INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

a vidi sad neka dalabu dade do 2745 stotinjak komada?[smiley16]
sjeli mu na grbaču pa morao prodat, žao mi ga je, kriza stisla.[smiley2]



@rovadc
kolega ja sam samo parafraziro WBovu izreku…a nisam ja kriv što kod nas nema vrhunskih uprava…

…pa vidi sada nije to baš bajna ekipa ali činjenica je da kad bi te pitao da sastaviš bolju što bi mi rekao???

Evo ipak se slažemo kad je uprava u pitanju.

“Kad bi me pitao da sastavim bolju” hm hm pitanje je na mjestu no nemam odgovora
[smiley6]

Zaboravio sam spomenuti da sam nabrzinu poslozio neke pokazatelje sukladno INInoj objavi rezultata. Jos nemamo bilancu, a ni konkurenti nisu potpuno azurni, kad izadju svi podaci moci cu to napraviti kako treba.

http://www.cartmann.com/2007/02/12/ina-nerevidirana-konsolidirana-dobit-za-2006-iznosi-831-milijuna-hrk/

btw., zanimljiv clanak u posljednjem Lideru, nitko ne komentira??

Dionice Ine kao oklada koju je nemoguće izgubiti
Samo dan nakon objave ne baš blistavih rezultata, Inine dionice jače 0,2 posto
Ni defenziva dolara, ni klizanje cijena na tržištu nafte, a kako smo se imali prilike uvjeriti na početku ovoga tjedna, ni slabiji poslovni rezultat (neispunjena očekivanja analitičara), ne mogu smanjiti apetite investitora i utažiti glad za najlikvidnijom domaćom dionicom. A i kako bi kada sve te, barem naizgled, negativne faktore i otegotne okolnosti, može poništiti samo jedna hipoteza, u ovom slučaju potkrijepljena i konkretnom izjavom. Doduše, ne bilo kojom, već u režiji prvog čovjeka mađarskog MOL-a, koji i sam govori o visokim apetitima, naglašavajući važnost uspješne realizacije programa akvizicija, a u kojem INA (INA-R-A) evidentno zauzima istaknuto mjesto. Barem takvi signali stižu iz mađarske kompanije, djelujući poput analgetika na domaće investitore, od kojih su neki dan ranije požurili izaći (spuštajući cijenu dionica do 2.705 kuna), kreirajući tek drugima nešto povoljniji entry point. Ako je na startu tjedna čak i bilo nekih dvojbi (podebljanih objavom jedne jedine brojke), jučer su sve nestale pred spomenutom izjavom iz Budimpešte, potvrđujući sveprisutni dojam kako je INA, od trenutka ulaska u najvišu burzovnu kotaciju, zapravo tek one-way-bet, na kojoj je gotovo nemoguće – izgubiti.
Idilična situacija u kojoj MOL namjerava što je prije moguće postati većinskim vlasnikom domaće naftne kompanije, a pritom raspolaže i s više nego pristojnim količinama dostupnog kapitala, poručujući na neki način kako “cijena nije bitna”, nesumnjivo je najvažniji, ako ne i jedini faktor kretanja cijene, zbog čega u ovom trenutku ama baš nitko ni ne pomišlja na korekciju. Makar donekle začuđuje ravnodušnost mađarskih predstavnika, nakon što je “na njihove oči” tržišna kapitalizacija dionice od javne ponude uvećana za više od 60 posto. Okorjeli optimisti i na to imaju spreman odgovor, tvrdeći kako je MOL zasigurno participirao u toj jurnjavi. Što je možda i pomalo naivno tumačenje, jer podrazumijeva postojanje opcijskog ugovora, koji bi ujedno bio i dokaz kršenja pravila igre, ali niti to ne smeta ulagače. Baš kao niti mogućnost da bi MOL mogao u izravnim pregovorima s Vladom iskamčiti povoljniju cijenu od one na burzi. Zbog toga su pogledi mnogih, i to s pravom, jer bi bilo suludo igrati protiv tržišta, uprti u sljedeću psihološku razinu (3.000 kuna). Pa ipak, INA je jučer uknjižila tek skromnih 0,2 posto dnevnog rasta (na 2.755 kuna), ispustivši iz ruku prednost koju je držala dobar dio dana (vrludajući oko 2.800 kuna), premoćno osvojivši naslov najaktivnijeg izdanja (sa 13,2 milijuna kuna prometa) u uvjetima nešto slabijeg obujma trgovine na domaćem tržištu kapitala. Istodobno,

[color=blue][b]Razmišljamo o prošlosti, muči nas budućnost, a sadašnjost nam izmiče .[/b]..[/color]

po mojim spoznajama vrijednost i tržišna kapitalizacija će prije ili kasnije biti oko 80 mrld kuna. a to što ini pada dobit to je “zasluga” mađarskih lopova koji izvlače profit iz ine da bi joj smanjili tržišnu cijenu i na taj način olakšali sebi put do većinskog vlasništva.
NR

Jednog dana sve ce biti dobro, to je nasa nada. Sve je dobro danas, to je iluzija. [b]www.dalekovod.hr[/b]

Iliti dobro jutro.

molim moderatora da pita kolegu što mu znači ovaj komentar. ja moram priznati da nisam shvatio
NR

Jednog dana sve ce biti dobro, to je nasa nada. Sve je dobro danas, to je iluzija. [b]www.dalekovod.hr[/b]

supermario ponovno u akciji [smiley2]

neki ne mogu prežaliti krive poslovne poteze pa onda mrze cijeli svijet [smiley2]

da vam ja reknem nešto o INI, ona je titov proizvod i kao takva građena je monumentalno…godinama se ulagalo u ljude i opremu i nije smijelo faliti ničega…dosta se je to narušilo dolaskom 90-tih i u ratnom vihoru INA je platila golemu cijenu ali know-how je ostao.
…e sad zašto je to važno…
važno je jer je INA zadovoljavala cijelo yugo tržište gotovo monopolistički i svatko tko ju danas gleda zna da ona ima potencijal ponovno zagospodariti tim tržištem i uzeti dobar dio kolača…da ne bi bilo zabune, INA kontrolira cijeli energetski tok u HR i ima potpunu kontrolu nad njim, a to je moć…
znači pod 1. bi stavio moguću ekspanziju, pod 2 bi stavio resurse ( naftna i plinska polja…čista lova) pod 3 bi stavio uspješne eksploracije nafte po svijetu (pogotovo danas kada je broj novo otkrivenih polja za 10 puta manji nego u 80-ima, a potrošnja svake godine raste)
i 3 (za sada) bio bi moja pretpostavka da je financijski izvještaj još uvijek pod utjecajem sindroma državnog poduzeća…a to znači da je bilo potrebno što je više moguće dobiti sakriti [smiley2] to je nihov naćin razmišljanja.

i na kraju skrenuo bi pažnju onima koji računaju P/E da poslušaju Buffeta pa da u kalkulaciju ubace još par vrijednosti, npr. amortizacija je cca. 1 mlrd kn.


3 (za sada) bio bi moja pretpostavka da je financijski izvještaj još uvijek pod utjecajem sindroma državnog poduzeća…a to znači da je bilo potrebno što je više moguće dobiti sakriti [smiley2] to je nihov naćin razmišljanja.

Ovo je najbitnija “pretpostavka”.[smiley2]

[color=blue][b]Razmišljamo o prošlosti, muči nas budućnost, a sadašnjost nam izmiče .[/b]..[/color]

As at 14-Feb-2007 10:02:09
495.500 +10.00 +2.06%

Bid ………….Offer …. Volume High …. Low …
491.00 500.00 200 495.00 495.00

Last 5 trades

Time/Date Price Volume Trade value Type
09:53:31 14-Feb-2007 495.00 200 99,000.00 Automatic Trade

Prešli 500
Prešli 501
Prešli 502
Prešli 503
————–
503,5 [smiley11]

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi

Prekrasno….

As at 14-Feb-2007 11:33:20
500.000 +14.50 +2.99%

Bid Offer Volume High Low Last Close
495.00 505.00 1,400 500.00 495.00 485.50 on 13-Feb-2007

Last 5 trades

Time/Date Price Volume Trade value Type
10:57:18 14-Feb-2007 500.00 500 250,000.00 Ordinary Trade
10:51:21 14-Feb-2007 500.00 500 250,000.00 Automatic Trade
10:07:46 14-Feb-2007 495.00 100 49,500.00 Ordinary Trade
10:07:41 14-Feb-2007 495.00 100 49,500.00 Ordinary Trade
09:53:31 14-Feb-2007 495.00 200 99,000.00 Automatic Trade

New Report

Close