INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

super24
…ne, ovdje smo zapeli protiv radnika jer su i oni mogli kupovati dionice kao mi, pa ako nisu tko im kriv.. ako je bilo receno da ce ih dobiti po povlastenim uvjetima, i ako tako stoji u zakonu, tako treba i biti… pa makar tebi i mreichu to skinulo 10% dobiti.. stvarno ne mogu vjerovati koji ste vi likovi

Kako misliš da to može skinuti dobit?

Nitko nije protiv radnika i njihovog prava na dionice. Još manje protiv zakona koji im to garantira. Samo sam napomenuo kako su i ti radnici već dva puta imali priliku na povlaštenu kupnju dionica, jednom u IPO-u i još jednom davno prije u privatizaciji kad su isto tako mogli upisati do 20000 DEM u bilo kojoj tvrtki u Hrvatskoj (recimo kao primjer u PLIVI) uz navedene popuste od 20%+1% po godini staža, kao što sam i ja upisao u “Plavoj laguni”, iako radim na HŽ.
Možda se njihovi sindikati sjete i na popust od 50% prilikom jednokratnog plačanja dionica pa to još prepolovi cijenu po kojoj će ih upisati. Ni protiv toga nemam ništa.
Međutim ako će se postupiti po zakonu onda je granica 700.000 dionica i ni jedna više od toga. Dakle želi se i više od tog broja dionica, naravno ako svi upišu. Ovdje sindikate ne zanima zakon.

Ovo sa tri godine počeka na raspolaganje dionicama za radnike ako žele koristiti popuste sam samo ovdje pročitao, mislim da je to u redu. Možda ne tri godine ali poček svakako.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Država je napravila pun k….. propusta i popušila previše love, počevši od prodaje molu.
Greška je bila kad se nije istovremeno dalo Inu na IPO i podijelilo radnicima dionice. U tom slučaju ovakvih priča ne bi bilo.

Što se sadašnjeg slučaja tiče samo odgoda prodaje “radničkih” dionica može sačuvati cijenu, jer će bez toga vjerojatna većina ići odmah na burzu i dići lovu, a neki će vjerojatno uložiti u fondove ili ostati trgovati na burzi, što za burzu ne bi bilo loše, ali za inine dionice kratkoročno bi.

Nisi izgubio, sve dok nisi prodao.

moze skinuti dobit tebi ako cijena padne 300 kuna.. no to nije ni bitno.. sto se mene tice, neka sve bude po zakonu i ono sto se reklo se treba izvrsavati.. koliko je posteno prema meni ili bilo kome drugome da radnici ine dobiju dionice ispod 1000 kuna komad je druga prica.. (a 22 dionice stvarno nisu nesto s cim se mozes usreciti previse)
a ovaj clanak je bas to.. pretenciozno pucanje na najnize pobude i osjecaje ljubomore, NAKNADNO, kad tih 7% napokon ide radnicima, samo da netko negdje izvuce koju kunu vise

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

Vaš link

mreich:

…., jednom u IPO-u i još jednom davno prije u privatizaciji kad su isto tako mogli upisati do 20000 DEM u bilo kojoj tvrtki u Hrvatskoj (recimo kao primjer u PLIVI) uz navedene popuste od 20%+1% po godini staža, kao što sam i ja upisao u “Plavoj laguni”, iako radim na HŽ.

primjer sa Plivom ti ne stoji, jer tamo nikad nije bilo famoznog drugog kruga

Pozdrav

Kolega nije želio reći da je bilo drugog kruga na Plivi nego da su radnici državnih poduzeća mogli upisati dionice sa popustom, pa i u Plivi. Tako sam barem ja shvatio. Dakle riječ je o prilici u kojoj su radnici Ine bili – jedna je bila kupnja Ininih dionica ( nedavno na IPOu ) i druga prilika kupnja nekih drugih dionica ( davno prije )

Jednog dana sve ce biti dobro, to je nasa nada. Sve je dobro danas, to je iluzija. [b]www.dalekovod.hr[/b]


moze skinuti dobit tebi ako cijena padne 300 kuna.. no to nije ni bitno.. sto se mene tice, neka sve bude po zakonu i ono sto se reklo se treba izvrsavati.. koliko je posteno prema meni ili bilo kome drugome da radnici ine dobiju dionice ispod 1000 kuna komad je druga prica.. (a 22 dionice stvarno nisu nesto s cim se mozes usreciti previse) a ovaj clanak je bas to.. pretenciozno pucanje na najnize pobude i osjecaje ljubomore, NAKNADNO, kad tih 7% napokon ide radnicima, samo da netko negdje izvuce koju kunu vise

Slažem se s vama. zašto ne bi imali pravo na to (ne radim u INI). Pa i u drugim firmama su na to imali pravo. Sad je problem što su radnici te dionice prodali u bescijenje. Ne bih htio biti u koži radnicima INE jer kad ode država van, onda će biti kresanja radnih mjesta za pola. vidi samo HT. Pola ljudi su otpustili već.


Nece danas biti previse rusenja, Ina do kraja tjedna zaključno na 3500

i to je rečeno 17.05. [smiley2]
onda meni netko govori da neargumentirano pišem….[smiley1]

primjer sa Plivom ti ne stoji, jer tamo nikad nije bilo famoznog drugog
kruga
Pozdrav


Kolega nije želio reći da je bilo drugog kruga na Plivi nego da su
radnici državnih poduzeća mogli upisati dionice sa popustom, pa i u
Plivi. Tako sam barem ja shvatio. Dakle riječ je o prilici u kojoj su
radnici Ine bili – jedna je bila kupnja Ininih dionica ( nedavno na
IPOu ) i druga prilika kupnja nekih drugih dionica ( davno prije )

Baš tako, a to su pravo mogli iskoristiti svi radnici, pa čak i oni koji su radili i u drugim firmama a ne samo u državnim. Želim reći da se to pravo moglo iskoristiti i upisati dionice u firmi po izboru, a ne samo u onoj u kojoj je netko radio odnosno bio zaposlen.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Kolega nije želio reći da je bilo drugog kruga na Plivi nego da su radnici državnih poduzeća mogli upisati dionice sa popustom, pa i u Plivi. Tako sam barem ja shvatio. Dakle riječ je o prilici u kojoj su radnici Ine bili – jedna je bila kupnja Ininih dionica ( nedavno na IPOu ) i druga prilika kupnja nekih drugih dionica ( davno prije )

Prve dvije poruke na ovom forumu i obje su mi off topic.

Razumio sam što je kolega želio reći (hvala na objašnjenju), ali nitko osim zaposlenika Plive nije mogao upisati dionice sa popustom.
U prvom krugu privatizacije dionice su upisivali zaposlenici, a u drugom krugu ostali (državne firme, penzioneri i oni koji nisu iskoristili pravo kupnje u svojoj firmi)
U Plivi nije nikad bilo tog famoznog drugog kruga iako je ostalo dosta dionica
To je ostala jedna od tajni privatizacije Plive.
Da ne budem skroz off topic želio bih naglasiti da to “pionirsko” kupovanje dionica ne možemo uspoređivati sa ovim današnjim kad je dionica na burzi, postoji uređeno tržište i u igri su fondovi.
Danas se radnicima INE puno lakše odlučiti za kupovinu INE, jer je pitanje samo koliko će zaraditi.

Bid Offer Volume High Low Last Close
605.00 609.75 1,200 610.00 610.00 611.50 on 22-May-2007

Last 5 trades
Time/Date Price Volume Trade value Type
11:12:21 23-May-2007 610.00 100 61,000.00 Automatic Trade
10:40:22 23-May-2007 610.00 1,000 610,000.00 Ordinary Trade
10:10:29 23-May-2007 610.00 100 61,000.00 Ordinary Trade
12:17:48 22-May-2007 610.00 200 122,000.00 Automatic Trade
12:17:48 22-May-2007 610.00 50 30,500.00 Automatic Trade

Cijena se lagano ali sigurno približava londonskoj (oko 3318).
Kad je manje nego u Londonu treba kupovati, kad je više prodavati.
To je za daytradere.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.


Razumio sam što je kolega želio reći (hvala na objašnjenju), ali nitko osim zaposlenika Plive nije mogao upisati dionice sa popustom.
U prvom krugu privatizacije dionice su upisivali zaposlenici, a u drugom krugu ostali (državne firme, penzioneri i oni koji nisu iskoristili pravo kupnje u svojoj firmi)
U Plivi nije nikad bilo tog famoznog drugog kruga iako je ostalo dosta dionica
To je ostala jedna od tajni privatizacije Plive.

To je velika istina. U Plivi nije bilo drugog kruga, u nekim drugim dobrim firmama nije ostalo dionica nakon što su se zaposlenici namirili. Pa manjak informacija, i ova kategorija državnih uposlenika je ostala (uglavnom) bez dionica s popustom.

Na ovoj temi smo se nekako puno udaljili od prave teme.
– prava tema je,
– kupovati ili prodavati INU sada.
– a tu trenutno ni sama nisam pametna.
– sljedeći mjesec MOL slobodno na burzi može kupovati dionice INE. a sama ta informacija diže cijenu.
– a ova trenutna situacija radnici, sindikati, ruši trenutnu cijenu INE.
– kad bi država dala sljedeći mjesec radnicima dionice po 1.000kn, ma bilo bi toga za kupiti koliko hoćeš ispod 2.000kn,
– srećom za nas kako cijenu INE ipak kontroliraju investicijski fondovi te nema velikih oscilacija cijene, da se tu radi o bilo kojoj drugoj dionici cijena bi se prepolovila.
– tu možemo čekati i još jednu vijest koja bi sigurno digla cijenu INE, a to je, kad radnici dobiju dionice INE neće ju moći prodavati za …. (netko je napisao 3 godine), ali službeno to nigdje nisam pročitala.
– e sad se opet vraćam na početak je li sada INA jeftina ili skupa, prodavati ili kupovati.
Pozdrav !

New Report

Close