INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ja svoje dionice INA-e ne mislim prodati tako skoro. OK, bilo bi super uhvatiti još koji val optimizma, ali mislim da će INA svoju pravu vrijednost pokazati upravo onda kad se prestanu spominjati razni Sanaderi, Polončeci, Linići, Šternovi, parlamentarni izbori, lokalni izbori, koalicije, raspadi koalicije, što će narod reći itd. itd… Čekam da INA-u preuzme kapital. MOL, OMV, LUKOIL, GAZPROM, bogati sin šeika kojemu je tata kupio INA-u da se igra… Bilo tko. Da se počnu oko INA-e spominjati pojmovi kao što su: modernizacija, ekspanzija, nova nalazišta, nove tehnologije, otkazi viškova, nemogućnost države da kontrolira cijenu goriva, plina i sve ostale "lijepe stvari" koje će nastupiti kad se proda INA!
Jednom riječju kad postane KOMPANIJA u pravom smislu te riječi, a ne poligon za zadovoljenje plitkih želja širokih masa – naroda!

Nekim čudom, i ja se sve više uživljavam u scenario da Inu uopće ne moram prodati. Pa čak i ako cijena bude prihvatljiva. Sigurno ću još dvaput promijeniti mišljenje, ovisno o razvoju situacije, ali trenutno mi baš lijepo izgleda gledati Inu u portfelju. Uostalom, nedostajalo bi mi piskaranje na ovoj temi gdje se skupila jaka ekipa. [thumbsup]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off



Do sada smo, na temelju amaterskog iščitavanja zakona o preuzimanju dioničkih društava, utvrdili da trenutna trgovina ne ulazi u prosjek koji će odrediti minimalnu cijenu u ponudi za preuzimanje. Nadam se da pod ponder misliš na taj detalj. Nažalost nismo imali pomoć sturčne osobe, pravnika po struci, da bi bili sigurni u to, ali prilično je izvjesno da je to tako.

Moguce da je citam krivi zakon…
Na:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2002/1391.htm

Je zakon iz 2002. Neznam jel sto mjenjano u medjuvremenu, neda mi se kopat. Ali obveza ponude za preuzimanje nastaje cinom stjecanja dionica iznad 25%. Ponder se racuna od dana dolaska u obvezu kako ja razumijem. Disclaimer: nisam pravnik.

"OBVEZA OBJAVLJIVANJA PONUDE ZA PREUZIMANJE

Članak 4.

(1) Osoba koja stekne dionice izdavatelja kojima, zajedno s dionicama koje već ima, prelazi prag od 25% od ukupnog broja glasova koje daju dionice izdavatelja s pravom glasa obvezna je o stjecanju bez odgode obavijestiti izdavatelja, Komisiju i javnost te objaviti ponudu za preuzimanje, pod uvjetima i na način određen ovim Zakonom."

"Članak 15.

(1) Rok važenja ponude iznosi 30 dana od dana objavljivanja. U slučaju objavljivanja konkurentskih ponuda za preuzimanje, ponuditelj može produljiti taj rok sve do isteka roka važenja konkurentskih ponuda.

(2) U slučaju objave izmjene ponude za preuzimanje, rok važenja ponude se produžava za sedam dana, s time da ukupnan rok važenja ponude ne može biti dulji od 60 dana, osim u slučaju produljenja roka zbog objavljivanja konkurentskih ponuda.

(3) Ponuđena cijena ne može biti niža od najviše cijene po kojoj je ponuditelj, ili osoba koja s njime zajednički djeluje, stekao dionice s pravom glasa u razdoblju od jedne godine prije dana objavljivanja ponude za preuzimanje.

(4) Ako je ponuđena cijena iz prethodnog stavka ovoga Zakona niža od prosječne cijene ostvarene na burzi ili uređenom javnom tržištu, ponuditelj mora ponuditi najmanje prosječnu cijenu ostvarenu na burzi ili javnom organiziranom tržištu.

(5) Ako ponuditelj ili osoba s kojom zajednički djeluje nije u razdoblju od jedne godine prije dana objavljivanja ponude, stekao dionice izdavatelja koje su predmet ponude, cijena u ponudi ne smije biti niža od prosječne cijene ostvarene na burzi ili javnom organiziranom tržištu.

(6) Prosječna cijena dionica na burzi ili organiziranom tržištu izračunava se kao ponderirani prosjek zaključnih cijena u zadnja 3 mjeseca prije nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje."

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Ja nemam Inu ( nažalost nisam kupio, a sad mi je to pre mala premija u odnosu na druge dionice ) ali sam uvjeren da ispod 3300kn neće ici javna ponuda.Možda ona bude oko 3000 kn ali tu ide još premija.Sanader i Co jako dobro znaju nagovoriti potrebne sugovornike u ono što je dobro za državu ( primaj sastavljanja Vlade je najbolji primjer-Pupovac,Friščić…) a Molu ili OMW ta cijena sigurno nije previsoka jer oni znaju koliko to zaista vrijedi.A mi možemo samo nagađati.
Meni je samobitnoda se stoprije to sve rasproda te da se oslobodi lova za ostale dionice i da dode do oporavka naseg tržišta.Jer to nije samo nama malim ulagačima bitno,već fondovima,OIF,političarima…Ove godine se je ništa ili pre malo zaradilo a to njima ne odgovara.

3200kn max ide ponuda, da se OMV aktivnije ukljucio bila bi to sasvim druga prica..
dosta ce ih pristat na 3200, dugorocno(5-6) godina INA ce vrijedit puno vise(modernizacija rafinerija+trzisna cijena plina)
ova cijena ce MOL-u biti itekako "paprena" i vrlo lako ce OMV na kraju postat vlasnik INE i MOLA(kupovinom MOLA)!!!


Moguce da je citam krivi zakon…
Na:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2002/1391.htm

Je zakon iz 2002. Neznam jel sto mjenjano u medjuvremenu, neda mi se kopat. Ali obveza ponude za preuzimanje nastaje cinom stjecanja dionica iznad 25%. Ponder se racuna od dana dolaska u obvezu kako ja razumijem. Disclaimer: nisam pravnik.
.

(6) Prosječna cijena dionica na burzi ili organiziranom tržištu izračunava se kao ponderirani prosjek zaključnih cijena u zadnja 3 mjeseca prije nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje."

Prvo, ima novi zakon, pet godina mlađi: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3173.htm

Drugo, ovo je dobrovoljna ponuda, moraš proučiti različitosti.

Treće, ne znam kako si boldani dio gore uspio protumačiti kao "od" umjesto "do". Po ovome što ti veliš, morali bi prvo čekati 3 mjeseca da se nakupe podaci, prije nego bi oni mogli dati ponudu.

Imaš raspravu na temu prosjeka ponešto stranica prije.

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Ma da, do dana, 3 mjeseca prije se racun ponder, omaska.

Ukoliko MOL zamjeni dionice sa Vladom RH, sto izgleda planira, nema sto nego dat ponudu za preuzimanje, po ponderu 3 mjeseca prije dana samog stjecanja. Novi zakon je tu jos jasniji (zacudo). Ili su oni odustali od zamjene, bio sam 2 tjedna na godisnjem pa nisam pratio?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


3200kn max ide ponuda, da se OMV aktivnije ukljucio bila bi to sasvim druga prica..

Moraš razumiti da je bilo kakvo aktivnije sudjelovanje OMV-a, od ovoga što smo dosada vidjeli, kontraproduktivno za njih u ovom trenutku jer napuhavaju očekivanja postojećih dioničara i sami sebi dižu cijenu. To se jednostavno ne radi.

Postoji trenutak kada će se OMV morati izjasniti ako želi sudjelovati (10 dana prije isteka MOL-ove ponude je krajnji rok), a sve dotada će naravno mudro šutiti. Biti će tim tiši što su više zainteresirani. [wink]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off


Ma da, do dana, 3 mjeseca prije se racun ponder, omaska.

Ukoliko MOL zamjeni dionice sa Vladom RH, sto izgleda planira, nema sto nego dat ponudu za preuzimanje, po ponderu 3 mjeseca prije dana samog stjecanja. Novi zakon je tu jos jasniji (zacudo). Ili su oni odustali od zamjene, bio sam 2 tjedna na godisnjem pa nisam pratio?

Uf, vidim. [smiley]

Ništa, pročitaj par zadnjih dokumenata tu: http://www.zse.hr/default.aspx?id=10006&dionica=INA-R-A (tab Novosti) eventualno još par relevantnih zakona i sve će ti biti jasno. [smiley]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Ha, to sam propustio… [lol]

Drugim rijecima, ponder ce ici od 14.07… Dakle ili pajdo nesto zna, ili je veliki spekulant. [lol]
Izbacili OMV iz igre kolko vidim na prvi pogled. [sad]

Ispricavam se za ponavljanje, ali fakat nisam to vidio. [lol]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."



3200kn max ide ponuda, da se OMV aktivnije ukljucio bila bi to sasvim druga prica..

Moraš razumiti da je bilo kakvo aktivnije sudjelovanje OMV-a, od ovoga što smo dosada vidjeli, kontraproduktivno za njih u ovom trenutku jer napuhavaju očekivanja postojećih dioničara i sami sebi dižu cijenu. To se jednostavno ne radi.

Postoji trenutak kada će se OMV morati izjasniti ako želi sudjelovati (10 dana prije isteka MOL-ove ponude je krajnji rok), a sve dotada će naravno mudro šutiti. Biti će tim tiši što su više zainteresirani. [wink]
[/quote]
ima tu rezona..

…ali OMV puca na MOL i kupovinim MOL-a dobija sve…
za javnu ponudu OMV mora dati cijenu 4000-4500kn, a to je hebena cifra za preko 50% INE
MOL je u punooo boljoj poziciji(25%ine+dogovori s vladom), tako da ce OMV ostati samo pasivno-aktivni promatrac u cilju da MOL-a financijski sto vise potrosi…



3200kn max ide ponuda, da se OMV aktivnije ukljucio bila bi to sasvim druga prica..

Moraš razumiti da je bilo kakvo aktivnije sudjelovanje OMV-a, od ovoga što smo dosada vidjeli, kontraproduktivno za njih u ovom trenutku jer napuhavaju očekivanja postojećih dioničara i sami sebi dižu cijenu. To se jednostavno ne radi.

Postoji trenutak kada će se OMV morati izjasniti ako želi sudjelovati (10 dana prije isteka MOL-ove ponude je krajnji rok), a sve dotada će naravno mudro šutiti. Biti će tim tiši što su više zainteresirani. [wink]
[/quote]
Kada bi to bilo(mislim na datum)?
Zna li netko kada je izvjesce , mislim da je za proslu godinu bilo 16.08?

nešto mi nije jasno, OMV je dao ponudu za polančecovih 19% i braniteljskih 7% što čini 26, što pak znači da bi u tom slučaju imali više od 25 % i morali bi dati javnu ponudu, toga su oni itekako svijesni i po meni je ovo isto kao da su dali javnu ponudu, međutim da sad oni službeno daju javnu ponudu nitko ime ne garantira da vlada neće svejedno razmjenit dionice s MOLom i tako bi OMV popušio kitu a MOL bi imao 51%.
znači najbitnija je stvar kome će vlada prodat svojih 19+7%., nakon toga u slučaju da vlada proda dionice OMV, Mol više nema gotovo nikakve šanse pošto do 51% može doći samo preko burze a OMV je u boljoj poziciji jer ima više novaca

Recimo da MOL daje 2900 kn u javnoj ponudi, a OMV nudi 3500 samo za vladine dionice(a nakon toga ionako moraju dati javnu ponudu), kaj onda?

&

mislim zašto bi inače davali ponudu ta 26%, pa nakon toga ide obavezna javna ponuda po cijeni od zadnja 3mj, znači to ime ne gine u slučaju da im vlada odluči prodat svoji 19+7%

&

New Report

Close