INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pričalo se da će se stotine milijuna od HT-ove dividende upucati nazad na Burzi.Je li to možda lova kojom je jučer kupovano za 25 milijuna kuna dionica INE?? [shocked]

Večeras u Brisanom prostoru glavna tema: <>
Baš me zanima tko će gostovati u emisiji?


Pričalo se da će se stotine milijuna od HT-ove dividende upucati nazad na Burzi.Je li to možda lova kojom je jučer kupovano za 25 milijuna kuna dionica INE?? [shocked]

Znati ćemo više slijedeći tjedan. Procjenjujem da su mirovinci prošli tjedan i početkom ovog povukli dio sredstava iz OIF-ovo kako bi ih spriječili da reinvestiraju dobit i podignu cijene dionica na više razine.
Indikativno je da je PBZ/CO mirovinac počeo kupovati veće količine HT-a nakon dugo vremena. To mi govori da je PBZ OIF, vjerojatno equity, pod velikim pritiskom. U prilog tome ide i činjenica da se prodaje velika količina BLSC i ATPL. Dobro je da PBZ invest ne prodaje INA-u, baram nije prošli tjedan, a da ZB Invest dokupljuje. Za mene je glavna nepoznanica ovaj ZABA skrbnički na poziciji 9, a za koga sam uvijeren da nije OIF. Kupio je skoro 9000 u zadnjih 10 dana, oložio cca 70 M do sada. Koliko namjerava kupiti i na kojim razinama ? Ja osobno nevjerujem da je to MOL, OMV, LUKOIL ili bilo koja druga naftna kompanija. Nadam se da se radi o nekom većem investitoru koji bi na ovoj dionici mogao postati konkurencija mirovincima.
Uz ovako jadne i siromašne OIF-ove mi očajnički trebamo neku konkurenciju mirovincima, velike strane ulagače. Teško je vjerovati da će stranci značajnije dolaziti na našu burzu dok god postoji BF.
Oni zaziru od burzi na kojima politika ima veliki utjecaj, i gdje politika koristi burzu za kupovanje glasova. Drugi razlog su enormna porezna opterećenja i skupa a nefikasna država. Teško je očekivati velike zarade i veliki rast uz ovako skupu državu. Države sa visokom nezaposlenošću nisu nikada osobito primamljive. Otuda tako primamljivi P/E odnosi u Poljskoj.
Kupaca na ovim razinama je mnogo, no i količine koje radnici donose na burzu su velike. Stoga i ovakav promet i ovakve razine. Najveća mana ove dionice je loša vlasnička struktura. Čak ni inflacija ne bi trebala biti problem. Oil stocks su dobro mjesto za pobijeći od inflacije, pogotovo kad je uzrok rast cijena nafte. Zbog toga se danas oil-stock-rich FTSE drži mnogo bolje nego DAX i CAC.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Večeras u Brisanom prostoru glavna tema: <>
Baš me zanima tko će gostovati u emisiji?

mozda polancec?

Ideje naše benzin Vaš!

Znati ćemo više slijedeći tjedan. Procjenjujem da su mirovinci prošli tjedan i početkom ovog povukli dio sredstava iz OIF-ovo kako bi ih spriječili da reinvestiraju dobit i podignu cijene dionica na više razine.
Indikativno je da je PBZ/CO mirovinac počeo kupovati veće količine HT-a nakon dugo vremena. To mi govori da je PBZ OIF, vjerojatno equity, pod velikim pritiskom. U prilog tome ide i činjenica da se prodaje velika količina BLSC i ATPL. Dobro je da PBZ invest ne prodaje INA-u, baram nije prošli tjedan, a da ZB Invest dokupljuje. Za mene je glavna nepoznanica ovaj ZABA skrbnički na poziciji 9, a za koga sam uvijeren da nije OIF. Kupio je skoro 9000 u zadnjih 10 dana, oložio cca 70 M do sada. Koliko namjerava kupiti i na kojim razinama ? Ja osobno nevjerujem da je to MOL, OMV, LUKOIL ili bilo koja druga naftna kompanija. Nadam se da se radi o nekom većem investitoru koji bi na ovoj dionici mogao postati konkurencija mirovincima.
Uz ovako jadne i siromašne OIF-ove mi očajnički trebamo neku konkurenciju mirovincima, velike strane ulagače. Teško je vjerovati da će stranci značajnije dolaziti na našu burzu dok god postoji BF.
Oni zaziru od burzi na kojima politika ima veliki utjecaj, i gdje politika koristi burzu za kupovanje glasova. Drugi razlog su enormna porezna opterećenja i skupa a nefikasna država. Teško je očekivati velike zarade i veliki rast uz ovako skupu državu. Države sa visokom nezaposlenošću nisu nikada osobito primamljive. Otuda tako primamljivi P/E odnosi u Poljskoj.
Kupaca na ovim razinama je mnogo, no i količine koje radnici donose na burzu su velike. Stoga i ovakav promet i ovakve razine. Najveća mana ove dionice je loša vlasnička struktura. Čak ni inflacija ne bi trebala biti problem. Oil stocks su dobro mjesto za pobijeći od inflacije, pogotovo kad je uzrok rast cijena nafte. Zbog toga se danas oil-stock-rich FTSE drži mnogo bolje nego DAX i CAC.

Twixer, fantaastična analiza, svaka čast!

Jedino bih se osvrnuo na jedan detalj, a to je povlačenje sredstava iz OIF-a od strane mirovinskih, nisu li mirovinci već povukli veliku većinu tih sredstava proteklih mjeseci? Nekako sam se nadao kada su već s time napravili darmar na tržištu da je barem sada to iza nas.

Znam, trebalo bi otići na hanfine stranice i provjeriti u par excelova, ali toliko toga bi trebalo… [wink]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Dizel u Njemačkoj prvi puta skuplji od benzina

Dizel je na njemačkim benzinskim crpkama u četvrtak po prvi puta u povijesti distribucije mineralnih goriva u Njemačkoj po cijeni prestigao benzin.

http://www.seebiz.eu/hr/valute-i-robe/dizel-u-njemackoj-prvi-puta-skuplji-od-benzina,16013.html




moje mišljenje je da je sada puno više ljudi više educirano o dionicama. večina više neće biti ovce za šišanje, ali naglašavam VEČINA… cijena bi mogla malo dolje ali ne puno i ne na duze vrijeme

sumljam ako se podrška povuće onda da! Problem je u tome što još ima dionica kod pućanstva zašto dizati koda se treba još nadokupiti, to smo prošli tijedan i vidjeli kako ćekaju samo da prodaju [proud]
[/quote]

Podrška vjerojatno testira dokle mogu ići. Ako nanjuše krv (puno malih na prodaji) povući će se i niže. Danas su se povukli za 100 (sa 2600 na 2500), sutra ćemo vidjeti. Osobno mislim da neće baš puno malih izlaziti, tako da ništa od većeg diskonta. Ali kako je kišno vrijeme vani možda bude par neočekivanih prodaja isprovociranih nervozom, razmišljam da i ja ubodem još malo. [cool]
[/quote]
Zamisli ako je istina to što kažu da je Bosna puna nafte, pa iz Siska će se direktno spojiti i crpiti pa gdje će biti kraj? [lol] [lol] [lol]

Dobar, Loš, Zao

JASMINKO Umičević: Bez pada dolara litra benzina stajala bi od 12 do 13 kuna

Investitori upotrebljavaju naftu kao sredstvo ‘hedginga’. Veliki se ulagači sve višom cijenom nafte osiguravaju od budućeg pada vrijednosti američke valute. Taj špekulantski element odgovoran je za 20 posto današnje cijene nafte

http://www.liderpress.hr/default.aspx?sid=44723

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

U "Brisanom prostoru" interesantno vrednovanje kompanija MOL, INA i PETROL od strane Šterna. Pa da ponovim.
2000. god. MOL-2 milijarde dolara, INA -1 milijardu dolara, PETROL 220 000 milijuna dolara
2008. god. MOL-14 milijardi eura, INA – 3 milijarde eura(tržišna), PETROL 1,9 milijardi eura.

U periodu od 23.03. do 23.05. protrgovano 108.017 dionica. To predstavlja cca. 1% od sveukupnih 10.000.000 dionica INA-e.

od toga najveći broj kupija AZ fond

dan je pametniji od noći


U "Brisanom prostoru" interesantno vrednovanje kompanija MOL, INA i PETROL od strane Šterna. Pa da ponovim.
2000. god. MOL-2 milijarde dolara, INA -1 milijardu dolara, PETROL 220 000 milijuna dolara
2008. god. MOL-14 milijardi eura, INA – 3 milijarde eura(tržišna), PETROL 1,9 milijardi eura.

Vrlo zanimljiva procjena….MOL i Petrol vrijede 7 puta više, iako se bave rafiniranjem i prodajom, a INA, koja ima i proizvodnju, samo 3 puta više. Možda se čovjek predomisli kad gorivo skoči na preko 10Kn….

New Report

Close