INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Moja prognoza do kraja petka je 2800 kn a idući tjedan daljni pad….

Ne bu se štel mešat ali ako se kupuje i ovo koliko je onda cijena

Kupuje li se i ovo?

Jun 17, 2010
Unconventional play takes shape in Croatia
Poland is leading the way for unconventionals in Eastern Europe.

“Croatia’s Drava Depression could contain between 6 to 10 Tcf of unconventional gas, but we’ll need R&D to get there,” said Bojan Milkovic, CEO of INA Naftaplin, and keynote for IADC’s World Drilling Conference currently underway in Budapest, Hungary. Founded in 1952, INA’s E&P segment has recorded a surge in recent years. The company is continuing intensive exploration and development activities both onshore and offshore in Croatia.

http://www.epmag.com/2010/June/item61686.php


Moja prognoza do kraja petka je 2800 kn a idući tjedan daljni pad….

Nije to nikakva prognoza već običan druk, svatko vidi da se kupuje sve što dođe na 3600 kn, a za par dana vidjet ćemo i tko je kupac.
Osobno sumnjam u daljnji pad cijene i mislim da je realniji odbijanac nazad na 4000 kn jer:
1. fondovima je kupovna cijena prosječno negdje oko 3300 kn, tako da s cijenom od 3600 kn imaju nekakav plus od 10%-ak posto na ulog, što im je kakvo-takvo opravdanje za krcanje portfelja INA-om
2. tajanstveni kupac koji je bio optuživan da kupuje za MOL sada nema izbora nego nastaviti kupovati jer ako sad prestane s kupnjom, ispast će da su sumnje bile utemeljene i da je stao s kupnjom zbog optužbi da je MOL-ov igrač
3. vlada je za sad odustala od zakonske zabrane stjecanja 50% dionica u INI, što znači da je ta opcija i dalje otvorena i zanimljiva većim špekulantima koji se nadaju zaraditi na razlici u cijeni kod prepordaje dionica jednoj od strana.

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!


kolega loris

Fundamentalna vrijednost ine je već obrazložena, kreće se uz sve beneficije oko 3000-3100 po dionici. S tim da je malo manevra da se u budućnosti ona može dramatično povećat.

Na vrijednost tvrtke iznimno mnogo utječe i vlasnička struktura, bar kad je Hrvatska u pitanju, jer vidjeli smo kako je Ina poslovala kad su gospodarili Hrvati, a vidimo kako posluje kad gospodare Mađari.

Na moju i vašu žalost većina strateški bitnih kompanija u Hrvatskoj će obzirom na cjelokupnu situaciju dospjet pod kontrolu stranaca, radi se više o pitanju vremena nego o raspravi hoće li il neće bit tako. Krenulo je s bankama, pa ht, pa ina… Mi od tih firmi nismo znali napravit ništa, drugi znaju i zato su im poslije podigli vrijednost. To ne treba dodatno pojašnjavat.

Vlada RH vjerojatno nikad neće imat 50 posto plus jednu dionicu, jer ionako do ulaska u EU mora posjedovat 25 posto plus jednu dionicu, šta implicira da će kad tad svojih 19 posto prodat ( Molu il nekom drugom )

Mirovinski fondovi su uletili grlom u jagode, s mojim i vašim mirovinama, očekujući da će nastat "bitka za preostalim dionicama" i smatrajući da će lijepo zaradit na preprodaji dionica. Dakle OMF-ovi su namjerno špekulirali tom činjenicom da će se Mol pošto-poto htjet domoći 50 plus jednu dionicu prije nego se uključi netko treći u kupovinu.

Samo OMF-ovi nisu država, i čak i da rade za državu, svakako ne mogu očekivat da će država od njih kupovat te dionice kako bi se domogla 50 posto plus jednu dionicu – u prvom redu jer će država ionako gledat kako da u bližoj budućnosti proda tih 19 posto svojih dionica, a u drugom redu država nema novaca da sad tako skupo od njih kupuje navedene dionice.

Iz sveg toga je razvidno da država želi šta skuplje prodat te svoje dionice ( a ne kupit ), a možda se služi i OMF-ovima da to postignu, dok s druge strane OMF-ovi ovim ulaganjima igraju na kartu da će Mol il neki treći kupac ponudit nemoralnu ponudu kako bi i oni na ovoj priči ekstra zaradili.

Sve u svemu tipična burzovna priča – narajcaj atmosferu i stvori euforiju, nabrij cijenu dionice u nebo i pokušaj nekom trećem skupo uvalit svoje dionice. Bilo bi idealno za sve da se stvarno pojavi treći kupac i da se ostvari scenarij i države i OMF-a da se skupo prodaju dioncie, al kome je u interesu preplaćivat ove dionice, pogotovo što količinski ne nude ni približno dovoljno da bi se pariralo Molu? I ne samo to. Podsjećam 19 posto od države plus 3 posto od OMF-ova i dalje nije dovoljno nekom trećem za kontrolni paket od 25 posto!

Stvarnost je zapravo vrlo blizu onom šta sam gore napisao. Bar se tako iz svih dosadašnjih zbivanja može zaključit. To je moje mišljenje o svemu.

Jako dobro kolega.
Dodao bi ovome da je veliki motiv kupovanja INE i egzistencija samih OMF-ova,
odnosno dodvoravanje vlasti da ih ne ukine..
Nemojmo zaboraviti da je još Sanader spominjao odgađanje mirovinske
reforme za neka bolja vremena, i povlačenje sredstava prikupljenih u 2.stupu
u 1.stup.
Ovo je za neke ekonomiste bilo dobro rješenje je bi država došla do velikih sredstava a bez kamata,
i sanirala 1.stup.MO.



@Loris
, ne kontrolira Mol Agrokora, cijenu nafte diktira svijet.

Lijepo je biti naivan !

Ameri su davno vodili raspravu što će kontrolirati ( hranu, duhan, sjeme, žito, prehranu općenito, plovne puteve, sirovine, industriju, banke….) , a onda je netko pametan izjavio ; kontrolirajmo naftu, a time kontroliramo sve . Kissinger je to davno odradio.

Litra Eurosupera 95 na benziskoj postoji u Alžiru, Iranu, Libiji…., je oko 1-2 Kune. Koliko mi plaćamo litru toliko ameri galon ( 4,4 litre ) . Troškovi vađenja nafte po barelu su 1 Cent.

Znači kontrola INE se svodi samo na pitanje gdje će ostavrivati dobit od razlike cijene i plaćati porez, da li u RH i Mađarskoj ???

Tko ima naftu, ima i hranu pod kontrolom, proizvodnju, struju, lijekove ……, sve kroz cijenu naftnih derivata !

Agrokor je fikcija koja se bori za interese banaka, a ovisna je o INI ili MOLU, direktno i indirektno.

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.




@Loris
, ne kontrolira Mol Agrokora, cijenu nafte diktira svijet.

Lijepo je biti naivan !

Ameri su davno vodili raspravu što će kontrolirati ( hranu, duhan, sjeme, žito, prehranu općenito, plovne puteve, sirovine, industriju, banke….) , a onda je netko pametan izjavio ; kontrolirajmo naftu, a time kontroliramo sve . Kissinger je to davno odradio.

Litra Eurosupera 95 na benziskoj postoji u Alžiru, Iranu, Libiji…., je oko 1-2 Kune. Koliko mi plaćamo litru toliko ameri galon ( 4,4 litre ) . Troškovi vađenja nafte po barelu su 1 Cent.

Znači kontrola INE se svodi samo na pitanje gdje će ostavrivati dobit od razlike cijene i plaćati porez, da li u RH i Mađarskoj ???

Tko ima naftu, ima i hranu pod kontrolom, proizvodnju, struju, lijekove ……, sve kroz cijenu naftnih derivata !

Agrokor je fikcija koja se bori za interese banaka, a ovisna je o INI ili MOLU, direktno i indirektno.
[/quote]

Di ti zivis?
1) Ina je na trzistu, Agrokor nije. Znas za OMV, Lukoil (Ina MCap X 100), znas da drzava udara pravila svima – trosarine, porez, gore-dolje …, znas da svi Hrvati imaju max. 30 km do granice (koja nestaje…), znas da ce u Bosanskom Brodu izbacivat derivata za BiH i Cro x 3 … znas za spremnike koje Rusi rade na Jadranu?

2)Ina ima tisuce ljudi viska, Agrokor nijednog … i svi kradu: vozac cisternu, poslovoda tocenje/litru, cistacica WC papir, a onaj na porti zove rođakov hot-line … A u Agrokoru? Nek netko proba … Todexova korporativna kultura: nezaposlen si do smrti … ne moze te primit ni onaj sto trazi čobana u Lici …

3) Agrokor bira ministre koji ce MOL-u derat kozu s leda … (treba objasnit?)

4) Agrokor posjeduje 10 % povrsine RH, 30 posto flore , 40 posto faune … – Ina ima zgodne kloncesijske ugovore u drzavama di moze sutra pripucat i di vise nece bit onih koji su ih s druge strane potpisali … (to je Inin trosak ‘1 cent’ koji spominjes ?)

Stovise: ne bih se zacudio da se Todex uplete u ovu igru oko dionica …

Događaji u budućnosti uvjetovani su onima u prošlosti, a na njih više ne možemo utjecati ...

Jel, idemo opet gore.?
Prodaja posustaje, tek svakih 30min neka prodaja.

ovo sa zabranom pa ponovnim puštanjem trgovine, da nije tragično bilo bi smiješno. nit se doznalo tko je bio kupac (a to je kao bio razlog obustave trgovanja), nit se bilo što drugo doznalo, niti se ikoga spriječilo u bilo čemu.
jedino, onaj tko je htio kupovati, sad to može jeftinije 🙂
slika i prilika upravljanja i odlučivanja u državi.
užas.

Mozda je fondovima bilo preskupo dat 4k pa su malo drukali preko hanfe na 3600. A uostalom kak oni to misle zabraniti strancima da kupuju. Na koji to nacin misle izvesti.

Rusitelj vlade ^_^.

Ovaj Hanfin performans sa zabranom trgovanja je čisti fiasko, očigledno je to političko prepucavanje s mađarima.
Nevjerovatno koliko će se dugo vući repovi za Sanaderom i Polijem.
Sutra povlačim sva sredstva s ZSE i prestajem trgovati. Ovo nema veze ni s tržištem ni sa ulaganjem.
Svaka budala se iživljava na nama.
[bye]


Sutra povlačim sva sredstva s ZSE i prestajem trgovati.

Hm, mogao bi sutra Crobex onda dobro potonuti, hahah!

Puno lakše je pričati o novcu nego ga stvarati - Voltaire

New Report

Close