INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Šta cijenjeni forumaši misle o dizanju margin kredita za kupnju dionica INA-R-A sad
u ovom trenutku,tj narednih 7 dana?


Šta cijenjeni forumaši misle o dizanju margin kredita za kupnju dionica INA-R-A sad
u ovom trenutku,tj narednih 7 dana?

Sve ovisi o tvojoj osobnoj spremnosti da prihvatis rizik. Kad sam prije nesto vise od godinu dana odlucio prodati stan koji mi je stari kupio da imam gdje zivjeti (u ZG), te stan koji sam naslijedio od bake (u ST) i nastaviti zivjeti u stanu roditelja (koji su se preselili u obiteljsku kucu) te novac uloziti u inv. fondove i dionice, nema clana uze i sire obitelji koji me nije proglasio ludim, dapace, nema ni prijatelja, poznanika, kolege,.. koji nisu konstatirali da sam “poludio”, neki clanovi obitelji mjesecima nisu zeljeli komunicirati, cak su trazili nacin da pobiju pravo na nasljedstvo.

U isto vrijeme je (bivsi) susjed koji me je takodjer pokusao odgovoriti od “suludih ideja” dao stan koji je takodjer naslijedio u najam, kaze “sigurna lova”, ali nije ispalo ni priblizno tako, u jedva godinu dana je promijenio par podstanara i sa svima je imao nekakvih nesuglasica i problema, a svi su mu ostali duzni ili za najam ili za struju, vodu, komunalije,…tako da je umjesto planiranih 4200 Eur, zaradio niti 2000 Eur u godinu dana, na stanu vrijednosti cca. 150.000 Eur. Znaci, u najboljem slucaju bi zaradio niti 3%. S druge strane sam ja samo u Aureusu digao skoro 70%.

Ipak, da dodjem na temu, ja ne bih nikad digao margin kredit i kupio INU u ovim trenucima.

Mi mozemo biti euforicni prema nasoj INI, ali puca ku… nekom americkom ili ruskom portfolio manageru za INU, on gleda izvjeca o poslovanju i na temelju njih donosi odluku, na njega ne utjece euforija. Euforijom se moze podignuti cijena par %, ali nista toliko znacajno da bi opravdalo gubitke/rizik margin kredita. IMHO.

http://www.cartmann.com/category/ina/

Sad, mozda ti budes “ja” iz gornje price i sljedece godine budes pricao nekom kako su te smatrali ludim kad si odlucio dignuti margin i kupiti INU.. [smiley2][smiley1]


…Mi mozemo biti euforicni prema nasoj INI, ali puca ku… nekom americkom ili ruskom portfolio manageru za INU, on gleda izvjeca o poslovanju i na temelju njih donosi odluku, na njega ne utjece euforija…

I zato Ina u Londonu nezadrživo raste.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.


Šta cijenjeni forumaši misle o dizanju margin kredita za kupnju dionica INA-R-A sad u ovom trenutku,tj narednih 7 dana?

Zašto ne? Ionako na margin ne možeš imati više od 50% u jednoj dionici. Znači rizik će biti disperziran na više dionica.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Kolika očekivanja imaš od buduće zarade?
10, 20, 30 ili više %.
Ako očekuješ veliki rast, kreni ma šta mi mislili o tome.

Ali ipak stani malo i sagledaj priču sa ove strane.
Dionice nisu fondovi. O fondovima brinu ljudi koji malo višpe znaju o svemu ovome.
Dionica ine je prije mjesec dana bila na razini od 2000kn.
Pa ti ljepo kupiš za 2400, kalkuliraš da ti treba najmanje 10% zarade da si na nuli tj 2640kn, a ono dionica padne na 2000 kn a ti si izgubio ne samo 16% zbog pada vrijednosti nego si i dužan banci.
Ali pazi se, mala je razlika između hrabrosti i gluposti[smiley3]

[color=blue][center][i]Ne[/i] [b]Navijaj[/b] [i]nego[/i] [b][u]Kritiziraj[/u][/b][/center][/color]


Nema korekcije do ljeta.

Zašto bi i na ljeto došlo do korekcije?
Koji bi eventualno faktori mogli utjecat da na ljeto korekcija ide u korekciju ili stagnaciju?


mreich: ” Nema korekcije do ljeta. ” Zašto bi i na ljeto došlo do korekcije? Koji bi eventualno faktori mogli utjecat da na ljeto korekcija ide u korekciju ili stagnaciju?

Ispravak – da dionica ide u korekciju


Šta cijenjeni forumaši misle o dizanju margin kredita za kupnju dionica INA-R-A sad u ovom trenutku,tj narednih 7 dana?

Kad postavljaš takva pitanja misli da Vam neb bilo loše da još malo analizirate tržište pa da onda prije nego krenete još jednom promislite.Ulaziti sada u INU po ovoj cijeni bi bila (moje mišljenje) ludost.[smiley15]


Ionako na margin ne možeš imati više od 50% u jednoj dionici. Znači rizik će biti disperziran na više dionica.

Ovisi o banci koja daje kredit, neke daju mogućnost dizanja kredita i kupnje za cijeli iznos recimo INE.


cartmann:

…Mi mozemo biti euforicni prema nasoj INI, ali puca ku… nekom americkom ili ruskom portfolio manageru za INU, on gleda izvjeca o poslovanju i na temelju njih donosi odluku, na njega ne utjece euforija…

I zato Ina u Londonu nezadrživo raste.

Ali će se u svojoj odluci opet voditi financijskim izvješćima i na temelju pokazatelja (p/e, p/b, p/s,..) donjeti svoju odluku. U slucaju moguceg preuzimanja bi cijena nedvojbeno trebala znacajno porasti, ali opet sumnjam da ce izaci iz odredjenih okvira tj. biti volatilna kao kod preuzimanja malih kompanija.

Novo naftno polje u Egiptu tek dobar znak

Unatoč lošoj reputaciji starih članica Unije, Europa bi u 2007. mogla premašiti stopu rasta BDP-a u Sjedinjenim Državama

Inina informacija o pronalasku nafte u Egiptu, iako službeno okarakterizirana kao “cjenovno osjetljiva informacija”, po izvorima Poslovnog dnevnika, institucionalnim ulagačima ne znači ništa u dilemi kupiti ili prodati dionicu – u ovom slučaju te naftne kompanije. S obzirom da mali pojedinačni investitori ne mogu imati podršku analitike kakvu imaju veliki institucionalni uinvestitori, mi smo umjesto njih pokušali kroz razgovor sa stručnjacima doznati koliko je zapravo relevantna informacija o novom naftnom polju u Egiptu, može li ona zaista presudno utjecati na cijenu dionice Ine? Je li možda ona ipak objavljena samo zato što objavljivanje takvih informacija Ini nalažu hrvatski propisi, a na što su Inine dužnosnike čak i posebno upozorili iz Hanfe. Čini se da je tako te da vlasnici Ininih dionica ne trebaju svoj dugoročni optimizam graditi na informaciji iz Egipta. Iako je jedan tjednik informaciju o Ininom pronalasku nafte okarakterizirao kao “najveće dostignuće u povijesti kompanije”, prava je istina da 3.000 barela dnevno – koliko bi bušotine iz egipatskog polja trebale davati – u naftnom svijetu ne znače mnogo, tek jedan tanker dnevno koji Ina u egipatskom slučaju dijeli po pola s njemačkim partnerom, tvrtkom RWE – DEA. Prevedeno, informacije o pronalascima nafte mogu utjecati na cijenu dionica, ali samo ukoliko su doista realno, u skladu s naftaškom strukom, i plasirane. No, na istu tu cijenu, prema našim izvorima, utječu i mnogi drugi faktori, poput – u Ininom slučaju – trenutačnog stanja s modernizacijom rafinerija, situacije s uvođenjem SAP-a, kretanja smjera Adria LNG konzorcija koji se, htjeli-ne htjeli, od kraja prosinca službeno ne kreće s mrtve točke. Sve te činjenice, naglašavaju izvori Poslovnog dnevnika, redom naftni stručnjaci i financijski ulagači koji nisu zaposleni u Ini, moraju se ukomponirati u jednu koja će zapravo dati pravu, realnu sliku stanja stvari. Bilo kako bilo, Inin pronalazak nafte u Egiptu definitivno je dobra stvar, uostalom Naftaplin je oduvijek bio perjanica poslovanja Ine, no pitanje je koliko ga slijede ostali dijelovi kompanije: modernizacija tvrtke, veleprodaja i maloprodaja te širenje na tržište regije.

Vaš link

Last 5 trades

Time/Date Price Volume Trade value Type
16:35:57 18-Jan-2007 425.00 200 85,000.00 Ordinary Trade
13:54:53 18-Jan-2007 430.00 2,500 1,075,000.00 Ordinary Trade
13:54:27 18-Jan-2007 430.00 2,500 1,075,000.00 Automatic Trade
13:15:22 18-Jan-2007 430.00 425 182,750.00 Automatic Trade
13:15:22 18-Jan-2007 430.00 50 21,500.00 Automatic Trade

New Report

Close