INGR (Ingra d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INGR (Ingra d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ako su i morali u vrijeme krize prodavati Arenu trebali su to potajno raditi.
Jer će ovako najveći problem biti ako im nitko za Arenu ne ponudi baš NIŠTA.

U tome ova uprava ima iskustva, treba se prisjetiti samo prošle dokapitalizacije.

Makar, s druge strane sada bi država i grad mogli kupiti svoje ugovorene obveze oko Arene. Win-win i za Ingru i za njih. Ingra dođe do casha, a grad i država povoljno skinu najam s vrata.




Onaj tko kupuje Arenu kupuje dug grada i države prema Ingri koji znamo koliko iznosi. Naravno taj dug će platiti uz diskont. Popunjenost Arene nije briga kupca Arene već grada i države.

To da će grad voditi brigu oko popunjenosti Arene zaboravite. To je neodrživo, nisu oni za to sposobni i što prije svi uključeni u ovaj posao to shvate to bolje. Grad se treba povući, Arena se mora ili prodati ako uopće bude zainteresiranih ili iznajmiti profesionalcima (u ovoj branši). Alternativa je Poljudski stadion koji se raspada jer ne zarađuje i nema novaca za održavanje.
[/quote]
Popunjenost i sve ostalo oko Arene nije Ingrina stvar niti problem, Zagreb je Arenu preuzeo i jedini doticaj sa Ingrom je najam koji grad mora plačati sljedećih 28 godina .
[/quote]

A pošto grad to nemože što onda???

Arenu bi mogli kupiti inozemni nekretninski fondovi

Realizacija projekata je stranim investitorima noćna mora, ali već izgrađeni objekt sa sigurnim zakupom je dobro ulaganje, smatraju stručnjaci

Dalibor Dobrić

Ispiši Veličina slova:

Građevinska tvrtka Ingra oglasila je u petak prodaju sportske dvorane Arena u Zagrebu. Iz Ingre, koja se zbog recesije nalazi u lošoj financijskoj situaciji, nije se moglo dobiti nikakve dodatne informacije o natječaju ili o očekivanim ponudama.

Neslužbeno se može čuti da Ingra međunarodnim natječajem, koji je, inače, otvoren do 11. prosinca, želi prvenstveno ispitati zainteresiranost potencijalnih kupaca i provjeriti vrijednost Arene, no kako bi mogla doista prodati Arenu bude li dobila dobru ponudu.

Prema mišljenjima stručnjaka koje smo kontaktirali, za tako veliko ulaganje mogli bi biti zainteresirani samo strani nekretninski fondovi koji imaju višak gotovine.

Hrvatska je grobnica za investitore kojima je realizacija novih projekata prava noćna mora, komentira Davor Štern iz Trigranita. Zbog toga bi Arena kao novi i nagrađeni objekt koji ima sigurnog dugoročnog zakupca, mogla biti interesantna fondovima koji imaju puno gotovine i žele je negdje sigurno uložiti, drži Štern.

Željko Perić iz savjetničke kuće Caper kaže kako je teško vjerovati da bi se u Hrvatskoj mogla naći tvrtka koja i u današnjim uvjetima mogla kupiti Arenu. Štern procjenjuje da je riječ o stotinjak milijuna eura. Toliko je Ingra i uložila u njezinu izgradnju. Štern dodaje da je vjerojatno jedina tvrtka u Hrvatskoj koja ima toliki novac, rovinjski Adris.

Arena, pak, do 2037. godine treba svome vlasniku donijeti minimalno 123,6 milijuna eura.

Naime, zakupac Arene u idućih 27 godina je Zagrebački holding, a za zakupninu koja na godinu iznosi 7,2 milijuna eura plus PDV, su odgovorni pola-pola grad Zagreb i hrvatska Vlada.

Zakupac prema ugovoru ima pravo otkupiti Arenu nakon isteka sedme godine zakupa po cijeni od 80,4 milijuna eura, a u slučaju da se pravo otkupa ne iskoristi, zakupnina je podložna ugovorenoj indeksaciji, što znači da će ukupna svota zakupnine od nominalno 194,4 milijuna eura biti i veća.

Spekulira se i da je međunarodni natječaj za prikupljanje ponuda za prodaju Arene poruka zakupcu, Zagrebačkom holdingu, da mora na vrijeme ispunjavati svoje obveze.

Direktor Capera Perić dodaje kako bi volio da prodaja Arene bude povratak Ingre njezinim korijenima, odnosno inženjeringu i realizaciji složenih investicijskih projekata, prvenstveno u energetskom sektoru.

moje pisanje je moje osobno mišljenje i nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica!

To je njihov problem, ali najam moraju platiti. Ako kasne sa plaćanjem platiti će i dodatne zatezne kamate, a to će ih skupo koštati.

Makar, s druge strane sada bi država i grad mogli kupiti svoje ugovorene obveze oko Arene. Win-win i za Ingru i za njih. Ingra dođe do casha, a grad i država povoljno skinu najam s vrata.

U ovome je poanta cijele priće, ako se javi više zainteresiranih, država i grad će temelito razmisliti hoće li propustiti ovu priliku koja se vjerojatno neće ponoviti kada se INGR oporavi a to bi se moglo dogoditi sa prvim pozitivnim inozemnim natječajem, tj. dobivenim poslom.

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA



Kako se zove stadion Arsenala u Londonu i kako je dobio to ime ?

Ti si meni super…
[/quote]

Naravno da Emiratima ne trebaju dvije arene , ali tko zna gdje se krije pravi kupac . Možda više za par dana kada se oglase FT i ostali.


Makar, s druge strane sada bi država i grad mogli kupiti svoje ugovorene obveze oko Arene. Win-win i za Ingru i za njih. Ingra dođe do casha, a grad i država povoljno skinu najam s vrata.

U ovome je poanta cijele priće, ako se javi više zainteresiranih, država i grad će temelito razmisliti hoće li propustiti ovu priliku koja se vjerojatno neće ponoviti kada se INGR oporavi a to bi se moglo dogoditi sa prvim pozitivnim inozemnim natječajem, tj. dobivenim poslom.
[/quote]
Ma da svakako. I drzava i grad neznaju kud ce s novcem pa je uveden harac, a parkirne zone ce uskoro poceti i po plocnicima crtati.



čini se da se zakon ponude/potražnje stabilizirao na 45 manje više. Još ”samo” 180.000 komada da prođe i onda možemo gore.

sad sam na brzaka računao: ukupna količina koja je navodno prenjeta kooperantima je 240.000 dionica (toliko fali na računu Ingre- a možda i manje jer se ne vide u top 10).
zadnjih 4-5 dana trgovano je oko 150.000 dionica+ danas još oko 30.000, a možda do kraja dana bude i 40.000, u svakom slučaju ostaje maksimalno 60.000 dionica i to pod uvjetom da SVI kooperanti od prvog do zadnjeg prodaju dionice, a što se neće dogoditi.
daj ti sad svima nama objasni otkuda ti barataš s još čak 180.000 dionica???

[/quote]
Nije mi jasno od kuda on barata s 180.000 dionica, ali mi je još manje jasno od kud ti barataš samo s 60.000. Nije valjda da misliš da su sve dionice kojima je trgovano u navedenim danima dionice kooperanata?

Prije nego potrošim i 1 lipu pogledam da li je proizvod hrvatski ili uvozni, i kupim hrvatski!

Pratio sam prodaju u četvrtak i petak i 90% transakcija je bilo po 1000 i 500 kom tako da su to ili fondovi ili kooperanti ali sumnjam da su baš kooperanti navalili po ovim cijenama prodavati.

Živjela naša vječna INGRA, Hezbollah i Bashar Al-Assad.

Ja sam uzo još 43 dionice,samo cekam neke koji tako povoljno prodaju.

gledam pažljivo blok promet od 500 komada, zadnji put sam dobro procjenio kada su se otresli kooperanti i ušao točno kad je nastao vakuum na prodaji i kad je odljepilo. po meni nije još niti pola prodano. ovdje će se ponoviti identična situacija od prije par mjeseci. ja očekujem razinu 42-43 kao donji temelj.

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

Pozdrav ekipa evo i ja sam jučer uzeo 200 kom. po ovoj cijeni čini se povoljna kupnja [wink].Dugoročni sam pa me ne brine previše ako bude prilike možda se još malo nakrcam.Zadnji put sam razmišljao pa mi je pobjegla sad sam zagrizao.

New Report

Close