INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jučer je MOL s računa u OTP banci i MFB Invest Ltd. povukao 5% dionica na račun trezora, ali s ciljem smanjenja temeljnog kapitalo po odluci GS-a. U tim institucijama im je još ostalo oko 6,960 milijuna dionica, a to nije brojka kojom bi se u cjelosti izvršila zamjena dionica između Vlade i MOL-a.
Nešto će tu i keša ići. Zaključna cijena na BSE je jučer iznosila cca 520 kuna.

Tjednima se ovdje špekulira o visini ponude MOLA što je o.k.
No priupitao bih za mišljenje o tome što prognozirate za cijenu dionice INA-e kada se transakcija konačno dogodi?
Mislite li da će kenuti dolje ili će imati neka tzv. sinergijska svojstva pa krenuti gore (naravno ako opće tržište bude bez većih potresa), mislim na period od 6mj. do godine dana?
Znam da se to ne može egzatno prognozirati ali me eto zanimaju vaša mišljenja.
Meni logično djeluje da počne rasti ipak je MOL suvremenija i veća firma ali… [huh]


Tjednima se ovdje špekulira o visini ponude MOLA što je o.k.
No priupitao bih za mišljenje o tome što prognozirate za cijenu dionice INA-e kada se transakcija konačno dogodi?
Mislite li da će kenuti dolje ili će imati neka tzv. sinergijska svojstva pa krenuti gore (naravno ako opće tržište bude bez većih potresa), mislim na period od 6mj. do godine dana?
Znam da se to ne može egzatno prognozirati ali me eto zanimaju vaša mišljenja.
Meni logično djeluje da počne rasti ipak je MOL suvremenija i veća firma ali… [huh]

dobro pitanje kolega…o tome valjda jedino mirovinci razmisljaju..

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

Vjerujem da je realna vrijednost INE oko 3200kn. U analizi koju su napravili Agram brokeri raspon je 2966-3548. Stoga ako su fond manageri procijenili da ina vrijedi vise od 2900kn siguran sam da je nece prodati po manjoj cijeni. Ako MOL ipak ponudi manju cijenu vrlo je vjerojatno da nece skupiti 51%. BF nemora prodati dionice jer je samo oko 10% branitelja prodalo svoje udjele. Mirovinski fondovi isto nisu pod nikakvim pritiskom.

Dugorocna cijena barela nafte: $70 po barelu
Dugorocna cijena plina: $0,60 po m3

Kako da ne…

Ispod 100 USD nafta više ne ide.
Plin je dobro procijenjen, iako mislim da dugoročno cijena mora ići gore.

Dok se ne nađe neko revolucionarno rješenje. Možda hidrogen fuel cells…

Dobro oni su ocito u analizi koristili najnepovoljniju varijantu. Da su bili optimisticni tko zna koja cijena bi ispala.

Sve je to dobro samo gospoda su "pogrešno" izračunala TROŠAK pridobivenog barela!
Rusi trošak barela vode 3 $ da bi trošak najteže dobivene nafte u Sibiru vodili s 22 $
Objektivno realan trošak nafte morao bi biti kod nas cca 10-12 dollara!!!!!
Sada još uključoti vrijednosti:
1. Crosco
2.Benzinske pumpe ( jedna se računa cca 3 miliona dolara )
3. Rafinerije
4. Ostale nekretnine
niti zaposlenici neznaju sve "detalje" vrijednosti a kamoli mogu znati brokeri??


a što se tu ima razmišljati stevice……………pa nisu fondovi krivi ako udjelničari povlače svoje udjele…………….fondovi nemaju alternative nego prodati dionice po trenutnoj cijeni i isplatiti novac
završena priča
ja osobno znam barem dvadeset ljudi, imenom i prezimenom, koji su svoje uloge iz fondova unovčili još prošle godine……………i onda se svi čude zašto tržište pada?? malo mi se to čini deplasiranim
a to da će tržište propasti ako molova ponuda bude 2.600 kn, isto ne stoji……….ionako oporavak burze ovisi o stanju američkog gospodarstva i burze. kad krene oporavak u americi ( što bi se moglo dogoditi nakon usa izbora ) krenuti će i kod nas
čim ekipa koja je pobjegla u cash i depozite vidi da je krenuo oporavak ( ali kad se u to čvrsto uvjere ) vratiti će sredsta na burzu ………..vođeni pohlepom
ipak je to jedan od dominantnih osjećaja kod te populacije

živ bio [bye]


Ako Amerika ima nekakve veze sa svime time onda će valjda tržište različito reagirati ako pobjede republikanci ili demokrati. Ili će naj prije biti da izbori imaju nekakav utjecaj ali ne i presudan !

who dares, wins

Evo upravo mi je pao biodizel i bioetanol na pamet, jel tko razmisljao o tome? Jel ovi u INI uopce razmisljaju o tome? Tu ima jako velikog potencijala a nitko ni slova…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


Dugorocna cijena barela nafte: $70 po barelu
Dugorocna cijena plina: $0,60 po m3

Trenutačna cijena plina na Henry Hub u USA je 0,26 US$/m3.
A glede cijene dionice INE realno je negdje između 550-600 US$.
Samo veliki je gaf niska razina dolara. Kada se prodavao inicijalni paket MOL-u dolar je bio 6,6 kuna a sada je 4,8 kuna. Mislim da će se i sadašnja cijena transakcije određivati u dolarima pa je moguće da je razmjena dionica puno povoljnija obzirom da se očekuje rast dolara a i cijena dionice MOL-a će rasti obzirom da se dosta dugo vrti oko dna tj oko polovice ATH.


A glede cijene dionice INE realno je negdje između 550-600 US$.
Samo veliki je gaf niska razina dolara.
obzirom da se očekuje rast dolara a i cijena dionice MOL-a će rasti obzirom da se dosta dugo vrti oko dna tj oko polovice ATH.

Niska razina dolara nam je gaf? Dobro. Uz dolar na 4,5 kn cijena benzina (dizela) je došla na 10 kn (nedavno). Kolika će tek biti kad dolar ojača?
Kakvi će tek onda biti profiti INA-e koja kupuje naftu za dolare, a nama prodaje u kunama?

Prodat ćemo sad INA-u u bescijenje, a poslije lijevati po 15-18 kn litru.

Znači, kad treba prodati obiteljsko srebro računamo u dolarima (i spuštamo cifru), a kad bude trebalo lijevati benzin po 15 kn onda ćemo u kunama računati i sve će biti super. Ma bravo!

A prosječna plaća 5000 kn… i to tko ima sretan!

Mol je 2003. godine plaćao dionice Ine po 202 US$. Nisam ja odredio cijenu u dolarima a niti određujem tečaj i cijenu goriva. Tada je dionica Mola vrijedila cca 6.500,00 forinti. U petak je vrijedila oko 17.300,00 forinti. To je oko 2,7 puta više nego u 2003.

New Report

Close