INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Za nas male dioničare puno bi bilo bolje da se dogodi ono što piše današnji jutarnji
odnosno ljubo jurčić
http://www.jutarnji.hr/novac/vijesti/clanak/art-2008,5,31,,121357.jl

Nakon Molovog preuzimanja kontralnog paketa INE gubi se priemija koju dionica sada ima a koja je ekvivalent preuzimanju.
Dobra strana je da će MOL diktirati cijene derivata a na njih će u tom slučaju manje utjecati Vlada.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


pitam se koliko je u interesu svih nas zamjena dionica INE i MOL-a ?
gledajući na to kao priliku za rast cijene i dobro unovčavanje dionica malih investitora sasvim je OK, ali istovremeno izgubiti kontrolu nad cijenama zbog gubitka većinskog vlasništva čini mi se kontraproduktivno jer svu zaradu od dionica ćemo svi skupa lijepo vratiti MOL-u kroz veće cijene goriva, plina i uz sve to izgubiti ono najvrijednije u INI – rezerve nafte i plina , znači resurse koji mogu biti samo skuplji s vremenom…a da ne govorim o lančanim poskupljenjima do kojih će nakon toga dolaziti na što vlada više neće imati ama baš nikakvog utjecaja…tako da mi ova priča sliči onoj staroj " ubiti vola zbog kilograma mesa…"
…osobno bih radije bio u manjem dobitku na dionici INE uz kontroliranu cijenu energenata nego da zaradim nekoliko tisuća kuna koje ću potrošiti kasnije na veće cijene goriva i energije…žalosno ali dugoročno smo svi na gubitku… [bye]

Ni ja ne kuzim ovaj post.
Dakle ti bi kao dionicar INe, dakle jedan od vlasnika radije da jeftinije narod placa naftu na benziskoj nego da tebi tvoje vlasnistvo raste, barem sam ja tako skuzio…
Ina je privatna firma, kakva kontrola Vlade, di ti zivis, evo ti PTKM pa pogledaj sto je direktna kontrola i na ciju stetu..

Efektivno Ina je svrsena prica.
Madjari imaju vec kontrolni paket + INA vise nije netko tko ce se siriti i nekoga kupiti vec je meta akvizicije, stoga nam jedino moze biti u cilju da se skupo prodamo.
Da li je sad vrijeme dok je naftni boom ili malo pricekati pa jos usicariti kunu vise, pitanje je za Vladu.

Molu Ina i ne znaci bas toliko puno koliko se zeli prikazati.
resursi mozda, rafinerije sigurno ne jer Mol ima jednu od najmodernijih rafinerija u Europi.

Iskreno mislim da je OK trenutak za dati ostatak Ine Molu jer su dosta zagrizli i pristati ce na dobru premiju da se zastite od OMV-a.
Visina omjera zamjene u ovome trenutko igra dosta za Inu tako da mislim da dionicari Ine sigurno dobivaju dok se Mol brani da ne postane Ina a par godina..

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Visina omjera zamjene u ovome trenutko igra dosta za Inu tako da mislim da dionicari Ine sigurno dobivaju dok se Mol brani da ne postane Ina a par godina..

Jel bi ti bio problem malo pojasniti što si mislio u ovom zadnjem navodu?

Osobno sam zabrinut glede omjera zamjene dionica, moguće je da ti pričaš o nečem drugom, a baš bi me zanimalo tvoje mišljenje na tu temu.

Bojim se da je naša vlada loš pregovarač (iako je u poziciji da traži poštenu cijenu jer je MOL najveći dobitnik kroz share swap). A ako bi omjer zamjene bio nepovoljan po Inu, to bi se sigurno odrazilo na cijenu dionice. Naravno, možda nas i iznenade, ali…

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Ovo su tipična kratkoročna razmišljanja. Kupi za 5 i prodaj za više. Može i za 5,5 samo da se zaradi. A svi ovi stranci kupuju da bi dugoročno zarađivali i to puno više. Što to znači za nas male ribice. Pa dionica bi trebala nama osigurati bolju budućnost pa i biti dio nasljedstva za slijedeću generaciju. Jako je bitno da država zaštiti interese građana Hrvatske i da se ponaša kao što bi se ponašao stranac kada bi preuzeo INA-u. Možda je sve jasnije na stranicama HT, a umjesto HT upišite INA. Ili dobiti banaka ili osiguravajučih društava ….


Ovo su tipična kratkoročna razmišljanja. Kupi za 5 i prodaj za više. Može i za 5,5 samo da se zaradi. A svi ovi stranci kupuju da bi dugoročno zarađivali i to puno više. Što to znači za nas male ribice. Pa dionica bi trebala nama osigurati bolju budućnost pa i biti dio nasljedstva za slijedeću generaciju. Jako je bitno da država zaštiti interese građana Hrvatske i da se ponaša kao što bi se ponašao stranac kada bi preuzeo INA-u. Možda je sve jasnije na stranicama HT, a umjesto HT upišite INA. Ili dobiti banaka ili osiguravajučih društava ….

evo ja priznajem da ne kontam o čemu se tu radi? [undecid]


Visina omjera zamjene u ovome trenutko igra dosta za Inu tako da mislim da dionicari Ine sigurno dobivaju dok se Mol brani da ne postane Ina a par godina..

Jel bi ti bio problem malo pojasniti što si mislio u ovom zadnjem navodu?

Osobno sam zabrinut glede omjera zamjene dionica, moguće je da ti pričaš o nečem drugom, a baš bi me zanimalo tvoje mišljenje na tu temu.

Bojim se da je naša vlada loš pregovarač (iako je u poziciji da traži poštenu cijenu jer je MOL najveći dobitnik kroz share swap). A ako bi omjer zamjene bio nepovoljan po Inu, to bi se sigurno odrazilo na cijenu dionice. Naravno, možda nas i iznenade, ali…

[/quote]
Pa Ini se nigdje ne zuri a Molu malo gori pod petama da spremi svoje dionice na sigurno.
Mol ovime dobiva neki control premium..
Mra se odraziti u vecoj valuaciji Ine naspram Mola.
Ne apsolutno vec relativno tako da ce i omjer zamjene biti povoljniji za Inu.
Ako Polancec ima muda tako reci…

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

apsurdno je da mađari čine sve, čak i krše zakone da bi se zaštitili od preuzimanja, a mi radimo totalno suprotno, mi ćemo prodat i jeftinije ako treba samo da nešto nabrzinu zaradimo, ne pišem kao dioničar već kao građanin Ljepe Naše

&

Pa recimo nesto sto su na ovoj strani napisali kolege Leconte i Blade. No, to je nacin razmisljanja. Dugorocno. Eto ovako za razmisljanje: trenutno je aktualno na temi HT, rasporediti visak od cca. 5 miljardi kuna. Taj visak su uplatili gradjani Hrvatske, a pola ce najvjerojatnije napustiti HR. I tako godinama. Nisam protiv stranih investicija, dapace, ali sam protiv preuzimanja pojedinih segmenata kao sto su energetika, zemlja, prirodni resursi.


Pa recimo nesto sto su na ovoj strani napisali kolege Leconte i Blade. No, to je nacin razmisljanja. Dugorocno. Eto ovako za razmisljanje: trenutno je aktualno na temi HT, rasporediti visak od cca. 5 miljardi kuna. Taj visak su uplatili gradjani Hrvatske, a pola ce najvjerojatnije napustiti HR. I tako godinama. Nisam protiv stranih investicija, dapace, ali sam protiv preuzimanja pojedinih segmenata kao sto su energetika, zemlja, prirodni resursi.

Nije cca 5 nego cca 3 milijarde, molim malo točnosti kod izjava. 2 milijarde kuna nije za baciti. [lol]

Spike o tome tko je uplatio, i gdje će novac otići su suvišne. Zna se kako tvrtka zarađuje novac i zna se tko su većinski vlasnici, sve ostalo je suvišno spominjati.

Iako se konceptualno ja slažem s tobom, nismo trebali rasprodati naše prirodne resurse, ali znaš što je novo? To je već napravljeno i nema nam koristi od kukanja. Jedino što je sada zanimljivo je od ovih resursa koji su još ostali, a "schedulirani" su za prodaju, uzeti što više.

A u modernom svijetu, novac ne poznaje granice, cijeli svijet je jedno veliko selo.

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Apsurdno je više raspravljati što je bilo ili što bi bilo da je bilo .
INA na sreću još uvjek nije u većinskom vlasništvu MOLA .
Priznam teško će mo se tome oduprjeti , ali bar ovaj put ako
Polančec dobro bude vodio pregovore o zamjeni dionica može se
stanje donekle uravnotežiti .
Mali dioničari bi iz toga svega čak i mogli profitirati . [thumbsup]

Bilo kako bilo, dionica se i dalje akumulira, uglavnom od strane ZABA-e (mirovinski i dva skrbnička, fondovi?). SDA Top 10 za proteklih tjedan dana – 3 dana namire:

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Licitacija je krenula ?!?

OMV Vladi i Braniteljskom fondu šalje ponudu za 26% Ine

Vaš link

New Report

Close