INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Malo sam na brzaka pogledao taj zakon i on kaže ovako.

vorda, 17.07.2008. u 22:43
(3) Ako je prosječna cijena dionica ostvarena na burzama i uređenim javnim tržištima viša od cijene iz stavka 2. ovoga članka, ponuditelj je obvezan ponuditi višu cijenu, s tim da se prosječna cijena izračunava za svaku burzu ili uređeno javno tržište kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na burzi ili uređenom javnom tržištu u zadnja tri mjeseca prije nastanka obveze na objavljivanje ponude za preuzimanje.

Naime članak 22. Zakona o preuzimanju jasno definira što Objava o preuzimanju mora sadržavati, a između ostaloga to je…

vorda, 17.07.2008. u 22:43
8. cijenu koju se ponuditelj obvezuje platiti po dionici i način utvrđivanja cijene,

To je još jedan dokaz da se ovdje ne radi o Objavi za preuzimanje.

Ovdje se govori o obveznoj objavi za preuzimanje. U slučaju MOL-a, ne radi se o obveznoj objavi nego o namjeri za dobrovoljnim preuzimanjem. U ovom trenutku radi se tek o izjavi koju HANF-a može odobriti ili odbiti. Tek kad ju HANF-a odobri ona se može objaviti i tada se na nju primjenju odredbe zakona.

Ako sam ja ovo dobro protumačio, onda teorija o prosječnoj cijeni i te kako stoji.




Odi pročitati prije nego laneš glupost…

Ja sam to natuknuo i kasnije je netko i potvrdio.

A tebi se ne moram pravdati odakle mi info.

Nadam se da se ova rasprava neće nastaviti, jer ako naletim na još kojeg pametnog mogao bi opet na moderiranje.

Ja ne vidim smisla čemu raspravljati o nečemu što je netko "natuknuo" pa "onda kasnije netko i potvrdio".

Ne tvrdom da nije moguće, ali za sada nepostoji nikakva relevantna informacija koja bi opravdala tvrdnju da je kupac na 2900 AZ fond. Vidjet ćemo vrlo skoro, možda već večeras.

[/quote]

nije nitko natuknuo ……………………..nego sam ja rekao da je kupac na 2.900 kn AZ Omf. Pričekajmo ponedjeljak 21.07. pa ćemo vidjeti sda stanje[/quote]

Da, saznajemo u ponedjeljak. Mislim da to ipak kupuje PBZ mirovinac ili Erste plavi, a prodaje mu po dogovoru AZ mirovinac. Zašto tako. PBZ je veliku količinu dionica kupio i na 31xx i sada si dokupom na 2900 smanjuje ulaz, budući da je procijenio da ponuda OMV-a ne bi znala dosezati one cijene po kojima je kupovao u petak na 31xx. Kako je PBZ puno ulazio i s 2580 KN, prosjek ulaza će mu u konačnici time biti svakako ispod 2900 KN. Zašto pa cijena kupnje 2900, a ne niža? Možda zato što je dogovorena kupnja s AZ mirovincem koji je najviše kupovao na 22xx i on ne želi prodavati na niže od 2900 KN. Liči mi na čistu fondovsku dogovorenu razmjenu, jer da nije dogovorena, pajdo bi se s nalogom na kupovnoj strani spustio i ispod 2900 i niže postavio branu. No, biti će sve jasnije u ponedjeljak.

I šta je bilo kad si se probudio? ko na kraju od koga kupuje? [wink]

14.04.2008.


Malo sam na brzaka pogledao taj zakon i on kaže ovako.

rooster, 17.07.2008. u 23:09
(3) Ako je prosječna cijena dionica ostvarena na burzama i uređenim javnim tržištima viša od cijene iz stavka 2. ovoga članka, ponuditelj je obvezan ponuditi višu cijenu, s tim da se prosječna cijena izračunava za svaku burzu ili uređeno javno tržište kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na burzi ili uređenom javnom tržištu u zadnja tri mjeseca prije nastanka obveze na objavljivanje ponude za preuzimanje.

Naime članak 22. Zakona o preuzimanju jasno definira što Objava o preuzimanju mora sadržavati, a između ostaloga to je…

rooster, 17.07.2008. u 23:09
8. cijenu koju se ponuditelj obvezuje platiti po dionici i način utvrđivanja cijene,

To je još jedan dokaz da se ovdje ne radi o Objavi za preuzimanje.

Ovdje se govori o obveznoj objavi za preuzimanje. U slučaju MOL-a, ne radi se o obveznoj objavi nego o namjeri za dobrovoljnim preuzimanjem. U ovom trenutku radi se tek o izjavi koju HANF-a može odobriti ili odbiti. Tek kad ju HANF-a odobri ona se može objaviti i tada se na nju primjenju odredbe zakona.

Ako sam ja ovo dobro protumačio, onda teorija o prosječnoj cijeni i te kako stoji.
[/quote]

Hm, nisi me baš uvjerio. Jesi siguran da nisi pomiješao dvije slične riječi "objava" i "obveza"? Nastanak obveze prethodi samoj objavi, i to 30 dana. Mada, niti ja nisam pravnik i ove pravne zavrzlame riješavam zdravom logikom i brute forceom što i ne mora dat valjan rezultat.

U pravi si i da ovo nije obvezna ponuda, ali evo kad si me opet vratio na ovu temu, našao sam odsječak koji se bavi dobrovoljnom ponudom:

rooster, 17.07.2008. u 23:09
(1) Osoba koja nije obvezna objaviti ponudu za preuzimanje sukladno odredbama ovoga Zakona, a namjerava izvršiti preuzimanje, ponudu za preuzimanje može objaviti samo pod uvjetima i na način određen ovim Zakonom.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka, osoba koja namjerava izvršiti preuzimanje obvezna je, bez odgode, o namjeri objavljivanja ponude za preuzimanje dostaviti obavijest Agenciji, ciljnom društvu, burzi i uređenom javnom tržištu na kojem je odobreno trgovanje dionicama ciljnog društva, te istu bez odgode objaviti.
(3) Objavljivanjem obavijesti iz stavka 2. ovoga članka, za osobu koja namjerava izvršiti preuzimanje nastaje obveza objavljivanja ponude za preuzimanje pod uvjetima i na način određen ovim Zakonom.
(4) Obveza objavljivanja ponude za preuzimanje nastaje i u slučaju kada ponuditelj objavi obavijest koja ne sadrži podatke iz članka 22. stavka 1. točke 1., 2., 3. i 4. ovoga Zakona i/ili je objavi na drugi način, a iz objavljene obavijesti je razvidno da ponuditelj, samostalno ili djelujući zajednički, ima namjeru izvršiti preuzimanje ciljnog društva.

Pošto mi je jako teško to suvislo pratiti, rezimirao bih samo da ja iz toga zaključujem da je obveza nastala neki dan i da se računa prosjek do tog dana.

Treba nam pravnik. Sa malo volje i slobodnog vremena. Inače smo propali. [cool]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off


Treba nam pravnik. Sa malo volje i slobodnog vremena. Inače smo propali. [cool]

Ma kakav pravnik, i sama HANF-a će sa ovime imati puno problema? [smiley]

Kad bi recimo OMV dao ponudu za kupnju u toku same ponude MOL-a? Kako se njemu računa minimalna tromjesečna cijena? Koji je njegov datum nastanka obveze?
(To je neki ludi scenario da OMV da konkurentsku ponudu za preuzimanje 75% dionica, a MOL mu prepusti kupnju ne odgovarajući na povišenu ponudu.)

MOL nije ništa objavio i bilo bi lijepo da mu reknu ako je nastupila obveza.. ako je obveza nastupila HANFA bi se trebala izjasniti a ne da samodol šuti ko p..a

ponuda za preuzimanje nije objavljena i to je to.. neke namjere, mi bi možda isl. se ne broje..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

prema tome, sve ovo ulazi u prosjek [tongue]

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

a prema tome, možda ih i omv malo zahebava

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

Dobra večer. Premijera. Imate na stranicama vlade RH zvukovnu snimku konferencije za novinare premijera od 16.07.2008. Vaš link Treba obratiti pažnju na dio kad odgovara na pitanja u vezi INE. Kad govori o cijeni prodaje dionica glas iz pozadine suflira 20%. E sad je majka svih pitanja koja je cijena misljena za obracun tih 20%? MOLova ponuda ili minimalna prema HANFINOM pravilniku? Je li moguće da su to onda parametri u kojima će se kretati cijena, a ne naše puste želje i velike gladne oči.

bogat čovjek nema briga, samo zadovoljstva

koje muljanje, ko u školi..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

Ma rekao ja da je cijena išla 20% od kako se spominje preuzimanje (unazad mjesec-dva)!
Sa 2200 na 2900. (+ 20%)

Čekamo sutra da se OMV javi!
[thumbsup]

New Report

Close