INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

mrgud:

INA Prošlu je godinu tvrtka završila sa solidnim rezultatima
Cijena plina ‘srezala’ dobit

Vaš link

A ovo što je bilo u Dnevniku, to Dragičević vrši pritisak na vladu, da ih puste da rade kao i svaka normalna naftna kompanija u svijetu.

Pa s obzirom da imamo skuplje gorivo i od Slovenaca i povremeno od Austrijanaca sve me strah sto bi se dogodilo da vlada pusti Ini da s cijenama radi sto hoce.

Ako pogledaš iz ovog objavljenog izvješća vidjet ćeš da je Ina ostvarila dobit u maloprodaji od samo 33 mil kn, što je, s obzirom na prihode, smiješno mala cifra.
Ovako visoke cijene goriva rezultat su raznih trošarina, samo naknade za ceste iznose 60 lipa po litri, i onda na sve to pdv od 22 posto. Ne grade se ove autoceste same od sebe, svi ih plaćamo i još dugo ćemo ih plaćati.


Pa rekao je da ako ne moderniziraju proizvodnju nabrzaka slijedece se godine moze ocekivat jos manja dobit, one iza jos manja i ak se tak nastavi da za 5 godina mogu ugasiti kompletnu proizvodnju. Nije zvucalo nikako dobro pogotovo ne kad znas da je iz usta prvog covjeka Ine. Jos se nadodalo da je cijena Ine precijenjena i da je vrijednost po fundamentima oko 2300 (to je komentirala neka brokerica ak se dobro sjecam)

he he … što? … on bi dokupio malo po nižoj cijeni? :))

slažem se s mrgudom da je to pritisak na vladu i sa mauricijem da je scenarij gašenja proizvodnje blitva od izjave.
no, to meni isto govori da se Dragičević trudi da INA bude profitabilnija. jes’ da bi bilo bolje da nas izvjesti o pozitivnim pomacima u modernizaciji rafinerija (ak ih ima) nego da se prijeti vladi plašenjem dioničara (birača) … mada, vidi valjda čovjek priliku da strese komadić države s vrata.

mogli bi sad fondovi u pon iskoristiti situaciju pa malo spustiti kupnju da uhvate preplašene.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Mauricije pa svakome normalnom je jasno da Dragicevic prica price za djecu i da o zatvaranju nema ni govora vec pokusava Vladu pritisnut.

A sad da se Dragicevic i ekipa nesto trude – ne znam bas. Odite u Carringtonku (Inina zgrada u N. Zagrebu za neupucene) prosetajte se malo njome i bacite oko po uredima kojima je vecina vrata otvorena ili pritvorena. Igraju se minesweeperi i soliteri ili se surfa internetu, lakiraju se nokti i ukratko sve “prsti od rada i truda”. Da sam im ja sef pola bi ih bez posla ostalo momentalno. Samo da najure lijencine ili im skresu place da vidis koliko bi profitabilniji bili. Jest da je to nasa najjaca firma ali ne zaboravite da je to jos uvijek cisti socijalizam u njihovom nacinu rada. S obzirom na njihovu velicinu oni bi morali mlatiti 5 puta vecu dobit i vec su se trebali modernizirat.


Ako pogledaš iz ovog objavljenog izvješća vidjet ćeš da je Ina ostvarila dobit u maloprodaji od samo 33 mil kn, što je, s obzirom na prihode, smiješno mala cifra. Ovako visoke cijene goriva rezultat su raznih trošarina, samo naknade za ceste iznose 60 lipa po litri, i onda na sve to pdv od 22 posto. Ne grade se ove autoceste same od sebe, svi ih plaćamo i još dugo ćemo ih plaćati.

Ne kažem da je jako bitno, ali cijene goriva ne igraju veliku ulogu u profitu maloprodaje. Maloprodajom se u INI bavi uglavnom INA Trgovina, Sektor maloprodaje koji, kao i svaka trgovina, radi na principu trgovačkih marži. Gledajući unatrag nekoliko godina maloprodaja nikada i nije ostvarivala impresivne poslovne rezultate iako je to djelatnost koja je mnogima u hrvatskoj donijela bogatstvo i na višestruko manjem prometu (Tifon, Antunović itd.). Problem maloprodaje je u njezinim benzinskim postajama koje su dobrim dijelom zastarjele, izrađene na neatraktivnim lokacijama (socijalna, a ne tržišna uloga), potkradane od strane radnika i s neatraktivnim dopunskim asortimanom. Međutim, s obzirom da se način rada i razmišljanja u INI iz temelja mijenja i s obzirom na kupnju Energopetrola, ovo je jedna od djelatnosti INE koja zasigurno ima veliku perspektivu.

Pozdrav


Mauricije pa svakome normalnom je jasno da Dragicevic prica price za djecu i da o zatvaranju nema ni govora vec pokusava Vladu pritisnut.

A sad da se Dragicevic i ekipa nesto trude – ne znam bas. Odite u Carringtonku (Inina zgrada u N. Zagrebu za neupucene) prosetajte se malo njome i bacite oko po uredima kojima je vecina vrata otvorena ili pritvorena. Igraju se minesweeperi i soliteri ili se surfa internetu, lakiraju se nokti i ukratko sve “prsti od rada i truda”. Da sam im ja sef pola bi ih bez posla ostalo momentalno. Samo da najure lijencine ili im skresu place da vidis koliko bi profitabilniji bili. Jest da je to nasa najjaca firma ali ne zaboravite da je to jos uvijek cisti socijalizam u njihovom nacinu rada. S obzirom na njihovu velicinu oni bi morali mlatiti 5 puta vecu dobit i vec su se trebali modernizirat.

Bravo za tebe Alien, secirao si ih ko sklapelom. Iz tvog posta se vidi kolike su im rezerve u mogućnostima poboljšanja efikasnosti upravljanja i poslovanja. ( Još bih dodao da Ina ima duplo više radnika nego što je to potrebno za opseg poslova koji obavljaju ). Kad se provede restrukturiranje ( koje je neminovno ) onda će i dobit biti proporcionalna dobiti kakvu ostvaruju naftne kompanije u svijetu. Naravno, tada će i cijena Inine dionice biti na razini na kojoj je moj target. Vrijedi se strpiti do tada.
Howgh

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."

Mauricije neradi se o negativcima na forumu nego nedolicnom govoru prvog covjeka INE. Alien je u pravu ipak je to socijalisticka neodgovornost. nisam trgovac nego investitor kad je ina u pitanju.

Bogat si tek kad imaš nešto što nikad ne bi mogao kupiti novcem! (Brooks)

Jos se nadodalo da je cijena Ine precijenjena i da je vrijednost po fundamentima oko 2300 (to je komentirala neka brokerica ak se dobro sjecam)

Vjerovatno fondove vode neki nešekolovani naivci pa su potrošili oko 100-150 milijuna kn na razinama iznad 2800kn
Pa kako je nije sramota tako nešto izjaviti.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Alien: ” Jos se nadodalo da je cijena Ine precijenjena i da je vrijednost po fundamentima oko 2300 (to je komentirala neka brokerica ak se dobro sjecam) ” Vjerovatno fondove vode neki nešekolovani naivci pa su potrošili oko 100-150 milijuna kn na razinama iznad 2800kn Pa kako je nije sramota tako nešto izjaviti.

to je rekla Silvana Milić.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Odite u Carringtonku (Inina zgrada u N. Zagrebu za neupucene) prosetajte se malo njome i bacite oko po uredima kojima je vecina vrata otvorena ili pritvorena.

Na žalost, to neće biti moguće. Jedino ako nemaš direktorske ovlasti.[smiley2]
Ako ništa drugo, ovo se je promjenilo u karingtonki. Niti sami radnici ne mogu šetati s kata na kat kako im padne na pamet, a na zadnjem katu su porušeni gotovo svi zidovi tako da je napravljen onaj američki stil ureda (samo pregrade). Radnici iz te karingtonke već godinama bježe glavom bez obzira, uglavnom u druge dijelove INE, ili odlaze uz poticajne mjere jer je dril i pritisak gotovo nemoguć. Nema tu više ni truna socijalističkog načina rada.
S druge strane, u INU već godinama nitko nije primljen u radni odnos (izuzev pripravnika koji se odlukom Vlade moraju zapošljavati), a svake godine velik broj radnika odlazi uz poticajne mjere koje se radnicima nude i ove godine.

Pozdrav

Koliko cujem ljude zaposlene u Ini, prostora za nerad ima ovisno o radnom mjestu,od benzinske crpke do uprave! Ali cijeli njihov menađment mi se ne sviđa! Jedan detalj, znamo li koliko su točno platili Hajduku što nose majice sa natpisom INA, pa vozim se malo, malo ljepom našom jumbo plakati jedINA, jučer utakmica Hrvatska-Makedonija, reklama jedINA, mislim da to neće pridonjeti prinosima, koliko milijuna dolara godišnje ode na kojekakva sponzorstva, isplate kojekakvih menađerskih ugovora! Nedavno smo bili svjedoci kojekakvih optužaba jedne zaposlenice, zaboravio sam ime, na sam upravljački vrh, radilo se o ogromnim svotama! Previše je rupa kroz koje curi lova!!! Tko god da preuzme Inu ili poveča svoja upravljačka prava, napraviti će prvo reda! Kolika je zaista vrijednost Ine tek ćemo onda znati?! Mislim da slično misle i fondovi koji su solidan promet radili i u Londonu i kod nas iznad 3000 kn.A možda i potencijalna kompanija koja bi preuzela Inu!

Analatičari iz austrijske Erste grupe su u svojoj preporuci nakon objave rezultata u četrvrtak preporučili držanje dionice Ine navodeći kao ciljanu cijenu od 3030kn
Izvor: bankamagazin

Pošto je rečeno da će dividenda INE za prošlu godinu po dionici iznositi 88 kuna hoćemo li i mi mali dioničari, koji smo na IPO ponudi kupili paketiće INE, dobiti nešto od te dividende za 2006. godinu?
Hvala na odgovoru

New Report

Close