INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Tigruse , ti sve znaš. Koliko su novaca ukupno potrošili mirovinski fondovi / nabavna cijena / za cijeli
kupljeni paket dionica INE ?
I koliko su s tim novcem uspjeli ostvariti prinosa na toj dionici – do ove danas cijene ?

Pretpostavljam da je to ujedno i granica , na kojoj će braniti cijenu Ine, pa neće valjda gledati minus.


Nisam pozvan, ali to sam već puno puta napisao;
HR Vlada besplatno kao i uvijek
MOL po 2800
Naši fondovi po 3560
Slovak negdje 3800

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

kolega peromadjar,

možete li objasniti fundametalnu vrijednost INE u brojkama sa postojećim pokazateljima ?
možete li objasniti fundametne u budućnosti s novim izvorima nafte, plina, rekonstruiranja kompanije odnsno uvećano za već postojeću godišnju zaradu od milijardu kuna ?
možete li objasniti kontrolu hrvatske enegrije kroz Mađarsku odluku ?

U životu postoje dva tipa energije, organska i anorganska. Ovu prvu u RH kontrolira Agrokor, a ovu drugu Mađari, a koji time ujedno kontroliraju i Agrokor.

Znate li koliko bi Vlada RH mogla dobiti novaca za jedan ili dva paketa od 25%+1 dionica INE od konkurencije MOLA ?

U koliko naši pređu 50% + 2 dionice neće više Mađari imati upravljačka prava, nema teorije, to je sasvim novi raspored vlasničke strukture. Nadam se da ne očekujete kako će netko s 47% pametovati nekome s 50%, pa to bi bio svijetski presedan, te zato premomadjar pozdravite zemljake [bye]

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

kolega loris

Fundamentalna vrijednost ine je već obrazložena, kreće se uz sve beneficije oko 3000-3100 po dionici. S tim da je malo manevra da se u budućnosti ona može dramatično povećat.

Na vrijednost tvrtke iznimno mnogo utječe i vlasnička struktura, bar kad je Hrvatska u pitanju, jer vidjeli smo kako je Ina poslovala kad su gospodarili Hrvati, a vidimo kako posluje kad gospodare Mađari.

Na moju i vašu žalost većina strateški bitnih kompanija u Hrvatskoj će obzirom na cjelokupnu situaciju dospjet pod kontrolu stranaca, radi se više o pitanju vremena nego o raspravi hoće li il neće bit tako. Krenulo je s bankama, pa ht, pa ina… Mi od tih firmi nismo znali napravit ništa, drugi znaju i zato su im poslije podigli vrijednost. To ne treba dodatno pojašnjavat.

Vlada RH vjerojatno nikad neće imat 50 posto plus jednu dionicu, jer ionako do ulaska u EU mora posjedovat 25 posto plus jednu dionicu, šta implicira da će kad tad svojih 19 posto prodat ( Molu il nekom drugom )

Mirovinski fondovi su uletili grlom u jagode, s mojim i vašim mirovinama, očekujući da će nastat "bitka za preostalim dionicama" i smatrajući da će lijepo zaradit na preprodaji dionica. Dakle OMF-ovi su namjerno špekulirali tom činjenicom da će se Mol pošto-poto htjet domoći 50 plus jednu dionicu prije nego se uključi netko treći u kupovinu.

Samo OMF-ovi nisu država, i čak i da rade za državu, svakako ne mogu očekivat da će država od njih kupovat te dionice kako bi se domogla 50 posto plus jednu dionicu – u prvom redu jer će država ionako gledat kako da u bližoj budućnosti proda tih 19 posto svojih dionica, a u drugom redu država nema novaca da sad tako skupo od njih kupuje navedene dionice.

Iz sveg toga je razvidno da država želi šta skuplje prodat te svoje dionice ( a ne kupit ), a možda se služi i OMF-ovima da to postignu, dok s druge strane OMF-ovi ovim ulaganjima igraju na kartu da će Mol il neki treći kupac ponudit nemoralnu ponudu kako bi i oni na ovoj priči ekstra zaradili.

Sve u svemu tipična burzovna priča – narajcaj atmosferu i stvori euforiju, nabrij cijenu dionice u nebo i pokušaj nekom trećem skupo uvalit svoje dionice. Bilo bi idealno za sve da se stvarno pojavi treći kupac i da se ostvari scenarij i države i OMF-a da se skupo prodaju dioncie, al kome je u interesu preplaćivat ove dionice, pogotovo što količinski ne nude ni približno dovoljno da bi se pariralo Molu? I ne samo to. Podsjećam 19 posto od države plus 3 posto od OMF-ova i dalje nije dovoljno nekom trećem za kontrolni paket od 25 posto!

Stvarnost je zapravo vrlo blizu onom šta sam gore napisao. Bar se tako iz svih dosadašnjih zbivanja može zaključit. To je moje mišljenje o svemu.

never surrender


Znate li koliko bi Vlada RH mogla dobiti novaca za jedan ili dva paketa od 25%+1 dionica INE od konkurencije MOLA ? [bye]

recimo Ljubo Jurcic je 2002. za 25% +1 dobio cak 505 milijuna dolara … cca 2,6 milijardi kuna … to bi mu ga bilo 1000 kuna po dionici, zar ne?

[proud] [cool] [shocked] [proud]

Događaji u budućnosti uvjetovani su onima u prošlosti, a na njih više ne možemo utjecati ...

@peromadjar

"Vlada RH vjerojatno nikad neće imat 50 posto plus jednu dionicu, jer ionako do ulaska u EU mora posjedovat 25 posto plus jednu dionicu, šta implicira da će kad tad svojih 19 posto prodat"
….
"Podsjećam 19 posto od države plus 3 posto od OMF-ova i dalje nije dovoljno nekom trećem za kontrolni paket od 25 posto
"

Da, samo tko kaže da država neće odjednom prodati svojih 44% + OMF-ovi svoj udio istom kupcu (koji ne mora biti MOL), a u tom slučaju preostale slobodne dionice INE na burzi mogle bi vrijediti puno više nego sada!

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

http://www.vecernji.hr/vijesti/madari-odbili-pustiti-hrvatski-dio-uprave-sjednice-no-a-ine-clanak-275448

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012


Tigruse , ti sve znaš. Koliko su novaca ukupno potrošili mirovinski fondovi / nabavna cijena / za cijeli
kupljeni paket dionica INE ?
I koliko su s tim novcem uspjeli ostvariti prinosa na toj dionici – do ove danas cijene ?

Pretpostavljam da je to ujedno i granica , na kojoj će braniti cijenu Ine, pa neće valjda gledati minus.

ma, ovdje ustvari se drugacije promatra jer je preuzimanje u pitanju…
ili pokusaj preuzimanja… hehe

ja je cekam na 2900 ak dodje, ak ne – nikom nista!



@peromadjar

"Vlada RH vjerojatno nikad neće imat 50 posto plus jednu dionicu, jer ionako do ulaska u EU mora posjedovat 25 posto plus jednu dionicu, šta implicira da će kad tad svojih 19 posto prodat"
….
"Podsjećam 19 posto od države plus 3 posto od OMF-ova i dalje nije dovoljno nekom trećem za kontrolni paket od 25 posto
"

Da, samo tko kaže da država neće odjednom prodati svojih 44% + OMF-ovi svoj udio istom kupcu (koji ne mora biti MOL), a u tom slučaju preostale slobodne dionice INE na burzi mogle bi vrijediti puno više nego sada!

Pa kome bi oni to prodavali? Mađari su već do grla krenuli s poslom u Ini, kome bi se sad dalo parirat Molu i nudit basnoslovne novce za navedene dionice, samo da bi se doveli u situaciju u kojoj se sad nalazi naša Vlada??? Nitko to nije htio ni ranije zašto bi baš sada? Pa nisu svima u interesu špekulacije s cijenom dionice ( kupoprodajom ) već gledaju kako će profitirat na upravljanju i posovanju neke firme.

I kakav je tek onda naš nacionalni interes ako se prodaju baš sve dionice?

Ja mislim da će od svega ispast da će Mol kupit preostalih 19 posto od vlade ( prije il kasnije ) po cijeni ne većoj od 3000 kuna, a možda i po prvotnih 2800 ( ako uopće budu još zainteresirani ).

A do tada dionici prijeti izrazita nelikvidnost. Dok još postoji imalo likvidnosti vjerojatno će se neki ulagači odlučit istovarit da bi oslobodili keš, jer kad će bit iduće prilike za to, tko zna, možda za 10 godina. To je po meni vrlo realan scenarij. A šta će onda domaći OMF-ovi s tim skupo plaćenim dionicama…stvarno ne znam, izgleda da će postat jaaaaaako dugoročni ulagači.

never surrender

PETINA, 12.04.2011. u 10:43
Pa kome bi oni to prodavali?

RUSIMA [smiley]

Izgleda da naši lijepo skupljaju? Slovake na kaznenu klupu, a oni lijepo rade dalje .
U četvrtak ćemo znati tko se krca !

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


kolega peromadjar,

možete li objasniti fundametalnu vrijednost INE u brojkama sa postojećim pokazateljima ?
možete li objasniti fundametne u budućnosti s novim izvorima nafte, plina, rekonstruiranja kompanije odnsno uvećano za već postojeću godišnju zaradu od milijardu kuna ?
možete li objasniti kontrolu hrvatske enegrije kroz Mađarsku odluku ?

U životu postoje dva tipa energije, organska i anorganska. Ovu prvu u RH kontrolira Agrokor, a ovu drugu Mađari, a koji time ujedno kontroliraju i Agrokor.

Znate li koliko bi Vlada RH mogla dobiti novaca za jedan ili dva paketa od 25%+1 dionica INE od konkurencije MOLA ?

U koliko naši pređu 50% + 2 dionice neće više Mađari imati upravljačka prava, nema teorije, to je sasvim novi raspored vlasničke strukture. Nadam se da ne očekujete kako će netko s 47% pametovati nekome s 50%, pa to bi bio svijetski presedan, te zato premomadjar pozdravite zemljake [bye]

Pa sve zavisi kako je navedeno u ugopvoru..
npr osoba a proda 70 % firme osobi b, ali stave u ugovoru da osoba b ne moze nista donositi , nikakve odluke bez suglasnosti osobe a..

A koliko vrijedi Ina

to je vrlo tesko izracunati, za tako nesto bi trebalo napraviti dubinsko snimanje.
ina je imala vrlo volatilno poslovanje. A i ne vrijedi svima isto.
Madjari bi mozda platili i 5 i 6 k ovih preostalih dionica koliko im treba da predju prad 50%

a npr da sada netko ide kupovati cijelu inu, mozda m,u ne bi vrijedila ni 4 k…

Nadalje, sto je s plinskim biznisom?
i o tome vise ni rijec

Po meni , sada je trgovanje inom velika spekulacija, neki mozda i super u svemu tome zarade, al i neki i izgube..

Ovdje je vrlo tesko raditi tehničku analizu, jer svaka vijest moze baciti cijenu na jednu ili drugu stranu

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

@Loris, ne kontrolira Mol Agrokora, cijenu nafte diktira svijet.

New Report

Close