INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nemam INU, ali volim doci na ovaj topic jer je jos jedino tu (i nesto malo na telefonima) ima konstruktivne rasprave….a oni koji znaju, takve informacije znaju primjeniti i na ostatak trzista!

Antikristi i masoni, komunisti, ovi-oni, šire sotonske fraze da nas poraze! E moj narode....


[Postoji trenutak kada će se OMV morati izjasniti ako želi sudjelovati (10 dana prije isteka MOL-ove ponude je krajnji rok), a sve dotada će naravno mudro šutiti. Biti će tim tiši što su više zainteresirani. [wink]

Ma normalno! Tko to ne shvaća stvarno plitko i naivno razmišlja. OMV je lukavo bacio udicu izražavanjem "tek simboličnog interesa" i to za dionice INA-e u braniteljskom fondu na koju se MOL morao uhvatiti.OMV si nije stvorio nikakvu obavezu. A efekt su postigli – gurnuli su MOL u provaliju. I ovi su objavili namjeru preuzimanja. Morali su. Sad OMV čeka ponudu MOL-a. Ne bojte se, oni su već sve cijene i sve scenarije pripremili i kad MOL izađe s cifrom OMV će imati spreman odgovor. Koji će doći zadnji dan zakonskog roka. Tako igraju veliki igrači.
(A i ova naša HANFA se odmah uzjogunila kao da je OMV napravio neznam što. Pa su dobili pismo iz OMV-a da se smire malo i da ne talasaju. E jesmo kukavelj…) [lol]

UKRATKO: cijeli razvoj događaja ide OMV-u na ruku! Mogu što hoće, a ne moraju ustvari ništa!

odnosno ako vlada za mj. dana proda svoje dionice OMVu, oni su obvezni dati ponudu za zadnja 3mj čija cijena će biti puno viša s obzirom da ju drže na 2900, to mi izgleda ko svojevrsni osigurač

&

Pa ja da sam na OMV-vom mjestu, prvo bi sačekao ponudu MOL-a, a potom bi dao kontra ponudu. Time MOL mora razmišljati o visini koju je spreman platiti za sve dionice. No, iskreno rečeno tu je toliko toga s naše strane nejasno, barem meni, a nikad neznaš što se iza kulisa odvija i vjerujem da tu telefoni zvone na veliko. Pa Vlada još nije ni prav ispitala puls javnosti: sindikati, radna mjesta, porodično srebro, kontrola cijene /energenata – pa nije to nebitno /, nalazišta ….. Naše tržište je malo, a onaj koji preuzme INA-u, pogotovo OMV debelo preuzima tržište HR. Osim toga mislim da je ovo najgori trenutak za prodaju INA-e. Trenutno je međed svugdje i treba sačekati bolje dane i to ne skrštenih ruku. A onjda bi dionica bila up-up i bez preuzimanja. Najgore je kad razni eksperti konzultanti govore o INA-i. Rade za stranca i vode brigu o osvom šniclu.


odnosno ako vlada za mj. dana proda svoje dionice OMVu, oni su obvezni dati ponudu za zadnja 3mj čija cijena će biti puno viša s obzirom da ju drže na 2900, to mi izgleda ko svojevrsni osigurač

Hm, da, možda ti stvarno jesi na tragu izvjesnog suptilnog detalja. Ja cijelo vrijeme smatram da ako će do natjecanja doći, da prosjek više ne igra nikakvu ulogu, jer će cijena samo tako ići gore. Pa ipak, nema razloga da prosjek, ako vrijedi za prvog ponuđača, ne vrijedi i za drugog. S tog stajališta, držanje cijene na min. 2900 kroz cijeli ovaj period itekako ima smisla.

Inače, u ovom tvom razmišljanju "Recimo da MOL daje 2900 kn u javnoj ponudi, a OMV nudi 3500 samo za vladine dionice(a nakon toga ionako moraju dati javnu ponudu), kaj onda?" Vlada bi u slučaju da ipak pristane uz MOL, i time i nižu cijenu, morali imati strašno dobro objašnjenje zašto radi tako nešto. Preciznije bi bilo reći da nema takvog objašnjenja, jer sve što MOL može ponuditi, sigurno može i OMV. Da ne spominjem što bi javnost, mediji, oporba mislili o tako nečemu, razapeli bi ih na križ.

Evo jedno intrigantno pitanje, zaboravite na tren sve što smo dosad čuli, i ajmo se zapitati jedno jednostavno pitanje, s kim smo mi kao država, naša Vlada, Sanader… u boljim odnosima, s Austrijom ili Mađarskom? Tko nam je veći prijatelj i saveznik? Ne bi bilo prvi put da će ovakvi detalji na kraju presuditi, a cijena se "lako" dogovori.

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off


Kada bi to bilo(mislim na datum)?
Zna li netko kada je izvjesce , mislim da je za proslu godinu bilo 16.08?

Nemoguće je u ovom trenutku u dan točno odrediti do kada OMV "ima fore", ali taj datum je ugrubo negdje u rujnu, vjerojatno sredinom rujna. Tada tek će ovaj cijeli zaplet doći do kulminacije, da se izrazim filmskim riječnikom. [smiley] Dakle imamo cijelo ljeto da se iskupamo i odmorimo, i onda svježe pameti donosimo ozbiljne ulagačke odluke na jesen. [lol]

FI za prvo polugodište izlazi 14.08.2008. znači za nešto manje od tri tjedna.

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

ja sam samo htio skrenut pozornost na to da je OMV ponudom za 19+7% vladinih dionica prektički dao ponudu za sve dionice

&


ja sam samo htio skrenut pozornost na to da je OMV ponudom za 19+7% vladinih dionica prektički dao ponudu za sve dionice

Je, i to sam uzeo u obzir, samo nisam posebno napomenuo. Imaš pravo!

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

samo što u biti nisu dali ponudu za taj paket od 26% nego su samo molili da ih se kontaktira ako će ovo dvoje prodavati svoje pakete. A to je velika razlika.(ispravio me kubica na MojNovac, ispričavam se)

&


samo što u biti nisu dali ponudu za taj paket od 26% nego su samo molili da ih se kontaktira ako će ovo dvoje prodavati svoje pakete. A to je velika razlika.(ispravio me kubica na MojNovac, ispričavam se)

To je točno, ponudu mora dati samo ako uistinu i dobije, kupi, ta dva paketa. Međutim, oni to sigurno znaju i razmotrili su sve opcije prije nego su uopće razaslali pisma na razne adrese.

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

dakle po ovom kaj sam pisao, ključno je kome će naša vlada prodat svoje dionice, a javna ponuda ide u drugi plan i ide samo od sebe po zakonu, ako već ide privatizacija, to je moje razmišljanje, živi bili pa vidili
to sve stoji u slučaju da će vlada prodavat svoje dionice, ako ih neće prodavat onda MOL može skupit preko javne ponude od mirovinaca i malih dioničara kontrolni paket – ali predpostavljam da će se vlada olakšat za 26% pa to ni ne uzimam u obzir

&

MOL može kupiti dionice od Vlade RH i neće biti u obvezi preuzimanja. Obveza nastupa ako stječu preko 50% dionica. Teoretski oni su i dosada mogli slobodno kupovati na ZSE a da ne budu obvezni dati ponudu za preuzimanje jer posjeduju 25%+1 dionicu. Ako to uzmemo u obzir doći ćemo do niza mogućih kombinacija i s MOL-om i s OMV-om.
Oni su jedini ozbiljni kupci jer Lukoil je nedavno ušao u EGL-ovu rafineriju na Siciliji. Ne vjerujem da mu je sada prioritet još jedna rafinerija na Mediteranu jer s ovom koja prerađuje cca 8 milijuna tona nafte godišnje može pokriti svoje potrebe u Jadranskom bazenu. Platili su 49% udjela EUR 1.347 milijardi.
To što se OMV ponaša nonšalantno to je obična maska. Čekaju da se MOL izjasni o cijeni i tada slijedi njihova kontraponuda.
Neće oni ispustiti Riječku rafineriju ili distribuciju plina po Hrvatskoj, BiH i CG bez velike borbe.
U sredozemnom bazenu imaju toliko nalazišta nafte i plina da ja ne znam kako to mogu efikasno plasirati u EU bez kvalitetne luke.

New Report

Close