stav glede kompanije i prodaje arene.
Da li je pametno prodati arenu? S mog stajalista i je i nije…
Za arenu su potrosili oko 90M eura, od cega 45M vlastitog kapitala i 45M koje su uzeli kao kredit od banke (kojeg trebaju otplatit, a ide tu i neka kamata). Ako je ne prodaju onda ce u iducih 28 godina uzimat po 7.5M eura godisnje sto je super lova… S tim da ce prvih 10-ak godina lova koju dobiju ici za placanje kredita banci, a sve nakon toga bi bio citi profit za ingru. S tog aspekta ne treba prodavat arenu…
Medjutim s obzirom da je kriza i da nema (i nece biti) novih dobrih poslova tako skoro (a treba placat svoje radnike) onda ni prodaja mozda nije lose rjesenje…
Koliko vidim prodali bi arenu za 100M eura. Dakle 100M eura + 7.5M eura koji su im vec uplaceni u prvoj godini. A ulozeno je navodno 90M eura plus kamate banci… Dakle sve skupa Ingra bi s ovom prodajom bila na pozitivnoj nuli (s tim da je izgradnja arene itekako lipa referenca)… Na pozitivnoj nuli sto se tice arene i na velikoj pozitivi sto se bankovnog racuna tice. Tada bi mogli isplatit kredit banci (i da im ostane 50M eura na racunu) ili kredit banci nastavit normalno otplacivat i baratat sa 100M eura cistog kesa. S tom lovom bi imali garanciju za radit bilo kakav posao vani (bila to bosna, alzir ili bili sto drugo), a upravo je manjak love na racunu i glavni generator svih problema (tesko bi ingra bez kesa na racunu mogla do novih povoljnih kredita u bankama jer su banke stegle spinu)… Tako da i prodaja arene ima nekakav smisao… Samo je bitno da uprava zna u kojem smjeru ide…

A tko bi trebao kupit arenu? Pa svako onaj ko ima 100M eura na racunu (npr. neka dobrostojeca banka ili neki bogati poduzetnik) jer ce taj za ulozenih 100M eura dobiti preko 200M eura u iducih 28 godina (lipa kamata) i to ce sve naplatiti od grada Zagreba i Hrvatske (prilicno sigurno da ce se naplatiti na ovaj ili onaj nacin)… Prilicno siguran i dobar ulog… No vise cemo vidit u petak kada istice rok za ponude…

Prodajom stanova na Lapadu i u vila u ZG-u bi mogli servisirat place u firmi i obveznice koje su uzeli…

Prodaja dionica kooperantima je genijalan potez za firmu (nikako i za nas male dionicare) jer su na taj nacin vratili velik dio dugova, a dionice ce kooperatnti prije ili poslje morati prodati i na taj nacin ce rusiti trenutnu cijenu dionice…
Smanjenje place radnicima za 20 posto je isto ok potez jer dok kriza traje najbolje je da svi radnici to na jednak nacin osjete po dzepu…

Sve u svemu ja u ovu firmu vjerujem, ali za znacajan oporavak cjelokupnog trzista (pogotovo gradjevine) trebat ce proc puno vremena. Zato strpljen – spasen! I za strpljenje nagradjen… [wink]

Pozz

po mom skromnom mišljenju najbolja solucija ,samo ako imaju kupca koji če dati 100 m eura,je prodaja arene.vratit će dugove a i ostat će nešto za izgradnju novih stanova koje je ipak lakše prodati za nekoliko desetaka tisuća eura po stanu i imati "živi "kapital.

ma ne znam,argumenti i za i protiv stoje,a kažu da je omjer p/e za budale…pa koliko ima atpl p/e,pa ne raste,ili koliko ima p/e zapi pa ne pada,to je sve subjektivan dojam investitora,ako se trži dionica po većem p/e,znači da se za tu firmu ima velika očekivanja..odnos ponude i potražnje je jedini pravi omjer vrijednosti dionice u sadašnjosti,taj p/e je samo dio prošlosti..kako je lkpc -od svih luka ima najmanji omjer,a za moj pojam je precijenjena do jaja..to je sve subjektivan osjećaj svakog investitora,koji se manifestira opet na kraju na odnos ponude i potražnje..u cijenu nije ugrađena samo fundamentalna vrijednost,već i psihologija,likvidnost,očekivanja u budućnosti,i jačina glavnih investitora..svakako,ova dionica će biti na udaru mirovinaca,kada popusti kupnja državnih obveznica i trezorskih zapisa,tako da tko je ingr kupio po tekućim cijenama,sigurno će za godinu ili dvije,moći kući pjevajući…

U privitku je graficki pogled tjednih cijena na proslih 5 godina ingre sa linijama SMA100 i SMA200.
Ono sto bi se mozda prvo dalo uociti je zasto smo max dno ovog pada zavrsili na oko 35kn. To bi se moglo objasniti zbog jake linije otpora nastale jos u periodu 2006. godine a na kojoj smo se bili dugo i zadrzali. Takodjer, u istoj godini je probojem te linije otpora napravljen rast od oko 100% u samo jednom tjednu. No, ono sto je zanimljivo je da se vrh od tog rasta (slucajno ili ne?!) sada podudara sa vrhom klina u kojem se trenutno nalazimo pa bi se mozda probojem istog onda moglo takodjer ocekivati i dostizanje slicnog vrha (targeta). Eto, malo za razmisljanje. Pozdrav. [thumbsup]

Optimist - loše informirani pesimist

Slažem se da P/E nije jedini relevantan pokazatelj, ali njime sam želio opovrgnuti tvrdnju da je u ingru ugrađena negativa. Iz izvješća kolko vidim kratkoročno obveze nisu pokrivene kratkotrajnom imovinom, a i piše da rade na reprogramiranju, to se inače naplaćuje. Banke se ne odriču ničega besplatno.

Kolega StAnte01, u arenu nije uloženo 90, već 100 milijuna eura. Tako je potvrđeno iz ingre, to možete vidjeti ovdje:
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/43246/Ingra-ipak-prodaje-Arenu-Zagreb.html
Inače se slažem sa većinom onoga što ste napisali. Prodajom arene bi mogli pokriti dug prema BKS banci, ali i ostale obveze koje dolaze na naplatu. Mislim da to ne treba gledati kao vjetar u leđa za nove projekte, nego kao spašavanje od dugova, a oni su toliko veliki da tih 100 milja casha nije ništa spektakularno, nego novac nužan za preživljavanje.
Što se tiče poslovanja u budućnosti, ne očekujem ništa posebno. Sjetite se samo što je Oppenheim najavljivao 2007, a što je do sada ostvareno…možda se ostvari u idućih 10 godina.

New Report

Close