INDG (Industrogradnja d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INDG (Industrogradnja d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



E i "knjigovođo" jedno pitanje. Ukoliko bi u tvrtku konsolidacije (tvrtku kćer) INDG kao osnivač unosili nekretninu u temeljni kapital tvrtke kćeri, da li bi s obzirom na izvršenu ravalorizaciju i povećanje njene vrijednosti, ovo u konačnici bilo moguće knjižit kao dobit na razini grupe?

Ne znam, moram pitati febu, on je stručnjak na tom području, što se tiče poreza, gotovo sam siguran da se nije platio prilikom ‘unosa’!
[/quote]

Ma, u tome je kvaka.

Sukladno Zakonu o porezu na promet nekretninama propisano je oslobođanje od plaćanja poreza na promet nekretnina samo prilikom unosa nekretnina u temeljni kapital društva ili prilikom spajanja i razdvajanja trgovačkih društva.

Svaki drugi prijenos između osnivača i društva je podložan oporezivanju.

Da, vjerojatno zbog ovog ispod je nekretnina unesena u temeljni kapital. Moguće je da se radi o nekom novom društvu.

2. Porezna oslobođenja pri unosu nekretnina u trgovačko društvo

Članak 12.

(1) Kada se nekretnine unose u trgovačko društvo kao osnivački ulog ili povećanje temeljnog kapitala u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima ne plaća se porez na promet nekretnina.

(2) Porez na promet nekretnina ne plaća se kada se nekretnine stječu u postupku pripajanja i spajanja trgovačkih društava u smislu Zakona o trgovačkim društvima, te u postupku razdvajanja trgovačkog društva u više trgovačkih društava.


Zarada

dakle u 1H zarada po dionici ide kako slijedi:

26.232.000,00/452.987 = 57,90 kn

PE ispada 19

Ako opet uzmemo pretpostavku da će se dobit udvostručiti, dakle da će iznositi cca 50 ml kn, onda dobijemo eps 110,00 kn, odnosno PE 10. Što je u biti jako dobro.

No, ovaj pokazatelj treba uzeti sa zadrškom. Prije svega, dobit je u 2Q generirana (po bilješkama) međusobnom transakcijom s nekretninom. Osim toga i AOP 039 kojeg ja osobno jako ne volim, je više nego utjecao na rezultat poslovanja.

Opet uzimajući u obzir sektorski PE koji se kretao između 30 i 40, dobijemo da se sadašnja cijena treba pomnožiti s 3 ili 4, dakle 3.300,00 i 4.400,00 kn.

sve je to OK samo kolega fazan mislim da ste malo poletjeli.
teško da će dobit na kraju godine i nakon komsolidiranog izvješća biti 50 mil kn, ako bude bilo kakva dobit biće dobro za početak



Zarada

dakle u 1H zarada po dionici ide kako slijedi:

26.232.000,00/452.987 = 57,90 kn

PE ispada 19

Ako opet uzmemo pretpostavku da će se dobit udvostručiti, dakle da će iznositi cca 50 ml kn, onda dobijemo eps 110,00 kn, odnosno PE 10. Što je u biti jako dobro.

No, ovaj pokazatelj treba uzeti sa zadrškom. Prije svega, dobit je u 2Q generirana (po bilješkama) međusobnom transakcijom s nekretninom. Osim toga i AOP 039 kojeg ja osobno jako ne volim, je više nego utjecao na rezultat poslovanja.

Opet uzimajući u obzir sektorski PE koji se kretao između 30 i 40, dobijemo da se sadašnja cijena treba pomnožiti s 3 ili 4, dakle 3.300,00 i 4.400,00 kn.

sve je to OK samo kolega fazan mislim da ste malo poletjeli.
teško da će dobit na kraju godine i nakon komsolidiranog izvješća biti 50 mil kn, ako bude bilo kakva dobit biće dobro za početak
[/quote]

Ja mislim da bi mogla biti i više od 50 mil kuna. Izvanrednih prihoda može biti kao u priči. Mislim da ako se i dalje nekretnine budu prebacivali na tvrtke kćeri da u tom slučaju kod unošenja nekretnine u temeljni kapital tvrtke kćeri mora se voditi kao stvarna vrijednost nekretnine. Dakle to je nešto ekvivalentno revalorizaciji. A da ne govorimo recimo o 18 milja izvanrednog prihoda zbog Hospimedice. Samo naravno ako govorimo o operativnoj dobiti ja bih bio zadovoljan i sa 20-30 milijuna za početak.


Da, vjerojatno zbog ovog ispod je nekretnina unesena u temeljni kapital. Moguće je da se radi o nekom novom društvu.

2. Porezna oslobođenja pri unosu nekretnina u trgovačko društvo

Članak 12.

(1) Kada se nekretnine unose u trgovačko društvo kao osnivački ulog ili povećanje temeljnog kapitala u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima ne plaća se porez na promet nekretnina.

(2) Porez na promet nekretnina ne plaća se kada se nekretnine stječu u postupku pripajanja i spajanja trgovačkih društava u smislu Zakona o trgovačkim društvima, te u postupku razdvajanja trgovačkog društva u više trgovačkih društava.

Nije unos, niti nova tvrtka, iako mi je jučer to bila prva misao.

Polazio sam upravo od činjenice da bi najnormalniji prijenos nekretnine, upravo radi poreza a i riječi unos bilo povećanje temeljnog kapitala firme kćeri, a smetnuo sam s uma da se radi o nekonsolidiranom izvješću (bez tvrtke konsolidacije u koju je unesena nekretnina), pa tako ne postoji nikakva mogućnost da (kada bi to i bilo moguće … Fazane čekam odgovor) se ovo knjiži kao prihod, odnosno, dobit.

Zato radi se vjerovatno o kupoprodaji, a plaćanje porez na promet nekretninama nisu mogli izbjeć.

Sada, možda i postoji logika da ovo učine na ovaj način i plate porez, međutim ovdje bi naš "knjigovođa" bio od pomoći. Naime, ako je većina poslovanja grupe, radi blokade i dugova Industrogradnje d.d. bilo preneseno na firmu kćer, ista je vjerovatno iskazivala povećane prihode pa tako i dobit, a male troškove, pa ovim možda smanjuju ili izbjegavaju poreza koji bi tvrtka kćer morala platiti državi budući ovo knjiže kao ulazne troškove. Vjerovatno bi se radilo o INDG operativi, a ovako usput istoj tvrtki su 6.03 i pripojene prijašnje INDG. STANOGRADNJA, INDG. HIZ IČIĆI i INDG. GRADNJA IČIĆI.

Ali, kako kažem ovdje sam na skliskom terenu, a "knjigovođa" bi možda mogao biti malo pametniji.

Ja sam od početka sumnjao na ovo:

Transferna cijena (transfer pricing) jest cijena koju trgovačko društvo naplaćuje
za dobra, usluge ili nematerijalnu imovinu društvu kćeri ili drugom povezanom društvu.

A mislim da sam dobro sumnjao. Jedino što je ovdje obrnuto, društvo kćer prodaje matici.

Tko će ga znati, pitat ćemo na skupštini …

I love the Smell of Profits in the Morning


Ja sam od početka sumnjao na ovo:

Transferna cijena (transfer pricing) jest cijena koju trgovačko društvo naplaćuje
za dobra, usluge ili nematerijalnu imovinu društvu kćeri ili drugom povezanom društvu.

A mislim da sam dobro sumnjao. Jedino što je ovdje obrnuto, društvo kćer prodaje matici.

Tko će ga znati, pitat ćemo na skupštini …

Znači bio sam na dobrome putu …

Nek se nađe

Top 10 investitora za vr. papir – "BJPL-R-A"

Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. IMG D.O.O. 2.555 29,61 Osnovni račun
2. CUKERIĆ VELJKO 2.378 27,56 Osnovni račun
3. FOLO MARINO 2.174 25,20 Osnovni račun
4. GODIGNA LEANA 145 1,68 Osnovni račun
5. ČELAN NIKOLA 145 1,68 Osnovni račun
6. ZENZEROVIĆ MARIJAN 109 1,26 Osnovni račun
7. KRSTAČIĆ VJEKOSLAV 109 1,26 Osnovni račun
8. LUBINA MATO 72 0,83 Osnovni račun
9. KIRIDŽIĆ MILOŠ 72 0,83 Osnovni račun
10. JAŠIĆ NENAD 72 0,83 Osnovni račun
Ukupno: 90,76

Inače vlasnik građevinske img d.o.o. tvrtke je Stevo Žufić

Profesionalno i političko iskustvo:

* Od 2001. Predsjednik Skupštine Istarske županije
* 1997.-2001. Župan Istarske županije
* 1994.-1997. podžupan Istarske županije
* 1993.-1997. gradonačelnik Poreča
* 1992.-1993. direktor Privredne banke Zagreb – PJ Poreč.
* 1983.-1992. direktor turističkog poduzeća Adriatic u Poreču.
* Šef komercijale, šef prodaje za domaći turizam, direktor hotelskog OOUR-a u Plavoj Laguni Poreč.
* Član IDS-a od 1992.g.

A BJPL između ostalog posjeduju i ovo:

Top 10 investitora za vr. papir – "JDRA-R-A"

Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. JADRANKA ESOP D.O.O. 83.100 24,99 Osnovni račun
2. RIVE D.O.O. 46.880 14,10 Osnovni račun
3. ŽEČA D.O.O. 26.347 7,92 Osnovni račun
4. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 22.097 6,65 Skrb. račun
5. JADRANKA D.D. 21.993 6,61 Osnovni račun
6. RADNIK D.D. 11.792 3,55 Osnovni račun
7. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 10.763 3,24 Skrb. račun
8. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 8.496 2,56 Osnovni račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 7.813 2,35 Skrb. račun
10. BOJOPLAST D.D. 6.272 1,89 Osnovni račun
Ukupno: 73,85

Ako se ne varam dionica se tržila nešto u prošlosti a zadnja cjene je oko 1500 kn

Dobre vijesti stižu za dioničare Industrogradnja, uskoro ćemo saznati što će biti s tvornicom u Brinju, po završetku turističke sezone Industrogradnja će ući u posjed kompleksa u Dugoj uvali (nadam se da će Stevo Žufić malo pomoći).

Zabetonirani smo na 1.100 kn s tendecijom rasta.

Još nam samo fali cca. 500 mil kn prihoda, da poslovni plan za 2008 bude ispunjen (valjda će doći neko konsolidirano izvješće kako bi vidjeli gdje smo).

Kud baš da kupi firmu od kuma ??? [bye] Sigurno je dobio dobar popust. Pa kumovi su. [sealed]

Nadam se da ste štedili za crne dane. Nebo se upravo zacrnilo.


Kud baš da kupi firmu od kuma ??? [bye] Sigurno je dobio dobar popust. Pa kumovi su. [sealed]

Da, išli su u školu zajedno. [thumbsup]

Ipak je Galinčev kum i školski kolega na važnoj funkciji u Istarskoj županiji, istoj gdje se nalazi i Hotel Croatia. [cool]

New Report

Close