INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja bih radi građana koji su ostali volio da raste ali neke (ne)zakoitosti IPO-a govorile su mi jučer da je vrijeme za prodaju.[smiley3]
Ako padne ispod 2000 možda se i vratim unutra.

[b]Fashion and Stocks[/b]

dogurat ce je do 1950-2000, zasto?, zato sto je to pristojna zarada za one koji su se sada ukljucili u dionice, to je 17-20% u tri tjedna i to je ok, ljudi zaradili, fondovi puni i vuk sit a ovce na broju[smiley2]

ne mari za male stvari i ostat ce male


evo nas ispod 2.200 još malo pa gotovo, bez obzira na sve nije mi jasan ovaj razvoj siuacije, veća potražnja od ponude, cijena u dva dana narasla od 2000-2400, svega 20% i sada pada već dva dana kao da je rasla kao TNSA već mjesecima na temelju račun uplate.

Treba malo spustiti cijenu da miševi izađu, dosta im je 20% zarade.
Ne vjerujem da će uopće ići ispod 2000.

Manager.hr

05.12.2006 19:00

Skupštine Ine ubuduće ćemo održavati na stadionima
Autor Ivan Hrstić

Iako je bilo onih koji bili skeptični, cijena dionica Ine već prvi dan trgovanja na Zagrebačkoj burzi dotaknula je 2500 kuna – onaj tko je htio mogao je već prvi dan ubrati pristojnu zaradu. No, predsjednik Inine uprave, što po dužnosti koju mu nameće njegova funkcija, što, reklo bi se, iz iskrenog uvjerenja, savjetuje svima – da zadrže svoje dionice. TV- intervju u cijelosti u srijedu i četvrtak možete pogledati u programu Kapital Networka
VL: Jeste li i sami kupili dionice?
DRAGIČEVIĆ: Jesam! I sretan sam što sam to uspio napraviti!

VL: Imate li namjeru i dalje kupovati, sad kad cijena više nije povlaštena?
DRAGIČEVIĆ: Nastavit ću kupovati, no o tome ću sad morati izvještavati burzu. Znači, kupio sam onoliko koliko sam maksimalno mogao, i svaku iduću transkaciju moram prijaviti.

VL: Posljednje vijesti također su vrlo dobre, u rad je pušteno plinsko polje Palmyra u Siriji. Što vam to donosi, očekujete li da će cijena na burzi poskočiti?
DRAGIČEVIĆ: Možda, no moram reći da su investitori još u našim prospektima mogli vidjeti da mi očekujemo otvaranje tog polja.

VL: Znači, ipak nije iznenađenje?
DRAGIČEVIĆ: Iznenađenje bi bilo da se to nije dogodilo. Ovo samo učvršćuje vrijednost dionice. Za sada se sve događa upravo onako kako smo to obećali domaćim i stranim investitorima.

VL: Koliko su uopće relevantne te bušotine, mogu li one povećati vrijednsot Ine?
DRAGIČEVIĆ: Hvala hrvatskim građanima koji su prepoznali našu vrijednost, no možda je za nas kao upravu ipak mnogo bitnije da su to prepoznali strani ulagači. Prepoznali su našu strategiju, naše ciljeve, kako ih uprava misli ostvariti i na temelju toga procijenili isplati li se investirati ili ne. U posljednjih dva tjedna proputovali smo svijet i rezultat je u javnosti već poznat – da je bilo gotovo 22 puta više zahtjeva za kupnju dionica nego što su to strani investitori mogli kupiti.

VL: Kako objašnjavate toliko zanimanje ne samo domaćih ulagača, odnosno građana kojima je to vjerojatno prvo iskustvo s burzom, nego i stranih investitora?
DRAGIČEVIĆ: Sreli smo oko 150 investitora, skupno ili jedan na jedan, i uspjeli smo im odgovoriti na sva pitanja. Što je uspješniji bio odgovor, to je veća bila vjerojatnost da će oni investirati. Na žalost, za njih nije bilo dovoljno dionica.

VL: S obzirom da je riječ o ograničenoj količini, koje je onda za vas značenje tog izlaska na tržište dionica? Što donosi Hrvatskoj, što financijskom tržištu, što vama kao tvrtki?
DRAGIČEVIĆ: Rekao bih da promociji Hrvatske i Ine kao kompanije koja već djeluje u svijetu – donosi jako mnogo. Već smo bili jako poznato ime na istoku, sada smo i na zapadu i, ponavljam, našu strategiju i ciljeve investitori su prepoznali kao realnu. Obećali smo završiti projekt Sjeverni Jadran, pustiti plinsko polje Palmyra, do 2009. završiti rafinerije i doseći europske standarde. Malo teže nam je bilo definirati kad će Hrvatska ući u Europu, što ih je isto jako zanimalo, za očekivati je da to bude 2009. Ono što također nije ovisilo o nama, a što ih je zanimalo, je regulativa i praksa. No, kad su shvatili da kod nas počinju zaživljavati nezavisne regulatorne agencije, vidjeli su da postoji mogućnost da se hrvatsko energetsko tržište relativno brzo reformira, u skladu s europskim standardima.

VL: Jesu li u ovu cijenu već uračunata sva ta očekivanja u sljedećih nekoliko godina ili tek možemo na temelju svega toga očekivati pravi rast vrijednosti Ine?
DRAGIČEVIĆ: Svi analitičari procjene rada najčešće rade na osnovi financijskih pokazatelja iz prošlosti. A ova priča koja slijedi mora biti uvjerljiva, ne da oni plate više, nego da kupe i očekuju ono što bi se moglo dogoditi. Ta priča jamči današnju vrijednost i budući rast, ovisno o primjeni europskih standarda u Hrvatskoj.

VL: Dobro, gdje je prostor za taj rast, u liberalizaciji domaćeg tržišta

IMHO idućih tjedan dva biti će pogođeni stabilizacijom cijene (+2% dionica) ali da će cijena ispod 2000 sumnjam, ja se ne bi kladio ni da će ići bitnije ispod 2100 (samo zbog razloga što je to bila cijena na otvaranju)…
Možda griješim ali pozdravljam ovaj potez stabilizacije cijene, iz više razloga:
1. ako su stabilizirali cijenu kada ide gore, onda moraju stabilizirati i u slućaju naglog pada…a to je za sve nas lijepi sigurnosni okidač
2. potražnja još uvijek apsorbira sve što joj se ponudi
3. vladi, a i nama investitorima u svijetlu budućih IPOa (HT, HEP…) ne odgovara sada prevelika galama oko snažnog porasta cijene jer bi se moglo desiti da se za HT prijavi 200.000 građana, a onda cijena neće biti povoljna, a i zarada će izostati.

ne vidim stabilizaciju cijene u slučaju naglog pada, cijena pada rapidno

cijena je i rasla rapidno. zato je i išla korekcija (stabilizacija)

Fondovi znaju da su mali dioničari dobili pinove i lijepo skupljaju. Moram priznat da im dobro ide. Moguće je da se ovim tempom vratimo na 2.000 kuna za pet šest dana.

[color=blue][i]NA STRANI ISTINE !!![/i][/color]

Evo na LSE, lagano raste na $388.750


studoš: ” Ja ulazim na 1.900[smiley2] ” ja isto ali na 1200 kuna, zašto bi MOL bio bolji od mene

Sigurno nećeš ući ispod 1690,jer RBA i ML su dobili posao 30 dana paziti na cijenu……..[smiley2]

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)


Evo na LSE, lagano raste na $388.750

kolega krivo si vidio, odnosno gledao si na krivo mjesto još uvijek je 380

Jeli mi netko moze reci ispravne podatke s LSE-a? Ja imam da je volume samo 58 dionica i cijena $386.000, podatak od 12.20 po njihovom timeu.
Zar je ovo moguce? samo 58?

New Report

Close