INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


is a leading gas and oil company in Central Europe- ako je vodeća onda je jedina vodeća pa mora biti the leading

Dobro si ti ovo proanalizirao, stvarno imaš oko za detalje. [thumbsup]

Jedino se ne bih složio s gore quotanom rečenicom, jer "a leading" znači jedna od vodećih, a to su upravo htjeli reći. Valjda, ubi me sad. [smiley]

Meni je ponajviše u oko upalo koliko se puta trude ponoviti da "nikada nisu izrazili, niti su namjeravali izraziti namjeru da kupe dionice ili da objave javnu ponudu". Sve striktno u prošlom vremenu, kao da nas je briga što su dosada izrazili ili namjeravali izraziti. Malo mi previše liči na onu "Dođi Fato, neću ti ništa!". [lol]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off


Jedno ozbiljno pitanje.
Je li cijeli ugovor o prvoj prodaji dionica MOLu 25+1 javan?

Pitam da zato da slučajno ne uskrsnu neke odredbe o pravu prvokupa ili diskontu u slučaju dokupa.
Nešto se OMV puno poziva na fer igru i transparentnost.

Ako netko zna, molim odgovor. I neka potkrijepi nekom vezom na mreži.

Je, javan je. Zanimaju te prva tri dokumenta na slijedećoj stranici: http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=15

Kad proštudiraš, slobodno podijeli svoja zapažanja s nama, meni se nije dalo, umara me pravni materijal.

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off



is a leading gas and oil company in Central Europe- ako je vodeća onda je jedina vodeća pa mora biti the leading

Dobro si ti ovo proanalizirao, stvarno imaš oko za detalje. [thumbsup]

Jedino se ne bih složio s gore quotanom rečenicom, jer "a leading" znači jedna od vodećih, a to su upravo htjeli reći. Valjda, ubi me sad. [smiley]

Meni je ponajviše u oko upalo koliko se puta trude ponoviti da "nikada nisu izrazili, niti su namjeravali izraziti namjeru da kupe dionice ili da objave javnu ponudu". Sve striktno u prošlom vremenu, kao da nas je briga što su dosada izrazili ili namjeravali izraziti. Malo mi previše liči na onu "Dođi Fato, neću ti ništa!". [lol]
[/quote]

Nisu to detalji, izvukao sam samo nekoliko stvari jer mi se sve nije dalo pisati. Pa tu se ne može naći pet smislenih rečenica. Čuj možda razlog što nisu uspjeli preuzeti MOL leži u činjenici da MOL-ova uprava i europska komisija jednostavno ne mogu razumjeti njihova pisma.

Može biti "is one of the leading" ako je je jedna od ili "the leading" ako je vodeća. "a leading" ne može biti nikako. A o "a second" da ne govorimo.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Može biti "is one of the leading" ako je je jedna od ili "the leading" ako je vodeća. "a leading" ne može biti nikako.

Ma može, majka mu stara, i skroz je u duhu engleskog jezika. Ubaci fraze u Google i naći ćeš jednak broj "a leading" i "the leading". Imaš milion hitova na "a leading company". Google zna sve(tm). [thumbsup]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off


Meni je ponajviše u oko upalo koliko se puta trude ponoviti da "nikada nisu izrazili, niti su namjeravali izraziti namjeru da kupe dionice ili da objave javnu ponudu". Sve striktno u prošlom vremenu, kao da nas je briga što su dosada izrazili ili namjeravali izraziti. Malo mi previše liči na onu "Dođi Fato, neću ti ništa!". [lol]

To je ona rečenica "At no point in time until today has OMV had intention to trigger or make a takover bid". Ja sam siguran da ovu konstrukciju nitko prije njih nije koristio u engleskom. Ovo jedino mogu prevesti kao: "Sve do danas nismo imali namjeru pokrenuti preuzimanje". Ako se danas nisu predomislili mogli se napisati jednostavno "Still we have no intention" ili " There is no intetnion at this moment" ili "There is no intention to make takeover bid but it could change depending on future developments"

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



Može biti "is one of the leading" ako je je jedna od ili "the leading" ako je vodeća. "a leading" ne može biti nikako.

Ma može, majka mu stara, i skroz je u duhu engleskog jezika. Ubaci fraze u Google i naći ćeš jednak broj "a leading" i "the leading". Imaš milion hitova na "a leading company". Google zna sve(tm). [thumbsup]
[/quote]

To što je na googlu ne znači da je pravilno. Ja još uvijek vjerujem da nemože biti "a leading". Leading znači vodiće, jedan i jedini. Dakle mora biti the. Provjerit ću.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan




Može biti "is one of the leading" ako je je jedna od ili "the leading" ako je vodeća. "a leading" ne može biti nikako.

Ma može, majka mu stara, i skroz je u duhu engleskog jezika. Ubaci fraze u Google i naći ćeš jednak broj "a leading" i "the leading". Imaš milion hitova na "a leading company". Google zna sve(tm). [thumbsup]
[/quote]

To što je na googlu ne znači da je pravilno. Ja još uvijek vjerujem da nemože biti "a leading". Leading znači vodiće, jedan i jedini. Dakle mora biti the. Provjerit ću.

[/quote]

Može biti "a leading" u pravu si. Npr, leading indicator. Kada "leading" znači providing direction or guidance onda može biti više onih koji pokazuju smijer pa otuda se može napisati "a leading". Međutim kada leading znači vodeći onda nemože. Vodeći je samo jedan pa mora biti "the leading".
U kontekstu OMV-ove rečenice "leading company" znači vodeća kompanija pa onda mora biti "the leading"
Dakle bio sam u pravu kada sam rekao da je rečenica u OMV-ovom pismu gramatički nepravilna. Bio sam u krivu kada sam rekao da nikada ne može biti "a leading"

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Kolega twixer, razlika između "a" i "the" je u tome što imaju različite težine.
"The" se koristi kad se pridjev želi posebno naglasiti.

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

nisam imao namjeru, ne namjeravam i još neću izraziti svoju namjeru da li ću da prodam dionice INE, e otprilike sličan odgovor je i OMW-a samo dijametralno suprotan!

dan je pametniji od noći


Jedno ozbiljno pitanje.
Je li cijeli ugovor o prvoj prodaji dionica MOLu 25+1 javan?

Pitam da zato da slučajno ne uskrsnu neke odredbe o pravu prvokupa ili diskontu u slučaju dokupa.
Nešto se OMV puno poziva na fer igru i transparentnost.

Ako netko zna, molim odgovor. I neka potkrijepi nekom vezom na mreži.

VEZA ti je ta, što VLADA UOPĆE NIJE OBJAVILA UGOVOR O PRODAJI DIONICA MOL-u, a OMV to traži.
ISTO bi trebali TRAŽITI i svi mali dioničari! I ja kao dioničar moram znat POSLOVNU TAJNU?

INA ponovno podiže cijene?

23.07.2008 08:05
Trenutna cijena plina iz INA-inih spremišta za distributere košta 1 kunu i 7 lipa po metru kubnom. S obzirom da nam Rusi plin prodaju za 2 kune i 30 lipa jasno je zašto bi INA htjela podići cijenu. No, to bi trebala prvo odobriti Vlada.

ZAGREB – Trenutna cijena plina iz INA-inih spremišta za distributere košta 1 kunu i 7 lipa po metru kubnom. S obzirom da nam Rusi plin prodaju za 2 kune i 30 lipa jasno je zašto bi INA htjela podići cijenu. No, to bi trebala prvo odobriti Vlada. Stručnjak za naftnu politiku s rudarsko-geološko naftnog fakulteta Igor Dekanić uvjeren je da i hoće.

Val poskupljenja davno nas je zapljusnuo, ali se još ne povlači. Nakon HEP-ovog podizanja cijene električne energije za 20 posto, Vladu pritišće i INA i to s cijenom plina.

Cijena nafte u posljednjih 5 godina konstantno raste, a u posljednjih 6 mjeseci su udvostručene. U Europskoj uniji cijene plina pratile su cijene nafte i sad je vrijeme da se to dogodi i u Hrvatskoj, kaže Dekanić.

U Vladi i INA-i, na ovu temu još uvijek šute…

(Media servis)


Može biti "is one of the leading" ako je je jedna od ili "the leading" ako je vodeća. "a leading" ne može biti nikako. A o "a second" da ne govorimo.

Ako se dobro sjećam "a" se koristi kada govorimo o konkretnoj stvari-predmetu (npr. tvoj auto je "a car"), a "the" kada govorimo o nekom neodređenom predmetu-stvari (npr. "the car" koristimo kada govorimo o prijevoznom sredstvu pod tim nazivom).

New Report

Close