INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


.- Rus kupuje MOL, sad ima 5% udjela u njemu – cijena MOL-a također pada na velikim volumenima, ..

Merrill Lynch je jučer ponovio svoju preporuku za kupnju dionica, navodno je Gazprom zainteresiran za ulazak u partnerstvo i vlasničku strukturu MOL-a.
http://www.cartmann.com/smf/index.php?topic=101.0

nikad prije se nije desila ovakva situacija. mnogo dionicara. vecina blage veze nema o tome sta je dionica i koliko vrijedi. mnogo natpisa na forumima o vrijednosti dionice, od 4000 do 5000. predvidanja, temeljena na optimizmu. duboko u dusi svi znaju da ne moze vrijediti toliko. najgori nacin upoznavanja s trzistem kapitala. hvala HDZ. krali ste nas. jako dugo. ali ste nas i poducili necemu. dali ste nam, i onda oduzeli. nikako nenajavljeno, predvideno i ocekivano. ali euforicari nisu slusali. sad stize najteza lekcija. lekcija realizma. i samo nekolicina nece odustati. kad bi izracunali zaradu, ni jedan od njih nebi odustao. ali zivot nije tako jednostavan. nikad nije ni bio.

Koliko ja poznam situaciju (a znam dosta ljudi koji su radili ili rade u INA-i), oni nisu glupi da ne razumiju da je zarada sigurna. E sad, hoće li ona biti 2.000 kn ili 1.000 kn po dionici ukoliko žele prodati odmah sljedećeg dana manje je važno. A, novac koji je poteban da bi se dionice kupile naći će velika, velika većina na ovaj ili onaj način. Osim toga, znamo da su mnogi Inaši (ne samo djelatnici na crpkama) zarađivali i još uvijek zarađuju solidne iznose van plaće.
Naravno da ima solidan broj onih koji žive od plaće, ali ako netko ne može doći do 20.000 kn za ulaganje s trenutnim povratom u ogromnom postotku – onda niti ne zaslužuje profit. Mislim da će takvih biti jaaaaaako malo.

"Ne brojite novac dok još sjedite za stolom."-profesionalni kockar


Osim toga, znamo da su mnogi Inaši (ne samo djelatnici na crpkama) zarađivali i još uvijek zarađuju solidne iznose van plaće.

Možda su nekoć zarađivali ogromnu lovu, ali danas od 4800 kn za vss sa 4 godine staža može nazvati solidnom 🙁


Možda su nekoć zarađivali ogromnu lovu, ali danas od 4800 kn za vss sa 4 godine staža može nazvati solidnom 🙁

a kada su to place bile vise nego danas? ma naravno da ce svi pokupovati…


Možda su nekoć zarađivali ogromnu lovu, ali danas od 4800 kn za vss sa 4 godine staža može nazvati solidnom 🙁

Riječ je bila o solidnim iznosima, a ne ogromnoj lovi.
Prije svih (a nisu jedini) mislio sam na radnike ,bivše i sadašnje, na benzinskim crpkama. Više je bilo načina, a ima ih i danas, kako su zarađivali po nekoliko svojih plaća van osobnog dohotka čak i mjesečno.
Inače, vjerojatno i sam znaš, pošto si Inaš, da obični kv ili sss radnik na pumpi (pa čak i zanimanja voćar-vinogradar, kovinotakar ili tapetar koja nemaju nikakve veze s poslom kojeg obavljaju) zarađuje dosta više od tebe sa vss. A, o uslužnosti i profesionalizmu takvih dao bi se napisati roman.

Da ne bude potpuno offtopic, mislim da su bivši i sadašnji djelatnici INA-e u povlaštenom položaju u odnosu na sve druge hrvatske radnike koji su imali priliku kupovati dionice vlastitih firmi jer njima nije ništa bilo garantirano, a ovdje to nije slučaj.

"Ne brojite novac dok još sjedite za stolom."-profesionalni kockar

Ljudi nemojte biti naivni. Ovaj pad cijene je umjetno izazvan. Radnici INE nisu neka sirotinja i neće prodavati dionice samo tako. Njima par desetaka tisuća kuna ne znaći ništa. Pozamjem nekoliko ljudi koji rade na pumpi kao obični pipničri, ne bi vjerovali koliku imovinu imaju. Kuće i vikendice na moru, skupe aute i tko zna koliko keša. Ja sa svojom inžinjerskom plaćom o tome mogu samo sanjati. Nemate pojma kakav je to biznis. Kad bi se samo smanjile mulajže na pumpama i sa cisternama dobit INE bi drastično porasla.[smiley4]

Meni osobno, a niti sveopćem razvoju situacije oko ovog drugog IOP-a INE, a to sam i naglasio u svom prethodnom postu, nije bitno koliko će radnika kupiti dionice po ovim uvjetima, tko koliko zarađuje i kakvo je čije poznavanje burze. Velika većina radnika sigurno će dionice kupiti, ali sigurno je da će biti i onih koji ih neće kupiti. Postoci jednih i drugih za sada su isključivo stvar percepcije i o njima se ne isplati raspravljati.

Ponavljam još jednom da mene interesira onaj drugi krug. Pretpostavlja se da je bivših i sadašnjih radnika INE između 40 i 45k što je između 600 i 675k dionica, a Vlada je rezervirala njih 700k. Za pretpostaviti je da će nakon prodaje ostati između 50 i 100k dionica koje će se, najvjerovanije, ponuditi u drugom krugu. Pitanje je koliko će dionica ostati za drugi krug i tko će imati pravo prvokupa. Ja vjerujem da će to biti radnici INE.

POzdrav


Da ne bude potpuno offtopic, mislim da su bivši i sadašnji djelatnici INA-e u povlaštenom položaju u odnosu na sve druge hrvatske radnike koji su imali priliku kupovati dionice vlastitih firmi jer njima nije ništa bilo garantirano, a ovdje to nije slučaj.

Ovo je površna, nepromišljena i neobjektivna izjava. Ima onih koji su puno više profitirali nego radnici INE, ali činjenica je da ima i onih koji su profitirali puno manje. Dakle, nikako ne stoji da su radnici INE najpovlašteniji.

Da se vratimo malo na privatizaciju 90-tih. U privatizaciji su mogli sudjelovati svi radnici u poduzećima u kojima su radili osim ondašnjih javnih poduzeća (INA; HT; HEP; HŽ itd.). Zakonom o privatizaciji radnicima javnih poduzeća ponuđena je mogućnost da upišu paket dionica u poduzeću u kojemu žle jer nije bilo predviđeno da će ikada imati pravo kupnje dionica poduzeća u kojima rade. Ovu priliku malo je tko iskoristio iz nekoliko osnovnih razloga:
– radnici koji su kupovali dionice u svojim poduzećima kupovali su ih jer su mislili da time kupuju svoja radna mjesta. Zašto bih ja koji nemam takve interese kupovao dionice, recimo, Tempa.
– za veliku većinu dioničarstvo je bilo nešto nepoznato.
– u dobra poduzeća je teško bilo ući jer su sve rezervirali radnici tih poduzeća. Dakle mogli ste birati između lošeg i goreg.

Mislim da nije potrebno ponavljati kako su radnici nekih poduzeća zahvaljujući privatizaciji postali bogataši (Adris, Pliva) jer je to svima poznato. Ja sam, naprimjer, upisao dva paketa dionica Kraša i kada sam ih dijelomično prodao 98′ g od toga novca kupio sam stan u Zagrebu od 45 kvadrata.

A što će dobiti radnici INE? 20.000 kn? I zbog tih jebenih 20.000 kn oni su najpovlašteniji u državi?

Pozdrav

U pravu si što se tiče činjenice da neće nešto posebno zaraditi. To stoji. Ali stoji isto tako i činjenica da će za razliku od mnogih drugih SIGURNO zaraditi. Jer ne treba zaboraviti da su mnogi izgubili na kupnji dionica vlastitih poduzeća, želeći, kako ti kažeš, spasiti radna mjesta.

Već mjesecima trubimo o dionicama radnika i kad će se realizirati ta priča.
Očekivao se ovaj broj dionica,ne i ova cijena,najmanje ovako rana izjava vlade i definiranje
cijene.
Analitičare fondova boli glava oko izračuna čitave priče.
-dolazi 600-700k dionica po prosječnoj cijeni 1400 kn
-pola će prodati odmah pola će čekati eventualne bonus dionice
-država mora dodati na pakete bonus krajem godine što će isto rušiti cijenu
-HT izlazi pred izbore
-fond branitelja ima veliki paket, ta priča isto dolazi na red
-trend poslovnih rezultata je u padu što je najvažnije,bitno je izvješće za 2q
-mol neće imati ni jednu dionicu plus 08.06. na računu
-p.r. mola bombardira lošim vijestima
-sve negativne priče su u udarnim terminima dnevnika
sisak,rijeka centar, rezervoari,ekolozi,minorni incidenti kao onaj prije par dana u urinju,
povećanje cijene derivata itd

Glasnogovornik IGH na neodređeno

vorda, ne miješaš li kruške i jabuke? Svi (radnici) koji su prije desetak ili petnaestak godina kupovali dionice raznih poduzeća (pa i Adrisa i Plive) nisu imali pregled situacije kakav danas imaju radnici INA-e. Oni ranije su mogli i izgubiti , a ne samo zaraditi novac. Kod Inaša ne vidim nikakvog rizika, samo je pitanje kako će se do tada kretati cijena, tj. hoće li zaraditi više ili manje.

"Ne brojite novac dok još sjedite za stolom."-profesionalni kockar

New Report

Close