INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

A sad ono sto sve zanim.a…koje mogu biti posljedice po MOl?

Samo prekrsajna/kaznena prijava ili mogucnost oduzimanja naknadno stecenih dionica ili sto?

...


Rješenje Hanfe: MOL manipulirao tržištem

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/JJBcvjE8cxkdMavUMeSrqA==.pdf

Ma nije moguće. Zar na ovom tržištu gdje svi igraju pošteno?
[rolleyes]

Nagradno pitanje: što je MOL napravio krivo i suprotno zakonu? Odgovori tipa "kupovao dionice a to hrvatima nije odgovaralo" se ne uzimaju u obzir. Čitam članke 465 i 466 ZTK, i jedino što sam našao je prekršaj koji su napravili mirovinski fondovi (466) .. Ima koji pravnik?

Kupovao je za i nakon javne ponude po cijeni koja je viša od nje . Po zakonu, dužan je obeštetiti sve koji su mu prodali na javnoj ponudi za iznos razlike cijene do najviše postignute, koju je on platio, naravno, i to kroz vrijedi za godinu dana od kraja javne ponude.

TO je napravio krivo .

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?


Kupovao je za i nakon javne ponude po cijeni koja je viša od nje . Po zakonu, dužan je obeštetiti sve koji su mu prodali na javnoj ponudi za iznos razlike cijene do najviše postignute, koju je on platio, naravno, i to kroz vrijedi za godinu dana od kraja javne ponude.

TO je napravio krivo .

ja to nigdje u tekstu rješenja nisam pročitao. uostalom, za taj je prekršaj propisana i stanovita kazna, i nigdje u rješenju se ne poziva na taj članak zakona. pozivaju se na 465 i 466, a to je nešto drugo. a kako mi znamo da nije obeštetio dioničare? koji je postupak da ih se obešteti? moraju se sami javiti? koji je rok za obeštećenje? ako rok nije prošao ne može ga se čak ni po toj osnovi proglasiti krivim jer ne znači da neće? mislim da to nije to


Kupovao je za i nakon javne ponude po cijeni koja je viša od nje . Po zakonu, dužan je obeštetiti sve koji su mu prodali na javnoj ponudi za iznos razlike cijene do najviše postignute, koju je on platio, naravno, i to kroz vrijedi za godinu dana od kraja javne ponude.

TO je napravio krivo .

Ne Crumarix to neće proći, nije bila javna ponuda nego privatna. i nema obeštećenja niti zakonske osnove za to. kazne vjerovatno neće biti ili će biti smiješnau novčanom smislu (što opet je prihvaćen rizik svega ovoga i toga su vjerovatno bili svijesni).

Blue Horseshoe loves Anacott Steel (moje postove shvatite kao moje osobno razmišljanje, ne kao nagovor na kupnju ili prodaju)

meni i dalje nije jasno: kazna za što? iz rješenja se isčitava da im je " …Agencija je na traženje MOLa dala mišljenje kojim je izrazila stav da bi se za vrijeme trajanja ponude MOL trebao suzdržati
od kupnje i prodaje dionica društva INA na ureñenom tržištu Zagrebačke burze d.d.". Znači, ovo je stav, za to nema zakonske podloge i zato je HANFA mogla dati samo mišljenje i stav da bi nešto trebalo. U tome vidim i razloga zašto se u jučerašnjem rjejšenju nigdje ne spominje nikakav prekršaj u tome smislu nego za manipulaciju i širenje lažnih informacija. Kad im već nisu mogli zabraniti kupnju (što onda nije tržišna utakmica) onda ih optužiše za nešto, a optužiti je najlakše, pa se ti kasnije peri. Meni to tako djeluje, možda sam u krivu

http://www.poslovni.hr/vijesti/ante-samodol-sad-pise-i-kaznenu-prijavu-protiv-mola-179658.aspx

ako je ovo istina, onda Samodolu i HANFI svaka čast!!

moji postovi nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje

dobro, ajde sada pustite svaka čast fazone i ostale patriotske izjave. Da li netko ovdje može suvislo i s ukazivanjem na članke zakona ukazati na to zašto mol nije smio kupovati? Koji stavak zakona i koji zakon im to brani. gdje je keč?



Kupovao je za i nakon javne ponude po cijeni koja je viša od nje . Po zakonu, dužan je obeštetiti sve koji su mu prodali na javnoj ponudi za iznos razlike cijene do najviše postignute, koju je on platio, naravno, i to kroz vrijedi za godinu dana od kraja javne ponude.

TO je napravio krivo .

Ne Crumarix to neće proći, nije bila javna ponuda nego privatna. i nema obeštećenja niti zakonske osnove za to. kazne vjerovatno neće biti ili će biti smiješnau novčanom smislu (što opet je prihvaćen rizik svega ovoga i toga su vjerovatno bili svijesni).
[/quote]

Ja mislim da tu vrijedi Zakon o preuzimajnu dioničkih društava, bez obzira što je ponuda privatna, dakle riječ je o kršenju tog zakona.
A ima tu još dosta kršenja zakona, poput obmanjivanja javnosti o stvarnim namjerama i slično.

Dragi kolege ,

vidim da pišete o svemu i svačemu a u vezi sa INOM .

Nažalost ne pišete o najvažnijem .

Kad su na vlasti bili SDP+HNS+HSS osim što su prodali 25% dionica INE za siće (1000kn) donijeli su Zakon (potpisao Tomčić) da Hrvatska MORA prodati preostale dionice INE do 25 % !

I nitko nije završio u Remetincu !

To znači da Hrvatska MORA prema tom Zakonu uskoro prodati još oko 21 % dionica INE .

Dali postoji mogučnost da se taj Zakon ukine ?

Dali se to smije ?

.

Pero7
Mislim da si nešto krivo napisao, ili možda pročitao. U tom ugovoru piše da RH do ulaska u EU mora imati najmanje 25%+1 dionicu. Znači može imati i više, a pošto si opet uveo u ovo politiku, onda ću samo malo reći da je kriva i Račanova vlada, a još više HDZ-ova. Žalosno je da smo Inu prodali samo radi popunjavanja minusa u proračunu. HDZ je taj koji je dao Mađarima priliku da steknu većinski paket dionica, i sada žele to zataškati. Sjeti se tko je bio na čelu Braniteljskog fonda i što je jedan "General pričao", a radilo se o 7% udjela. Što bi bilo da je BF i dalje vlasnik 7% dionica. Kako bi tada Mol reagirao! Radi čega uopće Mol želi preko 50% vlasništva, kada ionako sada radi sa Inom što želi, jer im je to omogućila jedna Vlada, a ti pogodi koja. Govori kako i tada kada stekne više od 50% neće mjenjati ugovor sa Vladom. Pa jasno kada im je dovoljan i ovaj sada. Ljudi moji, Mol nije uložio skoro ništa svojih sredstava u INU, več INA sama, a to što oni pričaju o 3 milijarde dolara, lažu. To je skoro sve inina lova. Netko tu priča da li je Mol imao povlaštene informacije o poslovanju Ine i s time malipulirao. Pa jasno da je. Sve one informacije koje su objavljivane u medijima, Mol je znao bar mjesec ranije. Pa ja sam to znao, jer sam bio još tada djelatnik te kompanije, samo možda tjedan, dva kasnije. Malo sam pisao da sam bio pozvan na jedan razgovor, jer sam imao solidan broj dionica. Sada ću napisat da su mi ponudili (ucjenili) za te dionice 3.200kn, dok je bila ponuda 2.800kn. Jasno da sam rekao ne, i prihvatio jednostavno otpremninu. Kasnije sam dobio nešto preko 3.900 i ja zadovoljan. Znam da su vjerojatno završile u Molovim rukama, ali bar sam ih se riješio, jer mi je toga svega dosta. Žalosno je samo što smo izgubili najjaču firmu samo tako, ali možda je to nekome bilo u interesu. A ovo prepucavanje između MOL-a i HANFE (Vlade) me ne zanima, jer je sve to ionako farsa. Baš me zanima kako će INA izgledat za 5-10 godina i u čijim će biti rukama, koje sigurno neće biti MOL-ove. Ne bi me ništa začudilo da MOL kada proda ili mijenja Inine dionice zaradi 10-20×. Na koncu ima on TIFON tako da će preko njih biti na našem tržištu, ako baš želi. A ovo da vlada može odlučit o max. udjelu jednog vlasnika do 49,99% je smijurija.

New Report

Close