INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

a zasto jednostavno OMF-ovi nebi pobrali sve dionice sto se nude na trzistu,i onda kad sa drzavom steknu vecinsko vlasnistvo,savake godine izglasaju finu dividendicu?njima veliki prinos,a i puni se drzavna blagajna

svakoga dana u svakom pogledu...

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/energetika/reuters-mol-ova-ponuda-za-inu-vjerojatno-nije-uspjela,103116.html

Idemo dalje [cool]


sto kombinacija a koja je najrealnija???
mislim da je najrealnija ona u kojoj mirovinci neće popušit i u to sam jako siguran
kome idu njihove dionice ne znam, ali znam da je dogovor pao u onih desetak dana obustave trgovanja.čisto sumnjam da su svojom voljom ulupali ovoliku lovu a da ne znaju šta dalje.
i dalje mislim tko bude sa dionicama do kraja ove igre najviše će profitirat.
ovo nije nagovor na kupnju,hehe.autor posjeduje dionice ine….

Ja sam mislio prodati na 3500 kn,ali sad nisam baš uvjeren u to. Bez obzira da li će tko steći 50%, na tržištu će ostati tako malo dionica da će se većem igraču isplatiti to pokupovati i dići cijenu na 4000-5000 kn, a ni mirovinci, ni Vlada, ni MOL neće svoje dionice prodavati na burzi i tako rušiti cijenu. Uz to, dodatni plusevi su:
+ rast cijena nafte
+ nova nalazišta-rast proizvodnje/dobiti
+ u roku 1 -2 godine prodaja 50% državnog dijela + OMF

Pomalo apsurdno izgleda, ali dionica INA postaje sve bolje ulaganje iako je već narasla 100% u kratkom roku.

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!


Najžalosnije od svega, INA, po nikad izvršenoj, a realnoj valorizaciji, vrijedi najmanje duplo od tih 2800.

Napisano 02.12.2010. Bogu hvala, rasplet ide u željenom smjeru. Previše se bavimo o cijeni, 100 kuna više-manje, a premalo o realnoj vrijednosti i perspektivi . Po mojoj skromnoj procjeni, dobit Ine u 2011, premašit će dobit Ht-a, a o idućim godinama, da i ne govorim. Zato, maknite svoje naloge sa 3500 ili ih dignite na puno višu razinu, ipak se radi o perjanici i najvećoj vrijednosti u povijesti ZSE-a.


a zasto jednostavno OMF-ovi nebi pobrali sve dionice sto se nude na trzistu,i onda kad sa drzavom steknu vecinsko vlasnistvo,savake godine izglasaju finu dividendicu?njima veliki prinos,a i puni se drzavna blagajna

a ja molim onog koji mi je za ovaj post dao jedinicu,da mi objasni zasto nebi mogao biti takav rasplet i sta sam krivo napisao?cisti primjer nam je HT,kojeg su OMF-ovi prenakrcani i kroz dividendu su vec smanjili ulaz za cca 50%,a dionica je eto na 300 kn-oni su je placali i jeftinije

svakoga dana u svakom pogledu...


http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/energetika/reuters-mol-ova-ponuda-za-inu-vjerojatno-nije-uspjela,103116.html

Idemo dalje [cool]


da, idemo dalje.
sad kad imamo podatak koliko je dionica protrgovano od 14.12. a to je 500 tisuća ili 5%.
otklonjene su sve mogučnosti da je netko i blizu 50%.
mirovinci +vlada su vjerojatno u dosta boljoj poziciji i u najboljem slučaju mogu biti na cca 49%.
mol ako mu dodamo i onaj skrbnički+javna ponuda gdje su savim logično doživjeli fijasko cca 48,50%
znači da mirovincima fali cca 100 tisuća dionica a molu oko 150 tisuća dionica.
u ponedjeljak mol može počet kupovat na burzi i tek tada očekujem pravi rat za preostali free float od cca 150 tisuća dionica.

mene zanima zasto su ljudi toliko uvjereni da ce MOL ici kupovati dionice po ovim cjenama.
logicniji je scenarij da ce pustit da dionica pada ili stagnira i pustit da da kako je rekao sector svi zajedno ubiru dividendu dok se moze.
investicije su iza njih i mogu bar 5 godina izvlacit cistu dobit na racun INE

Bolje protrgovati burek dnevno nego NE! Bolje burek dnevno nego burek tjedno!

@coolice
poanta je da onaj tko ima 50% d facto može raditi što hoće kao većinski vlasnik. Recimo vlada zbog deficita proračuna može s mirovincima (nakon što skupi 50%) prodati INU npr. Rusima koji bi postali većinski vlasnici i onda mogu šutati MOL kako žele. Toga je MOL svjestan i zato će MOL kupovati direktno ili preko trećega dionice INE, makar da onemogući Vladu+OMF da pređu 50%.
Zato će borba za zadnje slobodne dionice INE biti gadna i žestoka, a obzirom na nizak prosjek prethodnih kupnji, sad je jednima i drugima svejedno da zadnje dionice plate i po 5000-6000 kn.

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!


mene zanima zasto su ljudi toliko uvjereni da ce MOL ici kupovati dionice po ovim cjenama.
logicniji je scenarij da ce pustit da dionica pada ili stagnira i pustit da da kako je rekao sector svi zajedno ubiru dividendu dok se moze.
investicije su iza njih i mogu bar 5 godina izvlacit cistu dobit na racun INE

bez ljutnje kolega ali zašto već par dana želite dokazati nešto suprotno a uopće nemate dionice ine???
kažete zašto bi mol kupuvao po ovim cijenama, a ja vas pitam zašto je onda dao punudu 65% veću od trenutne cijene na burzi.
logičan odgovor je samo jedan….mol dobro zna koliko ina vrijedi i u tom trenutku je dao nemoralnu ponudu.
da im nije bitno tih 50% posto onda bi se danas još uvijek vukli na onih 1700-1800.
¸kolega gismund je dao najbolji podatak a to je da se boje prodaje rusima i onda mol postaje kanta za napucavanje.
mislim da je ta situacija najrealnija i već dogovorena prije mjesec dana i mirovinci će se pod svaku cijenu dokopat 50%.

naravno i lijepo zaradit zajedno sa državom.

Radio sam neku kalkulaciju dionica INA-e. Da probam odrediti koliko u ovom trenutku ima MOL, a Vlada + MF.

Pretpostavke:

1) da su PBZ i Erste skrbnicki MOL-ovi
2) da je manji PBZ skrbnicki AZ GDR-ovi u Londonu
3) da je MOL u ponudi prikupio oko 30000 dionica
4) Da su MOL i Mirovinci kupili 90% protrgovanih dionica u zadnja 3 dana i to u podjednakim iznosima

Po tom proracunu ispada da Mirovinskim Fondovima fali jos oko 95000 dionica do nadpolovicne vecine, a da MOL-u nedostaje cca 140 000 dionica. I da je u igri ostalo cca 230 000.

Dakle ima pono pretpostavki i vrlo su spekulativne. Tako da je mogucnost greske dosta visoka. Ovo sam vise napravio iz igre, a manje kao ozbiljnu procijenu.

Zanima me ima li netko drugi procijenu i kakvi su rezultati.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

U svakom slučaju čini se da još nisu skroz osvojili.

P.S. Ovo je zanimljivo: http://www.rtl.hr/video-karta-velike-madarske-u-zgradi-eu-clanak-24764



…kolega gismund je dao najbolji podatak a to je da se boje prodaje rusima i onda mol postaje kanta za napucavanje.
mislim da je ta situacija najrealnija i već dogovorena prije mjesec dana i mirovinci će se pod svaku cijenu dokopat 50%.

50%+1 sad je pitanje opstanka jednima i drugima, to je jasno. Jedino što nije sigurno da će baš OMF-ovi uspjeti doći do 50%, to još uvijek može i MOL (pogotovo ako je netko i sada kupovao za njega).

Zato je moguće da od ponedjeljka počnemo na burzi sve brži rast dionice INE u borbi za presudne dionice, a iznad 4000 kn (možda i 5000 kn) vjerojatno će i ovaj kupac "Amer s Cipra" prodati svoj udio.

Po mojim računicama, objema stranama fali još najmanje 100.000 dionica, a obzirom na mali broj preostalih dionica na burzi, od ponedjeljka obje strane počinju žestoko kupovati! [thumbsup]

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

New Report

Close