INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Zamjena bi bila izrazito štetna za INU jer bi Mol utopio svoje dionice koje je otkupio zbog zaštite i bez dodatne kune stekao paket od 44%. Onda za male pare može kupiti još 7% na burzi (BF, zaposlenici) i postaje većinski vlasnik za kikiriki. Kao takav zaštitio je svoje dionice koje Ina neće moći prodati i postaje gospodar ulaganja (ZAUSTAVLJA SVE) u INI. Mol ima rafinerije i nebi mu bilo u interesu obnoviti naše već bi te pare već pretočio u svoje ciljeve ili prodao rafinerije. Be mojte se zavaravati Molom. To je nelijepa tvorevina.
Ina i država ne dobivaju praktički ni kune, a gube skoro sve. Dobijaju jedino državu koja će PRVA RATIFICIRATI SPORAZUM ZA NATO. A to ne znači ništa dok ga ne potpiše i zadnja članica uz to što je to samo formalno slaganje.
Uglavnom NAJ—BA SMO ako to bude. I ja i mi i svi mi skupa zajedno sa mnom.[smiley]

Stock swap je od velikog interesa MOLu, jer čuva cache koji ima (za obranu od preuzimanja), a s druge strane s njihov trezor oslobađa limita od 10% dionica pa može i dalje otkupljivati. Tim potezom bi se MOL praktično odbranio od preuzimanja.

Cijena dionica MOLa je trenutno napuhana zbog borbe oko preuzimanja. Kada nestane te “prijetnje” cijena dionica MOLa će značajno pasti, dok će MOL za INU morati objaviti javnu ponudu (koja će zbog zakonskih propisa morati biti viša od trenutne cijene). Uticaj države na cijene naftnih derivata i plina će se smanjiti, što znači profitabilnost na razini ostalih naftnih kompanija.

E sad, što će MOL napraviti s rafinerijama…to je dobro pitanje. Čak i ako ih proda…zašto bi to bilo loše za dioničare?

Za cijelo vrijeme ove korekcije,ili možemo reči “sloma burze”,Ina je jedina dionica koja se itezivno branjena.
OMF očito imaju neku informaciju,koja nama nije poznata.
Imam dosta INE i razmišljao sam da ju prodam,jer nije drastično pala i odem u dionice koje su doživile katastrofu,ali nakon dugoga razmišljanja,ostajem u INI.
Žao mio je OMF,ali nema prodaje!

To je sve naređeno iz vlade kako dionica ne bi previše pala, pa bi svi branitelji krenuli u stampedo sa rasprodajom udjela. S trenutačnim p/e je ina jedna od naskupljih dionica na zse.

Država bi trebala napraviti s INA-om ono štoće jednog dana napraviti stranac. I onda će P/E biti posve drugačiji i niko neće pričati o socijalnom programu itd. To je sigurno okrutno, ali zašto drugom omogućiti da jeftino kupi? Mnogi sigurno nebi prodavali da je dividenda bolja.

Danas je na 101 bio interviu tjedna sa Davorom Šternom pa si to probajte preslušati biti će te svi trunku informiraniji i pametniji.

who dares, wins


Danas je na 101 bio interviu tjedna sa Davorom Šternom pa si to probajte preslušati biti će te svi trunku informiraniji i pametniji.

Ono što bi mi htjeli čuti od Šterna to on neće sigurno reći javno.[sad]

damdam:

OPORTUNIST, 13.04.2008. u 09:32
E sad, što će MOL napraviti s rafinerijama…to je dobro pitanje. Čak i ako ih proda…zašto bi to bilo loše za dioničare?

Jedan od glavnih razloga skupog goriva je kroničan nedostatak rafinerijskih kapaciteta za proizvodnju Euro V kvalitete goriva.S tog naslova modernizacija Ininih rafinerija predstavlja veliki “forte” u budučnosti bez obzira na Mol ili još nekog drugog “aspiranta” na Inu.


Danas je na 101 bio interviu tjedna sa Davorom Šternom pa si to probajte preslušati biti će te svi trunku informiraniji i pametniji.

Pa prepričaj nam malo što je rekao u tom intervjuu?[wink]

U globalu reče da se sa privatizaciom ine kasni 10tak godina, a u to vrjeme je Slovenski Petrol narastao sa par sto milja na milijardu i pola a Mol (ne sjećam se točno) sa 4,5 milijardi na 20,30 dok je Ina ostala na 2 milijarde.
Po njemu je razmjena dionica dobro rješenje. Samo ne znam da li je dobro vjerovati Šternu pošto smo ga imali priliku vidjeti na djelu?!

who dares, wins


Danas je na 101 bio interviu tjedna sa Davorom Šternom pa si to probajte preslušati biti će te svi trunku informiraniji i pametniji.

Mislim da je sve kazano na tom crvenom radiju već poznato, te da su mediji opširno izvještavali o događajima vezano za našu naftnu industriju, usprkos tome što su neki od njih doslovce izmišljali priče o budućim projekcijama cijene određenih dionica.

Pazite ovo kolege: [color=blue]Prodati dionice Ine; ciljana cijena samo 1780 kuna[/color]

Upozorio bi vas kako analitičari ING-a, nisu napravili uopće analizu, već je navedena cijena, što me začuđuje.

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/energetika/analiza-prodati-dionice-ine%3b-ciljana-cijena-samo-1780-kuna,13002.html


Pazite ovo kolege: [color=blue]Prodati dionice Ine; ciljana cijena samo 1780 kuna[/color]

Upozorio bi vas kako analitičari ING-a, nisu napravili uopće analizu, već je navedena cijena, što me začuđuje.

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/energetika/analiza-prodati-dionice-ine%3b-ciljana-cijena-samo-1780-kuna,13002.html

To je par nadobudnih analitičara pogledalo odnose P/E i nakon pet minuta donijelo zaključak. Čudi me da se tako lako mogu objavljivati razne preporuke i da nitko ne snosi posljedice, bez obzira u kojem smjeru cijena otišla.
Merrill Lynch koji je bio savjetnik vlade za IPO Ine je predlagao gornju granicu raspona u IPO-u, znači 1900 kn. A ta cijena je prema njihovom mišljenju bila 10-30 posto ispod fer cijene, što je uobičajena praksa kod ovakvih IPO-a. I sad se nađu neki analitičari koji odokativno ocjenjuju vrijednost dionica [angry] .

New Report

Close