INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Kolko sam ga ja shvatio Polančec bi to dao za 2500 kuna.Spominjao je da je minimalna vrijednost sad 500 usd. Po toj cijeni ja ih rađe sve zapalim.

Par dana navlačenja i eto optimista, a kad je bila 2.200 kn niko nije htio kupovat. Mađari će sigurno ponuditi ispod 2.500 kn…
[/quote]

Pa neka ponudi MOL jer doći će i drugi, bitna je ponuda jer tako je i PLIVA krenula…….. evo ide i INA i sve se otvorilo, po 3500 Kn bi s lakoćom prošla cijena INE ukupni 35 milijardi Kn, ili 7,60 milijardi dolara……
[/quote]

Ja se slažem s ovim. Samo je trebalo malo pričekati. Naime dobit iz INE je isisana u trećem i četvrom tromjesečju prošle godine jer je HDZ kupovao izbore jeftinim gorivom (to je onaj predstavnik trebao reći jasno i glasno, a ne socijalna politika. još će im i glasova navući, kao socijalno osjetljivoj stranci). Za šest ili devet mjeseci u kojima bi INA trebala normalno poslovati fundamenti bi se značajno popravili. Drugo ono sa Polančecovih 300$ i 500$ je čista demagogija. Kada se prodavalo prvih 25% INA-e nafta je bila 30$ a danas je 140$. INA-ine rezerve nafte i plina vrijede neuporedivo više danas nego prije 5 godina, barem 5 puta više.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Tužno, tužno!
Ja znam da je svima interes prodati što skuplje,ali zašto se nitko ne pita:

1. Hrvatska navodno "mora" prodati svoj dio do 25% udjela (kako u INII tako i ustalim strateškim državnim podzećima) , prije ulaska u EU, a "truli" Europljani štite svoje kompanije i razmišljaju kako da ih vrate pod državnu kontrolu jer su svjesni da su privatizacijama ostali na "milost i nemilost" svima koji su puni love i sada rade na modernoj kolonizaciji, počevši od Rusa pa nadalje?

Isti ti Europljani mogu slobodno kupovati naše starteške kompanije. Probajte vi njihove!

2. Od ekstra povećanja prihoda u budžet mogla bi država otkupiti bar dio dionica tako da berem vrati većinski udjel

3. Ina nije samo profit i dionice i nije samo nafta!!!
Tu su plin, geotermalni izvori i izvori pitke vode, te sramotno niske koncesije za iskorištavanje (rudnih) bogatstava…tako da će nam stranci naš plin, naftu i ost. iskorištavati za kikiriki. Ne bojte se, neće im naša Vlada/e dići cijenu čak iako dođu neki novi ljudi na vlast, jer će to sigurno stajati malim slovima u ugovoru.

4. plin umjesto da skladištimo kroz godinu, koliko mi je poznato, izvozimo po niskoj cijenia, a zatim uvozimo po visokoj u sezoni grijanja, a dio i spaljujemo…kao glupi smo sagraditi skladišta, a time gubimo milijune, možda i milijardu/e. Time je i umanjena vrijednost INA-e, a investiranjem u skladišta povećala bi se vrijednost kompanije. Da ne pričam koliko gubi država, tj. svi mi.

5. geotermalni i izvori pitke vode….budućnost i strašna vrijednost. Neprocjenjivo!

Uistinu mi je "preko glave" priče da je država loš gospodar. Pa naravno da jest kada pojedinci (uglavnom na vlasti ili iz sjene) ne gledaju državni, već svoj interes, pa namještaju stvari kako im paše, gledajući samo svoj "džep" i zaglupljuju mase svojim konstantim ponavljanjem pomno odabranih informacija.
Uostalom, ako ste gledali večerašnju emisiju, znate dobro da su svi gosti elegantno prešutjeli nekoliko puta ponovljeno pitanje :"zašto prodajemo INA-a, baš sada…" i pokušali to kamuflirati nekakvim obvezama i rokovima i sl.

Zar je moguće da većina ljudi u ovoj zemlji misli i gleda toliko kratkoročno i špekulativno da ne vidi da ćemo nakon ovakvih prodaja, kao i najavljene prodaje/privatizacije HEP-a te komunalnih poduzeća, u kratkom vremenu nešto zaraditi, a zapravo najviše izgubiti SVI MI.
Jer ne zaboravite, vaš/naš će se zarađeni kapital, od ove i sl., istopiti, a sve ćemo mi to strancima masno vratiti i to s kamatama, kroz skuplje usluge i rečene proizvode.

Ako treba, hajdemo jednu javnu peticiju PROTIV daljnje prodaje INA-e i ZA povećanje državong vlasništva, ali uz bolje kontrole i mogućost rukovođenja i od proporcionalnog dijela "malih" dioničara pa će nam ljubimica kroz neko vrijeme vrijediti puno, puno više, a narod imati bar djelić izgubljenog ponosa.

Pozdrav svima i nadam se da nikoga ne uvrijedih

P.S. Nisam ni castrovski komunist i posjedujem dionice INA-e, ali neke stvari jednostavno ne mogu prožvakati.


Inace, moram se malo posuti pepelom.

Razgovaro sam sa svojim savjetnikom za trgovacko pravo. Kaze on da to sto je MOL/odvjetnik nazvao ponudu "dobrovoljnom" nema nikakve veze.
Ja sam naime mislio da postoji posebna podvrsta javne ponude koja se zove "dobrovoljna" (jer MOL jos nije u obvezi) i da za nju postoje posebna pravila.
Medutim, kaze mi covjek da to nije istina i da je kljucna stvar u pismu teza da Mol i vlada djeluju skupa, jer se time MOL izvlaci iz obveze potencijalnog placanja (ili barem drzanja garancije) za Vladine dionice, nego samo free float. Kao sto znamo MOl nema bas kesa, pa mora stediti gdje stigne.

E, sad, jedino da Vlada ili netko treci pokaze da ne djeluju Mol i Vlada skupa, e to bi bio biznis….

O tome sam pričao na drugom forumu, oni djeluju zajednički po ZOP i time zapravo samo MOL može daljnje stjecati dionice jer HFP to po zakonu o preuzimanju ne može.

Na taj način MOL ispunjava obvezu objavljivanja ponude za ubuduće, jer sama dobrovoljna ponuda i iskazivanje namjere postaje obvezujuće i time obvezna ponuda za preuzimanje po ZOP zbog osjetljivosti takvih informacija na cijenu dionica.

Kada se ponuda provede i istekne rok od 28 dana, a uzevši u obzir da cijena ne bude atraktivna, malo ljudi će prihvatiti ponudu i MOL će trebati malo sredstava za podmirivanje toga.

Kasnije će MOL i HFP temeljem članka 14. stavka 9. ZOP zamijeniti dionice i MOL neće trebati objavljivati daljnje ponude…

Pozdrav


Inace, moram se malo posuti pepelom.

Razgovaro sam sa svojim savjetnikom za trgovacko pravo. Kaze on da to sto je MOL/odvjetnik nazvao ponudu "dobrovoljnom" nema nikakve veze.
Ja sam naime mislio da postoji posebna podvrsta javne ponude koja se zove "dobrovoljna" (jer MOL jos nije u obvezi) i da za nju postoje posebna pravila.

Medutim, kaze mi covjek da to nije istina i da je kljucna stvar u pismu teza da Mol i vlada djeluju skupa, jer se time MOL izvlaci iz obveze potencijalnog placanja (ili barem drzanja garancije) za Vladine dionice, nego samo free float. Kao sto znamo MOl nema bas kesa, pa mora stediti gdje stigne.

E, sad, jedino da Vlada ili netko treci pokaze da ne djeluju Mol i Vlada skupa, e to bi bio biznis….

U svmu tome mi ostaje nejasna motivacija OMVa. Zasto bi dali ponudu za 100% Ine?
Cini mi se preriskantna ova igra samo da bi se iscrpljivao MOl.
Ne znam. Nista mi vise nije jasno.
Osim da je Stern za deal s Molom, a to mi govori da je i Sanader za to.

Tvoj savjetnik je čitao krivi zakon. Uputi ga da pročita Zakon o preuzimanju dioničkih društava.
[wink]


http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2002/1391.htm

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Sve je to istina, međutim sad kad sam se nakrcao dionicama više nisam ni domoljub već bi samo htio zaraditi.

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table



http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2002/1391.htm
[/quote]

To je stari zakon, novi sa izmjenama i dopunama je ovaj:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3173.htm


Donekle je zabrinjavajuće što Polančec više nije rumen…

Vuk dlaku mjenja ali ćud NE! [pray]




http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2002/1391.htm
[/quote]

To je stari zakon, novi sa izmjenama i dopunama je ovaj:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3173.htm
[/quote]

——————————————————————————–

Imala država ugovor s Molom ili ne ako OMV ponudi cijenu od 3500 Kn po dionici a MOLova ponuda bude manja a manji dioničari prodaju dionice po 3500 a vlada ne proda, onda će se vlada naći u bezizlaznoj situaciji kada će i ona morati prodati po toj cijeni…….. jer lokalni izbori su tu———-

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

@ Small Fish

Nadam se da nas scenarij nije tocan [pray]

@ BIgBoss

Nitko ne noze kupiti 10% bez dopustenja Vlade.

Mol ne mora prodati svoj udjel. Mol ima neproporcionalno velika upravaljcka prava. Zamisli da OMV ima 50%+ a ne moze donijeti niti jednu stratesku odluku? Modernizacija Ine se nikada ne bi dogodila… nazalost. Hocu reci, ima Vlada materijala za svoje spin doktore….

Mol će ponuditi malo para, a igra na kartu diskontiranog tržišta plus dobija još 19% swapom. Ovo sve smrdi na preprodaju Rusima, al ne još. Za koju godinu, za skuplje pare. Sramota.

I'LL BE BACK

New Report

Close