INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dragičević: U državnom vlasništvu ostat će 20 do 25 posto Ine

Druga faza privatizacije Ine iznenadila je mnoge, ali ljude u Ini nije. Uspješno smo obavili i ovu fazu, a koliko je bila zahtjevna zorno dočarava podatak da smo u 14 dana obavili oko 150 kontakata i sastanaka kako bi u uspješnost tvrtke uvjerili domaće i strane investitore. Koliko smo pak bili uspješni dočarava činjenica da su strani investitori tražili 22 puta više dionica nego što su dobili, kazao je na jučerašnjoj proslavi zaštitnice rudara Svete Barbare, održanoj u prostorijama Ina Naftaplina, predsjednik Uprave Ine Tomislav Dragičević. Prvi čovjek Ine podsjetio je da je Naftaplin dosadašnjih godina osiguravao dvije trećine Ininih prihoda te kazao kako će se potruditi da se taj trend i nastavi. “Idućih godina, dok ne obnovimo rafinerije, ulaganja moramo dijeliti pola-pola. Milijardu i 100 milijuna dolara uložit ćemo u rafinerije i isto toliko u istraživanje i proizvodnju nafte i plina”, kazao je Dragičević. Budući da je na obilježavanju svečanosti bio i premijer Sanader s većinom ministara, Dragičević je apelirao da se Ini omogući poslovanje na tržišnom, a ne troškovnom principu. Tražio je da se interpretacija nekih europskih povelja tumači na način kako odgovara i Ini, apelirao je na hitan dovršetak novog tarifnog sustava za plin te donošenje Zakona o plinu. “No Inu najviše muči ukidanje Odjela za rudarstvo u resornome ministarstvu devedesetih, čiji je autor bivši ministar gospodarstva i generalni direktor Ine. Taj Odjel treba vratiti u sustav”, kazao je Dragičević. Premijer Sanader odgovorio mu je kako će se pobrinuti da se ured vrati. Premijer je kazao i da u daljnjem tijeku privatizacije Ine Vlada ne mora “izmišljati toplu vodu”. “Sve vodeće europske države privatizirale su naftne kompanije zadržavši vlasništvo nad 20 do 25 posto dionica. Taj ćemo model primijeniti i mi”, zaključio je Sanader. Izvršni direktor Naftaplina Mirko Zelić najavio je početak pokusne proizvodnje plina na polju Palmyra u Siriji. Za svečanosti uživo putem videolinka s polja Palmyra uzvanicima su se obratili sirijski ministar za naftu i energetiku i predstavnici kompanija Syrian Petroleum Company i Syrian Gas Company.

Vaš link

Cjenovni kanal se sužava, odnosno dnevne oscilacije su sve manje uz rastuću najnižu i prosječnu cijenu.
Osim toga mislim da treba zaboraviti sve gluposti (radnici, navala, ispucavanje paketa i sl.) jer to na ovu dionicu ne utiče. Zar neko misli da Templeton, Pioneer, Paribas (Parvest), i ostale svjetske investicijske kuće i njihovi fond menageri o tome razmišljaju. Oni “znaju” i zato kupuju.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.


Cjenovni kanal se sužava, odnosno dnevne oscilacije su sve manje uz rastuću prosječnu cijenu. Osim toga mislim da treba zaboraviti sve gluposti (radnici, navala, ispucavanje paketa i sl.) jer to na ovu dionicu ne utiče. Zar neko misli da Templeton, Pioneer, Paribas (Parvest), i ostale svjetske investicijske kuće i njihovi fond menageri o tome razmišljaju. Oni “znaju” i zato kupuju.

Upravo razmišljaju o tome i svemu ostalome.
Njihove analize su duboke i temeljite – budite sigurni u to.

Jednom prilikom na jednom skupu u inozemstvu imao sam priliku upoznati jednog krasnog gospodina jednog od vodećih ljudi – tada jednog većeg češkog fonda.I sam sam se iznenadio vjerujte .
[smiley2]

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

kako stavljaju velike naloge na prodaji, oni što su rekli da će držati cijenu, inače slab promet na cijeloj burzi, INA opet in ali ništa posebno

Mogli bi i danas gledati iskrcavanje na INI. Nemojte vjerovati onima koji su rekli da će držati cijenu.
Iskrcavanje je uvijek moguće i zato treba biti oprezan. Opet su počeli raditi pinovi.

.Uspjeh nije cilj, već sredstvo da se teži još višemu.

pitanje je dokle će se lupati po kupnji, to može potrajati

recimo prvi si put na burzi i znaš da si zaradio, lupaš svejedno ti je jel je 2250 ili 2200 ili 2100 ili 2000 kuna, a takvih ima koliko hoćeš


danas smo ispod 2200 kuna kako je krenulo tek je na 2190 veći nalog na brani, ali kako je krenulo i to će progutati pa smo na 2000

Osim ako se ne uključe agenti stabilizacije?

Ljubo Jurčić, bivši ministar gospodarstva: " S ekonomskog gledišta, dionice Ine ne isplati se dati ni bivšim zaposlenicima ni umirovljenicima i braniteljima jer je riječ o nacionalnim resursima kojima trebaju upravljati profesionalci koji će Ini povećati vrijednost i razviti je." Zagreb, 29.04.2006.g


Osim ako se ne uključe agenti stabilizacije?

Kolika je vaša procjena do kuda će dogurati?

mislim da do kraja tjedna ide na 2000 možda i niže uglavnom no sikiriki. Sjetite se tko sjedi u NO i što je krajem sljedeće godine na jesen i na kraju krajeva tko sve kupuje!

evo nas ispod 2.200 još malo pa gotovo, bez obzira na sve nije mi jasan ovaj razvoj siuacije, veća potražnja od ponude, cijena u dva dana narasla od 2000-2400, svega 20% i sada pada već dva dana kao da je rasla kao TNSA već mjesecima na temelju račun uplate.

Pa dokle je agenti hoće dogurati, ja to nažalost ne znam, pa vam ne mogu decidirano niti odgovoriti.
A da se loptaju sa cijenom – loptaju se.

Ljubo Jurčić, bivši ministar gospodarstva: " S ekonomskog gledišta, dionice Ine ne isplati se dati ni bivšim zaposlenicima ni umirovljenicima i braniteljima jer je riječ o nacionalnim resursima kojima trebaju upravljati profesionalci koji će Ini povećati vrijednost i razviti je." Zagreb, 29.04.2006.g

ali sve što pada naglo tako može i rasti

scenarij mi je sličan s Petrokemijom, a nema veze s njom

New Report

Close