INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Treba ovdje i spomenuti da u slućaju licitacije, koju svi priželjkujemo, Mol teško da će pristati te će je izbjegavati po svaku cijenu. To iz razloga jer financijski ne može parirati OMV-u koji s gotovinom stoji daleko bolje. Pa se slobodno može zaključiti da bi u tom slućaju Mol izgubio, što bi pak značilo da u njoj teško da bi i sudjelovao.
S druge pak strane OMV zasad ne može izgubiti jer mu "sva voda ide na njegov mlin", a u svakom trenutku može i odustaati ako mu tako bude odgovaralo. Sjetimo se igre Bara i Actavisa kod preuzimanja Plive. Actavis je digao cijenu kako bi iscrpio konkurenta i zatim odustao zadovoljan što neće preplatiti akviziciju i sretan što je konkurenta natjerao da plati što više.
Vlasnik dionica – Vlada RH bi svakako po logici dobrog gospodarstvenika trebala dionice prodati onome tko više ponudi. Takav je i bio epilog licitacije u slučaju Plive i jedino je ispravan. Tko ponudi više, prodano i točka.
Osim u slučaju da je strateški interes RH u ovom trenutku da uđe u vlasništvo Mola i da se ne rasprodaje sve što vrijedi. No ne znam da bi ova druga opcija našla plodno tlo u Vladi, dosad nikad nije bilo tako i bilo bi to iznenađenje.
Naravno tu su i problematične odrednice Ugovora s Molom za koje se može samo pretpostaviti što sve sadrže i koje bi mogle zakomplicirati situaciju. No nekakva muljaža bi ovaj put teško prošla, sad kad su pristupni pregovori s EU u visokoj fazi i vremenski vrlo stiješnjeni, kad si ne možemo dopustiti nove kikseve, jer bi u suprotnom u EU mogli u paketu s Crnom Gorom i Albanijom.
U svako slučaju opcija s Omv-om mi je simpatična i kopka mi maštu koliko bi platili. I naravno u doba kada nafta postaje sve traženija roba da li bi im i uopće prodao?

INA: Na pomolu – licitacija?!
Autor/izvor: Mario Gatara

ZAGREB – Možda mađarsko-austrijski obračun iz perspektive upravljanja najvećom domaćom naftnom kompanijom i ne izgleda baš najbolje, no koga to zapravo briga? Jer iz perspektive malih dioničara, stvari naprosto izgledaju – sjajno.
A da se raspoloženje ulagača doista mijenja munjevitom brzinom, pokazuje pak odnos istaknutih naloga za kupnju i prodaju, koji nakon dugo vremena bilježi – suficit. Ili, jednostavnijim rječnikom rečeno, pozicije s kupovne strane, mjereno brojem ponuđenih (traženih) dionica, znatno su ojačale, nadmašivši pritisak s prodajne strane.

Vaš link

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE


INA: Na pomolu – licitacija?!
Autor/izvor: Mario Gatara

ZAGREB – Možda mađarsko-austrijski obračun iz perspektive upravljanja najvećom domaćom naftnom kompanijom i ne izgleda baš najbolje, no koga to zapravo briga? Jer iz perspektive malih dioničara, stvari naprosto izgledaju – sjajno.
A da se raspoloženje ulagača doista mijenja munjevitom brzinom, pokazuje pak odnos istaknutih naloga za kupnju i prodaju, koji nakon dugo vremena bilježi – suficit. Ili, jednostavnijim rječnikom rečeno, pozicije s kupovne strane, mjereno brojem ponuđenih (traženih) dionica, znatno su ojačale, nadmašivši pritisak s prodajne strane.

Vaš link

Izgleda da je Sanader već odlučio ili povećava pritisak na OMV da iznesu ponudu ( ili je podebljaju ) !

Vaš link

Imate na business.hr, izjavu Premijera Sanadera, ustvrdio da je samo MOL u igri i to po svoj prilici definitivno, tako da utrka MOL-a i OMW-a kao teza apsolutno otpada, samim time i očekivani porast cijene u tom pravcu.

Gatra kasni sa inf.



INA: Na pomolu – licitacija?!
Autor/izvor: Mario Gatara

ZAGREB – Možda mađarsko-austrijski obračun iz perspektive upravljanja najvećom domaćom naftnom kompanijom i ne izgleda baš najbolje, no koga to zapravo briga? Jer iz perspektive malih dioničara, stvari naprosto izgledaju – sjajno.
A da se raspoloženje ulagača doista mijenja munjevitom brzinom, pokazuje pak odnos istaknutih naloga za kupnju i prodaju, koji nakon dugo vremena bilježi – suficit. Ili, jednostavnijim rječnikom rečeno, pozicije s kupovne strane, mjereno brojem ponuđenih (traženih) dionica, znatno su ojačale, nadmašivši pritisak s prodajne strane.

Vaš link

Izgleda da je Sanader već odlučio ili povećava pritisak na OMV da iznesu ponudu ( ili je podebljaju ) !

Vaš link
[/quote]

S kim je ono Sanader dobar prijatelj?
Hm,hm.
Nije s nekim Mađarom koliko se sjećam.
Ako me sjećanje dobro služi, mislim da je s Wolfgangom Schuessellom.
Čini mi se da je on Austrijanac, a bogami čini mi se da je i Hypo banka austrijska,
a da ne pričam da je Austrija daleko najveći ulagač u Hrvatskoj.
A otkud je ono OMV?

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

On je za zamjenu dionica i čeka da vidi kaj će omv ponudit. Pa nisu danas na kupnji bili mali ulagaći već veliki. Oni su vjerojatno bolje informirani od nas. Nisu sigurno uzeli kao temelj za kupnju članak u businessu. Nego vjerojatno imaju provjerene informacije. Nije bitno tko kupi, mol ili omv bitna je cijena po kojoj će kupiti !!!

Izgleda da je Sanader već odlučio ili povećava pritisak na OMV da iznesu ponudu ( ili je podebljaju ) !

Vaš link
[/quote]

Sve je to u redu ali što ako OMW ponudi daleko višu cifru?
Ovo je zicer

Mislim da Premijer ne bi sebe diskreditirao sa ovakvim izjavama, da je htio zatezati udicu, izjavio bi nešto posve neodređenije, tako da i dalje bude sve u igri.

Ovom izjavom on se odredio kategorički.


Mislim da Premijer ne bi sebe diskreditirao sa ovakvim izjavama, da je htio zatezati udicu, izjavio bi nešto posve neodređenije, tako da i dalje bude sve u igri.

Ovom izjavom on se odredio kategorički.

Izjavio je on kategorički i da neće isporučit generale

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

31 milja na spekulaciju nevjerujem.


31 milja na spekulaciju nevjerujem.

Naravno.
Ali insideri su za ovo znali već otprije 3-4 dana, jer je rast počeo upravo tada.
Danas je reakcija na jučerašnju vijest, a sutra…………

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

Evo počeli već austrijanci raditi pritisak na sanadera

Vaš link

New Report

Close